Zapalenie sutka u królików: objawy i leczenie, profilaktyka

Mastitis w króliku
Szybko rosnące domowe króliki wymagają pewnej wiedzy od hodowców w dziedzinie weterynarii. Ten artykuł pomoże w rozwiązaniu problemu występowania zapalenia wymienia u samic królika.

Co za choroba i co jest niebezpieczne dla królika

Mastitis jest niezwykle groźną chorobą nie tylko dla samic królików, ale także dla każdego rodzaju ssaków. Choroba polega na niezwykle bolesnym stanie zapalnym gruczołu mlekowego. Towarzyszy mu wysoka gorączka, obrzęk, zaczerwienienie i utrata mleka z zaatakowanego sutka.
Bunny

Niemowlęta, które zmuszono do głodowania umierają w ciągu kilku dni. Sytuacja matki pozostaje śmiertelnie niebezpieczna. Terminowe wykrycie problemu, szybka reakcja i kontakt z lekarzem może uratować chorą kobietę.

Ważne! Predyspozycja do masturbacji można odziedziczyć. Fakt ten powinien brać pod uwagę hodowcy.

Przyczyny choroby

 1. Wśród głównych przyczyn występowania zapalenia sutka (zakaźnego) są izolowane infekcje paciorkowcami, gronkowcami, prątkami gruźlicy i innymi patogenami. Zakażenie przenika przez różne zmiany skórne (skaleczenia, ukąszenia noworodków, zadrapania, siniaki, urazy piersi itp.). Organizm osłabiony przez poród jest podatny na infekcję.
 2. Często pojawienie się zapalenia sutka (niezakaźne) wiąże się z niedrożnością przewodów, aw konsekwencji z przelewaniem się i stagnacją mleka produkowanego w gruczole osoby żyjącej. Ten problem (laktostaza) występuje w okresie poporodowym i kiedy króliki są nagle usuwane z matki. Mleko jest produkowane bardziej niż potrzeba przez istniejącego królika.
 3. Następujące przyczyny rozwoju zapalenia sutka mogą obejmować obecność zaburzeń endokrynologicznych lub innych nieprawidłowości w ciele kobiety, bolesną hipotermię lub poparzenia skóry królików karmiących piersią. Często zjawiskom tym towarzyszą procesy ropne. Co znacznie pogarsza sytuację.
Ważne! Ogranicz ilość zielonej żywności zawierającej fitoestrogeny (np. Kapusta pastewna, soja, soczewica, koniczyna czerwona …). Nadmierna ilość fitoestrogenów może powodować blokadę w produkcji hormonów płciowych samicy i powodować nieprawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Wymienione zjawiska w wielu przypadkach przewidują pojawienie się zapalenia sutka.

Jak rozpoznać

Aby określić obecność zapalenia wymienia, zarówno bezpośrednie znaki zewnętrzne, jak i pomoc pośrednia (dodatkowa).
Mastitis z królika

Bezpośrednie znaki zewnętrzne

 1. Niezdrowy gruczoł piersiowy nabrał czerwonawego odcienia, reaguje ostro na dotyk, staje się gorący, gęsty w dotyku. Nawet niewielki nacisk na zaczerwieniony sutek powoduje silny ból.
 2. Mleko wytłaczane uzyskuje wodnistą strukturę z białymi płatkami (podobnymi do starego jogurtu).
 3. Pus zatyka kanały, a mleko wcale się nie wyróżnia.
 4. Na sutki mają wpływ kropelki ropy lub gęsty płyn z zakrwawionymi łatami.
 5. Temperatura ciała osiąga 39 ° C, intensywne oddychanie staje się częstsze.

W tej sytuacji konieczna jest pilna interwencja medyczna.

Czy wiesz? Liczba królików o pełnej swobodzie reprodukcji w dziewięćdziesięciu latach byłaby równa liczbie metrów kwadratowych na Ziemi.

Pośrednie (dodatkowe)

Początkowe objawy zapalenia sutka u karmiących samic się jego skrajne apatia, obojętność, nawet do własnego potomstwa (czasem wręcz przeciwnie, agresja), brak apetytu, osłabienie, senność, lub odmowa snu przez dłuższy czas. Zdrowa samica dobrze i obficie odżywiona, dodatkowo zajmuje się sprzętem gniazdowym i nie odchodzi od ukochanych dzieci, często je karmi, węszy. Zwiększenie bólu, dyskomfort, stres nie dają chorym królikom radości z macierzyństwa.
Bunny
Do objawów towarzyszących zapaleniu sutka mogą również należeć zwiększone pragnienie, potargane włosy, biegunka. W takich przypadkach dokładne sprawdzenie królika jest obowiązkowe. Szczególnie niebezpieczna dolegliwość będzie dla primipary, która jeszcze nie spotkała się z laktacją. Zwiększone ryzyko zachorowania u samic żywiących się małym potomstwem z różnych powodów.

Jak postępuje mastitis?

Proces zapalny zaczyna rosnąć każdego dnia, uderzając w nowe obszary. Skóra wokół brodawki ciemnieje, staje się brązowo-niebieska, wkrótce czarna, a następnie umiera. Temperatura stanów zapalnych i całego ciała samicy szybko wzrasta, co prowadzi do zwiększonego pragnienia i częstego spożywania wody. Samica przestaje karmić młode.

Króliki są podatne na różne choroby – dowiedz się o nich.

Jeśli ciecz mleczna zostanie uwolniona w początkowym stadium choroby (pierwszego dnia), wkrótce stanie się masą kefiru z twarogiem (wynikiem procesu fałdowania). W szczególnie zaniedbanych przypadkach pojawia się ropny ropień, a zamiast mleka żelazo gromadzi ropę z plamami. Uderzenia ropy w okolicy brodawki rosną (do 2 cm lub więcej) i przenikają przez zielonkawo-krwawą ropę. Rosnący proces zapalny może rozprzestrzeniać się nawet na plecach. Szybkość przebiegu choroby jest różna i zależy od wielu czynników.
Mastitis
Udostępnij:

 • ostre zapalenie sutka (do dwóch tygodni). W przypadku postaci klinicznej (niezwykle szybkie postępy) śmiertelny wynik występuje w pierwszych trzech dniach;
 • podostre (do sześciu tygodni);
 • przewlekłe lub subkliniczne (ponad sześć tygodni). Szczególnie niebezpieczne, jak zwykle mają utajoną formę manifestacji przez długi czas.
Ważne! Samica, raz zarażona mastitis, automatycznie wpada w strefę ryzyka, ponownie zachoruje.

Co robić, jak leczyć zapalenie sutka u królika

Wczesne wykrycie zapalenia sutka przewiduje prawie 100% skuteczności powrotu do zdrowia, ale rozpoczęty proces zapalny nie może być bezpiecznie leczony nawet przez doświadczonego weterynarza. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie gruczołów sutkowych (sutków i przyległych do nich obszarów) w pierwszych godzinach po urodzeniu dziecka.
Królik i weterynarz

Na początkowym etapie

Na początkowym etapie zmiany są nieznaczne. Istnieje niewielkie zaczerwienienie lub nienaturalnych (obserwowany asymetrii wokół części strzyka, że ​​nie wszystkie mają ten sam gruczoł) lub nierówny (jeden lub więcej gruczołów więcej niż w innych), tkliwość piersi królika. Uczucie ujawnia formowanie się guzków i bolesne pieczęcie.

Okres inkubacji osiąga pięć dni, więc badanie samic w okresie ciąży i laktacji powinno być regularne. Po stwierdzeniu u królika tych wad, przeszczepiamy króliki innej mokrej pielęgniarce lub organizujemy sztuczne karmienie. Królik zostaje przeniesiony do kwarantanny, a klatka i sprzęt pomocniczy są dokładnie zdezynfekowane.

Przeczytaj więcej o tym, jak określić kocyk królika, dlaczego królik wyrzuca królika tuż po orgii i zachowuje się agresywnie.

Ogranicz używanie płynnych i soczystych korzeni

Ogranicz ilość spożywanej wody i soczysty pokarm. W przeciwnym razie rosnąca ilość mleka obciąży pozycję samicy i pogorszy przebieg choroby.
Bunny

Czy obliteracja (sdavivat akumulująca ciecz)

Aby ułatwić stan zakażonego królika, masujemy sutki, zwracając szczególną uwagę na zagęszczone obszary. Ekspresujemy od chorego gruczołu gromadzącego płyn (do zatarcia). Zabieg przeprowadza się co najmniej trzy razy dziennie (czasem więcej, w zależności od ogólnego stanu chorego). Po pewnym czasie można połączyć króliki (jeśli nie ma upośledzenia) z leczeniem, które instynktownie wykonają masaż matki i wyssają mleko z trudnych, trudno dostępnych miejsc.

Czy wiesz? Króliki są obdarzone niepowtarzalnymi oczami, których struktura pozwala mu zobaczyć, co dzieje się z tyłu, bez skręcania głowy.

Leczenie trwa do momentu, gdy mleko zacznie być łatwe i wypłynie z dotkniętego gruczołu. Matka przestanie się śmiać z dala od swoich szczeniąt, a karmione i dobrze odżywione dzieci zasną obok niej.

Czy wstrzyknąć antybiotyki

Gdy choroba wchodzi w bardziej ostrą postać, wykonujemy iniekcje podskórne i domięśniowe antybiotyku. Najbardziej znanym z nich jest penicylina. Wstrzyknięcia są powtarzane sześć godzin później w pierwszym dniu i są przeprowadzane w różnych częściach ciała. Ponadto liczba iniekcji jest zmniejszana do trzech, a następnie do dwóch dziennie. Stawka jednorazowa sięga 25 tysięcy jednostek. za kilogram żywej wagi. Niepożądaną penicylinę (wiele działań niepożądanych) można zastąpić dwucyliną (dawka się nie zmienia) lub oksytetracykliną (0,1 ml na kg masy ciała).
Zastrzyki dla królika
Część leku z pierwszego wstrzyknięcia jest używana do cięcia dotkniętych płatami gruczołu. Jeśli to możliwe, antybiotyki można wstrzykiwać przez kanały strzyków (w sposób cysterski). Dopiero po trzecim dniu po ostatnim wstrzyknięciu dopuszcza się przyjmowanie niemowląt do mleka matki.

Tworzenie kompresów

Łącząc kompresy rozgrzewające z powyższymi procedurami, można uzyskać szybsze i skuteczniejsze odzyskiwanie. W tym celu stosuje się alkohole, wodę i rodzaje wełny parafinowej. Nie złe wyniki wskazują na działanie tarcia kamfory, ichthyol, mazidła maści synthomycin. Z najnowszych osiągnięć Pichtoin jest oferowany na bazie żywicy sosnowej i wosku pszczelego. Nie przerywaj proponowanej dawki.

Dowiedz się wszystkiego o hodowli królików w domu.

Włączenie do diety złożonego preparatu witaminowego

Aby podnieść ogólny ton i wzmocnić organizm w walce z chorobą zaleca się stosowanie złożonych preparatów witaminowych. Możesz dodać je do płynu, niektóre z nich są spożywane przez same króliki. Zwykle uczęszczaj na kursy w dniach 14-21 lub celowo. Jednym z najlepszych są preparaty Chiktonik, Biofaktori Aminosol.
Chiktonik

Ropne zapalenie sutka

Ciężka (ropna) forma mastitis wymaga wykonania wszystkich zbadanych czynności. Jednak oprócz pozbycia się gruczołów z płynu, ocieplenia, podawania leków, konieczne jest pilne usunięcie ropni. Umieść usunięcie środka antyseptycznego. Dezynfekowane przyrząd wybrać ropnie i usuwać zawartość, przemyć oczyszczoną rany roztworem nadmanganianu potasu lub furatsillina rivanola posypać streptotsidom i zamocować bandaż.

Ważne! Króliki, później zabrane od matki z ropne zapalenie sutka i przeszczepione do innego karmiących samic, nieuchronnie będzie zarażać.

W całym okresie choroby wymagane jest zwiększone przestrzeganie środków higieny i staranne traktowanie komórek (pomieszczeń) środkami dezynfekcyjnymi. Należy pamiętać, że odzyskanie samicy nie gwarantuje normalnej produkcji mleka przez chorego z gruczołami (najprawdopodobniej stracą tę możliwość).

Ponadto mastitis często towarzyszy pojawienie się chorób oportunistycznych, takich jak Staphylococcus posocznicy (wysypka krostkowa na całym ciele), ropiejące wrzody na nogach (samica nie siedzieć nieruchomo, ciągle przesuwa się z nogi na nogę).
Chory królik
W takim przypadku otwarte i oczyszczone rany są dezynfekowane 3% roztworem kwasu karbolowego lub 5% roztworem alkoholowym piokaniny. Ropne zapalenie sutka wymaga skrupulatnego i odpowiedzialnego leczenia, dlatego lepiej skontaktować się z weterynarzem lub doświadczonym hodowcą królików. Mięso chorych zwierząt uważa się za zaraźliwe, lepiej je usunąć.

Zapobieganie

W celach profilaktycznych, aby zapobiec wystąpieniu choroby, konieczne jest:

 • zanim osrol przeprowadzi pełne wypalanie wszystkich ogniw, ogólne czyszczenie i dezynfekcję sprzętu i zapasów. Zużyte stare komórki należy wymienić na nowe;
 • zapewnić czystość i dostępność dodatkowej warstwy suchej pościeli w pomieszczeniu, w którym trzymane są karmiące samice i jej potomstwo;
 • wyeliminować możliwość przeciągów i wilgoci, przechłodzenia osób;
 • do podlewania osobnika karmiącego wyjątkowo ciepłą wodą;
 • podawać wysokiej jakości żywność, siano i zielenie;
 • chroń spokój królika, chroniąc go przed nagłymi ruchami i przerażającymi dźwiękami;
 • usuwać wszelkiego rodzaju przeszywające i raniące przedmioty w pobliżu miejsca żeńskiego;
 • terminowo przeprowadzić badanie królika po porodzie i pierwszych dniach życia dzieci;
 • zapewnić terminowe leczenie urazów poporodowych i powikłań.
Czy wiesz? Drapieżnik może przestraszyć królika na śmierć (dosłownie).

Najbardziej odporne na choroby są króliki, nabyte od sprawdzonych hodowców, w dużych gospodarstwach, w szkółkach. Zwróć uwagę, że istnieje specjalna szczepionka – anatoksyna gronkowcowa. Jego stosowanie jest obliczane na dwóch etapach, a pierwsze wstrzyknięcie podskórne (0,5 ml) przeprowadza się w 10-12 dniu ciąży samicy, a drugie – w 15-17 dniu.
Szczepienie królika
Szczepienia są przeprowadzane w gospodarstwach o zwiększonej zapadalności na zapalenie sutka. Wniosek sugeruje: nie zapomnij o badaniach królików w ciąży i karmiących piersią. Lepiej jest wykryć mastitis na wczesnym etapie, niż wyeliminować konsekwencje głębokiej infekcji w zaniedbanych przypadkach.

Wideo: zapalenie sutka od królika