Właściwa pielęgnacja jagniąt po owczarni – zdrowa owca w przyszłości

Od pierwszych chwil życia do pierwszego wypasu jagnię wymaga szczególnej uwagi rolnika. Jeśli wszystko zostanie zrobione poprawnie i “z duszą”, otrzymasz zdrowe młode owce lub jagnię. Uzupełnij swoje stado o nowe zwierzę, odpowiednie do przyniesienia nowego pełnoprawnego potomstwa i dostarczania wysokiej jakości wełny.

Nowe uzupełnianie stadOprócz codziennej opieki nad stadem, każdy rolnik opowiada się za uzupełnieniem swojej trzody. W końcu “Świeża krew” poprawia rasę, sprawia, że ​​stado jest zdrowsze, podnosi płodność, jest źródłem stałych, stabilnych zysków. Im więcej uwagi poświęca się młodym, tym lepiej trzodę. Dobór najlepszych młodych osobników i dbałość o nie zwiększają żywotność owiec, pozwala na hodowlę tej rasy z jeszcze większą produktywnością.

Mleko jagnięce jest karmione z owiec.

Pielęgnacja jagniąt bezpośrednio po jagnięciu

Nowonarodzone jagnięta są bezradne, mokre i prawie nie stoją na nogach źle orientują się w otaczającej przestrzeni.
Czasem nawet baranek nie oddycha po urodzeniu, nie wykazuje oznak życia. W takich przypadkach należy podjąć środki nadzwyczajne. Usuń śluz z nosa i ust jagnięcia. Połóż je na słomianej pościeli i wdychając dziecko w usta powietrza, rytmicznie poklep go.

Jagnięta potrzebują niezbędnej opiekiCzasami w błonie owodniowej rodzi się jagnię. Musi zostać natychmiast zgrane, aby dziecko zaczęło oddychać.

Noworodek pępowinowy zatrzymuje się natychmiast. Ale jeśli tak się nie stało, odetnij go, pozostawiając go nieco 8 do 10 centymetrów od brzucha. Po tym ustaw pępek roztworem jodu.

Aby jagnię się nie zamarzło i nie zachorowało, wysuszyć, umieszczając miskę z gorącą wodą obok niej.
Do wymienia matki noworodka, przeszedł 30-40 minut po urodzeniu.

Karmienie jagniąt

Wstępnie przed pierwszym karmieniem, daj owcom część siary. Musisz pomóc jagnięcowi uzyskać mleko w pierwszym karmieniu. Przyprowadź go do matki, skieruj się do sutków i trzymaj, aż niemowlę skończy ssanie, pierwsze 2 – 3 dni karmienia występują często. Co 2 – 3 godziny.

Stale sprawdzaj wymię wymienia. Jeśli dziecko nie wysysa całego mleka, należy je podawać raz lub dwa razy dziennie.Takiego mleka można używać do karmienia słabszych jagniąt.

Przy niskiej wydajności mleka owiec i wielokrotnej ściółce, gdy matka nie jest w stanie nakarmić wszystkich młodych, należy zapewnić pełne odżywianie dziecka. Połóż go do innej wielojądrowej macicy. Że wzięła czyjeś jagnięcze kropi jej mleko całym ciałem dziecka. A nowa matka nie usłyszy czyjś zapach. W celu większego udomowienia jagniąt wieczorem lub w nocy, sadzić maciorki adopcyjne przez 2 – 3 dni.

W rozpaczliwych sytuacjach, gdy jagnię pozostawione jest bez mleka matki i nie ma możliwości zasadzenia go na innej macicy, dziecko będzie musiało być karmione sztucznie. W tym celu zrobią to nie tylko owce, ale także krowie lub kozie mleko.

W pierwszym 5 – 7 dni, podawaj baraninę co 2 do 3 godzin, w stanie rozgrzanym. Stopniowo wzrasta luka między kanałami, aż do momentu, gdy wprowadzisz ją do 3 razy dziennie.

Wyłącznie mleko jagnięce karmi przez miesiąc. Zużywa 5 kg mleka, jego masa wzrasta średnio o jeden kilogram.

Dziecko stopniowo rośniePod koniec pierwszego miesiąca karmienia ilość mleka zaczyna spadać u owiec. A potrzeby cielaka, już przybierającego na wadze, w składniki odżywcze znacząco wzrastają. Dlatego na tym etapie rozwoju dziecko stopniowo zaczyna się uczyć przyjmowania koncentratów. Najlepiej skoncentrowanym pokarmem w tym wieku jest owsianka.

Nieco później zacznij podawać soczyste pasze – drobno posiekane świeże warzywa. Krok po kroku dawaj i karm.

Stopniowo wprowadzaj uzupełniające produkty spożywczeW wieku czterech miesięcy stosunek spożycia mleka matki i dodatkowej paszy w diecie jagnięcej wynosi 50:50. Około 3, 5 – 4 miesiące zabierz młode z macicy, od początku wybierz bardziej rozwinięte fizycznie i duże jagnięta. A po 2 – 3 tygodniach przestań karmić mlekiem i innymi.

Wypasane jagnięta

Pierwsze wypasanie jagniąt rozpoczyna się od 20 dni od rodzaju. Warunkiem jej rozpoczęcia jest stabilna, ciepła pogoda. Podczas wypasu należy uważnie opiekować się dziećmi.

Małe dzieci muszą zostać zmuszone do przeprowadzkiNie pozwól im mieszać się z resztą stada. Małe dziecko musi się poruszać. Nie pozwól im długo siedzieć na ziemi, ponieważ mogą się przeziębić i zachorować. Nie pozwól, aby jagnięta otworzyły dziury w tunelu. Mogą jeść ziemię i ginąć. Nie pozwól im pić brudnych kałuż. Musimy się upewnić, że owce jedzą wystarczająco dużo i nakarmić młode na czas. Przy wypasaniu dwa razy dziennie matki i jagnięta powinny otrzymywać świeżą świeżą wodę.

Kiedy otkałaya nowe młode z mleka matki, jesteś zobowiązany do wypasania najlepszych, najbardziej odżywczych obszarów trawy na pastwisku.

Dieta jagnięca

Jagnięta pobrane z owiec pasą się na łąkach z ziołami bogatymi w białka i minerały. Jedzą trawę fasolową, lucernę, koniczynę, słodką koniczynę i tym podobne.

Dodatkowo należy je uzupełnić kiszonką, sianokiszonką. Daj soczyste jedzenie – pokrój świeże warzywa. Jesienią i zimą, gdy jagnięta są przenoszone do owczarni, jedzą siano, mieszane pasze, soczyste pasze.