Wskazówki i porady dotyczące sadzenia i pielęgnacji jałowca w doniczce: uprawa rośliny w domu

Juniper
Juniper (z łacińskiego Juniperus) jest przedstawicielem rodzaju zimozielonych drzew iglastych i krzewów z rodziny Cupressaceae. Ta rodzina obejmuje ponad 60 gatunków roślin dwupiennych lub jednopiennych. Dystrybucja jałowców obejmuje całą półkulę północną – od strefy polarnej do górskich tropików.

Juniper: odmiany do uprawy w doniczce

Juniper to roślina, którą można łatwo uprawiać w doniczce. Takiej uprawy można dokonać w domu, najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniej odmiany. Idealną opcją będą takie odmiany jak jałowiec chiński i jałowiec stały. W naturze te odmiany mogą rosnąć do dość dużego rozmiaru. W domu takie jałowce rosną wystarczająco wolno, ale jeśli obserwują temperaturę i wilgotność, czują się wystarczająco dobrze.

Czy wiesz? W sprzyjających warunkach jałowiec może rosnąć przez 600-3000 lat.

Główne zalecenia dotyczące sadzenia jałowców w pokoju

Sadzenia i uprawy jałowców w domu w doniczce, należy pamiętać o następujących zaleceniach:

  • W przypadku rośliny lepiej jest podnieść luźną pulę. Drzewa jałowca rosną dobrze, gdy jest dużo miejsca na system korzeniowy.
  • Na dnie doniczki musi być warstwa drenażu (cegła łamana, żwir, piasek lub keramzyt).
  • Staraj się nie dopuścić do wysuszenia gleby, a także koniecznie spuścić nadmiar wody z miski.
  • W warunkach pokojowych największym zagrożeniem dla jałowca jest suche i gorące powietrze.

Jak wybrać oświetlenie dla jałowca w domu

Juniper
Jeśli jałowiec rośnie w doniczce, opieka nad rośliną zaczyna się od wyboru właściwego oświetlenia. Pod względem oświetlenia opieka musi być stale utrzymywana. Juniper lubi światło, ale potrzebuje ochrony przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Roślina może umrzeć, jeśli latem jest zawsze w cieniu, a zimą – na słońcu. Zaleca się sadzenie rośliny po słonecznej stronie, gdzie bezpośrednie światło słoneczne padnie na nią tylko w zimie.

Czy wiesz? W starożytnym Rzymie jałowiec zarabiał pieniądze na ukąszeniach węży. Również Rzymianie dodali do wina zmiażdżone jagody jałowca i pili je jako środek moczopędny.

Warunki klimatyczne do uprawy

Juniper rośnie w doniczce, ale jak się nią opiekować pod względem doboru warunków klimatycznych? Na pewno takie pytanie jest zadawane przez większość kwiaciarni. Latem konieczne jest monitorowanie reżimu temperatury, aby uniknąć przegrzania powietrza. Najbardziej odpowiednia temperatura do uprawy nie powinna przekraczać 25 stopni w lecie i spaść poniżej 13 stopni w zimie. Latem garnek z jałowcem można wywieźć na ulicę lub na balkon. Nie zapominaj, że roślina lubi świeże powietrze, ale nie toleruje przeciągów.

Wybór rosnącego zbiornika

Zdolność do uprawy
Jak już wspomniano powyżej, najlepsze dla jałowca jest duża doniczka, która nie będzie ograniczać systemu korzeniowego rośliny. W dużym doniczce gleba będzie lekko porowata, co przyczyni się do równomiernego rozprowadzenia wilgoci i znacznie ułatwi pielęgnację jałowca. Uprawa jałowca w domu najlepiej wykonać w pojemniku z naturalnych materiałów: ceramiki, gliny lub porcelany. Również kształt i wzór na pojemniku można lakonicznie zharmonizować z kształtem, który otrzymasz od jałowca.

Czy wiesz? Rzemieślnicy starożytnej Rusi wykonywali naczynia z kory jałowca. Mleko, które było przechowywane w takich naczyniach, nie stało się kwaśne nawet przy upalnej pogodzie.

Jak sadzić jałowca w domu

Jeśli mieszkasz w północnych szerokościach geograficznych z chłodnym klimatem, nie będzie ci trudno udać się do najbliższego lasu i wykopać tam młody krzak jałowca. Następnie roślinę można zabrać do domu i posadzić w doniczce. Jeśli mieszkasz w regionie, w którym jałowiec nie rośnie na wolności, niezbędne sadzonki można kupić na każdym dużym rynku. Ale to jedna rzecz znaleźć sadzonkę, a to całkiem inna nauka, jak sadzić jałowce w domu.

Jak przygotować grunt pod sadzenie jałowca

Gleba do sadzenia
Wielu początkujących hodowców uważa, że ​​jałowiec jest całkowicie bezpretensjonalny. Ale tak nie jest, zanim posadzisz jałówki w ziemi, musisz dodać odżywczą mieszankę. Skład tej mieszaniny obejmuje murawę, torf i piasek. Ponadto pożądane jest dodanie do gleby 200 g nitrofonowca i dowolnego uniwersalnego nawozu (można go kupić w kwiaciarni). Sadzenie jałowca odbywa się tylko w doniczce z dodatkową warstwą drenażu na dnie.

Sadzenie jałowca w domu

Wykonanie w donicy z dobrze przygotowaną głębokością wgłębienia w ziemi jest 2 razy większe niż wysokość całej rośliny. Jeśli system naziemny zawiera glinę jałowca, upewnij się, że podczas sadzenia znajdował się 8 centymetrów nad dnem studni. Trzymaj roślinę i delikatnie posyp ją ziemią. Następnie lekko nawilż górną warstwę gleby i posyp ją mulczem (można użyć humusu lub torfu).

Ważne! Regularnie posyp koronę jałowca, aż dojrzeje w nowym miejscu.

Zasady opieki nad jałowcami w pokoju

W przypadku roślin takich jak jałowiec, opieka w pokoju jest bardzo prosta, najważniejsze jest przestrzeganie pewnych zaleceń. Gospodarstwo Juniper źle toleruje stojącą wilgoć, a to należy wziąć pod uwagę w procesie opieki nad nim. Przejawia się w pojawianiu się chorób korzeniowych i upuszczaniu igieł. Aby uniknąć takich problemów, wystarczy równomiernie podlać roślinę. W trosce o jałowca zapewnij dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Podlewanie i obciąganie

Juniper
Mówiąc o tym, jak nawadniać jałowiec w domu, należy wspomnieć, że roślina ta wymaga umiarkowanego podlewania. Latem podlewanie odbywa się raz na 2 dni, natychmiast po wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby. Zimą jałowiec można podlewać 2 razy w miesiącu. Głównym warunkiem prawidłowego nawadniania jałowca jest zapobieganie wysuszeniu gleby. Ponadto, oprócz podlewania, należy spryskiwać roślinę 1-2 razy dziennie (zimą, raz na 2 dni).

Tylko wiedza, jak podlewać jałowiec w doniczce, nie wystarcza, trzeba również umieć prawidłowo karmić roślinę. W okresie intensywnego wzrostu, który rozpoczyna się w kwietniu i trwa do września, co 2 tygodnie w wodzie do nawadniania konieczne jest dodanie nawozu mineralnego. Rozcieńczony nawóz według proporcji podanych w instrukcji do leku, z reguły są one 1: 5. Jałowiec, uprawiany w domu, wymaga obowiązkowego karmienia, ponieważ nie może przyjmować składników odżywczych z zewnątrz. Przygotowując się do zimy suplementacja jest zredukowana do raz w miesiącu, a od listopada zostaje całkowicie zatrzymana. Jako górny opatrunek można również dodać niewielką warstwę próchnicy.

Ważne! Dodatek humusu przeprowadza się dopiero po podlaniu nawozami mineralnymi. Różnica w czasie powinna wynosić nie mniej niż tydzień, w przeciwnym razie roślina będzie aktywnie odrzucać swoje łuski i igły.

Przycinanie jałowca domowego

Przycinanie
Przycinanie jałowca w pomieszczeniach odbywa się raz w roku. Idealny czas na tę procedurę to koniec zimy (luty). Rośliny iglaste, zwłaszcza jałowiec, rosną dość wolno, ale pod koniec zimy jałowiec rośnie znacznie intensywniej. Dlatego doświadczeni hodowcy kwiatów zalecają przeszczepienie rośliny do większej doniczki. Przycinanie jałowca obejmuje usuwanie wysuszonych i zdeformowanych gałęzi. Zacznij od odcięcia młodego wzrostu, a następnie usuń większość wierzchołka rośliny. Spróbuj wyciąć końcówkę na długość większą niż inne gałęzie. Ta technika przycinania spowoduje, że jałowiec będzie bujny, a także wzmocni zdrowie rośliny. Możesz również nadać roślinie dowolny kształt, na przykład piramidę lub stożek. Najważniejsze w przycinaniu jest utrzymanie zwartości instalacji.

Zimowe jałowce, opieka nad jałowcami w domu

Wielu hodowców, którzy uprawiają jałowiec nie wie, jak właściwie dbać o rośliny rosnące w doniczce domu zimą. Ważne jest, aby wiedzieć, że centralne ogrzewanie może mieć szkodliwy wpływ na roślinę. Dlatego najlepszym miejscem do zimowania będzie fajny parapet lub ogrzewana loggia. Jeśli w pomieszczeniu jest gorące i suche powietrze, wówczas dla jałowca możesz stworzyć ochronę. Aby to zrobić, owinąć garnek w plastikową folię. Możliwe jest również mocowanie jednej strony folii wzdłuż całej długości parapetu, a drugiej – mocowanie wzdłuż górnego występu okna (czyli dokładnie nad parapetem). Staraj się nie przykrywać całej rośliny, zapewniając dostęp powietrza. Ta metoda chroni roślinę przed wpływem temperatury.

Przeszczep roślin

Przeszczep młodego jałowca w pomieszczeniach odbywa się raz w roku. Podobnie jak przycinanie jałowca, odbywa się całkowicie w domu. Najlepiej przeprowadzaj zabieg transplantacyjny wiosną, idealny czas to połowa marca. Wysokość przeszczepionego jałowca nie powinna przekraczać jednego metra. Przed przesadzeniem należy wyciąć koło z łopatą w ziemi wokół rośliny. Głębokość gniazda powinna sięgać połowy puli. Trzymając jałowiec u podstawy, delikatnie usuń roślinę i razem z gliniastą grudką włóż ją do uprzednio utworzonego dołu w nowej doniczce. Wielkość dołu powinna być 2 razy większa niż koma ziemska z korzeniami rośliny. Wypełnij całą pustkę dołu ziemią i delikatnie ją podbij. Następnie wylać niewielką ilość torfu lub pokruszonej kory drzew iglastych na powierzchnię gleby. Nie zapomnij podlać przeszczepionej rośliny.

Ważne! Przeszczepiane są tylko młode jałowce. Stara roślina nie potrzebuje przeszczepu – wystarczy tylko zaktualizować wierzchnią warstwę gleby.

Stabilność domowego jałowca na szkodniki i choroby

Jałowiec pokoju dość rzadko jest dotknięty przez szkodniki i choroby. Wiosną roślina jest osłabiona przez zimowe suszenie, a latem – ze spalania słońca. Czynniki te mogą spowodować uszkodzenie rośliny przez różne infekcje i szkodniki. Głównymi oznakami tkliwości jałowca są żółknięcie i śmierć igieł. Najpierw dotknie to kilka gałęzi, a potem cała roślina.

Kiedy pojawiają się oczywiste oznaki choroby, roślina z reguły nie poddaje się leczeniu. Dotknięte części jałowca należy wyciąć i zniszczyć, a wszystkie pozostałe gałęzie powinny być dokładnie potraktowane fungicydami. Podczas cięcia konieczne jest odkażenie sekatora w alkoholu, ponieważ użycie niesterylnego narzędzia zwiększa ryzyko chorób.

Juniper jest bardzo nietypową rośliną do uprawy w domu. Ale to jest ta roślina, która może przynieść komfort i spokój w twoim domu.


Loading...