Uprawa Actinidii w ogrodzie: praktyczne wskazówki dla początkujących

Actinidia kolomikta
Winorośli drzewiastych Actinidia atrakcyjny dla jego pysznych owoców o dużej zawartości kwasu askorbinowego, prostota (sadzenie i pielęgnacja nie są skomplikowane) długowieczność (żyjącego do 40 lat). W strefie umiarkowanej z chłodnymi latami i mroźnymi zimami, wiele odmian ogrodowych actinidii (colomict, arg, polygam, purpura itp.) Z powodzeniem zakorzeniło się.

Czy wiesz? Nazwa “Actinidia” pochodzi od greckiego. Ακτινιδιον – promień. Po raz pierwszy Actinidia Lindley zostały opisane w 1835 roku, aw 1905 roku zakład został udomowiony w Nowej Zelandii, uzyskany owoc nazywa się „kiwi” na cześć ptaka Nowa Zelandia. I. Michurin od 1909 roku aktywnie zaangażowany w uprawę aktynowców.

Sadzenie sadzonek Actinidia

Actinidia
Jeśli zdecydujesz się posadzić actinidię na swojej stronie, to konieczne jest użycie pędów uzyskanych przez sadzonki (aktynowce wyhodowane z nasion tracą swoje cechy odmianowe). Możesz wyhodować sadzonki na własną rękę, a możesz kupić w specjalistycznym sklepie. Kupując siewki achenidii należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy:

 1. Jak uciec (jeśli pęd wyrasta z nerki – jest uzyskiwany z nasion, jeśli krótka łodyga z bocznymi procesami – pęd jest uzyskiwany przez pomnożenie z sadzonek).
 2. Jaką płcią jest roślina (actinidia – kultura dwupienna, więc do owocowania konieczne jest kupowanie sadzonek obu płci).
Ważne! Pozyskiwanie sadzonek aktynidii powinno zwracać uwagę na korzenie – muszą być zamknięte (w ziemi, polietylen, specjalny pojemnik). Światło słoneczne, ciepło, suche powietrze mogą uszkodzić roślinę. Optymalny wiek siewek wynosi nie więcej niż trzy lata (więcej “dorosłych” roślin lepiej toleruje transplantację). Płeć rośliny można rozpoznać tylko za pomocą kwiatów. Siewki sadzonkowe dziedziczą płeć rośliny dawcy, więc zaleca się kupowanie pędów wyblakłych roślin.

Optymalny czas sadzenia

Uprawa aktinidii w dużej mierze zależy od czasu sadzenia. Wśród ogrodników nie ma jedności w kwestii optymalnego czasu. Istnieje kilka opcji:

 • wczesną wiosną, aż soki zaczęły się poruszać;
 • koniec kwietnia – wczesne lato (po kwitnieniu);
 • jesienią (co najmniej dwa do trzech tygodni przed rozpoczęciem przymrozków).

Skład gleby

Actinidia
Actinidia preferuje kwaśne i lekko kwaśne gleby (pH = 4 – 5), ale dobrze rosną w neutralnym (z dobrym nawożeniem). Gleby gliniaste o wysokim poziomie wód gruntowych są najmniej odpowiednie. Niezbędny wymóg pomyślnego wzrostu – gleba dla aktynidii powinna mieć dobry drenaż. Wskazane jest sadzenie roślin na wzniesionych działkach z naturalnym odwadnianiem.

Podczas sadzenia aktynidii z góry (kilka tygodni po dwóch), musisz przygotować otwory do sadzenia (przy dekorowaniu ścian – okopach):

 • 0,5 m – szerokość, długość, głębokość (długość wykopu zależy od długości ściany);
 • drenaż (okruchy cegły, kamyki);
 • Ponad drenaż – wzbogacona gleba (humus (wiadro), drewno węglowe (50 gramów), superfosfat (250 gramów).

Po sedymentacji gleby, podczas sadzenia sadzonek i po nim należy wylać zwykłą ziemię.

Dobrzy poprzednicy i sąsiedzi z Actinidii

Najlepszym poprzednikiem jest czarna porzeczka (to rozluźnia glebę, nie wyczerpuje jej). Wybór “sąsiadów” wynika z przydatności rośliny do aktynidii. Korzystny efekt zapewnia:

 • fasola – fasola, fasola, groch (poprawa gleby, utrzymanie niezbędnej równowagi wilgotności, poprawa mikroklimatu);
 • czarna porzeczka, leszczyna;
 • kwiaty – petunie, gerbery, nagietki, aster itp. (nie osuszaj gleby, dekoruj).

Negatywne konsekwencje są gwarantowane podczas sadzenia w pobliżu:

  Actinidia

 • dorosłe drzewa owocowe (zwłaszcza jabłonie). Drzewa z korzeniami drenują glebę. Kopanie obwodowego koła jest niebezpieczne dla korzeni aktynidii. Opisana roślina może wspiąć się na kilkadziesiąt metrów i warkoczyć drzewa, co utrudnia zbieranie owoców;
 • młode drzewa owocowe (mogą umrzeć z “objęcia” winorośli).
Ważne! Actinidię należy zacienić przed osiągnięciem 3 roku życia (światło słoneczne może spowodować poparzenia systemu korzeniowego i łodyg).

Prawidłowe lądowanie

Przed sadzeniem przygotowania sadzonek Actinidia następująco: skrawaniem na sucho lub połamane pędy, korzenie zanurzone w zacieru gliny, wiadro wody wlewa się do dołu.

Szyja korzenia powinna znajdować się na wysokości ziemi. Należy obserwować, aby nie powstawały puste przestrzenie, ziemia jest lekko podeptana i mulczowana ekologicznie.

W przypadku owocowania na każde trzy rośliny żeńskie muszą mieć jednego samca. Odległość pomiędzy sadzonkami podczas sadzenia – nie mniej niż półtora metra. Po zakończeniu sadzenia konieczne jest podlewanie rozsady 2 do 3 wiaderkami wody i przykryć je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, gazą, papierem itp.

Czy wiesz? Określić, gdzie kobiety i mężczyźni, gdzie tylko przez kolor Actinidia: jeśli w środku kwiat – biały jajników ze stygmatyzacją promieni – żeński kwiat, a jeśli jajnik jest otoczony pręcików – samca.

Podstawy opieki nad actinidią

Właściwe sadzenie i całkowity brak szkodników ułatwia opiekę nad aktynowcami. Dla lepszego wzrostu roślin i zwiększenia płodności wskazane jest zaopatrzenie go w cokół – kratkę (drut ocynkowany między słupkami). Schemat podwiązki

Ważne! Posadzone sadzonki ze zdrewniałej Actinidii nie mogą być przeszczepiane przez co najmniej dwa lata – ich system korzeniowy powinien rosnąć silniejszy.

Podlewanie i nawożenie gleby

Podlewanie actinidia – umiarkowane. Nie dopuszczaj do nadmiernej wilgotności (wskaźnikiem jest ziemia u nasady). Wszystkie aktynidia, takie jak opryskiwanie, pozostawiają wodny pył (rano i wieczorem).

Nawozy dobierane są z uwzględnieniem preferencji roślin (gleby słabo kwaśne i kwaśne) – Chlorek potasu, siarczan amonu, azotan amonu, popiół drzewny itp. Kategorycznie przeciwwskazane nawozy zawierające chlor, takie jak wapno i świeży nawóz.

Przed karmieniem actinidii na wiosnę, po rozmrożeniu śniegu, konieczne jest poluzowanie gleby wokół korzeni od 3 do 5 cm głębokości. Nie możesz wykopać – możesz uszkodzić korzenie. Konieczne jest podawanie:

  Actinidia

 • na początku wiosny (mulcz organiczny i nawóz – na każdy metr kwadratowy – 35 gramów azotu, 20 gramów nawozów fosforowych lub potasowych);
 • środek to koniec wiosny (tworzenie się jajników) (15-20 gramów azotu, 10 g fosforu i 10 g nawozu potasowego) na kwadrat. W lecie trzeba stale monitorować szyję korzeniową, wypełniać ziemię, gdy jest odsłonięta;
 • pod koniec żniwa, przed zimą. Liany są nawożone superfosforanem i chlorkiem potasu. Korzenie są dodatkowo pokryte warstwą torfu i liści.
Ważne! Actinidia jest czasami dotknięta plamistością liści i zgnilizną szara. Młode rośliny (pędy, a zwłaszcza korzenie) mogą być spożywane przez koty. W celu zachowania korzeni zasadzone pędy są otoczone metalową siatką.

Jak prawidłowo ciąć

Opieka nad actinidią obejmuje regularne przycinanie rośliny. Przycinanie jest konieczne dla młodych winorośli (dla ich właściwego formowania) i dla dorosłej rośliny (stały wzrost liany prowadzi do zgrubienia, ciemnienia, zmniejszenia plonu).

Planując kadrowanie, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • najbardziej optymalny czas na procedurę to miesiące letnie, bezpośrednio po kwitnieniu;
 • jesienią, około miesiąca przed przymrozkami (w różnych regionach okresy mrozu mogą się różnić) – przycinanie nie jest zalecane (przebudzone pąki i młode pędy nie dojrzewają, a mróz ich zabije). Na południowych obszarach przycinanie odbywa się po zakończeniu jesiennego liścia;
 • wczesna wiosna (kiedy sok porusza się po winorośli) przycinanie jest zabronione – każde naruszenie integralności rośliny jest obarczone jej śmiercią.

Schemat

Ważne! Każdy typ actinidia ma swoje specyficzne cechy, które należy wziąć pod uwagę podczas przycinania. Na przykład w kolomiarze powyżej 8 lat jeden stary oddział jest odcinany każdego roku i zastępowany młodym pędem. Kolomikt w postaci krzewu słabo owocuje i potrzebuje kratownic. W argumencie główna liana służy całemu życiu, ale musi być intensywnie rozcieńczana i krótsza (krótkie pędy owocują), itp.

Przycinanie młodych aktynowców jest związane z tworzeniem rośliny. Kiedy pytanie zostanie rozwiązane – gdzie zasadzić actinidię, powinieneś zastanowić się, jak to będzie rosnąć. W przypadku kolomitu najczęściej występuje postać wentylatora:

 • pierwszy rok – odciąć część nadziemną, pozostawiając 2 – 3 nerki;
 • drugi rok – odciąć wszystkie pędy, z wyjątkiem 2 – 4 pionowe (rękawy). Po zakończeniu opadania liści odcinają wierzchołkowe pąki;
 • trzeci rok – wybierz najsilniejsze pędy boczne i przywiąż do lewej i prawej kratki;
 • czwarty i piąty rok – kolejna podwiązka najpotężniejszych i płodnych gałęzi, przycinanie gałęzi słabych, cienkich, połamanych i bezowocnych.

Dla dojrzałych roślin (od 8 lat) co trzy – cztery lata, można przeprowadzić odnowienie przycinanie – winorośli jest cięty na poziomie pnia 30 -. 40 cm roczne cięcia – skrócenie o jedną trzecią długości pędów, cięcia gałęzi zbędne.

Zimotrwalosc aktinidii

Actinidia
Odmiany actinidii uprawiane w naszych szerokościach geograficznych cechują się dość wysoką odpornością na mróz (kolomakt może tolerować mróz do -35 …- 45 stopni ° C).
Pierwsze 2 – 3 lata życia, młode rośliny na zimę najlepiej przykryć poduszką z liści, lapnika lub polietylenu.

Dużym zagrożeniem dla liany nie są niskie temperatury zimą, ale wiosenne przymrozki (młode pędy aktynowców, pąków kwiatowych i nerek są najbardziej wrażliwe). Obniżenie temperatury poniżej zera o 8 stopni może zrujnować młodą pęd.

Sadzenie actinidia w pobliżu domu mieszkalnego częściowo neutralizuje niebezpieczeństwo mrozu, ale może wystąpić problem z odprowadzeniem wody deszczowej z dachu.

Zbiór i przechowywanie upraw

Actinidia przynosi pierwsze owoce po osiągnięciu wieku trzech do czterech lat. Rośliny w wieku 7 lat i starsze regularnie noszą owoce (jedna aktynidia może dać od 12 do 60 kg plonu). Kolekcja rozpoczyna się pod koniec sierpnia i trwa do mrozów.

Okres dojrzewania jagód różnych odmian actinidii to nie to samo:

 • colomicta – w połowie sierpnia (owoce dojrzewają nierównomiernie, a niektóre z nich mogą spaść na ziemię). Zielone owoce mogą dojrzewać w ogniu po usunięciu z pnączy. Do transportu i przechowywania lepiej zebrać lekko zielonkawe jagody;

Actinidia kolomikta

 • argument i Giralda – początek września (nabrać jasnozielonego koloru i delikatnego miąższu);

Actinidia arguta

 • polygam – Wrzesień (kolor jagód – od żółtego do pomarańczowego);

Polygam

 • fioletowy – koniec września (jagody nie kruszą się, fioletowe).

Fioletowy

Świeże owoce najlepiej przechowywać w chłodnych pomieszczeniach z dobrą wentylacją (silnie pochłaniają nieprzyjemne zapachy).

Czy wiesz? Jedna jagoda z actinidii zapewnia człowiekowi zapotrzebowanie na witaminę C na jeden dzień. Jagody colomict zawierają 4 razy więcej witaminy C niż w czarnej porzeczce i 13 razy więcej niż w cytrynie. Podczas przetwarzania jagód aktynowców wszystkie witaminy i substancje czynne są zachowane. Pektyna w jagodach aktynowców aktywnie usuwa sole metali ciężkich i izotopów promieniotwórczych z organizmu.

Jagody aktynidii są przechowywane:

 • zamrożone (umyj jagody, wytrzyj i zamarznij);
 • suszone (umyć i wysuszyć w piekarniku (55 stopni);
 • jak surowy dżem (starte jagody z cukrem – 2 do 3);
 • suszone (umyte jagody wlać gorący syrop, 7 minut rozgrzać, syrop nalał, jagody podvyalivayut w piekarniku przez 15 minut w temperaturze 80 stopni.

Reprodukcja Actinidii

Actinidia mnoży się dość prosto. Rozmnażanie wegetatywne ma zalety – przekazuje oznaki odmiany, płeć, owocowanie przez 3 – 4 lata. Rozmnażanie nasion pozwala uzyskać bardziej odporne rośliny, ale owocujące – od 7 lat.

Potomstwo korzeni

Rozmnażanie przez potomka korzenia jest stosowane w polygamach aktynowych i kolomikach.

Czy wiesz? Reprodukcja przez potomka w argumencie jest niemożliwa – korzeni potomstwa tej odmiany nie ma.

Zielone i zdrewniałe sadzonki

Powielanie
Opis metod wegetatywnego rozmnażania aktynidii, należy rozpocząć od najszybszych i najbardziej rozpowszechnionych – sadzonek. Ta metoda pozwala dziedziczyć cechy odmianowe i uzyskać wiele sadzonek. Używane są dwa warianty – zielone i zdrewniałe sadzonki.

Sadzonki zielne (górnej części pędu od 10 do 15 cm) są zarezerwowane na koniec maja – początek czerwca (kiedy koniec kwitnienia): cięcie dwa – trzy pąki i międzywęźla. Niższy spadek cięcia powinien wynosić 45 °, a górny – prosto. Łodyga:

 • ukorzenienie wyrzucony do otworu odbieralnika podłoża (humus spustowy 10 cm i mieszaniny piasku z 5 cm piasku rzecznego) utrzymywanych pod warstwą opryskano dwa razy dziennie;
 • Po 30 dniach zaczynają się napowietrzać, od sierpnia otwierają się na noc;
 • Na zimę przykryć poduszką liści, na wiosnę – przesadzić.

Zdrewniałe sadzonki (długość – 20 cm) zbiera się na jesieni i posiadać pęczki w piasku przed sprężyną (w pionie) i sadzone w szklarni. Rozdawanie takich sadzonek jest mniejsze niż zielone.

W celu zwiększenia tej wartości Sposób Kilchevanie jest użyty (na miesiąc przed posadzeniem sadzonek umieszczone na górnych końcach pokrywy lodowej, – rozwój nerki zawieszony w dolnej -. Ciepło korzenie pojawiają się po upływie 30 dni, a następnie sadzonki są sadzone w otwartym terenie.).

Podział krzewów

Podzielenie krzewów rzadko używane w gospodarstwach domowych jako metoda propagacji Actinidia, ale jeśli powierzchnia ma krzaczaste rośliny (rośnie na glebach ubogich dotkniętych przez mróz i bez uciekania al.). Krzew jest podzielony po opadnięciu na mróz lub wczesną wiosnę przed ruchem soku. Każda część podzielonego krzewu powinna jednocześnie mieć łodygi i korzenie.

Powielanie za pomocą kranów

Warstwy
Metoda mnożenia przez warstwy jest prosta i skuteczna. Pod lianą kopania rowków (7-10 cm głębokości), gleba w rowkach ściółka humus, torf, trociny.

Pielęgnacja na actinidię podczas hodowli na wiosnę, obejmuje układanie w rowkach dolnych młodych pędów, mocowanie ich, zasypianie i regularne podlewanie. Góra pędu pozostaje nad ziemią. Rozdzielenia są rozdzielane na następny rok.

Powielanie przez nasiona

Actinidia z nasion kiełkuje twardo. Dlatego, aby jakoś przyspieszyć ten proces, stosuje się metodę stratyfikacji: