Wskazówki i porady dotyczące nawadniania truskawek

Nawadnianie truskawek
Jeśli chcesz zbierać soczyste i duże truskawki, a nawet w dużych ilościach, łóżko powinno być okresowo nawilżane. Powierzchowne korzonki rośliny nie są w stanie wchłonąć wilgoci z głębin, więc gdy wyschnie górna warstwa gleby, cierpią one z powodu odwodnienia. Ale nie można wlewać krzaków. Zobaczmy, jak często należy podlewać truskawki podczas kwitnienia i dojrzewania jagód i czy można łączyć te procedury z górnym dressingiem.

Kiedy podlewać

Truskawka jest rośliną kochającą wilgoć, dlatego w okresie od początku maja do września odczuwa pilną potrzebę regularnego i obfitego podlewania. Ich okresowość zależy w dużej mierze od warunków pogodowych i klimatu.

Czy wiesz? W rzeczywistości, owoce truskawek są małe ziarna, które botanicy nazywają „orzechy”, a znane nam berry pulpa jest jedynie zarośnięty zbiornik.

Na początku sezonu wegetacyjnego, kiedy ulice nie są tak gorące, zaleca się sadzenie truskawek co najmniej raz w tygodniu. W upalne dni procedury nawilżania należy zwiększyć do 2-3 razy. Jeśli na swojej stronie piaszczyste gleby szybko przechodzą wodę, to w lecie nawadnianie będzie musiało być powtarzane co drugi dzień.
Nawadnianie truskawek
Przy takiej dbałości przez pierwsze trzy lata rozetki truskawkowe szybko rosną i będą się odpowiednio rozwijać. Będą mieć odpowiednie procesy metaboliczne, a po zebraniu pojawi się wiele podstawowych owoców przyszłych owoców.

Jesienią nadmiar wilgoci może prowadzić do rozpadu systemu korzeniowego i rozwoju patogenów. Dlatego, aby nie narażać kultury na ryzyko, podlewanie należy ograniczyć do minimum. W suche dni wrześniowe łóżko można zwilżyć raz na siedem dni, a przy deszczowej pogodzie nie jest to konieczne.

Plantacje truskawek położone na obszarach słonecznych są podlewane znacznie częściej niż plantacje w cieniu. W rezultacie łańcuch złożone reakcje fizyczne i chemiczne dla nich dojrzałe owoce, wzbogacone cukrów, glukozy i fruktozy, co nadaje im słodycz i wzmacnia smak.

Ważne! W jednym miejscu truskawki mogą rosnąć przez około cztery lata. Następnie musi zostać przeszczepiony na nowe, rozbudowane witryny.

Jeśli wiosna była sukcesem, konieczne jest podlewanie krzewów od drugiej połowy kwietnia. W chłodnych porach roku do połowy lata roślina może być nawilżana trzy razy w miesiącu. W tym przypadku najważniejsze jest skupienie się na stanie gleby i, oczywiście, truskawkach.

Więcej informacji na temat tych odmian truskawek jako “Azja”, “Albion”, “Malwina”, “Pan”, “Marszałek” Eliane, “Russian rozmiar”, “Elizabeth 2”, “Gigantella”, “Kimberly” i “Królowa” .

Wszystkie zabiegi wodne na łóżkach truskawkowych są pożądane rano lub wieczorem. Ale staraj się nie upuszczać wody na rośliny.
Podlewanie

Jaka powinna być woda

Wielu właścicieli, aby ułatwić proces nawilżania truskawek, wrzucamy do wody wąż ogrodowy. Oczywiście jagody na takiej plantacji będą, ale specjaliści odradzają podlewanie zimną wodą. Ich zdaniem, zwiększa ryzyko infekcji bakteriozy, a także osłabienia systemu korzeniowego roślin, co z kolei wpływa na ilość i jakość jego uprawy.

Najlepiej jest zbierać wodę w dużych pojemnikach w celu osiadania i podgrzewania. Przy okazji, jeśli nie chcesz kłopotać się pełnymi wiadrami, możesz również dostosować kran z wężem do beczki lub wanny.
Ciepły płyn działa na hormony wzrostu, stymulując ich aktywację. W rezultacie krzewy rosną dobrze i różnią się na początku dojrzewania jagód.

Czy wiesz? Niewiele kobiet wie, że truskawki mogą zastąpić najdroższy krem ​​do twarzy. Faktem jest, że jagody w dużych ilościach zawierają miedź, która jest odpowiedzialna za produkcję kolagenu. Dlatego bardzo przydatne jest gotowanie z niego masek. Efekt będzie taki sam, jak w markowych i praktycznie niedrogich kosmetykach.

Nawadnianie truskawek

Zasady podlewania

Aby zrozumieć, jak prawidłowo podlewać truskawki, ważne jest zrozumienie podstawowych wymagań rośliny przez pewien okres rozwoju. Przecież ten, kto uwielbia cieszyć się tymi jagodami, prawdopodobnie już odgadł, że brak wilgoci, podobnie jak jej nadmiar, wpływa na cechy smakowe. Rozważmy krok po kroku wszystkie subtelności zwilżania kultury.

Po posadzeniu

Dla młodych pędów z szypułkami uformowanymi szypułkami ważne jest, aby zapewnić dostateczny poziom wilgoci w ziemi. Doświadczeni ogrodnicy nie zaleca przesadzić do ilości wody wlewa się pod korzeni, ponieważ proces przeszczepu występuje zwykle wiosną lub jesienią, przy ulicy nie jest gorący.
Podlewanie
W ciągu pierwszych dwóch tygodni po posadzeniu pod każdym krzewem zaleca się wylać pół litra ciepłej wody. I wykonuj tę procedurę najlepiej do trzech razy dziennie. W przyszłości na rozwiniętych warstwach trzeba dostarczać od 10 do 12 litrów płynu na metr kwadratowy na witrynę tygodniowo.

Ważne! W przypadku długotrwałych opadów i zimnej, wilgotnej pogody, pokryj truskawki folią. Przyczyni się do wytworzenia mikroklimatu niezbędnego do budowy biomasy i wzmocnienia korzeni, a także do zapobiegania rozwojowi chorób grzybiczych i gnilnych zgnilizn.

Wielu właścicieli plantacji truskawek we wczesnych stadiach rozwoju młodych roślin korzysta z zakupionych tryskaczy. Ale ich użycie jest dozwolone tylko przed rozpoczęciem pączkowania, ponieważ ryzyko związane z praniem pyłków z pręcików jest bardzo wysokie.

Jak podlewać truskawki po posadzeniu, w dużej mierze zależy od właściwości gleby. Na przykład piaskowce wymagają 50% wilgoci, a iły – od 60%. Eksperci zalecają, aby nawilżać rośliny rzadko, ale obficie, ponieważ częste i niewielkie podlewanie nie daje pożądanego efektu.

Na początku sezonu wegetacyjnego truskawki należy zwrócić szczególną uwagę na glebę. Po każdym podlewaniu pożądane jest jego poluzowanie i, jeśli to konieczne, oczyszczenie go z chwastów. Te manipulacje poprawią napowietrzanie korzeni i pozwolą im jeść bardziej intensywnie. Pamiętaj, że lekkie podłoża wymagają mniej wody niż ciężkie podłoża.
Usuwanie chwastów

Podczas kwitnienia

Jeśli w tej fazie rozwoju krzewów nie zapewni im niezbędnego reżimu wodnego, możliwe są duże straty w plonie i silne zubożenie kultury. Aby temu zapobiec, trzeba wlać 20-25 litrów wody na metr kwadratowy ogrodu.

Czy wiesz? W cukrach cytrynowych jest znacznie więcej niż w truskawce.

Pewne korekty dotyczące ilości wylanego płynu można uzyskać dzięki właściwościom fizyko-chemicznym podłoża. Ale we wszystkich przypadkach upewnij się, że gleba jest zaimpregnowana do głębokości 25 cm.
Podlewanie podczas kwitnienia
Aby opóźnić wilgoć, zaleca się ułożyć rząd ściółki iglastej, słomy lub czarnej folii. Materiały te nie pozwolą na rozwój chwastów, a ponadto ochronią kwiaty i jagody rośliny przed kontaktem z mokrym podłożem. W rezultacie nie będą narażone na gnicie.

W okresie owocowania

Pierwsze dojrzałe owoce truskawki można znaleźć w czerwcu. Jednak niektórzy właściciele, dzięki kompetentnej irygacji i nawozom, mogą zbierać plony w ciągu sezonu. Zapytaliśmy ich, jak często należy podlewać truskawki podczas owocowania i dojrzewania jagód.

Okazuje się, że na taki sukces, metr kwadratowy sadzenia w srogiej pogodzie wymagać będzie 25 litrów wody. Na podłożach piaszczystych w tym okresie ważne jest utrzymanie wilgotności na poziomie 70%, a na gliniastym – około 80%.

Czy wiesz? Rozmiar i kolor truskawek wpływa na zawartość jagód. Naukowcy uważają, że jasny nasycony kolor jest oczywistym wskaźnikiem dużej liczby witamin.

Pamiętaj, że rozetki szczególnie potrzebują wilgoci, gdy są tworzone przez zielenie. Dlatego należy monitorować stan ściółki i nie dopuścić do powstania suchej skorupy na ziemi.
Wielu ogrodników robi w nawach specjalne bruzdy, do których kierowana jest woda. Technologia ta nie zagraża pyłkom i chroni jagody przed gniciem.
Nawadnianie truskawek

Podlewanie i obciąganie

Połączenie tych dwóch niezwykle ważnych procedur dla truskawek może zdziałać cuda. Kultura jest bardzo zależna od składników mineralnych substratu. Są lepiej wchłaniane przez korzenie w wilgotnym środowisku.

Przed sadzeniem rozetek eksperci doradzają, aby zapłodnić ogród mieszanką humusu, superfosfatu i popiołu drzewnego. Stosunek składników na metr kwadratowy terenu oblicza się w proporcji 3 kg: 35 g: 500 g.
Następnie w otworze pod każdym krzakiem ważne jest, aby umieścić niewielki humus lub perepromshego (ale nie świeży) obornik.

Dowiedz się więcej o nawożeniu truskawek wiosną i jesienią.

Nawóz obornik

Ważne! Kiedy jesienią sadzenia truskawek na wiosnę, należy usunąć z rozetek suchych liści i wzrosła wąsy z rzędów.

Na starszych plantacjach jagodowych Pierwsze karmienie planu w okresie, gdy krzewy zaczynają rzucać młodych liści, których długość nie przekracza 10 cm. Wtedy to jest bardzo istotne do roztworu 3 kg suchej dziewanny, którą wcześniej należy rozcieńczyć wodą i naparzenia około trzech dni i wiadra wody. Alternatywnie można użyć naparu z kurzego obornika.
Podlewanie
Powtórne nawożenie przeprowadza się, gdy z wylotów pojawiają się łodygi kwiatów. W tym okresie do korzenia należy dodać około 20 g azotanu amonu rozpuszczonego w wiadrze z wodą. Ten płyn powinien wystarczyć na 20-25 krzewów.
W razie potrzeby można poprawić smak i jakość komercyjną jagód poprzez uzupełnianie składników organicznych na początku owocowania.

Radzimy nauczyć się uprawiać takie rośliny jagodowe jak: jagody, jagody, jagody, żurawiny, maliny moroszki, maliny i żurawiny.

Czas następnego karmienia przyjdzie dopiero po zebraniu wszystkich jagód. Na tym etapie rozwoju truskawek zaleca się usuwanie starych liści z rozet i dodawanie pestycydów z grzybów oraz chorób bakteryjnych. Najlepszym sposobem w tym okresie, wielu letnich mieszkańców uważa trzy procent roztworu nadmanganianu potasu. Jest skutecznym środkiem antyseptycznym i nawozowym.

Ważne! Naprawy odmian truskawek zaleca się do nawożenia podczas każdej fali tworzenia jajników.

Na truskawkowych łóżkach serwatka okazała się bardzo dobra. Na obszarach wiejskich jest często stosowany jako fungicyd, insektycyd i nawóz. W cieczy znajdują się azot, fosfor i potas, bez których roślina nie może w pełni wegetować.

Funkcje nawadniania kroplowego

Biorąc pod uwagę fakt, że truskawka preferuje obfite nawodnienie gleby, wielu właścicieli, aby nie przenosić przepełnionych wiader, zainstaluj nawadnianie kropelkowe na swoim miejscu. Ponadto eksperci przyjmują go z zadowoleniem.
W ich opinii, dzięki tej metodzie nawadniania, roślina jest zaopatrywana w wilgoć przez długi czas i jest chroniona przed jej nadmiarem. Płyn jest pod korzeniami, nie rozpyla się na liście i kwiaty, zmniejszając w ten sposób ryzyko poparzeń słonecznych i zaczerwienienia pyłków. Na ziemi, nigdy nie stwardniała skorupa.
Nawadnianie kroplowe
Możesz samodzielnie zbudować system upuszczania. Aby to zrobić, potrzebujesz rur, kroplowników, taśm kroplowych, regulatorów ciśnienia i pompy wodnej. Ważne jest, aby na własnej roślinie można było regulować intensywność nawilżania podczas pączkowania i tworzenia jagód.

Właściwa organizacja nawadniania i nawożenia jest kluczem do udanej uprawy truskawek. Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje pomogą osiągnąć obfite i wysokiej jakości owocowanie.