Wieloletni wspaniały geranium ogrodowy


Geranium jest wspaniały, pomimo swojej zewnętrznej prostoty, słusznie uważany jest za wyjątkową kulturę. Bez uszczerbku dla warunków sadzenia i pielęgnacji, przetrwania w każdych warunkach pogodowych, może rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. O tym, gdzie i jak wyhodować ten wieloletni kwiat, powiemy w naszym artykule.

Opis botaniczny

Jest to gatunek hybrydowy, który z kolei ma kilka odmian. Wszystkie mają jasne, duże kwiatostany, różne odcienie niebieskiego. Kwiaty są duże, z 5 okrągłymi płatkami, znajdującymi się w tej samej płaszczyźnie i 5 działkami, zebranymi w koronie.

Na jednej gałęzi znajduje się do 3 koronnych. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu i trwa przez całe lato.

Krzew o odpowiedniej agrotechnice osiąga wysokość 60 cm, grube krzewy zachowują swoje walory dekoracyjne do późnej jesieni, a nawet przed początkiem zimy i są w stanie rozszerzać się gęstym dywanem.

Liście na ogonkach, miękkie, aksamitnie owłosione, z ząbkowanymi krawędziami, podzielone na 5 płatków. Jesienią “zmieniają kolor” z zielonego w różnych odcieniach czerwieni: od terakoty po pomarańcz.

Czy wiesz? Nazwa „geranium” pochodzi od greckiego słowa γερανός (geranos), co oznacza „żurawia”. Wynika to z kształtu Boll, który przypomina głowę dźwigu lub bociana. Na przykład, w języku niemieckim, roślina ta nazywana jest «der Storchschnabel», czyli „dziób bociana”, a po angielsku – bodziszka, czyli „geranium” lub „Dźwigi dziób”.

Popularne odmiany

Ogrodnicy zawsze doceniali wspaniałe pelargonie za piękno kwiatów, liści i kształtu krzewów. Nic dziwnego, że przez ponad 100 lat wyhodowano wiele odmian tej ogrodowej flory. Oto tylko niektóre z nich.

Alan Mayes tworzy półkulisty krzew o wysokości 40 cm i szerokości 35 cm, kwiaty z niebieskimi płatkami, z ciemnoniebieskimi żyłkami o średnicy 4,5 cm.

Niebieska Krew rośnie z gęstą wysokością i wysokością krzewu 30 cm, ozdobioną kwiatami o średnicy 4,5 cm, z niebieskimi lub fioletowo-niebieskimi płatkami z ciemnymi, prawie czarnymi żyłkami i jasną zebrą.

Pani Kendall Clark – to bujnie kwitnące krzewy o wysokości do 60 cm, mają niebiesko-niebieskie kwiaty z różowawym odcieniem.

Rosemoor – krzew o średniej wysokości (około 45 cm) i szerokości (do 35 cm), dużych kwiatach o średnicy 5 cm, których płatki są liliowo-niebieskie z ciemnoniebieskimi żyłkami i purpurowo-różowym gardłem.

Gdzie sadzić wspaniałe pelargonie?

Hybrydę tę uzyskuje się, krzyżując gruzińskie i płaskie geranium i dziedzicząc z nich wszystkie swoje “zwyczaje” i preferencje.

Czy wiesz? W dawnych czasach europejscy rycerze uważali bodziszka leśnego za strażnika: z jego kwiatów wyodrębniono barwnik, który traktowano płaszczami przeciwdeszczowymi.

Zazwyczaj rośliny te sadzi się na otwartych obszarach krajobrazu ogrodowego w postaci samotnych plantacji na środku trawników i trawników lub w mieszanych granicach i skalniaków.

Oświetlenie i miejsce

Gruzińskie i ploskolepestnaya monokultury w naturze rosną na łąkach w subalpejskie strefy Kaukazu, jest decydującym czynnikiem przy wyborze miejsca do sadzenia w ogrodzie ich pochodne – geranium wspaniały.

Powinien być sadzony na słonecznych obszarach. Jednak rośnie dobrze w półcieniu.

Wymagania dotyczące gleby

Nasza hybryda, podobnie jak jej rodzice, preferuje żyzne gleby. Ale jeszcze ważniejsze jest, aby gleba była luźna, nie pływała (bez stagnacji wody) i była napowietrzona. Jednak może “zgodzić się” i na mniej bogatej glebie, choć bez dodatkowej agrotechniki będzie się rozwijać wolniej.

Więcej informacji na temat zawiłości dbanie o bylin takich jak werbeny hang-Downing, stolarz Kalifornii, gwiazdnica lancetowate, białe nostrzyka, Sanguinar Canadian, Gloriosa, fuksja hang-Downing atsidantera, smoła, agap, tarczownica tarczowata tarczycy, toje ivolisty.

Cechy reprodukcji i sadzenia kultury

Faktycznie, hodowla geranium lub metoda nasion, gdy nasiona wysiewa sadzonek pod koniec listopada lub na początku kwietnia, a następnie w ciągu 2 lat są sadzone w klombie lub wegetatywnie, czyli przez podzielenie kłącza na początku marca i pod koniec sierpnia.

Ale ponieważ geranium jest znakomicie sterylny, to znaczy nie przynosi owoców i nie daje nasion, jego rozmnażanie jest możliwe tylko w drugi sposób. Zaleca się robić to w wieku pięciu lub siedmiu lat.

Aby dokonać podziału buszu, trzeba motykę lub łopatę odciąć prawą część z systemu korzeniowego i zakopać głębokie (20 cm głębiej niż root) w stożkowym otworze na działce nawozów (overrotten obornika lub kompostu) i wlać wodę.

Ważne! Jeśli planują przeszczep geranium sprężyny, należy pamiętać o możliwych mrozy i chronić sadzonki obejmujące materiały, na przykład, agreen, LUTRASIL, AGRIL, NOVAGRIL.

Młode zwierzęta mogą z łatwością zapuścić korzenie w nowym miejscu i wkrótce rosną.
Pożądane jest sadzenie roślin za pomocą wysepek: kilka krzewów w pobliżu, w odległości 40 cm od siebie, tak aby korzenie rosły szersze i nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Agrotechnika uprawy roślin

Jak już wspomniano na początku, geranium opodatkowania na warunkach zakładania i pielęgnacji, spokojnie rozwija się w tym samym miejscu przez wiele lat bez przeszczepu i odmłodzenie, a także bez konieczności zwalczania chwastów, ponieważ rozwija się coraz chwasty.

A jednak istnieje kilka wymagań dotyczących opieki. Oto one:

  • Terminowość podlewania. Po pierwsze, wilgoć jest potrzebna dla sadzonek po raz pierwszy po wylądowaniu na klombie. Po drugie, każda roślina potrzebuje nawadniania po długiej suszy. A przez resztę czasu pelargonie są wspaniałe, konieczne jest okresowe podlewanie, nawet w upalne lato;
  • stan odżywienia gleby. Nasza hybryda, zwłaszcza jeśli rośnie na glebach średnio żyznych, musi być nakarmiona: na początku sezonu – nawozy azotowe, a w środku wiosny – złożone np. Organiczne. Nawiasem mówiąc, jeśli zaraz po posadzeniu sadzonek, ziemia jest posypana ściółką, a później jej obluzowanie nie będzie potrzebne;
Ważne! W upalne dni przetwarzanie jakichkolwiek kultur geranium jest niepożądane, ponieważ ich liście zawierają dużo olejków eterycznych, które mogą powodować podrażnienia dermatologiczne
  • kontrola choroby. Sam geranium jest naturalnym insektycydem, to znaczy, że owady nie są dla niego straszne, a także większość chorób. A jednak z powodu niskiej i wysokiej wilgotności istnieje ryzyko zachorowania. Oto główne choroby geranium i ich leczenie: mączniak prawdziwy (usuwanie dotkniętych obszarów, traktowanie krzaków płynem Bordeaux); szara zgnilizna (oprysk roztworem TMTD na początku sezonu, usuwanie buszu); alternaria (stosowanie fungicydów, takich jak “Skor”); pająk (zastosowanie owadobójczych środków owadobójczych);
  • Na zimę geranium powinno być osłonięte, zwłaszcza młode krzewy.


Aby zapewnić świetność i czas kwitnienia krzewu, potrzebujesz 2 razy w roku, wiosną i jesienią, aby przyciąć opuncje i łodygi kwiatów.

Jak mówi popularne powiedzenie: “cierpliwość i praca będą peretrutować”. Ale wspaniały geranium nie wymaga wiele pracy. Ona potrzebuje trochę uwagi i odrobiny miłości – a ona hojnie ci to da.


Loading...