Açık arazide bir erik bitkisinin dikimi ve bakımı

çalı
Erica, ünlü şarkıcının bir çiçeği ve bir kalıntı bitki olarak kabul edilir. Bu, Vereskov ailesinin sayısız temsilcilerinden biridir. Eric’in bitkisinin tüm incelikleri ve özellikleri ile birlikte bahçedeki çiçeğin yetiştirilmesi ve bakımıyla ilgili kurallar hakkında daha fazla bilgi, bu yazıda konuşacağız.

Erica: bitkinin bir açıklaması

çalı
Erica oldukça ilginç bir görünüme sahip bir bitkidir, açıklaması aşağıdaki gibidir: küçük boyutlu çalılar (30 cm’ye kadar), yaprak dökmeyen. Küçük yapraklar (1 cm’ye kadar), bir iğnenin şekline sahiptir ve sapın tüm uzunluğu boyunca “dağınık” dır. Kök, sert, dik ve yeterince uzun.

Vereskov ailesinin diğer temsilcileri gibi, bitki “Erika” küçük çiçeklerle, başlarını bırakmış olan çanaklara benzer şekilde, küçük bir tek taraflı fırçanın içine yerleştirilmiş çiçeklerle. Çiçeklerin rengi türlere bağlı olarak değişir ve beyaz kadar ya da zengin mor olabilir.

Biliyor musun Deneyimsiz yetiştiriciler Erica ve heather inanıyorum aynı şey, ama bu iki bitki çok önemli bir fark var: Erica yaprak dökmeyen bitki

Erica çalı Güney Afrika’da doğal ve XVIII yüzyılın ortasında İngiltere’de ilk kez bitkiyi uygarlaştıracak ve o zamandan beri Belçika, Hollanda ve diğer ülkelerde popüler hale gelmiştir. Erica 1994’te Almanya’dan Almanya’ya geldi. Şimdi çeşitli yollarla yetiştirildi: hem bir houseplant olarak, hem de bahçe için bir süs olarak.

Ana erica türleri

Çok sayıda Erica türüne rağmen, bahçıvanlar dikkatlerini evde kolayca yetiştirilebilecek birkaç temel konuya odaklıyor. Hepsi boyut ve renk açısından farklılık gösterir.

Erica Ruddy veya bitkisel

Erica Bitkisel
Erica carnea L. = E. herbacea – erika ruddy veya bitkiseldir. Çoğu zaman, Avrupa’nın Güney ve Orta kısımlarında görülür.

Erica BitkiselÇalı, yüksekliği 65 cm ve çapı 40 cm kadar büyüyor. Onun taç dallı,
Parlak yeşil renkte yaprakları, 4-8 mm ebadında, parlak, iğne benzeri, 4 adet için whorl bulunur.

Çiçekler – sarkık, bir çan şeklinde fırında toplamak ve yaprakların axils yer almaktadır. Fırçanın büyüklüğü 2-5 cm, çiçekler kırmızı veya pembe, nadiren beyazdır.

Önemli! Rusya’da bu süreç Nisan sonu ve Mayıs ayı başlarında başlar, ancak topraklarının güney, önceki çiçeklenme (hatta belki de Mart ayında) bitkisel Erica: bitkilerin çiçeklenme döneminde büyüme alanına bağlıdır.

Erica otunun en yaygın türü, çeşitli melez çeşitlerin temeli haline gelen “Erica Alba” türüdür.

Erica nefis

Erica nefis eşit olmayan taç ile 50 cm kadar bitki boyu: yanal sürgünler merkezi olanlardan daha kısadır. Yapraklar doğrusaldır, açık yeşil renkte boyanır, 4 mm’ye kadar büyür. Çiçekler oval, uzamış, parlak kırmızıdır. Çekimin ucunda 4 adet küçük çiçek salkımına toplayın.
Erica nefis
Eric’in çiçekli zarifliği Ekim ayında başlar ve Şubat ayında sona eriyor. Bu türün çeşitli çeşitleri renklidir: temel olarak pembe veya beyaz olabilirler.

Biliyor musun Erica Elegant, çoğu zaman, bir yıllık kapalı bitki olarak yetiştirilir.

Erica gracilis’i asidik, besleyici toprakta köklendiren vejetatif olarak yayma.

Eric’in bitkisi özel bakım gerektirmez: Bu tür yeterince iyi nem, sıcak ve iyi aydınlatılmış bir yer.

Siklamen ve krizantemlerin yanında iyi görünüyor ve erika ile pota için bir dekorasyon olarak, özel taşlar veya dekoratif kökler kullanabilirsiniz.

Erica Darlenskaya

Erica Darlenskayadoğada 90 cm’ye kadar büyüyebilen, fakat iç üretimde yarım metreden fazla olmayan çok dallı bir taç ile çalı.
Erica Darlenskaya
Erica Darlenskaya, Nisan ayının sonunda veya Mayıs başında çiçeklenmeye başlayan çeşitli çeşitleri birleştiren bir melez.

Ek olarak, bu tür birçok bahçıvanı çeken hızlı büyüme ile karakterizedir. Çiçeklerin rengi değişir ve çeşitliliğe bağlı olarak, kar-beyaz, pembe veya koyu kıpkırmızı olabilir.

Bazı çeşitler sadece küçük donları tolere eder ve donmaya dayanıklı değildir.

Eric, ayrılma sürecinde ve genel olarak büyümede fazla çaba gerektirmiyor – bu oldukça basit. Sadece bitkiyi sulamak, serpmek ve beslemek yeterlidir. Bu türler için ayrıca, rüzgar alanından korunaklı, iyi aydınlatılmış seçmek daha iyidir.

Erica’yı koymak için en iyi yer neresi

çalı
Eric dikkate benzer koşullar sağlamak ve evde yetiştirilen için gerekli olduğu anlamına gelir yabani çalı büyür içinde iyi drene olduğu gerçeğini ve hava geçirgen toprakları, almalı için, yer seçimi konuda kök sisteminde durgun su çiçeğinin hastalıklara yol açabilir çünkü.

Yer gelince, bitki doğrudan güneş ışığına tahammül etmez, bu nedenle, iyi aydınlatılmış ama serin bir alan seçmek daha iyidir.

Bundan sonra, doğu ya da doğu-batı penceresinde, Eric iyi hissedecek.

Toprak asidik olmalı ve pH değeri 3-4 olmalıdır. Toprak Erica için en iyisi, çim, turba ve kumdan oluşur.

Erica Ekimi

Büyüyen Erica – basit bir süreç, ancak dikim, sulama, besleme ve kışlama bitkilerinin kurallarını izleyerek her şeyi karmaşık bir şekilde yapmanız gerekir. Daha fazlası, daha fazla konuşacağız.

Eric nasıl ve ne zaman

Eriku dikimi, sokaktaki sıcaklığın +10 ° C civarında stabil olduğu ilk sıcak günlerin başlangıcı ile en iyisidir. Bu durum, bitkilerin kıştan önce güçlenmesine yardımcı olacak temel koşuldur.

Erica’yı sonbaharda ekersen, sürgünler donacak ya da en kötü durumda bitki ölecek. Genellikle, köklere ekim yaparken, toprak dikimden önce kalır, bu yüzden onları iyi bir şekilde nemlendirmek gerekir.
çalı

Erica çoğaltılması

Eriku yaymak kesimler uygulayarak ya da doğal çeşitleri çoğaltırken tohumları kullanarak vejetatif olabilir.

Önemli! Hibrit çeşitler, vejetatif olarak çoğaltmak için en iyisidir, çünkü tohum üretimi sırasında “ebeveyn” bitkilerinin varyant özelliklerini koruyamayabilirler.

Kesimlerle çoğaltma kolayca gerçekleştirin. Bu prosedür için en iyi dönem yaz sonu.

Kesilmiş kesimler turba ve kum karışımına ekilmeli ve kabı cam veya bir filmle kaplayarak bir “peruk etkisi” yaratmalıdır. Bu durumda kesimler ilkbaharda kalıyor. Periyodik olarak film, ekilen bitkileri uzaklaştırmak ve “havalandırmak” ve ayrıca püskürtmeden toprağı nemlendirmek zorundadır.

İlkbaharda, içine kazılması gereken katmanlar olacak. Kök sistemi yeterince geliştiğinde, bitkiler saksılara ekilebilir.

tohum
Tohum yayılımı aşağıdaki gibi gerçekleşir: Erica tohumları, kum, iğne yapraklı toprak ve heather topraktan oluşan bir toprak karışımının yüzeyine ekilir (bunları derinlemesine derinleştirmek gerekmez). Çekirdeklenmiş tohumlar camın altına yerleştirilmeli veya filizlenmeli ve ilk sürgünlerin ortaya çıkmasını beklemek gerekir, genellikle bu işlem bir ay kadar sürer.

En uygun sıcaklık +18 ° C … + 20 ° C’dir.

Biliyor musun Tohumlanan tohumlar sulanamaz ve toprağın nemlendirilmesi işlemi, kabın püskürtülmesiyle dikkatlice yapılmalıdır.

Fideler 8-10 cm boyutlarına ulaştığında, saksılara daldırılarak doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Kış için genç bitkiler, +10 ° C … + 11 ° C sıcaklıkta serin bir yere yerleştirilmelidir.

Erica’ya nasıl bakılır

Erica için bakım doğru ve zamanında sulama, budama, yanı sıra bitkilerin düzenli beslenmesidir. Sulama sadece yumuşak su ile yapılır, çünkü sert su bitkiye zarar verebilir. Eğer erica’yı zamanında sularsan, çok fazla problemden kaçınabilirsiniz.

Erica baccans
Örneğin, toprak sürekli ıslak ise, o zaman sıcaklık rejimini ve nem seviyesini gözlemlemek çok daha kolaydır. Püskürtme, oda sıcaklığında, haftada birkaç kez sıklıkta su ile yapılmalıdır.

Önemli! Toprak çok kuru ise, o zaman bitki ile pota birkaç dakika suya indirilmelidir.

Suyun durgunlaşmamasını sağlamak için, ekildiği zaman bile bitkiye iyi bir drenaj sağlamanız gerekir, böylece istenmeyen hastalıklardan kurtulacaksınız. Sulama için 2-3 ay içerisinde bir kez sıvı gübre ilave etmek mümkündür, küçük dozlarda.

Ayrıca (bu yapraklarda yüksek oranda konsantre maddeleri isabet neden olabilir yanıklar önlemeye yardımcı olur) RHODODENDRONS için gübre ya da gübre kullanılarak daha iyi bir sargı yapmak, ama dozaj paketi belirtilen daha az olmalıdır. Organik olarak ise, gübre olarak taze gübrenin tanıtılması önerilmez.

Budama Erica

Kırpma eriku sadece çiçeklenme hemen sonra, büyümenin ikinci yılında. Bitkiyi çiçeklenme altından kesin ve hasar görmüş ve hastalıklı sürgünleri çıkarmanız gerekir. En üst katmana zarar vermemeye çalışırken, prosedürü keskin bir budayıcı ile gerçekleştirin. Dilimleyiciler en iyi dövülmüş kömürle veya bahçe dumanlarıyla hemen tedavi edilir..

Wintering Erica

çalı
Açıkta bir bitki yetiştirirseniz, kış için uygun şekilde hazırlanmalıdır. İlk donlar başlar başlamaz, kuru yapraklar ya da çalıların etrafına turba sürün ve ormanın kendisini lapnik ile örtün. Böyle bir koruma Eric’i karsız bir kışın kurtaracak. Barınağı ısı başlangıcıyla kaldırabilirsiniz.

İç mekan bitkileri için, kışlamadan önce beslenmeli ve daha serin bir yere taşınmalıdır.

Zararlılar ve Erica’nın hastalıkları

Eriku yetiştirenlerin karşılaştığı en yaygın sorun – bitki yaprakları bırakıyor. Oldukça basit bir şekilde çözün, sadece Erica’ya daha fazla nem vermelisin. Ancak, normu gözlemlemek de önemlidir, aksi halde bitkinin kökleri hemen çürür.

Böceklerden kurtçuklara ve akarlara zarar verebilir. kök böcekleri ve bunların kalıntılarını uzaklaştırmak ve alkole batırılmış bitki geleneksel pamuk bu parçaları temizlemek için yeterlidir ayrılması ve sonra insektisitler veya akarisitlerin ile tedavi etmek için – akarları kontrol etmek için.

Önleyici bir önlem olarak, bitkinin bir sabun çözeltisi ile püskürtülmesi ve tüm düşmüş yaprakların çalılıkların altındaki toprağın zamanında temizlenmesi, çünkü bunlar hastalıkların üreme alanıdır.

Erica CruentaGördüğünüz gibi, bu yaprak dökmeyen mucizeyi yetiştirmek yeterince kolaydır, ama bir çalılık için sizi uzun yıllar boyunca güzel manzarası ile sevindirmek için sadece biraz bakım ve sabır gerekir. Günümüzde çok sayıda mevcut tür, “tatmak için” bir bitki seçmenize izin verecektir.