Wszystkie subtelności uprawy i pielęgnacji kurcząt rasy Altai bentamka

Altai bentamka
Kury karłowate coraz częściej przyciągają uwagę miłośników drobiu. Hoduje je w prywatnych gospodarstwach dla estetycznej przyjemności i różnorodności. Oryginalny wygląd, kolorowe upierzenie, miniaturka – to cechy wyróżniające karlowate skały ozdobne.
Bentamka to rasa, która pochodzi bezpośrednio od dzikich kur.

Zostało to po raz pierwszy opisane w Japonii w 1645 roku. Obecnie istnieją 2 odmiany bentamokoksu i Ałtaju. Ałtaj bentamka jest najliczniejszą populacją wśród kur ozdobnych. Rasa wyróżnia się doskonałymi danymi zewnętrznymi, dobrą produktywnością i umiejętnością dostosowania się do każdego klimatu.

Charakterystyka zewnętrzna

Standardowa waga bentamok wynosi 0,7 kg dla kurczaka i 0,9 kg dla koguta. Są to małe ptaki w gęstym upierzeniu pomarańczowych odcieni.

Altai bentamka

Osobliwe cechy:

 1. Tors jest krępy, poziomy, raczej szeroki. Pierś i brzuch są okrągłe. Dodatkowa okrągłość daje ptakowi jego grube upierzenie. Szyja jest średniej długości, zakrzywiona.
 2. Uda i uda są małe. Nogi są gęsto upierzone, pióra na nogach są długie, w kształcie przypominającym spodnie-flop. Ogon koguta jest pod kątem 90 stopni do tyłu. Ogon warstw znajduje się pod kątem 45 stopni.
 3. Na głowie duża kępka z tyłu z powrotem. Pośrodku kępki znajduje się wyprostowany grzebień zębaty w kolorze czerwonym. U kurcząt herb jest mały, nieznacznie zaznaczony. Kolczyki u kur są małe, lekko zaznaczone. Bill jest mały, żółty. Oczy duże, czerwonawo-brązowe.
 4. Kolor kurcząt jest przedstawiony w schemacie kolorów lisów z głównym piórkowym kolorem od czerwonego do brązowego. Osobliwością kolorów jest różnorodność – główny kolor rozcieńcza się impregnacjami czarnych i szarawych piór. Procent kolorów może się różnić. U koguta pióra ogona mogą być czarne z zielonym odcieniem, biało-czerwone.
Araucańskie kury, Ayam Zemani, Hamburg, chiński jedwab, Crevecoe, Kurchavaya, Millfleur, Paduan, Sebright, Phoenix, rasy Shabo z ozdobnym celem.

Ponadto rozróżnia się następujące rodzaje kolorów:

 • drzewa orzechowe;
 • płowy;
 • barwny;
 • perkal.

Altai bentamka

Czy wiesz? Większość dekoracyjnych gatunków kurcząt pochodzi z Chin i Japonii, gdzie cenione są nie tylko ze względu na ich atrakcyjność zewnętrzną, ale także z tajemniczego, mistycznego znaczenia, jakim Azjaci obdarowują te ptaki.

Postać

Od dzikich przodków, altai bentamaki mają wojowniczy temperament. W środowisku naturalnym bojowość jest nieodzowną cechą, bez której gatunek nie może przetrwać. Bentamki zachowały dobre umiejętności latania, dzięki czemu z łatwością pokonają ogrodzenie o wysokości do 2 m.

Ekstremalna aktywność to kolejna cecha, która jest niezbędna do przetrwania na wolności. Kurczaki stale badają padok dla owadów, larw, ziaren, trawy i innych pokarmów. Przy całej tej zadziorności ptaki nie są tak złe, jak inne ptaki na farmie.

Bentamka jest doskonałą matką i może łatwo hodować potomstwo innych ptaków. Owca ma wyraźny instynkt opiekowania się potomstwem, więc kura może składać jaja w schronie poza klatką. W takim przypadku musisz poczekać kilka dni, aż wyjdzie za rufę i prześledzić lokalizację muru.

Altai bentamka

Zaleca się pozostawienie pod ptakiem nie więcej niż 5 jaj. Ze względu na małe rozmiary kurczaka nie będzie on mógł więcej podgrzewać.

Czy wiesz? Pomimo niewielkich rozmiarów, cockerel rasy Altai bentamka może odeprzeć atak latawca.

Dojrzewanie płciowe i produktywność

Bentamki kończą wzrost o 5 miesięcy, osiągając maksymalną masę. Do tego czasu pisklę zaczynają składać jaja. Ich cechą szczególną jest to, że składanie jaj jest stabilne przez 3-4 lata. To bardzo korzystne odróżnienie ich od innych ras.

Yaytsenoskost produkuje od 60 do 130 jaj rocznie. Ważne jest, aby altai bentamka była bardzo zależna od warunków pogodowych: dlatego w zimie w nieogrzewanej klatce z kurczaka ptak przestanie być przenoszony wraz z nadejściem pierwszych przeziębień.

Masa jaj wynosi 44 g. W przypadku ras karłowatych są to duże jaja, ponieważ zwykła masa jaja karłowatego kurczaka wynosi 30-35 g. Mięso gatunków karłów jest uważane za bardziej smaczne i pożywne niż mięso zwykłych kur.

Jaja Bentham

Dieta i odżywianie

Nie ma specjalnych preferencji w żywności dla bentamok. Są to bardzo ekonomiczne ptaki, które zużywają około 70-100 g paszy na jedną kurę niosącą dziennie. Aby utrzymać produktywność, kurczęta potrzebują paszy o wysokiej wartości odżywczej i przestrzeganiu norm witamin i minerałów.

W diecie powinny być obecne marchew, dynia, różne zioła. W obecności zielonych pasz zwiększa się łączna masa spożywanych pokarmów. Zimą zieloną paszę można zastąpić ziarnem porośniętym. Oprócz zimowej diety wprowadzono mezocarp.

Dowiedz się, jak podawać kurczętom otręby, chleb, polistyren, kiełki pszenicy, mączkę mięsno-kostną, olej rybny, drożdże.

Dodaj do zacieru:

 • gotowane ziemniaki;
 • warzywa: dynia, marchew, buraki;
 • otręby;
 • mączka mięsno-kostna;
 • zboża;
 • ciasto;
 • zmiażdżone ziarno.

Wymieszać grzyby mogą być na wodzie, ale bardziej pożywne jedzenie otrzymuje się na serwatkę lub bulion.

Altai bentamka

Część zbożowa paszy musi koniecznie zawierać kukurydzę – zapewnia niezbędną ilość węglowodanów i zwiększa wartość odżywczą jaj. Węglowodany są szybko wchłaniane i dają kurczętom energię, której potrzebują. 40% energii pochodzi z kur niosek na produkcję jaj.

Dlatego jeśli produkcja jaj spadnie, jednym z powodów może być brak energii dla ptaka. Kurczaki otrzymują również ziarno pszenicy, jęczmienia, proso. Dieta zawiera otręby pszenne.

Gotowy mieszany pokarm zapewni bentamokowi niezbędne pierwiastki śladowe – potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez. W diecie skał ozdobnych muszą być obecne witaminy i białka. Dobrym dodatkiem do diety są drożdże.

Ważne! W celu dostarczenia każdemu kurczakowi niezbędnej ilości wapnia lub innych dodatków – można je wlać do pojemnika oddzielnego od całej paszy. Wtedy ptak będzie mógł określić, ile suplementów potrzebuje. Źródłem wapnia są skorupiaki, kreda, skorupka jaja.

Młode okazy

W pierwszych dniach kurcząt jeść dobrze bułeczki z zielonych, gotowane jajka, proso. Po 7-9 dniach są dodawane do mieszanki paszy ration.

Altai bentamka

Konsekwentnie w diecie dodaj twaróg, jogurt, warzywa (gotowana marchewka). Woda w wodzie powinna zawsze być świeża.

Harmonogram karmienia piskląt:

 • 1 tydzień – 8 razy dziennie w odstępie nie dłuższym niż 3 godziny między karmieniami. Norma paszy wynosi 5-10 g;
 • 3 tygodnie – 6 razy dziennie;
 • 5 tydzień – 4 razy dziennie.

Aby przedłużyć ramy lekkiego dnia do 14 godzin, kurczęta wytwarzają sztuczne oświetlenie. Pożądane jest, aby karmienia 6 lub 4 razy spadały dokładnie w 14-godzinnym przedziale czasowym. Od drugiego miesiąca młode kury są karmione 2 razy dziennie.

Przeczytaj zasady opieki nad kurczętami po inkubatorze, użycie lampy podczerwieni do podgrzania kurczaków, nakarmić kurczęta.

W diecie młodej bentamok muszą być następujące składniki:

 • zboża – stanowią około 70% paszy;
 • białka pochodzenia zwierzęcego – mączka mięsno-kostna, larwy, robaki;
 • minerały – wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor, cynk;
 • witaminy z grupy B, witaminy C, D, E;

Altai bentamka

Młode kurczęta są przenoszone od początku do paszy przemysłowej lub do karmienia własnej produkcji.

Dorosłe kury

Przed rozpoczęciem składania jaj (po 5 miesiącach) w karmie powinna być zwiększona zawartość wapnia. W tym celu kurczaki otrzymują zmieloną skorupkę jaja, kredę, skorupiaki. W diecie musi być obecna serwatka i twarożek. W tym okresie następuje tworzenie aparatu rozrodczego, tworzy się niezbędna rezerwa substancji mineralnych.

Dowiedz się, jak produkować żywność dla kur niosek, jaka jest norma karm dla kur niosek, jakie witaminy kurczęta potrzebują dla kur niosek do produkcji jaj.

W diecie wprowadza się przemysłową paszę dla warstw. Całkowita waga karmy jest zwiększona o 5-10 g na tydzień. Kur niosek musi jeść więcej przed złożeniem jaj.

Po normalizacji składania jaj, bentamki wymagają regularnego podawania warstw. Dieta obejmie mokrą paszę w postaci pałeczek i płatków zbożowych. W przypadku obór można jednocześnie podawać drożdże. Kurczęta nadal potrzebują dodatkowego wapnia, jak również mieszanki paszowej. Na wybiegu kury uzupełnią dietę białkami pochodzenia zwierzęcego.
Altai bentamka

Czy wiesz? Kurczak nie ma zębów, więc kurczęta zawsze powinny wkładać pojemnik z małymi kamykami. Pomaga to ptakom trawić pokarm.

Spis treści

Organizacja miejsc zamieszkania i chodzenia uwzględnia przede wszystkim cechy rasy, a także ewentualne ograniczenia w kontaktach z rasami walczącymi z innymi ptakami.

Warunki przetrzymywania

Ptaki są dobrze przystosowane do mroźnych zim, ale na zimno zmniejszają produkcję jaj. Dlatego zaleca się dbanie o izolowaną kurnik.

Wymagania wobec domu:

 1. Dostępność ogrzewania w zimie. W chłodne dni produkcja jaj spada prawie o połowę.
 2. Coop powinien być bez przeciągów, z naturalnym oświetleniem za pomocą okien i sztucznym, aby zwiększyć czas zimowy. Oświetlenie wpływa również na produkcję jaj.
 3. Na podłodze powinien być suchy i czysty miot. Pierzaste łapy są często narażone na działanie grzybów, puhomości, pcheł i innych pasożytów.
 4. Klatka wyposażona jest w gniazda, gniazda dla kur niosek, miski wodne i karmniki.

Altai bentamka

Wymagania dotyczące chodzenia:

 • Pokrywa gleby powinna być wykonana z piasku i drobnego żwiru. Jest to spowodowane wtapianiem w nogi: wilgotna gleba za bardzo ją zanieczyści i będzie wspierać rozwój pasożytów;
 • Górna część chodu powinna być pokryta siatką. kurczęta latają bardzo dobrze.

Pora sezonowa występuje jesienią podczas redukcji dziennego światła. Aby przyspieszyć ten proces, musisz dostarczyć bentamok wzmocniony kompleks witaminowo-mineralny, który jest kupowany oddzielnie i dodawany do zacieru.

Dowiedz się, jak zbudować kurnik i wybieg dla kur.

Choroby i sposoby ich zwalczania

Altai bentamka jest skałą odporną na mróz. W procesie selekcji kurczęta tego gatunku rozwinęły dobrą odporność na choroby. Specyficzne choroby lub takie, na które ptaki były silnie predysponowane, nie istnieją.

Altai bentamka

Przy nadmiernej ilości białka w diecie, kurczęta mogą cierpieć na krzywe palce. Podobnie jak wszystkie kurczęta, bentamki muszą przygotowywać szczepionki w odpowiednim czasie i unikać hipotermii. Dzięki temu młody wzrost będzie zdrowy.

Niebezpieczne choroby kurcząt obejmują:

 • choroby zakaźne: dżuma, pulloroza, paratyfus;
 • puhyedy i inne pasożyty.
Więcej informacji na temat objawów i metod leczenia salmonellozy, choroby Mareka, aspergillozy, Mycoplasma, kokcydiozy, zakaźnym zapaleniem oskrzeli, zmniejszenie syndromu produkcji jaj, zapalenie spojówek, zapalenie jajowodu.

Przy najmniejszych oznakach choroby zakaźnej, chory ptak jest izolowany, konsultowany w szpitalu z weterynarzem i nabywa niezbędne antybiotyki. Choroby zakaźne powodują, że kurnik jest dezynfekowany roztworem wapna, zmienia się śmieci, karmi się i pije.

Zaraza odnosi się do chorób nieuleczalnych, dlatego stosuje się szczepienia, aby temu zapobiec. Większość chorób zakaźnych jest również trudna do leczenia i nie zawsze jest postrzegana w odpowiednim czasie. Dlatego profilaktykę przeprowadza się za pomocą witamin D, E i leczą wszystkie zwierzęta gospodarskie, gdy zidentyfikowany jest dotknięty kurczak.

Altai bentamka

Aby zapobiec infekcji pasożytami, ściółka powinna być sucha, ptaki powinny mieć pojemnik z popiołem lub piaskiem, z którym same kurczaki walczą z pasożytami. Obecność pcheł i pcheł można określić, patrząc bliżej na pióra. Ponadto wskaźnikiem obecności pasożytów jest nagłe wylinianie się ptaka. Oprócz ptaków puhoedov hit roztocza, pchły, wszy.

Ważne! Aby skutecznie leczyć ptaki z puhoedov używane aerozole, które są stosowane z odległości 15-20 cm od ptaka. Nie rozpylaj sprayu na głowę ptaka. Przetwarzanie odbywa się 1-2 razy w tygodniu.

Planowana wymiana stada

Planowana wymiana stada odbywa się raz na 3-4 lata, kiedy układanie warstw jaj zaczyna gwałtownie spadać. Biorąc jednak pod uwagę, że altai bentamak odnoszą się do skał ozdobnych i nie są przechowywane dla jaj, nie ma obowiązkowych wymagań dotyczących planowanej wymiany.

Altai bentamka

Zalety i wady rasy

Zalety Altai bentamok:

 • doskonałe walory dekoracyjne;
 • kurczęta mają silną odporność i rzadko chorują;
 • są mało wymagające i ekonomiczne w żywieniu;
 • są przystosowane do życia w zimnym klimacie;
 • stabilna produkcja jaj przez 3-4 lata;
 • kurczęta mogą być noszone przez cały rok, jeśli trzymane są w ciepłych warunkach;
 • wysoka produkcja jaj dla gatunków karłów;
 • nosić jaja o wysokim smaku i cechach mineralogicznych;
 • doskonały instynkt macierzyński i umiejętność wyklucia się u kurcząt.

Wady rasy:

 • potrzebują obowiązkowego chodzenia po zamkniętych drzwiach;
 • Żądają śmieci w kurniku i ziemi w miejscu chodzenia.

Altai bentamki będzie dobrym dekoracyjnym dodatkiem do każdego gospodarstwa, które ma wiele przydatnych cech. Hodowla tych pięknych ptaków nie jest trudna i jest dostępna dla początkującego hodowcy drobiu.

Wideo: rasa kurcząt Altai bentamka

Recenzje rasy

Widok ogólny Bantam Ałtaju: Szorstka nogami karzeł, zadowolenie z lotu ptaka z krótkim krępa postać, wypukłe piersi, z głową odrzuconą do tyłu dumnie wyposażony w małym grzebieniem. hodowcy rasy hodowane Kraj Ałtajski i miasta Barnauł w 70-80 lat. XX wiek.

Voronyansky
http://www.pticevody.ru/t5585-topic#573212
Lubię te produktivnost.Soderzhu karły jajek oddzielnie trzy rodziny od 10 do 23 kurcząt, policzono liczbę jaj z 1 metr kwadratowy, okazuje się, 140-150 jaj miesięcznie. Myślę, że jest to interesujący ptak na poletkach gospodarstwa domowego, jajo średnio 40 gr. detyam.U naprawdę jak ja, problemem jest to, że są one często proszony o kurę, ale kiedy zaczyna kvohtat kurczaka jajka nosi, musiał chodzić. Kto potrzebuje kurcząt to najlepsza opcja.

faverol
https://fermer.ru/comment/1076745725#comment-1076745725