Wino aromatyczne z płatków róż: przepis na gotowanie w domu

Wino z płatków róż
Nie zdziwisz nikogo różowymi bukietami lub klombami, ale róża pod pokrywką lub korek do wina to coś nowego! Z płatków róż są przygotowane, w zasadzie, dwa produkty: wino i dżem. Jest to bardzo cenne diety pokarmy bogate w witaminy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, poza tym każdy wyciąg z róż mają działanie przeciwzapalne i promować gojenie błony śluzowej narządów wewnętrznych.

Antyseptyczne właściwości róży znane były nawet w starożytnym Rzymie, ale z czasem funkcja dekoracyjna kwiatu całkowicie zepchnęła jego zastosowanie w medycynie na drugi plan. Dziś koneserzy róży ożywili tradycję wykorzystywania kwiatu do celów gastronomicznych, odkrywając sekrety receptury i technologię gotowania.

Wymagany sprzęt i przybory

Nie jest wymagane specjalne wyposażenie do produkcji krajowego wina różanego. Najbardziej wyspecjalizowanym narzędziem, które można jednak zastąpić, jest specjalna nasadka kapronowa do spuszczania powietrza ze zbiornika.
Pokrywa wylotu powietrza
Jako naczynie do fermentacji można stosować dowolny pojemnik z materiałów obojętnych, na przykład ze szkła, odpowiedni pod względem wielkości i kształtu. Mogą to być trzylitrowe puszki lub butelki. Dla wygody, szyjka musi być wystarczająco wąska, aby można było zorganizować wymianę gazową potrzebną do fermentacji.

Ważne! W przypadku win o bogatym aromacie, np. Różowym, należy wybrać kieliszki z szeroką szyjką: duża powierzchnia stykająca się z powietrzem pozwoli pełniej rozwinąć zapach. Wąskie okulary, najprawdopodobniej, ukradną z degustatora kilka cienkich nut.

Pokrywa pojemnika może być albo specjalną pokrywką, albo konwencjonalną pokrywką z dołączoną rurką kapronową, której drugi koniec jest zanurzony w wodzie. Jest to konieczne dla kierunkowości wymiany gazowej: powietrze z zasobnika musi zgasnąć, ale nie należy z atmosfery wracać do zbiornika.

Składniki

Składniki pachnącego wina z róż potrzebują niewiele: różowych płatków, cukru, kwasu cytrynowego i wody. Ich ilość zależy od ilości wina, które zamierzasz ugotować. Rozważymy proporcje do przygotowania 2,3-2,5 litra wina. Taka objętość zmieści się w słoiku o pojemności trzech litrów. Płatki róż
Aby przygotować określoną ilość wina, potrzebujemy:

 • 400 g płatków róży lub róży psów;
 • 250 g cukru;
 • 1 łyżka. łyżka kwasu cytrynowego;
 • 2,5 litra wody.

Funkcje wyboru produktów

Nie będziemy rozmawiać o osobliwościach produktów spożywczych – łatwo jest wybrać cukier i kwas, ale przydatna jest wiedza o tym, gdzie i kiedy wziąć płatki.
Płatki róż
Kryteria wyboru płatków róż:

 1. Nie używaj zakupionych róż. W sklepach kwiaty są traktowane specjalnymi chemikaliami, aby utrzymać prezentację, z których najbardziej nieszkodliwym jest lakier do włosów. Pod wpływem wysokich temperatur i kwasów pokarmowych związki chemiczne rozkładają się na szkodliwe składniki, które są bardzo wyraźne, nawet pomimo cukru i kwasu.
 2. Różowe wino, a także inne produkty przemysłu spożywczego i farmaceutycznego w oparciu o róży, wykonana z takich odmian: „Festiwal”, „krymska czerwony”, „Michurinka”, „Pioneer” i „Kazanlak”. Odpowiednie są również płatki psa.
 3. Wybierz tylko świeże płatki z elastycznych pąków, nawet jeśli kwiat jest trochę przykro. Pamiętaj: wszystko, co robisz – robisz dla siebie.
 4. Odciąć pąki rano, kiedy poranna rosa nie miała czasu wyschnięcia. Wynika to z koncentracji cennych niezwiązanych olejków eterycznych, która rano wynosi 69,6-72,5%, a do połowy dnia spada do 44-55%.

Konieczne jest używanie przegotowanej lub destylowanej wody, ponieważ przypadkowe mikroorganizmy mogą zepsuć napój: powodować gorycz i nieprzyjemny zapach.
Być może tutaj i wszystkie zalecenia dotyczące wyboru płatków do przygotowania napoju.

Czy wiesz? Po raz pierwszy na terytorium postsowieckiej przestrzeni do celów przemysłowych róże uprawiano na Krymie w latach 30. ubiegłego wieku. Zasadniczo kwiaty były wykorzystywane w farmakologii do produkcji olejów, ekstraktów i nalewek.

Róża “Kazanlak” rozprzestrzeniała się w umiarkowanych szerokościach geograficznych.
Kazanlak wstał
Rose “Festiwal”.
Festiwal
“Krymska” wstała.
Krymski
Rose “The Pioneer”.
Pionier

Przepis krok po kroku

Domowe wino z płatków róż jest przygotowywane na różne sposoby, a receptura zależy od pożądanej siły i słodyczy końcowego produktu. Na przykład w przypadku twierdzy do gotowego produktu dodaje się czterdzieści stopni wódki lub dużą ilość cukru.

Domowe wino można przygotować nie tylko z płatków róż lub winogron, ale także z czarnej porzeczki, śliwek, malin, jabłek. Do nietypowych sposobów przygotowania można nosić wino z kompotu i dżemu.

Każde przygotowanie obejmuje wstępne przygotowanie produktów. A ponieważ jedynym nieprzygotowanym produktem w tym przypadku są płatki, zastanów się, co musisz z nimi zrobić, zanim pogrążysz się w możliwościach.

Przygotowanie płatków

 • Spłucz. To banalne, ale wszystko zaczyna się od higieny. Płatki są płukane, zanim zostaną oddzielone od zarodka. Umiarkowane ciśnienie zimnej wody nie zaszkodzi, nawet jeśli zostanie skierowane na środek pąka, ale zmyje losowe owady, na przykład mrówki.
 • Przygotowanie płatków

 • Po spłukaniu płatki powinny wyschnąć. W tym celu pąki są rozbierane i luźno układane na waflu lub papierowym ręczniku. Wysuszyć w ciemnym, dobrze wentylowanym i chłodnym miejscu. Może to być ciemny korytarz lub nawet ciemny kąt w pokoju.
 • Staraj się nie uszkodzić płatków podczas przetwarzania, co zmniejsza aktywność układu enzymatycznego, który aktywuje hydrolizę glikozydów (fermentacja).

Dodaj do zakładek w banku

 • Wlać suche płatki do słoika.
 • Wlać płatki do słoika

 • Pełną łyżkę stołową (ze szkiełkiem) kwasu cytrynowego rozpuszcza się w 0,5 litra wody i wlewa roztwór do płatków.
 • Zasypiamy cukier

 • Napełnij puszkę do brzegów ciepłą wodą i pozostaw na 5-6 dni.
 • Napełnij słoik wodą

Proces infuzji

W pierwszym tygodniu pod wpływem kwasu cytrynowego róża dostarczy do wody rozpuszczalne w wodzie oleje i zawarte w niej witaminy. Okładka nie ma sensu, ponieważ na tym etapie proces fermentacji jeszcze się nie rozpoczął. Aby zapewnić równy dostęp do wszystkich płatków, które zaczną zbierać się na powierzchni w gęstej masie drugiego dnia, kęsy powinny być mieszane przynajmniej raz dziennie.

Czy wiesz? Z winem z róży najlepiej podawać owoce morza: kawior, ostrygi, raki, ale nie smażone ryby. Będą neutralne sery. Nie zaleca się podawać owoców i tłustego mięsa, ponieważ pierwszy nie będzie w stanie konkurować z silnym aromatem, a drugi zepsuje delikatny smak.

Drugiego dnia kęs zyskuje piękny, delikatnie różowy kolor. Kolor wina na drugi dzień
Przez następne dni, aż do filtrowania, kolor wina stanie się bardziej intensywny, a do szóstego dnia napój zyska czerwony odcień i straci przezroczystość.

Barwienie

Po sześciu dniach płatki kwiatów zauważalnie tracą swój kolor i kształt: stają się luźne i zmniejszają rozmiar. Odgrywają już rolę w gotowaniu, a teraz musisz pozbyć się masy kwiatowej. Im gęstsze jest sito – tym lżejsze i lepsze jest wino, dlatego zaleca się nałożenie gazy na durszlak, a ponadto wygodnie będzie naciskać bogatą w płyn masę w torebce z gazy.
Barwienie
Po wysiłku dodaj 250 gramów cukru do wina. Wprowadza się go w już rozpuszczonej formie. Nie próbuj rozpuścić w jednej porcji wszystkich 250 gramów naraz, wygodniej jest dzielić na kilka porcji.
Po odcedzeniu dodać cukier
W końcowym etapie słoik z przefiltrowanym i słodzonym winem jest dodawany do krawędzi za pomocą przegotowanej lub destylowanej wody i przykrywany pokrywką wina.
Przykryj pokrywką wina

Fermentacja

Proces fermentacji odbywa się bez dostępu do powietrza w temperaturze pokojowej, pożądane jest umieszczenie słoika w ciemnym miejscu. Minimalny okres fermentacji wynosi 1 miesiąc. Fakt, że wino przestało grać, można zrozumieć przez brak pęcherzyków na jego powierzchni, a na koniec się upewnić – poprzez wykonanie testu rękawicy. Rękawica lateksowa, noszona na szyi naczynia z winem, to najprostszy sposób na sprawdzenie, czy gaz jest uwalniany czy nie. Jeśli w ciągu jednego dnia rękawica nie napełni się gazem – fermentacja się skończy i wino będzie gotowe do spożycia.
Wino z róż
Ale nie spiesz się, aby wypić drinka, ponieważ, jak każde wino, różowy z czasem staje się lepszy, więc staraj się utrzymywać co najmniej sześć miesięcy starzenia, a będziesz hojnie nagradzany.
Pokrywa wina
Pokrywa z wina. Kolejna wersja czapki z winem.

Reguły przechowywania

Zasady przechowywania wina z róż są bardzo proste i nie różnią się od zasad przechowywania innych win:

 • temperatura zawartości wynosi około 10-12 ° C;
 • wilgotność powietrza wynosi około 70%;
 • jeżeli butelka jest zatkana korkiem wykonanym z naturalnych materiałów, to jest ona umieszczona poziomo, aby uniknąć wysuszenia drewna;
 • wino nie lubi wstrząsów, dlatego wskazane jest, aby wybrać miejsce do przechowywania, które nie jest popularne w codziennym biznesie;
 • Nie przechowywać w łazience lub w lodówce, w pierwszym przypadku – z powodu wysokiej wilgotności, w drugim – z powodu zbyt niskiej temperatury, która nie pozwoli na dojrzewanie wina;
 • piwnica i piwnica – idealne miejsce na wino. W tym samym apartamencie drinka poczuje się dobrze w minibarze.
Ważne! Różowe i białe wina nie należą do “długich wątrób”, lepiej nie przechowywać tego wina w piwnicy dłużej niż dwa lub trzy lata. Dziesiątki lat starzenia bez utraty smaku mogą się poszczycić jedynie wzmocnionymi winami czerwonymi.

Przechowywanie wina
Wino z płatków róży z pewnością stanie się główną atrakcją każdego programu do picia, a dostępność składników i łatwość gotowania w domu nie będą obciążać właścicieli niepotrzebnymi zmartwieniami. Ponadto produkty na bazie róż są bardzo przydatne dla serca i błon śluzowych organizmu, a mimo to świetnie wyglądają w barze w domu iw pudełku.


Loading...