Żywy pokarm dla drobiu: gatunek, rośnie

Kurczaki
Zrównoważona i dobrze zaprojektowana dieta ptaków jest kluczem do ich dobrego zdrowia, normalnego przyrostu masy ciała, wysokiej wydajności. Ważną częścią diety są produkty pochodzenia zwierzęcego – źródła białka. Dlatego wielu właścicieli kurczaków myśli o możliwości karmienia ptaków larwami i robakami. Ale wtedy jest wiele pytań: czy nie zaszkodzi bryłkom, jakie larwy można karmić, czy mogę uprawiać robaki i jak to robić w domu? Jeśli wszystkie powyższe pytania są dla Ciebie istotne – odpowiedzi na nie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Karmienie kurcząt robakami: czy warto?

Wielu obserwatorów ptaków wie, że robaki są doskonałym źródłem naturalnego białka zwierzęcego i, w mniejszym stopniu, tłuszczu, przydatnych enzymów, witamin.

Czy wiesz? U ludzi Zachodu sama myśl o jedzeniu owadów może powodować dyskomfort w żołądku, ale w wielu krajach naczynia z owadami stanowią zwykłą część kuchni narodowej. Prawie 30% ludności świata stale je takie posiłki.
Na przykład w Tajlandii robaki bambusowe tworzą przystawkę, smażą je, suszą, serwują z sosem. Od koników polnych przygotowujemy czekoladowy przysmak, a od larw – ciasteczka z przyprawami. Ponadto, owady są spożywane w Meksyku, Brazylii, Chinach, Australii, krajach afrykańskich.
Ze wszystkich różnorodności tej grupy zwierząt używają ludzie w żywności około 1900 gatunków.

Worms zaleca się karmić dorosłe kurczęta, aby poprawić smak i inne cechy jaj. Przydaje się to tym młodym zwierzętom, które dają robaki dla szybkiego przyrostu masy. Można je również podawać kurczętom w wieku dobowym, ale robaki przedwschodne muszą być suszone.
Worms

Rodzaje robaków dla paszy

Kurczaki nie sprzeciwiają się jedzeniu wielu gatunków owadów, stawonogów, robaków, a także larw. Najczęstsze rodzaje robaków do karmienia pałkami to mąka, ziemia, obornik i robaki.

Przyda ci się informacja, czy można podawać kury chleb i styropian.

Robak z mąki

W rzeczywistości to, co nazywamy robakiem mącznym, jest larwą dużego mączki z mąki. Rośnie do 25 mm, ciało jest okrągłe, jasnobrązowe lub żółte.
Robaki mączne

Zawartość kaloryczna i stosunek larw BZHU chrząszcza:

 • 650 kcal na 100 g;
 • Białka – 53%;
 • tłuszcze – 33%;
 • węglowodany – 6%.

Larwy są również bogate w minerały: fosfor, wapń, sód, potas, cynk i selen. Jednakże, w oparciu o charakterystykę, możemy wnioskować o stosunkowo niskiej wartości odżywczej i niezrównoważonej ilości tłuszczu i białka.

Ważne! Pomimo tego, że kurczaki bardzo uwielbiają ten produkt, larwy nie mogą być głównym źródłem białka zwierzęcego, ponieważ z powodu wysokiego odsetka tłuszczu u ptaków może rozwinąć się otyłość. Mogą być podawane tylko okazjonalnie jako przysmak.

Te robaki są bardzo łatwe do wyhodowania, ale wiele osób może być zakłopotanych, a nawet oburzonych przez pojawienie się wijących się splotów brązowych larw.
Robaki mączne

Oparish

Opariaty to larwy muszki. Dorastają do 4-12 mm, są wykorzystywane w rybołówstwie, a także do karmienia kurcząt, domowych egzotycznych zwierząt domowych, ryb akwariowych. Produkt łatwo przyswaja się, przyspiesza zbieranie masy u młodych ptaków, zwiększa produktywność dorosłych, dobrze zaspokaja głód.

Dowiedz się, jak podawać otręby z kurczaka, mąkę z mięsa i kości oraz drożdże.

Ze względu na zrównoważoną ilość białek i tłuszczów, ziarenka nie powodują ryzyka otyłości. W diecie młodych klush możesz wejść do nich, zaczynając od 1-1,5 miesiąca. Szczególnie ważne jest, aby taki górny opatrunek był stosowany w miesiącach zimowych, kiedy brakuje składników odżywczych.

Jeśli latem zwierzęta swobodnie chodzą po dziedzińcu, zapotrzebowanie na larwy maleje, a jeśli kurczęta nie mają dostępu do padoku, przysmak można wprowadzić do diety przez cały rok. Pamiętaj, że robaki są tylko dodatkiem do podstawowej porcji ziarna i nie stanowią dużej części żywności.
Opary
Obliczanie liczby ptaków w różnym wieku:

 1. Young: zaczynaj wchodzić w dietę 5 g na osobnika, stopniowo wprowadzaj jedną porcję do dorosłej wielkości.
 2. Dorosłe kury: podawać w dawce 30-40 g na osobnika. W przypadku dwukrotnego karmienia pożądane jest podawanie między posiłkami jako przekąską.
Czy wiesz? Opary są bardzo przydatne w medycynie. Rozwinął się nawet oddzielny kierunek oczyszczania ran, który nazywa się “terapią larwalną”. Ponieważ larwy żywią się martwymi tkankami, są one stosowane jako tani, prosty i wysoce skuteczny sposób oczyszczania ran z ropienia, martwiczych tkanek. Jednocześnie żywe tkanki nie stanowią żadnego interesu dla robaków, a wydzielany przez nie antybiotyk przyczynia się do dezynfekcji. Metoda została odkryta podczas pierwszej wojny światowej i jest nadal stosowana w wielu klinikach w Europie i USA.

Rosnące wróble w domu są bardzo proste. Zjadają prawie wszystko, mogą nawet dać im żwirek. Warto jednak przygotować się na bardzo specyficzny zapach, który nieuchronnie pojawia się w hodowli larw w domu.

Wideo: jak rozcieńczyć szpiegów w domu

Robak ziemny (deszcz)

Również bardzo popularny rodzaj robaków do żywienia drobiu. Ma wiele minerałów, przydatnych aminokwasów, witamin.

Dowiedz się więcej o tym, jakie rodzaje karm dla kurcząt istnieją i jak przygotować mieszaną paszę dla kurcząt i dorosłych ptaków własnymi rękami.

Wskaźnik BZU przedstawia się następująco:

 • Białka – 53,5%;
 • tłuszcze – 6,07%;
 • węglowodany – 17,42%.

W przypadku hodowli dżdżownic zazwyczaj wybiera się odmianę czerwonego “kalifornijskiego” dżdżownicy lub “poszukiwacza”. Przez rok kilka osobników może rozmnażać około 3000 jednostek potomstwa.
Dżdżownice
Są raczej proste i opłacalne do rozmnażania, ale warto wziąć pod uwagę termofilny charakter robaków i utrzymanie optymalnej temperatury przez całe życie, nawet w zimie (z całoroczną uprawą).

Dung Worm

Ostatnim dodatkiem do mięsa dla kurcząt, który weźmiemy pod uwagę, jest robak gnojowaty. Osoby rosną do 6-10 cm, bardzo ruchliwe, ciało jest pomalowane na czerwono-fioletowy kolor. Gatunek ten jest bardzo podobny do dżdżownicy. Oprócz dodawania do pokarmu pierzastych robaków gnojowicy używa się jako przynęty podczas łowienia, a także do wytwarzania wermiksu.

Radzimy przeczytać, jak zrobić zacieru i jak hodować pszenicę dla kur.

Produkt ten ma zrównoważony stosunek białek, tłuszczów i węglowodanów (liczba składników odżywczych jest podobna do tej u dżdżownic). Kurczęta bardzo szybko iz przyjemnością wchłaniają proponowanego robaka gnoju.
Robaki gnojowe

Jak hodować robaki

Proces hodowania robaków w domu jest prosty. Przeanalizujemy go na przykładzie dżdżownicy “poszukiwacza”. Gatunek ten szybko się rozmnaża, żyje przez długi czas, łatwo dostosowuje się do każdej paszy, a podczas jej hodowli powstają minimalne trudności.

Dla sprzętu “robaka” przygotuj takie materiały i narzędzia: plastikowe lub drewniane skrzynie bez otworów, wiertło.

 1. Wybierz miejsce do przechowywania robaków. Może to być garaż, stodoła lub jakikolwiek budynek, temperatura w zakresie 15-25 ° C.
 2. W pudełkach wywierć otwory w 2-3 rzędach wzdłuż górnej krawędzi w celu wentylacji.
 3. W każdym pudełku wlać kompost, trociny i trochę słomy, wypełnić kolonię zwierząt domowych, złożyć pojemniki jeden na drugim.
 4. Górne pudełko powinno być przykryte pokrywką, aby zapewnić robakom ciemność.

Wideo: jak hodować robaki

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni kompost. Dziewanna lub gnojowica powinny wcześniej “leżeć” co najmniej sześć miesięcy. Ale obornik koziego lub króliczego może być używany świeżo. Również nie zaleca się napełniania obornika, który był przechowywany przez ponad 2 lata: ilość użytecznych w nim substancji jest minimalna.

Ważne! W żadnym wypadku nie można wlewać świeżego krowich lub świńskiego nawozu, w przeciwnym razie można zrujnować całą kolonię.

Możesz kupić robaki w wyspecjalizowanych sklepach lub przez Internet. Wymaganą liczbę robaków oblicza się w następujący sposób: za 1 kw. Km. Zajmie to około 20-30 sztuk. Oznacza to, że w standardowym schowku na sprzęt narciarski będzie 5, a maksymalnie 10 osób. Im więcej pól, tym więcej osób będzie mogło się wycofać.
Kurczaki jedzą
Karmienie odbywa się co 10-15 dni, ale częstotliwość zależy od liczby osobników i temperatury: im cieplej, tym bardziej aktywne są robaki. Do karmienia można wybrać skórki owoców i warzyw, ale należy unikać produktów pochodzenia zwierzęcego.

Zalecamy czytanie o tym, jak i ile karmić kurczęta, ile karmić kury nioski dziennie, a także jak karmić kury zimą, aby zwiększyć produkcję jaj.

Przed karmieniem żywność powinna zostać zmiażdżona. Okresowo trzeba nawilżyć kompost (lepiej użyć konewki z małymi otworami) i delikatnie poluzować, starając się nie mieszać warstw kompostu.

Aby zebrać robaki do karmienia ptaków, możesz to zrobić: przy następnym karmieniu poczekaj, aż najbardziej głodne i zwinne okazy wydostaną się na powierzchnię. Staną się pożywieniem dla twoich kur. Tak więc nie tylko można karmić robaki robakami, ale jest to również konieczne.
Kurczaki jedzą robaki
Worms nie powinien być używany jako główny pokarm, ale jako dodatek do ziarna i innych pasz roślinnych. Ten produkt przyczynia się do wzrostu produktywności i jakości mięsa i produktów jajecznych. Jeśli istnieje miejsce do sadzenia robaków w domu, nie będzie to trudne, ale wynik wprowadzenia “delikatności mięsa” w diecie będzie oczywiście zadowolony.

Recenzje z sieci

Dajeam kurom deszcz i robaki nawozowe, dziobiące z przyjemnością, Chervi to białko (i wolne), liczba jaj i ich przyrost masy.

ptashka.arash
https://fermer.ru/comment/431634#comment-431634