Uprawa altówki: sadzenie, pielęgnacja i rozmnażanie

Viola
W świecie ogrodników roślina altówka jest bardzo popularna. Istnieje wiele odmian i rodzajów altówek, bardziej popularnych wśród ludzi jak bratki.

Szeroki podział tych wspaniałych kolorów wynika z ich piękna i różnorodności kolorów i kształtów. Kwiaty altówki zadowoli długi okres kwitnienia z prawidłową idealną sadzeniem i późniejszą pielęgnacją – od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Czy wiesz? Altówka znana jest od dawna – ponad dwa i pół tysiąca lat. W tym czasie pradawne ludy Europy używały tych kwiatów do dekoracji podczas wakacji.

Gdzie sadzić altówkę, wybór miejsca na kwiatek

Viola
Viola należy do rodziny Violet, dlatego nazywa się ją również fiołkami ogrodowymi. Roślina jest jednoroczna, dwuletnia, a także wieloletnia. W zależności od odmiany kwiatów fiołki można sadzić i uprawiać nawet na balkonie, zapewniając odpowiednią pielęgnację.

Na otwartym terenie idealnym miejscem na altówkę będzie wysoka kwietnik, ponieważ zaspokaja potrzeby rośliny wilgocią i światłem.

Jakie oświetlenie i temperatura lubi altówkę?

Co najważniejsze, te kwiaty rosną w chłodnym miejscu, ale potrzebują też dużo światła. Dlatego właściwym wyborem do sadzenia altówki i dalszej opieki w otwartym terenie będą miejsca o lekko zacienionych obszarach.

Na przykład pod młodymi drzewami, które nie zasłaniają głównej części iluminacji liśćmi, ale chronią je przed suchym działaniem bezpośrednich promieni słonecznych. W domu odpowiedni jest balkon od strony zachodniej lub wschodniej.

Jeśli nie ma wystarczającej ilości światła na altówkę, wtedy kwiat nie będzie tak obfity, a same kwiaty będą małe i nie tak jasne.

Jaka powinna być gleba do sadzenia?

Najlepszym rodzajem gleby dla bratków jest gleba gliniasta, płodna i wilgotna.

Ważne! Stagnacja wilgoci jest katastrofalna dla altówki, ponieważ prowadzi do gnicia korzeni.

Viola
Ziemia do sadzenia powinna zostać osuszona i poluzowana. Jako nawóz nie można stosować świeżego humusu, dlatego odpowiedni jest superfosfat lub azotan amonu.

Ponadto, torf jest idealny jako podkład, ponieważ utrzymuje ciepło, a wilgoć nie zatrzymuje się w nim. Ponadto torf zawiera składniki odżywcze niezbędne dla viole, więc ogrodnicy często używają torfowych pigułek do kiełkowania roślin.

Jak prawidłowo ustawić bratek

Najczęściej lądowanie skrzypiec odbywa się na otwartym terenie. Dzieje się tak w kwietniu-maju, ponieważ roślina kocha chłód. Proporcje dla gleby lepiej wybrać:

 • podłoże torfowe – 2 części;
 • torf – 2 części;
 • humus – 2 części;
 • piasek – 1 część.

Nie zapomnij o drenażu, jego funkcją może być wbity węgiel. Powinieneś także wybrać miejsce bez bliskiej wody gruntowej, aby uniknąć stagnacji wody u korzeni bratków.

Łatwo jest przestrzegać podstawowych zasad, jak sadzić kwiaty altówki w otwartym terenie i jak przeprowadzić późniejszą opiekę nad nimi.

Viola
Dla sadzonek przygotuj dziury (odległość między nimi – 10-15 cm), połóż tam kwiaty, a następnie posyp je ziemią, lekko zagęszczaj glebę i nawadniania.

Różne odmiany najlepiej sadzić oddzielnie, ponieważ roślina jest zapylana krzyżowo.

Czy wiesz? Pierwszy wprowadza violeous fioletowy, a następnie – fiolet górski. Pierwsze hybrydy fiołków zasadzono w 1683 roku.

Zasady opieki nad Viola

Często ogrodnicy myślą, jak wyhodować altówkę piękną i zdrową. Aby to zrobić, musisz regularnie usuwać kwiaty, które zwiędły. Ponadto, aby przedłużyć kwitnienie bratków pomoże ściółce korzeni rośliny w czasie upałów. Konieczne jest również usunięcie dojrzałych skrzyń nasiennych.

Jeśli altówka kwitnie, powstają małe nowe pąki pokroić roślinę, pozostawiając długość łodyg około 10 cm. Następnie trzeba obficie podlewać i karmić altówkę, która pozwoli jej szybciej wyhodować nowe pędy i rozkwitnąć z nową siłą.

Ważne! Aby utrzymać altówkę w zimie, jest pokryta trocinami lub lapnikami.

Jak podlać bratek

Viola
Często w upale przyczyną suszenia korzeni jest ich bliskie położenie względem powierzchni gleby. Dlatego podlewanie fioletu ogrodowego powinno odbywać się regularnie, ale niezbyt obfite, aby korzenie nie gniły. Optymalnie – 2-3 razy w tygodniu, aw upale można codziennie podlewać altówkę.

Nawożenie i obciąganie kwiatów

Karmienie viola powinno odbywać się raz w miesiącu. Aby to zrobić, użyj superfosfatu lub azotanu amonu w obliczeniu 25-30 g na metr kwadratowy. Istnieją również specjalne kompleksowe nawozy, w tym potas, fosfor, azot, pierwiastki śladowe. Takie nawozy są sprzedawane w sklepach i używane zgodnie z instrukcjami.

Pielęgnacja gleby

Kwiaty altówki są bezpretensjonalne, ale podczas uprawy konieczne jest powstrzymanie gleby w określonym stanie. Ponieważ korzenie znajdują się w niewielkiej odległości od powierzchni – na głębokości zaledwie 15-20 cm, konieczne jest terminowe nawadnianie i rozluźnienie gleby, aby umożliwić powietrzu dotarcie do korzeni. Ponadto ważne jest, aby usunąć chwasty z miejsca, w którym rośnie altówka.

Metody reprodukcji altówki

Nasiona
Jeśli chcesz kupić nową roślinę altówki z pięknymi kwiatami we własnym zakresie, warto wybrać odpowiednią metodę uprawy. Wśród nich rozmnażanie przez nasiona, sadzonki bratków, a także mnożenie przez warstwy.

Czy wiesz? Bratki są podzielone na wielkokwiatowe (średnica kwiatu wynosi 10 cm w tej odmianie), a wielokwiatowe – odmiany z małymi kwiatami o średnicy około 6 cm.

Powielanie przez nasiona

Możesz wyhodować altówkę z nasionami. Siew odbywa się w kilku kategoriach, w zależności od tego, kiedy chce się zakwitnąć.

Sadząc bratki w styczniu i lutym, zobaczysz pierwsze kwiaty pod koniec wiosny. Jednak w warunkach mieszkania trudno jest uzyskać dobrą sadzonkę, ponieważ zasiane nasiona potrzebują chłodu i obfitości światła.

Jeśli zasiejesz nasiona altówki w marcu, kwitnienie rozpocznie się pod koniec lipca – sierpnia. W przyszłym roku, już na początku wiosny, zarówno te jak i inne rośliny zapewnią dobre kwitnienie.

Pędy
Jeśli siew zostanie przeprowadzony latem, kwiaty pojawią się również w przyszłym roku na wiosnę. Jednak w lecie można siać bezpośrednio w otwartym terenie, omijając uprawę sadzonek w domu.

Istnieją ogólne zasady zasiania nasion altówki:

 1. Nasiona wlewa się na wilgotną ziemię, lekko spryskując ziemię.
 2. Temperatura, w której umieszczane są sadzonki, powinna wynosić 15-20 ° C. Konieczne jest utrzymywanie stałej wystarczającej wilgotności.
 3. Sadzonki powinny być w ciemnym miejscu, dopóki nie pojawią się pędy.
 4. Po 10-14 dniach nasiona wzrosną, następnie trzeba zapewnić dobre oświetlenie i obniżyć temperaturę do 10 ° C.
 5. Po 2-3 tygodniach konieczne jest wykiełkowanie sadzonek.
Czy wiesz? Wiele odmian altówki przeprowadza samosev z dojrzałych skrzynek z nasionami.

Rozmnażanie przez sadzonki

Sadzonki bratki wykonuje się późną wiosną – wczesnym latem w kilku etapach:

 • Odciąć szczyt pędów zielonych, które powinny mieć 2-3 węzły;
 • sadzić te pędy na miejscu w cieniu na głębokość 0,5 cm, powinny być blisko siebie;
 • sadzonki są obficie podlewane, spryskane.

Sadzonki
Rootowanie następuje w ciągu miesiąca. Z jednego krzewu można pobrać około 10 sadzonek jednocześnie. Jeśli pomnożysz sadzonki altówki, zdecydujesz się bliżej upadku, wtedy kwitnienie pojawi się w przyszłym roku w sezonie wiosennym. Jeśli wiosną, bratki zakwitną pod koniec lata.

Głównym pozytywnym aspektem tej metody rozmnażania jest odmłodzenie buszu i poprawa kwitnienia z tego powodu.

Powielanie według warstw

Wiele odmian bratek ma długie pędy boczne. We wrześniu mogą być starannie posypane ziemią, a do końca jesieni zapuszczą korzenie.

Wiosną warstwy te można przesadzić w nowe miejsce, a jeśli uzyska wystarczającą siłę, kwitnienie rozpocznie się przed końcem wiosny. Ta metoda pozwala zachować charakterystykę odmiany, mając w sobie cechy krzewu matki.

Niektóre odmiany rozgałęziają się, inne mogą być lekko pritenitowe, dzięki czemu pędy są przedłużone.

Viola
Roślina zawiera ponad 400 gatunków. Istnieje jednokolorowa altówka, nakrapiana, prążkowana, z falistymi krawędziami, frotte. Różnorodność odmian, kolorów i kształtów, obfitość i czas kwitnienia powodują popularność i szerokie rozprzestrzenienie tych pięknych roślin.