Uprawa morwy białej: sadzenie i pielęgnowanie drzewa morwy

Biała morwa
Drzewo owocowe morwa, który również ma inną nazwę – drzewo morwy lub morwa, niestety, nie jest to najczęstszy mieszkaniec ogrodów lub domków letniskowych, ponieważ nie wszyscy ogrodnicy znają tę roślinę, która daje bardzo smaczne i użyteczne owoce. W tym artykule przyjrzymy się bardziej szczegółowo białym morwom, jego opisowi i osobliwościom wzrostu i rozmnażania.

Ważne! Nie zaleca się spożycia jagód morwowych, rosnących w pobliżu dróg i zakładów przemysłowych, ponieważ absorbują one toksyny i związki metali ciężkich.

Biały morwy: opis

Morwa biała (Morus alba) przybyła do nas z Chin i lubił już niektórych ogrodników. Wysokość tego rozległego drzewa osiąga 16-20 metrów, a grubość pnia może wynosić nawet 0,8 m. System korzeniowy jest mocny, a gruba korona ma kulisty kształt. Kolor młodych gałęzi zmienia się od szaro-zielonego do brązowawego odcienia, złamana kora pnia jest często brązowa. Liście trawiaste mają owalny kształt ze spiczastym końcem, w jednym drzewie są rozcięte i całe, miękkie w dotyku. Kolor liści latem to nasycony zielony kolor, który jesienią staje się jasnożółty. Kwiaty o białym kolorze, o niepozornym wyglądzie, są podatne na samozapylenie.

Drzewa dwupienne są dwupienne, na początku lata dają słodką i soczystą plon owoców przypominających jagody malinowe. Biała morwa daje owoce do 4-5 cm długości, białe, różowe lub czarne, nadaje się do jedzenia w postaci świeżej i suszonej, a także do konserwacji. W niektórych krajach uprawiane są drzewa morwy, aby karmić jedwabniki i uzyskać naturalne nici jedwabne.

Czy wiesz? Jedwabnik – prawdziwie drzewna długa wątroba, w sprzyjających warunkach, żyje do 300 lat.

Funkcje sadzenia morwy białej

Sadzonki białej morwy
Obfite owocowanie jagód białej morwy zaczyna się od 5 roku życia, podczas gdy męskie drzewo owocowe nie daje, ale tylko cieszy się swoim wyglądem. Z tego powodu zaleca się posadzenie 3-4-letniej sadzonki w celu posadzenia drzewa owocowego na jego działce, która już dawała pierwsze jagody. Więc masz gwarancję, że dostaniesz owocujące drzewo jedwabne.

Wybór lądowiska

Sadzenie morwy odbywa się pod koniec jesieni, przed sezonowymi deszczami lub w środku wiosny, aż do czasu ruchu soków. Miłosne morwy potrzebują ochrony przed zimnymi wiatrami, dlatego morwa wymaga starannego doboru miejsca do sadzenia, co zadecyduje o rozwoju drzewa i jego pielęgnacji. Lądowanie na południowym zboczu jest najkorzystniejsze dla rośliny. Morwa będzie dobrze rosnąć i przyniesie owoce w luźnej gliniastej lub piaszczystej gliniastej ziemi. Roślina nie przyjmuje zasolonych, bagnistych lub suchych piaszczystych gleb. Tam, gdzie rośnie morwa, stół z wodą gruntową nie powinien przekraczać 150 cm.

Schemat zasadzania morwy białej

Sadzawka do morwy białej powinna być wykopana co najmniej 2-3 tygodnie przed sadzeniem do sadzenia ziemi. Schemat sadzenia drzewa morwy to 5 * 4 metry. Jeśli planujesz posadzić sadzonkę z mulberry, zastosuj schemat w przybliżeniu 2 * 3 metry. dół sadzenia wydobyte na głębokości 0,6 m, a jej wielkość – ok. 0,7 * 0,7 m od ziemi dołu zmieszanego z próchnicą, część środkowa napełnia się kopca, który obsługuje reszty sadzonki i pokryte mieszaniną składników odżywczych.

Ważne! System korzeniowy morwy jest kruchy, korzenie łatwo zrywają się, więc sadzenie sadzonek powinno odbywać się bardzo ostrożnie.

Biała morwa: cechy uprawy

Biała morwa
Morwa jest uważana za jedną z najbardziej bezpretensjonalnych roślin, nie wymagające nadmiernych wysiłków dla jego uprawy, ale wymaga opieki i opieki na czas. Rozważ bardziej szczegółowo, jak dbać o morwy białej, aby drzewo dobrze rosło i obficie owocowało przez wiele lat.

W trosce o biel morwy

Morwy białej w jej uprawy w ogrodzie potrzeb umiarkowane podlewanie od kwietnia do lipca w porze suchej, kiedy miesiące wiosenne były deszczowe, letnie nawadnianie odbywa się tylko sporadycznie. Podlewanie odbywa się w tempie 10 litrów ciepłej wody na dorosłe drzewo. Od połowy lata i przez całą jesień morwa nie jest podlewana, aby uniknąć uszkodzeń podczas przymrozków i nagłych wahań temperatury podczas zimowego odpoczynku. Gleba w kręgu tułowia powinna być regularnie poluzowana, unikając tworzenia się suchej skorupy, a także w czasie, aby usunąć wszystkie chwasty, które mogą zubożyć glebę. Zaleca się ściółkowanie gleby wokół drzewa morwowego trocinami lub pokruszoną korą, co pomoże utrzymać wilgoć w glebie w lecie, a zimą korzenie będą chronione przed zamarzaniem.

Funkcje przycinania drzewa

Morwa jest biała, z wyjątkiem pielęgnacji gleby, potrzebuje przycinania i kształtowania korony, która z reguły bardzo dobrze się znosi. Formowanie i odmładzanie przycinania białego morwy odbywa się na wiosnę, zanim pąki kwitną. cięcia sanitarnego przeprowadza się po defoliacji upadku, w temperaturze nie niższej niż -5 ° C. Shtambovannogo morwy Koronka utworzona jest jako kula lub kaskady, wysokość nie więcej niż 3-4 metrów i szerokości 1,5-2 m. Jednoroczne gałęzi szczyptę do końca lipca ograniczenie aktywnego wzrostu pędów. Jesień suszone ciętych gałęzi drzewa morwy, a dotknięte szkodnik lub choroba z późniejszego spalania resztek pożniwnych. Młode neodrevesnevshie oddziały w zamrożenia jesienno-zimowym lekko, są one usuwane na wiosnę, po którym drzewo produkuje nowe pędy. Owocowanie morwy występuje na starych pędach, które pokrywa korę kory.

Nawożenie morwy

Fosforany i nawozy potasowe
Aż do momentu, w którym morwa zaczyna owocować po zasadzeniu, jej żywienie nie jest obowiązkowym elementem opieki nad drzewem, które do celów żywieniowych jest wystarczającą ilością składników odżywczych wprowadzanych do gleby podczas jej sadzenia. Gdy drzewo staje się owocujące, zaczyna je karmić. Obowiązkowe jest wprowadzanie nawozów na etapie owocowania drzewa morwy.

Nawożenie morwy rozpoczyna się wczesną wiosną podczas pączkowania pąków, ponieważ rozpuszcza się 50 g nitroammofosoki w 10 litrach ciepłej wody, ta kompozycja jest nakładana na każdy kwadrat. m drzewa zasięgu. Ponownie założyć górny opatrunek na początku lata, w tym celu obornik z kurczaka miesza się z wodą w proporcji od 1 do 12 lub stosuje się złożone nawozy przemysłowe zgodnie z instrukcjami. Następnie karmienie jest zatrzymywane do końca owocowania, dzięki temu drzewo może ukończyć wzrost pędów i przygotować się na zimowy odpoczynek. Jesienią w przeddzień zimowania można wprowadzić nawozy fosforowe i potasowe, który odżywi korzenie składników odżywczych, a wiosną drzewo będzie miało rezerwę siły dla wzrostu i owocowania.

Jak dbać o morwę w zimie

Po sanitarnych przycinanie morwa powstał na jesieni, jego pnie wylewa świeże mulch lub suche liście i przygotować się do zimowej pory. W tym celu, najlepiej w środku jesieni giętkich gałęzi drzewa morwy młody wyginać na ziemię i pokrycie zimie włókniny materiału pokryciowego, który jest dociskany do podłoża za pomocą kamieni lub innych ciężarów, aby uniknąć jego uszkodzenie i ujawniania morwy. Ten sam materiał pokrywa powinny zawinąć dolną część tułowia, aby chronić go przed gryzoniami, które żywią się młodej kory. Po zakończeniu nocnych przymrozków w pierwszym maja, schronisko zostaje usunięte. Te wysiłki przygotowawcze na zimę trzeba tylko w pierwszych latach życia morwa wzmocnić go i uniknąć zamarzania, dorosłe drzewo nie potrzebuje schronienia.

Ważne! Jeśli to konieczne, przymocuj piaszczyste zbocze, zaleca się sadzić drzewa morwy, które dzięki systemowi korzeniowemu, rozszerzającemu się, rozkruszą rozpadające się podłoże.

Funkcje reprodukcji morwy białej

Sadzonki białych nasion morwy
Rozmnażanie morwy białej odbywa się metodą nasion i wegetatywnego. Metoda nasienna służy do uprawy sadzonki przystosowanej do nowych warunków, a także do wyhodowania podkładki do szczepienia drzew morwowych. Ponieważ nasiona bardzo powoli rozmnażają morwy, nasiona potrzebują rozwarstwienia.

W tym jesienią po zbiorze świeżych nasion morwy są one wprowadzane przez 4-5 dni w wilgotnej tkanki, chroniąc od światła w ciepłym pomieszczeniu, następnie nasiona zawijane w wilgotnej ściereczki umieścić wiązki w woreczku z tworzywa sztucznego i umieszczone w lodówce przez około 30-40 dni. W tym czasie małe nasiona pęcznieją i rosną, muszą siać w płytkim zbiorniku, delikatnie wlać, należy umieścić pojemnik z nasionami w plastikowej torbie i pozostawić na około 60 dni w lodówce. Następnie pojemnik umieszcza się na parapecie i regularnie nawadnia. Na wiosnę, po rozgrzewa gleba, przygotowane nasiona powinny być sadzone w otwartym terenie do stałego miejsca wzrostu.

Wegetatywna metoda rozmnażania drzewa morwy wymaga użycia pędy, sadzonki, zrazy – Każdy sposób, który jest preferowany dla ogrodnika. Najczęściej stosowaną metodą jest zielona propagacja. Aby to zrobić, trzeba pokroić świeże sadzonki 3-4 liśćmi, dolne cięcie musi iść ukośnie pod nerkę, a górny nacięcie powyżej nerek i usunąć dolne liście. Przygotowane trzpienie powinny utknąć w półcieniu w wilgotnym, poluzowanym terenie pod kątem około 50 stopni i pokrytym materiałem wierzchnim lub szklanym słoikiem dla wysokiej wilgotności. Kilka razy dziennie łodyga musi być wentylowana, usuwać schronienie, a także rozpylać, a tym samym nawilżyć. Po ukorzenieniu, schronienie zostaje ostatecznie usunięte, a roślina zostaje przeszczepiona do stałego miejsca.

Morwa biała: właściwości użytkowe

Biała morwa zawiera dużo witamin, mikro i makroelementów, które są odpowiedzialne za wiele użytecznych właściwości. Zielone jagody są wykorzystywane do zaburzeń żołądka i zgagi, a także do zaparcia. Sok jagodowy rozcieńczony ciepłą wodą, a uzyskany płyn spłukuje gardło dławicą piersiową. Odwar z kory i korzeni morwy pomaga leczyć nadciśnienie, gorączka liści usuwa gorączkę. Morwy infuzji i kora pomogą zwalczyć przeziębienia i zapalenie oskrzeli, a także złagodzić przebieg astmy. Stres i bezsenność będą zmniejszały się wraz z regularnym przyjmowaniem pożywek z suszonych jagód morwowych, a także poprawiają pracę układu nerwowego i przyspieszają przemianę materii w organizmie.

Przydatna biała morwa
Osoby cierpiące na dystrofię mięśnia sercowego lub chorobę serca zaleca się spożywać 200-300 g dojrzałych jagód kilka razy dziennie przez 30 dni. Stosowanie jagód morwy polecane jest osobom, których praca związana jest z pracą fizyczną, sportowcami, a także pacjentami po operacjach. Owoce morwy mają korzystny wpływ na procesy krwiotwórcze. Tradycyjni uzdrowiciele traktują grzyb ringworm ze świeżych owoców morwy, a rozdrobniona kora jest mieszana z olejem, a ta kompozycja jest stosowana na siniaki, skaleczenia i rany w celu wczesnego gojenia.

Czy wiesz? Jedno dorosłe drzewo jedwabne może przynieść nawet 100 kg jagód na sezon.

Do łatwego zbioru morwy białej możesz użyć prostej metody – rozłożyć pod gałęziami polietylen lub gęstą tkaninę, Dojrzałe jagody odpadną same, ogrodnik będzie musiał tylko zebrać i cieszyć się ich słodyczą.