Wskazówki dotyczące sadzenia jesienią moreli

Jesienią sadzimy morele

Każdy ogrodnik marzy o pięknym i zadbanym ogrodzie, dzięki czemu rozłożyste krzaki, rozkoszne kwiaty, wiele drzew owocowych … Zwiedzanie!

Jednym z pięknych drzew owocowych jest morela, cieszy oczy delikatnymi kwiatami, a aromat i smak moreli jest niezrównany.

Apricot nie jest bardzo kapryśnym drzewem i przy należytej staranności nagradza nas, za nasze wysiłki, z wysokimi plonami.

Najpierw przygotuj się do sadzenia

Która gleba jest odpowiednia

Dobra gleba pasuje do moreli

Apricot jest najlepsza schodzić, słoneczna i ciepła strona, w osłoniętym miejscu od zimnego wiatru. Od strony południowej nie zaleca się sadzenia moreli, ponieważ proces wegetatywny rozpoczyna się zbyt wcześnie, drzewo traci zdolność odporności na mróz.

Głównym wymogiem dla gleby jest dobra przepuszczalność powietrza, ponieważ korzenie drzewa wymagają stałego przepływu powietrza przez cały sezon wegetacyjny. Negatywny wpływ na morelę zalewa obszar wodą przez krótki okres czasu, nadmiar wilgoci dla systemu korzeniowego może być katastrofalny i prowadzić do obumierania drzewa.

Wybierając miejsce na przyszły ogród morelowy, należy zwrócić uwagę na skład gleby. Czarnoziemia są doskonałym rozwiązaniem, ale nadają się również gleby piaszczyste, gliniaste, średnio-gliniaste, dobrze przepuszczalne, ponieważ ziemia szybko się nagrzewa, łatwo przepuszcza powietrze i wodę.

Nie jest konieczne sadzenie sadzonek morelowych na glebach gliniastych. Zmniejszają one wilgoć iz tego powodu okres wzrostu w drzewie nie ma czasu do zakończenia przed nadejściem chłodów, a następnie nie toleruje zimy i stopniowo przestaje przynosić owoce.

Gleba powinna być neutralna lub lekko zasadowa w składzie. Gleby kwaśne wymagają wapnowania. Nie jest zbyteczne wprowadzanie mąki dolomitowej do gruntu, gdy rozluźnia się ziemię w pobliżu kolby lufy.

Przygotowanie gleby do sadzenia

Przygotuj glebę, na przyszły ogród morelowy, potrzebujesz 1 lub 2 lata przed sadzeniem. Glebę należy traktować jak najgłębiej. Im większa głębokość obrabianej gleby, tym bogatsza staje się żyzna warstwa. Drzewa rozwijają się dobrze i są zadowolone z doskonałych zbiorów.

Wiosną gleba się kopie łopata lub kultywator na głębokość ok. 10 cm Późniejsza uprawa ziemi przed końcem sezonu wegetacyjnego wykonywana jest na głębokość do 8 cm, a liczba zabiegów glebowych w lecie zależy od tego, jak często ogród jest nalewany, to około 4-5 zabiegów.

Jesienią ogród jest zaorany, głębokość powinna wynosić około 20 cm w nawach bocznych, a 15 cm w pobliżu samego drzewa. Latem gleba jest uprawiana za pomocą kultywatora do głębokości 10 cm.

Nie zaleca się również, aby działka pozostała przez długi czas w postaci czarnej pary, jej właściwości fizyczne uległy pogorszeniu. Negatywny wpływ pary wodnej można zmniejszyć przez zasianie białego łubinu, grochu lub musztardy, a obornik nanosi się na glebę.

Ziemia przyszłego ogrodu powinna być utrzymywana w czystości, musimy usuwać chwasty w odpowiednim czasie. Podlewanie odbywa się za pomocą bruzd lub zraszania.

Interesujące jest również czytanie najlepszych odmian brzoskwiń

Nie zapomnij o nawozach

Konieczne jest wytwarzanie wapnia

Jesienią gleba jest nawożona nawozami mineralnymi. A przed nadejściem zimy, ziemia potrzebuje potasu i fosforu, i nie będzie zbędne wytwarzanie wapnia. Większość potasu i fosforu znajduje się w popiele drzewnym, a duża ilość wapnia znajduje się w kredce, lub można kupić w wyspecjalizowanych sklepach, leki zawierające wapń.

Pit do sadzenia: głębokość

Sadzenie sadzonek rozpoczyna się od wykopania dołu do lądowania, który musi być wykopany i przygotowany wcześniej, co najmniej na miesiąc. Szerokość dołu wynosi 100 cm, a na głębokości kopania 70-80 cm na dnie wykopu powstaje drenaż z gałęzi i żwiru, a dopiero potem przygotowana gleba zostaje wypełniona.

Wypełnij go czarnuszem, który miesza się z wiadrem próchnicy, z dodatkiem popiołu i nawozu mineralnego. Otoczka jest wypełniona warstwami, a każda warstwa jest bardzo dobrze ubita, aby utworzyć mały kopiec, szyja korzenia powinna znajdować się powyżej poziomu gruntu.

Wybierz sadzonkę do sadzenia

System root musi zostać opracowany

Młode drzewa morelowe należy kupować w wyspecjalizowanych sklepach lub szkółkach. Kupując sadzonki, należy dokładnie zbadać system korzeniowy, upewnić się, że nie ma suszonych lub mrożonych korzeni, które mogą się nie osiadać.

Szybciej w nowym miejscu są akceptowane drzewa z zamkniętym systemem korzeniowym, które są hodowane w pojemnikach. Są sadzone o każdej porze roku, bez względu na klimat okolicy.

Lepiej jest kupować dwuletnie sadzonki, ponieważ ich system korzeniowy jest dość dobrze rozwinięty, ma co najmniej 3-4 podstawowe korzenie. Ale możesz sadzić i rośliny roczne, musisz upewnić się, że w czasie sadzenia nie ma suszonych korzeni.

Przygotowujemy sadzonki przed sadzeniem

Przed posadzeniem moreli, odciąć końce korzeni, w ten sposób usuwając uszkodzone i chore korzenie. Są zanurzane w specjalnie przygotowanej mieszance, która składa się z wody, gliny i świeżej dziewanny.

Przygotowana mieszanina powinna mieć średnią gęstość, grubość nałożonej warstwy mieszanki wynosi około 3 cm Na pierwszy rzut oka ta procedura może wydawać się bezcelowa, ale jest to dalekie od przypadku. Ziemia do systemu korzeniowego będzie idealnie przylegać, a ponadto jest w stanie chronić korzenie przed ciepłem.

Sadzenie sadzonek moreli

Kiedy mogę zasadzić?

Praktycznie wszyscy ogrodnicy tego wymagają Najlepszą porą roku do sadzenia moreli jest jesień, ponieważ wraz z nadejściem zimy zdolność grzybów glebowych do aktywnego uczestnictwa w życiu zmniejsza się gwałtownie, zmniejszając w ten sposób ryzyko infekcji drzewa. Sadzenie moreli jest pierwszym i głównym krokiem w uprawie moreli.

Morela posadzona jest na głębokości nie mniejszej niż 60 cm.

Wprowadzamy nawozy

Opadłe liście lepiej się palą

Ponieważ przejrzałe nawozy organiczne są wprowadzane do sadzeniaka, w pierwszym roku po posadzeniu drzewa nie wprowadza się nawozów. Przecież ich nadmierny wzrost i zaostrzenie wzrostu, sadzonki mogą nie być w czasie, aby przygotować się na nadejście zimnej pogody.

Od drugiego roku zaczynają pojawiać się nawozy o zawartości azotu (wczesna wiosna) i fosforu (wraz z nadejściem lata). Ilość nawozu zależy od stanu zewnętrznego drzewa, z silnym wzrostem i dużymi pędami, zaleca się zmniejszenie ilości nawozów azotowych, i odwrotnie, przy niskim wzroście – dodać.

Duża ilość azotu, której rośliny potrzebują, znajduje się w zarośniętym nawozie. Produkuje się ją wczesną wiosną lub przed nadejściem zimy, latem nie można przynieść nawozu.

Wszystkie liście, które spadły z drzewa, są zbierane i spalane, ponieważ w liściach drzewa owocowego można zimować inną infekcję, w szczególności grzyb.

Do tworzenia pąków kwiatowych 2-3 tygodnie przed rozpoczęciem tego okresu, morele są nawożone nawozem azotowym i fosforowym. Drzewa morelowe potrzebują także nawozów potasowych, są dodawane podczas kopania gleby jednocześnie z fosforem. Raz na dwa lub trzy lata wprowadzane są nawozy organiczne.

Dbamy o drzewo po posadzeniu

Najpierw o podlewaniu

Nie zaniedbuj podlewania

Drzewa po sadzeniu jesienią trzeba obficie podlewać wiosną i latem. Stałe nawadnianie sprzyja powstawaniu nowych korzeni w wilgotnej glebie.

Wraz z początkiem sierpnia zmniejsza się liczba nawadniania, a następnie całkowicie zaprzestaje się wody, aby nie przyczyniać się do niepotrzebnego wzrostu przed nadejściem zimy. Ziemia w kręgu blisko-pnia jest stale utrzymywana w stanie luźnym, bez chwastów.

Drzewa, niezależnie od wieku, potrzebują dodatkowego podlewania w maju, że moreli, przy intensywnym wzroście wszystkich procesów, nie brakowało wilgoci. Aby przywrócić siłę, która została zużyta na dojrzewanie owoców, drzewo, po oderwaniu ostatniej moreli, jest podlewane.

Istnieje opinia, że ​​morela nie wymaga częstego podlewania, ponieważ dość łatwo jest tolerować suszę. Ale, aby zapewnić komfortowe warunki, absolutnie zaniedbanie tego rodzaju opieki nie jest konieczne.

Musisz również karmić

Nakarm morele na wiosnę, użyźnij glebę. Przy złej glebie są one wytwarzane co roku.

Od drugiego roku, na początku wiosny lub jesieni, po posadzeniu rośliny wprowadzane są złożone nawozy mineralne. Co 3-5 lat wprowadzane są nawozy organiczne: obornik, torf lub kompost. Jako rodzaj nawozów organicznych można stosować odchody ptaków.

Aby morela była dobrze owocowana, zrobić nawozy mineralne. W drugim lub trzecim roku dodaje się azotan amonu – 60 g, chlorek potasu – 40 g i superfosfat – 130 g. Od piątego, siódmego roku wzrostu drzew, ilość nawozów mineralnych wzrosła nieznacznie.

Obrona naszego drzewa

Aby drzewo przynosiło dobre zbiory każdego roku, musi być chronione

Drzewo moreli potrzebuje ochrony przed chorobami i szkodnikami, od początku chłodnej pogody. Rany i mrozy są traktowane oparami ogrodowymi. Ta procedura jest przeprowadzana na początku maja.

Najbardziej niebezpieczną chorobą dla moreli, podobnie jak dla innych drzew pestkowych, jest monilioza. Rozpocznij walkę od razu. Monilioza może niszczyć uprawy częściej niż zimowe przymrozki. Aby się go pozbyć, drzewa opryskuje się około trzy razy roztworem siarczanu miedzi. Konieczne jest spieszenie i posypanie moreli przed utworzeniem pąków.

Od sierpnia ilość podlewania jest zmniejszona i odbywa się za pomocą nawozu fosforowo-potasowego, aby uzyskać bardziej udane dojrzewanie drewna.
Od oparzeń słonecznych drzewo jest wybielane, późną jesienią lub na początku lutego, zwracając szczególną uwagę na łodygi i gałęzie szkieletu drzewa. Witriol miedzi i glinę dodaje się do wapna gaszonego.

Na zimę morele nie mają schronienia. Śnieg w pobliżu zgrabiarki, ponieważ stojąca woda ma negatywny wpływ na drzewo bardziej niż niewielki mróz.