Wskazówki dotyczące sadzenia i pielęgnacji pierwiosnka

Pokój
Primula – kwiat z rodziny pierwiosnków. Jest to wieloletnia roślina kwitnąca wczesną wiosną. Znane jest ponad 500 gatunków primul, rozproszonych w różnych obszarach: lasy, na równinach, w terenie górzystym, głównym warunkiem dystrybucji jest wilgotna gleba bogata w próchnicę.

Popularne odmiany pierwiosnek długoterminowych

Wiesiołek pierwiosnka
W ogrodach często uprawiane są odmiany hybrydowe, czasami hodowane są dziko rosnące. Najczęściej spotykane z nich to:

Wiesiołek pierwiosnka – rośnie na Krymie i na Kaukazie. Kwiaty są żółte z fioletowym środkiem, liście są duże, jasnozielone, pień jest krótki. Kwitnij pod koniec kwietnia.

Wiosna Primula – kwiaty są jasne, z pomarańczowym środkiem pośrodku, kwiatostan jest baldaszkowaty. Kwitnie przez miesiąc, od końca kwietnia. Najczęściej spotykane hybrydy o dużych, podwójnych kolorach o różnych odcieniach.

Pierwotny małżowina uszna – lubi penumbra. Odmiany odmiany i mieszańce, przeważnie dwukolorowe. Kwiatostan jest baldaszkowaty, kwitnie w maju-czerwcu, kwitnie mniej niż miesiąc.

Wiesiołek pierwiosnka – hybryda auriculi. Kwiaty są duże, piękne, o barwie od mleczno-białej do ciemnobrązowej.

Pierwiosnek o małych zębach – kwiatostan jest podobny do kuli, kwiaty są liliowe, różowe, fioletowe, ciemnofioletowe, rzadko czysto białe. Kwitnie przez miesiąc w kwietniu. Latem, po kwitnieniu, przypomina paprotkę.

Primula wysoka – kwiaty są jasnożółte, z ciemnym środkiem. Kwitnie w kwietniu-maju, kwitnie ponad miesiąc. Wczesne primule mają wiele hybryd o różnych kolorach.

Primula cortiose – kwiaty są różowe, jasnofioletowe, zebrane w baldaszkowaty kwiatostan. Liście są jajowate, wgniecione, ze stosem. Kwitnie dwa razy – w maju i sierpniu – wrześniu.

Primrose of Julia – widok miniaturowy tylko 10 cm wysokości, w kwietniu kwitnie różowe i fioletowe kwiaty, kwitnie do połowy maja. Jest to jeden z gatunków rosnących w otwartych przestrzeniach.

Sadzenie i pielęgnacja pierwiosnka

Odwiecznie wiesiołek, gdy sadzenie wymaga przestrzegania kilku zasad, to samo dotyczy pielęgnacji kwiatów.

Wybór miejsca lądowania

Wiosna Primula
Właściwe miejsce do sadzenia jest kluczem do udanego kwitnienia i długowieczności pierwiosnków. Ta roślina preferuje lekko zacienione miejsca, dobrze wentylowane. Można je sadzić pod drzewem owocowym lub krzewem, na którym liście się spóźniają.

W otwartym słońcu pierwiosnek w ogrodzie czuje się nieswojo. Kwitnie jak zwykle, ale do połowy lata jego liście usychają, a jesienią roślina jest bardzo słaba i może nie kwitnąć w przyszłym roku.

Czy wiesz? Istnieje legenda o pochodzeniu primul. Apostoł Piotr, dowiedziawszy się, że duchy, które zostały zesłane z raju, wykuły klucze do bram raju, upuścił swoją wiązkę kluczy. W miejscu ich upadku rosły kwiaty. Od dawna nazywany jest pierwiosnek – klucze Pietrowów.

Podlewanie i obciąganie gleby

Przed posadzeniem konieczne jest wykonanie humusu lub kompostu, nawozu mineralnego i wykopania ziemi na głębokość co najmniej 30 cm .Jeśli na miejscu znajduje się gliniasta ziemia, dodaj do niej piasek.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo sadzić primulas. Rodzaje średniej wielkości powinny być sadzone w odległości 30 cm, większe – 40-50 cm. Nawadnianie odbywa się regularnie, dzięki czemu gleba jest zawsze wilgotna. Po podlaniu należy poluzować i zmiażdżyć glebę.

Podczas rozwoju, Wiesiołek dobrze reaguje na wprowadzanie ściółki dla ptaków. Podczas kwitnienia nawozy do pierwiosnka są pożądane ze związków potasu, fosforu i azotu. Trzeba karmić trzy razy: wiosną, na początku lata i na końcu.

Przygotowanie roślin na zimę

Pierwotny małżowina uszna
Większość pierwiosneków ogrodowych nie potrzebuje przeszczepu na zimę, ale odmiany hybrydowe są mniej odporne na mróz. Pożądane jest ich wykopywanie i usuwanie w celu przechowywania w warunkach zimowych na terenie.

Rośliny odporne na mróz są przygotowywane w następujący sposób: późną jesienią umieść krzaki pod humusem. To ochroni system korzeniowy roślin przed mrozami. Jeśli w Twoim regionie nie ma wystarczającej ilości śniegu, pierwiosnek powinien być pokryty lapnikiem.

Ważne! Nie można przycinać liści rośliny jesienią: liście są naturalną ochroną pierwiosnków przed wiatrem i mrozem. Przycinanie zalecane jest wczesną wiosną.

Warianty rozmnażania pierwiosnka

Zanim pomnożysz pierwiosnek, rozważ kilka niuansów. Podczas rozmnażania przez nasiona, dzikie kwiaty zachowują wszystkie swoje cechy, a hybrydy ogrodowe nie dziedziczą własności tą metodą. Dlatego hybrydowe gatunki roślin najlepiej rozmnażają się wegetatywnie.

Nasiona

Wiesiołek pierwiosnka
Sadzenie nasion wiesiołka występuje późną jesienią. Nasiona wysiewa się na głębokość pół centymetra w skrzynkach lub bezpośrednio w glebę. Na otwartej glebie można wysiewać wiosną.

Pędy z dwoma lub trzema liśćmi sadzi się w odległości 15 cm, po chwili wyhodowane rośliny sadzi się w zacienionym miejscu na stały okres.

Sadzonki wymagają regularnego podlewania.

Uwaga, proszę! Wiesiołek wyhodowany z nasion rośnie znacznie wolniej i wymaga większej ostrożności. Należy to wziąć pod uwagę przy rozpoczynaniu reprodukcji pierwotnej nasion.

Cięcie

Dowiemy się, jak wyhodować wiesiołka sadzonki. U nasady szyjki korzenia oddzielić część pędu od ogonki, liścia i nerki. Płyta jest przecięta o połowę. Szypułkę sadzi się w przygotowanej kompozycji składającej się z gleby z arkusza i piasku w równych częściach.

Optymalne warunki ukorzeniania: temperatura + 17 ° C, dobre oświetlenie, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia, średnio wilgotna gleba. Jak tylko pojawiają się trzy liście, pierwiosnka zostaje przeszczepiona do doniczki o średnicy 10 cm.

Jeśli nie wiesz, jak wyhodować pierwiosnek w domu, jako doniczkę do kwiatów, użyj tej metody. W roślinie ogrodowej posadzonej z ociepleniem i początkiem komfortu dla warunków piersiowych w otwartych przestrzeniach.

Podział buszu

Pierwiosnek o małych zębach
Aby podzielić weź roślinę w wieku trzech lat, nie mniej. Dobrze wyrośnięty krzew daje do sześciu dywizji, muszą mieć dobrze rozwinięte korzenie i kilka liści. Oddzielne pędy sadzi się wczesną jesienią przed pierwszymi przymrozkami. W silnym upale delenks wymagają dodatkowego codziennego podlewania.

Zastosowanie pierwiosneków w projektowaniu krajobrazu

W każdym ogrodzie znajduje się wolne miejsce, które może być ozdobione kolorowym dywanem primul. Do udekorowania klombów używa się hybrydowych gatunków pierwiosnka: pierwiosnka, wiosna, małżowina uszna i drobno ząbkowane. Te odmiany różnią się różnorodnością form i kolorów, poza tym kwitną dwa razy: wiosną i latem.

Primula wysoka Aby utworzyć piękne i bujne krawężniki są odpowiednie primula polyanthus i wysokie. Rośliny te mają duże, piękne kwiatostany, ale muszą być sadzone w miejscu chronionym przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, najlepiej od strony północnej ogrodu. W przeciwnym razie okres kwitnienia zostanie skrócony, a kwiaty szybko stracą swój wygląd.

Jeśli w twoim rejonie znajduje się zbiornik, można wokół niego posadzić ogrodzenie primul. Wybierz odmianę, która lubi wysoką wilgotność, na przykład pierwiosnek Sikkim.

Lecznicze właściwości pierwiosnka

Primrose zawiera dużą ilość kwasu askorbinowego i karotenu, co czyni go cennym w okresie niedoboru witamin. Liście pierwiosnka w postaci surowej kruszy się w sałatkę, w stanie suchym – dodać do zup i drugich potraw jako przyprawę. Kilka liści może zapewnić dzienne spożycie witaminy C dla osoby.

Roślina stosowana jest w medycynie ludowej jako środek przeciwbólowy, moczopędny, leczniczy i przeciwzapalny. Primula jest stosowana w leczeniu wielu chorób, takich jak:

    Primula cortiose

  • Choroby nieżytu (zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani, zapalenie płuc);
  • Reumatyzm i dna;
  • Bóle głowy, migreny, nerwice i bezsenność;
  • Choroba nerek, otyłość wątroby.

Zastosowanie pierwiosnka jako leku zapobiega udarom i atakom serca. Pomaga przywrócić hormonalne tło, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, pomaga w egzemie, zaburzeniach układu nerwowego i wielu innych problemach. W latach 70. odkryto działanie przeciwnowotworowe oleju z wiesiołka.

Interesujące! W starożytnej Grecji pierwiosnek był nazywany kwiatem dwunastu bogów. Według legendy bogowie chcieli pomóc młodemu człowiekowi, który został sparaliżowany. Nie wiedząc, jak mu pomóc, bogowie przemienili młodego człowieka w piękny kwiat. Od tego czasu pierwiosnek jest wykorzystywany do celów leczniczych.

Możliwe trudności w uprawie

Największą trudnością jest to, że odmiany czasami różnią się wymaganiami dotyczącymi opieki. Konieczne jest nauczenie się sadzenia różnych odmian pierwiosnek, w jakim miejscu, na jakiej glebie, jakie typy wymagają częstszego podlewania i nawożenia.

Nieprawidłowa pielęgnacja zakładu będzie prowadzić do następujących problemów: próchnicy – przelew w zimnie; liście opadające – niedostateczne podlewanie.

Primrose ma również wrogów – ślimaki i ślimaki. Szkodniki te należy zbierać ręcznie i umieszczać na nich pułapki. Pamiętaj jednak, że te pułapki są niebezpieczne dla zwierząt domowych.

Primrose of Julia
Nie sadzić pierwiosnków blisko winogron: ryjkowce i ich larwy, główne szkodniki winorośli, nie gardzą soczystą zielonością pierwiosnków. Larwy pasożytują na korzeniach, więc trudno się ich pozbyć. Pomocne będzie tylko chemiczne traktowanie zakładu.

Pomimo trudności, primula jest jedną z najbardziej ulubionych roślin ogrodników. Dlatego wymyślają dla nich różne delikatne nazwy – klucze, talizmany szczęścia, kwiaty wielkanocne i inne.