W jakim wieku króliki się przelewają i jak się nimi opiekować?

Królik

Hodowla królików to proces, który ma wiele niuansów, bez wiedzy, której nie może odnieść sukcesu. W tym procesie są etapy, w których opieka nad królikami powinna być szczególnie ostrożna. Pierzenia – jeden z takich etapów. Ale wielu zastanawia się, dlaczego królik spada z włosów, a nawet z taką regularnością.

Rodzaje linienia

Przez cały rok króliki, podobnie jak większość zwierząt, zmieniają mieszki włosowe. Proces ten nazywa się linieniem. Podczas tego włosy zmieniają się całkowicie lub częściowo, skóra pogrubia i rozluźnia się, a jej górna warstwa jest odnawiana. Czasami właściciele, kiedy króliki moltują, robią niedokładne nieścisłości w niewiedzy i zaczynają traktować swoje zwierzęta z różnych chorób. Rezultatem jest to, że są całkowicie zdrowi, po prostu muszą zmienić swoją wełnę. Jest to normalny i naturalny proces, który od właściciela zwierząt wymaga znajomości pewnych chwil i subtelności. Pierzenie jest wiekowe i sezonowe.

Pierzejące króliki

Wiek

Urodziły się króliki wydają się zupełnie puste. Pierwsze włosy przetargowe zaczynają pojawiać się na czwartym lub piątym dniu, XIV-XV dzień widocznym puchem, ale pod koniec pierwszego miesiąca życia królików pokryte są bardzo puszyste i miękkie futro. Po pewnym czasie mają aktualizację pierwszego wieku i kilka miesięcy po rozpoczęciu pierwszego – drugiego. W sumie króliki mają dwa odwieczne molty i oba są wystarczająco młode. Odnowienie wieku oznacza proces wymiany miękkiej i delikatnej okrywy włosowej na bardziej dojrzałą i grubą wełnę, która jest uważana za pewien wskaźnik dorastania.

Pierzejące króliki

Sezonowe

Latem i zimą króliki praktycznie nie znikają. Okład włosa odnawia się dwa razy w roku: pierwszy raz na wiosnę, drugi na jesień. Sezonowe pierzenie zapewniane jest przez naturę w celu dostosowania zwierząt do środowiska i zmian pór roku.
Sezonowe aktualizacje u samic i samców znacznie się różnią, a proces samców związanych z wiekiem jest absolutnie identyczny.

Zwróć uwagę na takie choroby królików jak: kokcydioza, myksomatoza, pasterelooza

Pierzenie wieku

Wiekowe pierzenie u różnych przedstawicieli tych zwierząt może trwać inaczej, w zależności od czasu narodzin. Czasami druga aktualizacja wieku może zbiegać się z pierwszą sezonową. Drugie wylinowanie następuje natychmiast po pierwszym – w ciągu około piętnastu dni. Sierść staje się matowa, początkowo zaczyna zrzucać szyję i obszar ogona, potem zad, boki, linię kręgosłupa. Króliki białych ras linią i budują włosy w tym samym czasie. U zwierząt o innych kolorach, miejsca z niebieskim pojawieniem się w miejscu, w którym wypadają włosy, służy również jako oznaka odnowy.

Ważne! Futro, uzyskane od młodych zwierząt, nie ma takiej wartości w produkcji produktów na nim opartych, jak futro dorosłych królików, ponieważ jest dość rzadkie i niskiej jakości.

Kiedy zaczyna

Pierwsze wylinki królików zaczynają się za półtora miesiąca, a drugie ma miejsce około dwóch tygodni po zakończeniu pierwszego – w 3,5-4 miesięcy.

króliczek

Ile czasu to zajmuje?

Pierwsza aktualizacja wieku trwa do momentu, gdy króliki osiągną wiek od trzech do czterech miesięcy, drugi trwa około dwóch miesięcy, a kończy się, gdy zwierzęta mają 5,5-6 miesięcy. Pod warunkiem, że młode są karmione paszą na bazie składnika wysokobiałkowego, pierw- sze dojrzewanie może zakończyć się po 65 dniach od momentu urodzenia. Należy również zauważyć, że czas trwania tego procesu zależy od rasy zwierząt liniących: niektóre są aktualizowane szybko, inne robią to stopniowo.

Więcej informacji na temat stosowania w medycynie weterynaryjnej, takich preparatów jak “Tromeksin”, “”, “enrofloksacyny TYLOZYNY”, “Enroksil” “Amprolium”, “Baykoks”, “Lozeval”, “Nitoks 200”, “tetramisole” “E-selen”, “Biovit-80”, “Trivit”, a także “Solikoks”

Sezonowe

Króliki w wieku sześciu miesięcy, a także przedstawiciele dorosłych tych zwierząt w porach roku. W praktyce proces aktualizacji może zostać określony przez niebieskawe zabarwienie pojawiających się plamek. Kiedy króliki mają wylinki, w zasadzie występuje w określonej kolejności, począwszy od szyi i ogona, a następnie zrzucając kark, kręgosłup, brzuch i na końcu – boki i biodra. Kolejność utraty włosów może się różnić w zależności od wielu czynników: warunków utrzymania zwierząt, odżywiania, stanu fizjologicznego, temperatury. Z tych samych czynników okres odnowienia sezonowego może wynosić od 32 do 45 dni. Ale najważniejsze jest to, że przy niekorzystnych wskaźnikach tych czynników włosów po odnowie staje się dość kruchy, nie ma połysku i nie jest szczególnie doceniany.

Ważne! Króliki są bardzo czyste i dlatego mają zwyczaj lizania się, dzięki czemu mogą tworzyć grudę wełny w żołądku, a nawet powodować śmierć. Letarg, brak apetytu, odchody miniaturowych odchodów lub w ogóle ich brak – oznaki takiego problemu. Aby temu zapobiec, należy regularnie podawać zwierzętom śliwkę lub pastę przeznaczoną do usuwania wełnianych grudek z ciała, a także podczas renowacji, aby wyczesać wełnę, aby mniej wnikało do środka.

Wiosna

Na wiosnę króliki najpierw przelewają głowę i kończyny przednie, następnie boki, brzuch, grzbiet, w końcu – zad i ogon. W przypadku mężczyzn proces ten odbywa się w okresie od marca do kwietnia. U kobiet aktualizacja występuje również na początku wiosny, ale w przeciwieństwie do samców jest znacznie szybsza. Sierść staje się brązowawa, dość rzadka. Im częściej królik w tym czasie prowadzi potomstwo, tym bardziej, im rzadziej stają się jej włosy.

Będziesz zainteresowany dowiedzieć się o takich rasach królików jak: flandre, biały olbrzym, motyl, szary olbrzym, owca, ryzen, czarno-brązowy i kalifornijski królik

Jesień

Pod koniec sierpnia – początek września Od królików rozpoczyna się jesień. Wełna letnia zostaje zastąpiona przez gruby płaszcz zimowy.

Czy wiesz? Skórki o wysokiej jakości i wartości uzyskuje się po jesiennej renowacji. Aby zrozumieć, czy proces odnowy się zakończył, konieczne jest uderzenie wełny na grzbiecie i zadu. Jeśli skóra jest wszędzie biała, aktualizacja jest zakończona, a wełna w tym momencie przedstawia wartość maksymalną.

Pierzejące króliki to całkowicie normalny proces fizjologiczny, który zachodzi przy regularnej stałości i nie trzeba się o to martwić ponownie. Ale też nie trzeba tracić czujności, ponieważ przyczyna wypadania włosów może być w innym. Aby to zrobić, zanim wyciągniesz wnioski, dlaczego twoje króliki są łysiejące, powinieneś uważnie przeczytać specjalną literaturę i skonsultować się z ludźmi, którzy mają wystarczające doświadczenie w hodowli tych zwierząt.


Loading...