Właściwa opieka dla czarnych tulipanów na kwietniku

Właściwa opieka dla czarnych tulipanów na kwietniku
Tulipany są pięknymi wiosennymi kwiatami i zachwycają oczy ogrodników w kwietniu-maju. Często są również wykorzystywane do wcześniejszej destylacji. Teraz jest wiele różnych kolorów, rozmiarów i kształtów tego popularnego kwiatu. Wśród nich grono czarnych kwiatów zajmuje godne miejsce.

Czarne tulipany

Czarne tulipany nazwane odmiany o ciemnym, zbliżonym do czarnego kolorze, który może być ciemnofioletowy, bordowy lub ciemnoniebieski. Pojawienie się czarnych tulipanów wiąże się z tulipomania w Holandii (1636-1637 gg.), Co zwiększyło zainteresowanie rzadkimi odmianami tego kwiatu na niespotykane dotąd wysokości.

Od połowy XVII wieku znana była ona na temat tulipanów z północno-holenderskiego miasta Haarlem, które miało bogatą purpurę.
Czarne tulipany
Jednak prawdziwy czarny kolor został osiągnięty przez duńskiego hodowcę Henk Hageman dopiero w 1986 roku w Instytucie Florystyki Holandii. Ten kwiat jest tak ciemny, fioletowy kolor, że wydaje się prawie czarny w każdym świetle i na każdym tle.

Czy wiesz? Ze względu na niezwykły kolor, czarny tulipan został wymieniony w słynnej powieści A. Dumasa “Czarny tulipan”. Zgodnie z fabułą tej powieści lokalne władze miasta Haarlem ogłosiły nagrodę autorowi tego niezwykłego kwiatu. Tego rodzaju w książce Dumasa wygłosił dr Berle i nazwał go po żonie “Rose Berle”.

Opis i nazwy najpopularniejszych

Grupa czarnych tulipanów zawiera różne odmiany. Oczywiście żaden z nich nie jest absolutnie czarny. Ponadto gęstość ciemnego koloru wpływa na oświetlenie.

Czarny Jack

Ta odmiana ma kolor ciemnofioletowy, należy do najliczniejszej grupy “Triumph”. Ma klasyczny pączek kielicha, który nigdy się nie ujawnia.
Czarny Jack
Rośnie do 40-60 cm i ma stabilne trzpienie, dzięki czemu jest wygodne do cięcia. Kwitnie w kwietniu-maju, nadaje się do destylacji szklarniowej.

Ronaldo

Odmiana ciemno-bordowa należy również do grupy “Triumph” i ma podobne wskaźniki. Tulipany z tej grupy uważane są raczej za bezpretensjonalne i mogą rosnąć w miejscach nawiewanych przez wiatr dzięki silnej łodydze i pączkowi. Środkowy barwnik (kwiecień-maj), odpowiedni dla rabat kwiatowych i do destylacji.
Ronaldo
Ogrodnicy zauważają jego szlachetny aksamitny ciemny kolor i duże kwiaty, które mogą osiągnąć 8 cm.

Królowa nocy

Czarno-bordowa “Królowa nocy” jest uważana za jedną z najbardziej czarnych kwiatów. Odnosi się do prostych późnych odmian i kwiatów przez około trzy tygodnie w połowie maja. Ma kielich, duży (około 9 cm wzrostu) kwiat i solidną wysoką łodygę.

Czy wiesz? Czarne tulipany to nie jedyne kwiaty w tym kolorze. Wśród popularnych kwiatów uprawianych przez ogrodników są prawie czarne bratki, irysy, bordowy ślaz, prawie czarna lilia mahoniowo-winogronowa. Odmiana Petunia “Czarny aksamit” ma niemal całkowicie czarny kolor i nie jest to jedyna petuna w takim kolorze, ale najciemniejsza w swoim rodzaju. Wśród róż jest tylko jeden rodzaj z płatkami czarno-bordowymi, w którym gęstość koloru zależy od warunków wzrostu.

Może rosnąć zarówno w słonecznej pozycji, jak iw półcieniu. Tulipan ten rośnie do 65 cm, nadaje się do dekoracji ogrodu, średniej i późnej destylacji, nadaje się na bukiety.
Królowa nocy

Czarno-biały

Tulipany tej odmiany należą do barwnych tulipanów Rembrandta. Mają zaskakująco kontrastową, czarno-białą, smugowatą barwę. Początkowo kwiaty te były dotknięte różnobarwnym wirusem, więc powinny być sadzone w ogrodzie oddzielnie od innych odmian, aby uniknąć infekcji.

Takie odmiany uprawia się ostrożnie. W Holandii nawet zakaz uprawy różnobarwnych gatunków, ale dla niektórych spektakularnych odmian w stylu vintage, wciąż stanowi wyjątek.
Czarno-biały
Jest to średniej wielkości tulipan (40-70 cm) z kwiatkiem kielicha, którego płatki mogą w pełni otworzyć się na słońcu. Kwitnie od połowy maja i nadaje się do krojenia.

Czarny Bohater

Kolejny tulipan to ciemny bordowy, prawie czarny kolor. Odnosi się do późnych odmian frotte, które są również nazywane pionowymi dla ich kwiatów, które mają 15-20 płatków. Bud ma zwykle wysokość do 7 cm, a przy pełnym otwarciu kwiat może osiągnąć średnicę 11 cm.

Sam tulipan rośnie do 50-55 cm i ma średnie tempo wzrostu. Kwitnienie występuje pod koniec maja. Można go sadzić w ogrodzie, zarówno na słońcu, jak iw cieniu. Nadaje się do cięcia i świetnie wygląda w bukietach. Ta odmiana może być używana do forsowania w szklarniach.
Czarny Bohater

Czarna papuga

Ten bordowy kwiat należy do tulipanów papugowych, które wyróżniają się falistymi płatkami, na których widoczne są zielone paski. Kwiatostan tej odmiany osiąga wysokość 10 cm i szerokość, z pełnym ujawnieniem falistych płatków, czasem nawet do 20 cm.

Solidna łodyga osiąga 45 cm, dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych iw półcieniu. Kwitnie pod koniec maja 2-3 tygodnie, roślina o średniej szybkości wzrostu. Dobry do krojenia i ozdabiania ogrodu.
Czarna papuga

Kubańska noc

Czarny tulipan tej odmiany należy do gatunku fimbriated, w którym płatki wzdłuż krawędzi mają interesujące obrzeże igły. Kolor może wynosić od czarnego i czerwonego do czarnego i fioletowego. Kwitnie w maju i osiąga wysokość około 55 cm.

Ma mocną łodygę i dobrze nadaje się do krojenia, świetnie wygląda w bukietach. Może być uprawiany na rabatach lub używany do destylacji.
Kubańska noc

Czarne Piękno

Ten tulipan jest prawie czarny z delikatnym odcieniem burgunda. Należy do prostych późnych gatunków i kwitnie od połowy maja, jego łodyga osiąga 65 cm.

Ma duży kwiat kielicha i jest dobry do cięcia, świetnie nadaje się do dekoracji ogrodu.
Czarne Piękno

Najlepsze warunki dla czarnych tulipanów

Zanim posadzisz te eleganckie kwiaty w swoim ogrodzie, powinieneś prawidłowo wybrać i przygotować miejsce do sadzenia cebulek.

Wymagania dotyczące gleby

Tulipany uwielbiają żyzne, przepuszczalne gleby o kwaśnej lub neutralnej kwasowości.

Dla nich kwaśna ziemia powinna być wapnowana. Lubią piaszczystą ziemię. Nie zaleca się, aby poprzednikami były ziemniaki, pomidory lub bakłażany, ponieważ te kwiaty mają pospolite choroby u Solanaceae.

Dowiedz się, jak ważna jest kwasowość gleby dla roślin, jak określić kwasowość gleby na powierzchni, jak zubożać glebę i jak poprawić żyzność gleby.

Lubią złożone nawozy zawierające superfosfaty, sól potasową i związki azotowe. Ale zwykle ogrodnicy produkują próchnicę lub kompost.

Wybór oświetlenia

Większość tych kwiatów może rosnąć w półcieniu, ale preferuje miejsca oświetlone. Jeśli czarne tulipany zostaną zasiane w cieniu, wtedy będą tam rosły, ale słabo i nie będą wyglądać dobrze.

Najlepiej wybrać dla nich miejsce z dobrym światłem, im więcej odmianowych tulipanów, które są czarne, preferują słoneczne miejsca.
Wybór oświetlenia

Optymalna wilgotność

Bulwy tych roślin nie tolerują zalegania i stagnacji wody. Niziny, w których powstają kałuże na wiosnę, są dla nich śmiertelne. W tym okresie aktywności potrzebują stabilnej lekkiej wilgotności gleby, w porze suchej będą potrzebować podlewania.

Funkcje i podstawowe zasady sadzenia

Te bulwiaste rośliny zwykle sadzi się jesienią we wrześniu i październiku. Możesz sadzić wiosną, ale w pierwszym roku raczej nie będziesz czekać na kwitnienie. Przede wszystkim podczas sadzenia kieruje się temperaturą gleby – powinna wynosić 5-7 ° C.

Należy również wziąć pod uwagę, że cebulki potrzebują 3-4 tygodni na zakorzenienie w mrozie. Jeśli nie mają czasu na korzenie, mogą umrzeć lub zapuścić korzenie na wiosnę, ale kwiat z takiej żarówki będzie słaby. Na początku sadzone cebulki mogą dać kiełki, które nie przetrwają pierwszych przymrozków.

Ziemia zaczyna się gotować 2-4 tygodnie przed sadzeniem cebulek. Jest kopana wraz z wprowadzeniem nawozów (humus, kompost lub nawozy złożone). Przygotowane miejsce pokryte jest folią, aby zapobiec pojawianiu się chwastów, a od września materiał siewny zaczyna lądować.

Przed lądowaniem jest przenoszony i traktowany fungicydami. Chore kopie są odrzucane. Najczęściej żarówkę wytrawia się w słabym (0,5%) roztworze nadmanganianu potasu.

Wideo: jak poprawnie sadzić tulipany

Głębokość osadzania cebulek w glebie zależy od ich wielkości i jakości gleby. Na glebach lekkich są one zakopywane do trzech wielkości ich średnicy, na ciężkich glebach są sadzone bliżej powierzchni – na dwóch rozmiarach cebulek.

Duże cebule są korzystnie sadzone w rzędach z odległością między materiałem do sadzenia 10 cm i 20 cm – między rzędami.

Żarówki mniejsze można sadzić w rozłożonej kolejności. Jeśli nie planuje się ich częstego wykopywania, odległość między nimi należy zwiększyć do 20 cm, a przy rocznym wykopywaniu można je sadzić bardziej gęsto. Na 1 kwadracie. zwykle stanowią około 50 sztuk dużych cebulek czarnych tulipanów.

Podczas sadzenia nie można ich wepchnąć do ziemi, ziemia po zakropleniu nie jest zalecana do deptania. Nie należy również wykonywać otworów, w których woda może ulec stagnacji, gleba po posadzeniu jest lepiej wyrównana.

Przyda ci się wiedzieć, kiedy sadzić tulipany.

Przed zamrożeniem miejsce z obsadzonymi cebulkami musi zostać przykryte.

Opieka nad kwiatami

Opieka nad czarnymi tulipanami zaczyna się, gdy tylko pojawią się pierwsze pędy. Nie wyrastaj żarówek usuniętych z ziemi, aby nie wystawiać choroby na inne kwiaty.
Opieka nad kwiatami

Jak podlewać

Ważnym warunkiem pielęgnacji czarnych tulipanów jest wystarczające podlewanie. W końcu system korzeniowy tych kwiatów jest taki, że nie są one w stanie przyjąć wilgoci z głębokich warstw ziemi. Bardzo lubią wilgoć, dlatego podczas formowania się pąków, kwitnienia i jeszcze dwa tygodnie po jej zakończeniu, należy je obficie i często podlewać.

Ważne! Upewnij się, że nie ma stagnacji wody – może to prowadzić do procesu rozkładu cebulek i śmierci roślin.

Średnio podczas nawadniania zużywa się od 15 do 40 litrów wody na 1 metr kwadratowy. m. Podczas podlewania jest pożądane, aby woda nie dostała się na liście, aby uniknąć poparzenia.

Aby zachować wilgoć, zaleca się regularne chwasty i poluzować glebę po każdym deszczu lub podlewie. To także pozwala nam dobrze walczyć z chwastami, które zapobiegną rozwojowi czarnych tulipanów. Nie będzie niepotrzebne mulczowanie gleby.

Przycinanie kwiatów

Przycinanie kwiatów odbywa się zgodnie z następującymi zasadami:

 • jeśli uprawa tulipanów została przeprowadzona w celu dalszego rozmnażania, główki kwiatowe są odcięte w dniach 4-8 dni po pączkowaniu. Umożliwi to zbudowanie masy przez bańkę;
 • wszystkie rozpadające się liście powinny być natychmiast usunięte, w przeciwnym razie mogą się kumulować w kątach liści i zaczynają gnić;
 • Odcinanie pędów tulipanów po kwitnieniu jest niemożliwe, ponieważ cebulki przestaną się rozwijać;
 • jeśli kwiaty rosną na krojonym drzewie, to po usunięciu pączka z łodygą roślina ta nie nadaje się do dalszego rozmnażania, ponieważ żarówka przestaje się rozwijać.

Szacowany czas przycinania i wykopywania cebulek wynosi dwa do czterech tygodni po zakończeniu kwitnienia.

Najlepszy sos i nawóz

Nawozić czarne tulipany zalecane przy pomocy rozwiązań. Jeśli wybrany przez opatrunek celu w postaci suchej, to należy upewnić się, że stosowanie takich nawozów liści roślin nie mokrego – w innym przypadku mogą być one wykonane również oparzenia.
Najlepszy sos i nawóz
Po zakończeniu obciągania konieczne jest wytworzenie obfitego podlewania, aby nawóz wraz z wodą został wchłonięty przez system korzeniowy.

Pierwsze nawożenie tych kwiatów występuje wczesną wiosną wraz z pojawieniem się pierwszych pędów. Aby przeprowadzić tę procedurę, suche nawozy są rzucane w postaci azotu, fosforu i potasu w stosunku 2: 2: 1 na terenie, biorąc pod uwagę normę 50 g na 1 kw. Km. m. Następnie przeprowadza się podlewanie.

Po raz drugi nawozy stosuje się przed uformowaniem pąków. Z tego opatrunku jest pożądane stosowanie wodnego roztworu, który zawiera atom azotu, fosforu i potasu w stosunku 1: 2: 2, to znaczy staje się mniejsza dawka azot, fosfor i potas – więcej.

Ważne! Kategorycznie niemożliwe jest wytworzenie świeżego lub niedostatecznie przegrzanego nawozu przed sadzeniem tulipanów – rośliny będą zachorować.

Stopa zużycia nawozu wynosi 30-35 g na 1 kw. Km. m. Ostatnie trzecie nawożenie wykonuje się po wyblaknięciu kwiatów, przy użyciu roztworu potasu i fosforu w stosunku 1: 1 w tempie 30-35 g na 1 kwadrat. m. Aby uzyskać lepszy rozwój żarówek córkowych, do roztworu z nawozami można dodać dodatek boru i cynku.

Kontrola szkodników i chorób

Ten rodzaj tulipanów może być podatny na tak groźną dla nich chorobę jak wirus zmienności. Choroba ta jest wyrażana w obecności plamek, udarów, pasm pojawiających się na płatkach i liściach tulipanów.

Niestety, nie ma sposobów na walkę z tym wirusem, ale aby uniknąć takich problemów, należy podjąć następujące środki zapobiegawcze:

 • kupować cebulki do sadzenia od zaufanych producentów;
 • podczas wycinania tulipanów traktuj narzędzie środkiem dezynfekcyjnym po każdym kwiatku, ponieważ z sokiem rośliny wirus dostaje się do zdrowej próbki od pacjenta;
 • jeśli widzimy tulipana z objawami tej choroby, musi on być wykopany wraz z ziemią i spalony. Pozostały dół jest dobrze wypełniony roztworem nadmanganianu potasu.

W sierpniu te piękne kwiaty mogą być podatne na wirus martwicy tytoniu. Ta choroba jest klasyfikowana jako grzybica. Z tą chorobą tulipan ma zakrzywioną łodygę, na kwiatku są brzydkie opaski, ciemne plamki na cebulce.

Kwiat, który jest dotknięty takim grzybem, jest wykopywany wraz z ziemią, dół jest wylewany roztworem manganu z dodatkiem kwasu borowego.
Najlepszy sos i nawóz
Roztwór przygotowuje się w tej proporcji – pobiera się 2 g kwasu borowego na 10 g manganu, a następnie tę mieszaninę rozpuszcza się w jednym litrze wody. Studnia po takim podlewie najlepiej pokryć popiołem. Aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się tego grzyba, rozpyla się 2% roztwór “Fundazolu”.

Na czarne tulipany może wpływać gnicie szara, biała, brązowa, mokra, miękka lub botrytis. Szczególnie są podatne na te choroby w okresie deszczowym na wiosnę, gdy jest dużo wilgoci. Aby uniknąć takich chorób, konieczne jest zapewnienie dobrego odwadniania gleby.

Jako środek zapobiegawczy przeciw wielu chorobom i szkodnikom w okresie, gdy cebulki są wykopywane i sadzone przed sadzeniem, sadzą rośliny, które są zdolne do uwalniania fitoncydów.

Jest to nagietek, nagietek, musztarda itp. Aby uniknąć chorób grzybiczych roślin, zaleca się stosowanie fungicydów. W tym celu obszar jest nawadniany wodnym roztworem dowolnego środka grzybobójczego. Aby przygotować takie rozwiązanie, weź 20 g fungicydu i rozcieńczyć w 10 litrach wody.

W naturze są naturalne szkodniki tulipanów, jak wiele innych kwiatów niedźwiedź. Aby walczyć z nimi na miejscu, zakopano brzegi szkła, które wylewały około dwóch trzecich wody. W takiej pułapce niedźwiedź nie może się wydostać. Kolejny szkodnik owadów liliowy szufelka.
Kontrola szkodników i choróbLilac Scoop
Aby go zwalczyć, spód liści jest posypany sproszkowaną naftaliną.

Czy wiesz? Nazwa tulipanów pochodzi od języka tureckiego. Ich głowy były podobne do turbanów, więc kwiat zaczął nosić takie imię. Przez długi czas tulipan był symbolem władców Imperium Osmańskiego.

Brązowy roztoczy cebuli zbyt, może przynieść tulipany wiele problemów. Aby pozbyć się tego szkodnika, żarówki są obniżane przez pięć minut w cieple do +40 ºС wody. Jeśli roztocza zostaną znalezione w okresie wegetacyjnym, należy spryskać 2% roztworem “Keltan” lub “Rogor”.

Ale kiedy ta procedura nie pomaga, tulipany są wykopywane i spalane. Następnie sadzi się pomidory lub rzodkiewki na tym obszarze, ponieważ te warzywa nie boją się tych szkodników.
Kontrola szkodników i choróbBrązowy roztoczy cebuli
Z takich szkodników jak niedźwiedź, ślimaki, ślimaki, pozbyć się specjalnych pułapek, które są umieszczone wokół witryny. Może to być szmaty, kawałki sklejki, łupek.

Owady te chowają się pod takimi osłonami i łatwiej je znaleźć dla dalszego zniszczenia.

Od małych gryzoni (na przykład myszy) korzystaj z pułapek na myszy. Ponadto cebulki są traktowane przed posadzeniem proszku żelaza, co odstrasza różne szkodniki.

Właściwe przechowywanie cebulek po kwitnieniu

Wykopuj cebulki po wyblaknięciu tulipanów, a większość liści zmieniła kolor na żółty.

Przeczytaj więcej o tym, jak dbać o tulipany po ich wyblaknięciu i jak przechowywać cebulki przed sadzeniem.

Aby dowiedzieć się, czy można wykopać żarówki, należy najpierw wykopać jeden z nich. Dobrze uformowane korzenie i łaty na łuskach pokazują, że żarówki można zgarnąć do przechowywania.

Aby starannie wykopać cebulki tulipanów, aby ich nie uszkodzić. Wybierz, aby to był słoneczny dzień, dzięki czemu można wysuszyć żarówki w słońcu.

Zebrane żarówki są sortowane i przygotowywane do przechowywania.

Aby zapewnić właściwe przechowywanie, zaleca się przestrzeganie następujących zasad:

 • żarówki są oczyszczone z kawałków ziemi;
 • zrobić znakowanie – klasa, czas zbierania;
 • umieszczone w drewnianym pudełku lub zawieszone w torbie;
 • przenieść do przechowywania w suchym, ciemnym pomieszczeniu bez przeciągów o temperaturze około + 25 ° C;
 • Reżim temperatury jest później zredukowany, powinien być ustawiony nie więcej niż +17 ° C.

Właściwe przechowywanie cebulek po kwitnieniu

Odpowiednia kombinacja czarnych tulipanów na klombie

Czarne tulipany na klombie doskonale komponują się z innymi wiosennymi kwiatami – narcyzami. Czarny kolor bardzo dobrze pasuje do bieli i tworzy doskonały kontrast. Te czarne kwiaty również dobrze wyglądają z tulipanami o białych, kremowych, żółtych lub delikatnie różowych odcieniach.

Do tworzenia klombów nadają się wiosenne kwiaty bobowate, takie jak hiacynty, słupki, muscari. Duże niebieskie hiacynty doskonale uzupełniają kompozycję takich niezwykłych tulipanów. Aby stworzyć piękne klomby, odpowiednie są niebieskie niezapominajki, niskie białe stokrotki, niskie niebieskie lub białe dzwoneczki.
Odpowiednia kombinacja czarnych tulipanów na klombie
Podczas tworzenia wielopoziomowych klombów należy sadzić na pierwszym planie czarne tulipany. Takie kwiaty będą pięknie wyglądać na otwartych działkach iw pobliżu drzew.

Piękna kompozycja tych pięknych kwiatów będzie wraz z bylinami – gospodarzami, paprociami.

Radzimy zapoznać się ze specyfikami rosnących i popularnych odmian białych tulipanów.

Czarne tulipany to niezwykłe kwiaty, które będą wyglądać pięknie i szlachetnie w każdym kwietniku. Przywożą surowość i majestat do swojego ogrodu. Jeśli odpowiednio się nimi zaopiekują, z pewnością sprawią ci przyjemność niezwykłe kwitnienie.