Uprawa drzewa oliwnego z kamienia w doniczce: proces krok po kroku

Drzewo oliwne
Oliva Jest wiecznie zielone drzewo związane rodzina drzewek oliwnych. Jego ojczyzną jest Afryka, Australia, południowa część Europy i Azja. Na świecie drzewo oliwne znane jest z tego, że wytwarza użyteczny olej, a owoce – oliwki – są marynowane. Wiele legend zostało napisanych o jego pochodzeniu. Pomimo faktu, że oliwka rośnie tylko w ciepłych krajach, może być uprawiana w domu. Uczyń to z nasion – z kamienia. Jednak pyszne owoce z takiego drzewa nie odpadną – będą bez smaku i pojawią się dopiero 10 lat po posadzeniu. Rośliny w ten sposób można hodować tylko w celach dekoracyjnych. O tym, jak wyhodować drzewo oliwne w domu, przeczytaj w naszym artykule.

Wymagania dotyczące materiału do sadzenia

Jeśli już miałeś włożyć kość do ziemi ze świeżo zjedzonych oliwek w puszkach, spieszymy się – taki materiał nasadzeniowy nie wykiełkuje. Będziesz potrzebował tylko nasion świeżych owoców, które można kupić w specjalistycznym sklepie.

Jesion, liliowy i jaśmin, a także drzewo oliwne, są najbardziej znanymi przedstawicielami rodziny oliwkowej.

Wybierając metodę sadzenia nasion, powinieneś wiedzieć, że proces kiełkowania będzie dość długi – około dwóch i pół miesiąca. Kiełkowanie w tym przypadku jest dość niskie – na przykład z pięciu zasadzonych kości, tylko dwie, może nawet jedna, może się wznieść. Zwykle szybkość kiełkowania nie przekracza 50%.
Drzewo oliwne

Czy wiesz? Starożytni Grecy uważali drzewo oliwne za drzewo życia i długowieczności. Uważano, że tak jest, ponieważ było prawie niemożliwe, aby go zniszczyć. Nawet rozdzielona błyskawicą, może żyć długo. Jeśli konieczne jest wykorzenienie drzewa, konieczne jest usunięcie jego korzeni w promieniu pięciu metrów, w przeciwnym razie wzrośnie ponownie nawet z małej pozostałości. W stanie dzikim oliwa rośnie średnio pół wieku.

Przygotowanie: kiełkowanie

Aby rozpocząć, kości należy umieścić w roztworze alkalicznym (10%) na 18 godzin. Jest to konieczne, aby nieco zmiękczyć skorupę, która w tym stanie będzie mogła przełamać kiełkujące kiełki. Po obróbce nasiona są przemywane i suszone. W glebie muszą być umieszczone tylko w całkowicie suchej postaci. Ostry koniec przed lądowaniem przecina się nożem, sekatorem lub pilnikiem.
Smoły Oliwne

Możliwe jest również umieszczanie kości na kilka tygodni w misce z mokrym kompostem do kiełkowania. Wydajność będzie musiała być utrzymywana w ciepłej temperaturze, stałej wilgotności i przy wystarczającej ilości światła słonecznego. Taka procedura może pomóc w zwiększeniu szybkości kiełkowania.

Gleba

Najlepsza kompozycja do sadzenia oliwek to następujący skład substratu:

  • piasek rzeczny – dwie części;
  • ziemia sodowa jest jedną częścią;
  • grunt ogrodowy to jedna część.

W gruncie dla drzewa oliwnego trzeba również dodać trochę torfu i proszek suchego wapna hydratyzowanego (20-25 g na 1 kg).
Drzewa oliwne

Jeśli używasz zakupionego substratu, musisz zmieszać glebę z rosnącymi kaktusami (trzema częściami) i zwykłą ziemią (jedna część), lekko rozcieńczając mieszaninę piaskiem.

Pojemność

Pojemność do sadzenia oliwek początkowo powinien być duży – nie mniej niż 60 cm głębokości i szerokości. Warunkiem wstępnym jest otwór odwadniający, który dobrze przepuszcza nadmiar wilgoci lub pobiera z palety wymaganą ilość cieczy. Głównym wrogiem wiecznie zielonego drzewa jest zwiększona wilgotność gleby, śmierć jest podobna do stagnacji.

Na dnie garnka jako drenażu, musisz położyć warstwę drobnego węgla drzewnego lub cegiełki.
Drzewa oliwne

Lądowanie

Aby umieścić w przygotowanej ziemi kość, konieczne jest niezbyt głęboko – na odległość 2-3 sm.

Dla pomyślnego zakorzenienia i kiełkowania w pomieszczeniu konieczne jest utrzymanie temperatury + 20 ° C. Konieczne jest również utrzymanie wysokiej wilgotności, poprawne oświetlenie.

Pojawienie się kiełków powinno nastąpić dwa lub trzy miesiące później.

Dowiedz się, jak wyhodować loquat, winogrona, murai, śliwki, morele, daktyle i papaję (drzewo melona) z kości.

Warunki i pielęgnacja sadzonek

Najlepszym miejscem do uprawy oliwek jest parapet położony na południu lub południowym zachodzie. Tam ona będzie działać wystarczająco dużo światła słonecznego. Jeśli to nie wystarczy, roślina zasygnalizuje ci to, upuszczając liście. W takim przypadku konieczne będzie poszukiwanie jaśniejszego miejsca lub dodatkowo zainstalowanie źródła sztucznego oświetlenia.
Drzewa oliwne

Opieka nad drzewem oliwnym w domu jest prosta i nie różni się od troski o większość roślin w pomieszczeniach. Będzie składać się z podlewania, opryskiwania suchym powietrzem, nawożenia, przycinania i przesadzania.

Nawadnianie jest konieczne regularnie, ponieważ górna warstwa gleby wysycha. Roślina bardzo cierpi z powodu suszy – liście zaczynają wysychać i spaść. Jednak w przypadku trwałego przesycenia drzewo zareaguje, a nawet gorzej – aż do całkowitej śmierci.

Ważne! Podlewanie oliwą należy przeprowadzać tylko przez kilka dni przy użyciu wody wodociągowej w temperaturze pokojowej.

W fazie wegetacji (od kwietnia do września) drzewo musi zostać zapłodnione. Nawozy organiczne powinny występować naprzemiennie z nawozami mineralnymi. Zaleca się robić to raz na dwa tygodnie w okresie aktywnego wzrostu i co tydzień w okresie wiosenno-letnim. Począwszy od października, należy wstrzymać karmienie, w przeciwnym razie roślina będzie trudna do przeżycia w okresie zimowym, w związku z czym nie będzie kwitnąć.
Drzewo oliwne

Latem konieczne jest okresowe wycieranie liści oliwek z kurzu. Zimą, w okresie nagrzewania, należy je spryskać.

Zimą oliwkę należy zostawić w spokoju – tak mało jak to możliwe, podlać, nie nakarmić i przenieść do chłodnego miejsca (+ 10-12 ° C). Tylko w takich warunkach może kwitnąć.

Kiedy kwitnienie ma miejsce, drzewo powinno być umieszczone w pomieszczeniu o temperaturze + 18-20 stopni.

Po roku lub dwóch po zasadzeniu roślina powinna zostać przeszczepiona. Aby to zrobić, stosuje się metodę przeładunku (w połączeniu z ziemną śpiączką, bez otwierania systemu korzeniowego). Wykonaj przeszczep wiosną. Przeszczep oliwkę rocznie, aż osiągnie wiek pięciu lat. Następnie należy wydłużyć okres między kolejnymi przeszczepami do dwóch do trzech lat.
Drzewo oliwne

Ważne! Kwasowość gleby jest ważna dla oliwek. Ona preferuje alkaliczne podłoże i nie toleruje zbyt kwaśnych zabrudzeń. Dlatego podczas przeszczepiania torfu nie należy stosować do gleby.

Po przeszczepie drzewo z reguły szybko rośnie. Po dwóch lub trzech latach wiosną lub wczesnym latem drzewo oliwne w doniczce zrzuca liście i kupuje nowe.

Każdego roku powinno się przeprowadzać higieniczne przycinanie suchych gałęzi. Możliwe jest również przeprowadzenie strzyżenia formującego – odzyskanie po nim dla rośliny nie jest trudne. Oliva jest idealna dla miłośników sztuki bonsai, ponieważ z jej korony można stworzyć wiele miniaturowych drzew.
Drzewo oliwne

Dolne gałęzie i liście powinny być regularnie usuwane – aby roślina lepiej dodawała wzrost.

Ponieważ to wiecznie zielone drzewo jest usatysfakcjonowane twardymi liśćmi, nie uszkadza szkodników.

Czy płód w domu

Przy prawidłowym sadzeniu i pielęgnacji oliwka “z kości” przyniesie owoce, ale owoce z drzewa zasadzonego w ten sposób nie będą odpowiednie do jedzenia. Ważnym warunkiem owocowania jest ciepła temperatura, suche powietrze i wystarczające zużycie światła, to jest tworzenie klimatu, który jest jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

W naturze zimozielone są zapylane przez wiatr. W domu należy to zrobić ręcznie – za pomocą pędzla. Kwiaty oliwne z żółtawymi małymi kwiatami o przyjemnym aromacie. Kwitnienie drzewa, uzyskane z kości, należy oczekiwać w wieku 10-12 lat.
Oliwki

Odstęp czasowy po zapyleniu przed pełną fazą dojrzewania owoców trwa od trzech do trzech i pół miesiąca.

Czy wiesz? Kolor oliwek różni się w zależności od stopnia dojrzałości. Najpierw są zielone, a następnie, gdy dojrzewają, można je pomalować na żółto, różowo, fioletowo, brązowo, niebiesko, purpurowo, czarno. Tak więc, czarne i zielone oliwki, które są najczęściej sprzedawane w sklepach konserwowane – są owocami jednego drzewa, po prostu zbierane w różnych stadiach dojrzewania.

Proces uprawy drzewa oliwnego w domu z kamienia dość długi i czasochłonny. Powinien być stosowany wyłącznie jako eksperyment lub w celu zainteresowania, obserwacji. Jeśli Twoim głównym celem jest wyhodowanie pełnowartościowego drzewa owocowego, najlepiej jest użyć metody sadzenia do uprawy. A najprostszym sposobem jest uzyskanie gotowej sadzonki w pojemniku. Takie drzewo może przynieść około 2 kg oliwek w domu.