Typowe typy coreopsis

Coreopsis
Coreopsis to kwiat rodziny Astro, rośliny wieloletnie lub roczne. Homo sapiensis z Ameryki Północnej i Południowej, gdzie rośnie wszędzie, nawet wzdłuż dróg. Kwiat jest uwielbiany przez hodowców na długie kwitnienie i prostotę uprawy i pielęgnacji.

Coroczne typy coreopsis

Koreopsisy jednoroczne kwitną dłużej niż ich długoterminowi krewni, często jeszcze wspanialsi. Rośliny takie jak dobre oświetlenie, łatwo tolerują zimno, nie są kapryśne do warunków gruntowych, ale rozwijają się lepiej i obficie kwitną na jasnych, osuszonych i pożywnych krainach. Podczas suszy roślina przestaje kwitnąć, ale nie umiera. Kwitnie od początku czerwca do pierwszych przymrozków. Jeśli krzewy są cięte po rozkwicie 10-15 cm od powierzchni gleby, możliwe jest ponowne kwitnienie. Rozważmy główne rodzaje rocznej koreopsis i ich odmian.

Koreupsis Drummond

Koreupsis Drummond
Coremis of Drummond to krzew rosnący do 60 cm, z rozłożystym cienkim szypułkiem, jasnozielonymi pierzastymi liśćmi. Kwiatostany są reprezentowane przez pojedynczy kosz o średnicy 5 cm. Kolor kwiatu jest interesujący: pomarańczowe, kudłate centrum jest otoczone jaskrawymi żółtymi płatkami z czerwono-brązowymi plamami u podstawy. Płatki są karbowane, w kształcie trzciny. Kwitnie w lipcu, kwitnie w październiku. Rzadko, ale istnieją odmiany o czerwonych odcieniach płatków. Najpopularniejsze odmiany Drummonda:

 • “Złota Korona” – duży kwiat z licznymi płatkami, bliżej środka kwiatu, brzegi płatków zwijają się do wewnątrz, złoty kwiat z tego powodu wydaje się podwójną kulką.
 • “Earley Sunrise” – pół-podwójny rdzeń z żółtymi kwiatami, płatki bursztynu mają nierówne krawędzie ze ząbkami o nierównych rozmiarach.
 • “Mystigry” – Ten rodzaj bardziej jak stokrotka, ciemny żółty przestrzennym środku lżejsze płatki w kształcie wydłużonego owalu o z zaostrzoną końcówką.

Barwienie Coreopsis

Barwienie Coreopsis
Najpopularniejszym typem koreopsis jest gęsty coreopsis. Nasiona kwiatów, namoczone w wodzie, nadają jej żółty kolor, stąd nazwa gatunku. Jest to wysoki krzew o mocnej prostej łodydze, cienki i rozgałęziony. Większość liści zbierana jest u podstawy łodygi, forma pierzasta jest dwukrotnie podzielona, ​​liście na łodydze są pojedyncze.

Kwiatostany – pojedyncze kosze o średnicy 3-5 cm. Kwiaty z płatkami trzciny można pomalować we wszystkich odcieniach żółci i czerwieni. Kwiaty z płatkami rurkowymi są często ciemnymi odcieniami. Coreopsis barwnik kwitnie wspaniale. Kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu i kończy w pierwszych przymrozkach. Po kwitnieniu tworzy on sierpowaty owoc zawierający małe ciemne, błyszczące nasiona. Znane i popularne są następujące odmiany:

 • “Golden Severin” – niski krzew do 20 cm, z dużymi kwiatami do 4 cm średnicy, płatki pomarańczowego koloru.
 • “Crimson King” – do 30 cm wysokości, malowany spektakularnym nasyconym barwą karminową z miękko przeplatającym się ciemnobrązowym odcieniem.
 • “Czerwony tygrys” – 15 – 20 cm wysokości, jasnożółte płatki są oznaczone czerwonawymi plamami, rozmieszczone wokół środka brązu.
 • “Złoty Teppich” – kosze o średnicy do 5 cm są otoczone bursztynowo-żółtymi promiennymi płatkami; z powodu tego przeszywająco-słonecznego jasnego zabarwienia niektórych odmian coreopsis i nazywa się “sunbeam”.
Ważne! Jeśli uprawiasz coropopy w ogrodzie, na otwartym terenie, podlewanie odbywa się, jeśli nie ma wystarczającej ilości opadów naturalnych; Nie wypełniaj rośliny tak po prostu. W przypadku upraw doniczkowych podlewanie odbywa się, gdy gleba w doniczce lub pojemniku jest całkowicie sucha.

Coreopsis jest przerażająca

Coreopsis jest przerażająca
Coreopsis ferulelevny – niezbyt często występuje u gatunków ogrodniczych, ale przyciąga uwagę. Krzew do wysokości jednego metra, rozgałęziony od podstawy, z mocnymi cienkimi łodygami pokrytymi wzorzystymi liśćmi z rozciętymi płytkami. Na ciemnozielonym tle liści od czerwca żółte kosze kwitną do 4 cm średnicy.

 • “Goldie” – odmiana o złotych żółtych kwiatach, wokół czerwonego środka plam koloru burgunda, na zewnątrz przypominająca płatek, ale o połowę mniej. Różnica w stosunku do innych koreopsiów w postaci liści: płyta liściowa jest krótka i szeroka.
 • “Golden Goddes”, jego duże kwiaty o średnicy do 5 cm mają pięć dużych płatków w kształcie więzadeł z zaokrąglonymi krawędziami, kolor – cytrynowożółty.
 • Samsara – odmiana karła, świetnie prezentuje się w zawieszonych pojemnikach, piękne bursztynowe kosze, ciemniejszy środek otoczony jest pięcioma owalnymi płatkami.
Czy wiesz? W Europie korepozjum było importowane pod koniec XVIII wieku, szeroko znane w kulturze od 1826 roku. Ludzie nazywają koreopsis na swój sposób: dziewczęce oczy, żółta stokrotka, lenok, paryskie piękno. Interesujące jest to, że w przyrodzie jest ponad sto gatunków, a około trzydzieści jest używanych w kulturze.

Wieloletnia gatunek coreopsis

Coreopsis bylina to gatunek roślin zielnych i krzewiastych, częściowo krzewiastych. System korzeniowy jest włóknisty. Łączy się silnym wynika prosty, często także rozgałęzienia, wzrost roślin, zależnie od odmiany w zakresie od 20 cm do 1 m. Stem liściastych, są liściastych rozecie i powyżej trzonu. Forma liści z podstawy trzpienia dużej macierzystych – mniejsze, pierzaste i kształcie palmowego. Pojedyncze kosze kwiatów koreopsis są wieloletnie frotte lub proste, wystarczająco duże – do 8 cm średnicy. Kolory z cytryny blado żółtej na fioletowe kolory ciemne bordowy, i rurowy trzciny płatki najbliżej środka. Okres kwitnienia przypada na koniec czerwca i trwa do końca października.

Czy wiesz? Dużo uwagi poświęcono podstawom słynnego hodowcy Darrela Probsta. Naukowiec wyprowadził takie hybrydy słonecznych barw, jak “Red Shift”, “Full Moon”, “Daibrik”. Ponadto Probst stworzył wiele odmian roślin ogrodowych: wzgórza, irysy, wilkołaki, bezbarwną trawę i inne.

Coreopsis o dużych kwiatach

Coreopsis o dużych kwiatach
Coreopsis wielkokwiatowe – wysoko do metrowej buszu, silne wyprostowane łodygi, dobrze rozgałęzione. Liście rosną przeciwległą, dokładnie wypreparowaną formę. Kwiatostany w postaci koszy są częściej żółte, blade na brzegu – płatki z trzciny, ciemniejsze wewnątrz – płatki cylindryczne. Nowe pędy rosną prawie nieprzerwanie, wielkokwiatowe Coreopsis kwitnie w lipcu. Zaleca się aktualizować krzewy co trzy lata.

 • Coreopsis wielkokwiatowe “Domino” -. Stopień, w którym długi kwitnienia, wysokość 45 cm, średnica 5 cm, rośliny jaskrawożółtą płatków wykazują wyraźne postrzępione, ostry, czy zgrane frotte seredinka, żółty wokół u podstawy płatka ciemno czerwone plamy z tego samego krawędzie, jak płatki.
 • “Baden Gold” – odmiana kwitnie w czerwcu, duże kwiaty, do 7 cm średnicy, mają żółty kolor z tym samym środkiem, kwiat jest wysoki – do metra. Na cienkiej łodydze rozetki u podstawy i przeciwnie ponad łodygą są wąskie liście o soczystym jasnozielonym kolorze z wyraźną podłużną żyłką.
 • Mayfield – wysokiej jakości (do 80cm) z dużą czcionką kwiatów rumianku, długi i wąski Reed lepestkamisochnogo jasnożółty kolor, płatków kwiatowych w centrum jakby pomalowane na czerwono ostre zęby.

Coreopsis lancetowate

Coreopsis lancetowate
Coreopsis lanceolata – krzew, który dorasta do 60 cm, nazwany tak na kształt liści, liście lancetowate liniowy są zebrane w pęczki u podstawy łodygi, powyżej liści łodyga prawie żaden. Kolor liści jest od jasnozielonego do ciemnego. W lanceolate koreopsisa większość opadającego typu kwiatostan. Kwitnie w lipcu, głównie odcienie żółtego, półpełne kwiaty do 5 cm średnicy.

 • Coreopsis “Baby Gold”. Schludny krzew do 60 cm wysokości, ulistnienie jasnozielone, rzeźbione, kwiaty złote żółte, pół marmurowe. Kwitnie od lipca do końca września.
 • “Złota Królowa” – krzew o wysokości 60 cm, cytrynowożółte płatki z rozdartymi poszarpanymi krawędziami, środek jest ciemniejszy; liście są długie, wąskie, kolor jasno zielony.
 • “Goldfinch” – odmiany karłów do 30 cm, kwiaty duże, soczyste żółte, z ciemniejszym środkiem, otoczone właściwym okrągłym kształtem bordo-plam.

Coreopsis zawirował

Coreopsis zawirował
Coreopsis whorled – ta odmiana może rosnąć w jednym miejscu do sześciu lat. Jest to krzew o wielu gałęziach, z jasnozielonymi liśćmi. Liście są wąskie i długie, zebrane w wiązki i pozostają zielone aż do przymrozków. Coreopsis przez długi czas zakwitała od początku czerwca do września. Koreopsis ten ma wiele odmian jasnych różowych, liliowych, wiśniowych i czerwonych. Ponadto, kwiatostany, w przeciwieństwie do poprzednich gatunków, są podobne do gwiazd, z wąską trzciną i małymi płatkami rurkowymi. W uprawie kwiatów popularne są następujące odmiany:

 • “Zagrzeb” – roślina o wysokości 40 cm, płatki na końcu wąskie i ostre, środek ciemniejszy, długie igiełkowate liście, szaro-zielony kolor.
 • “Dziecko słońca” – krzew do 30 cm, płatki szerokie, z podartymi krawędziami, jasnożółty kolor, środek ma ciemnoczerwone plamy o nieregularnym kształcie.
 • Coreopsis whorled “Ruby Red” – przyciąga jaskrawą karmazynową barwę szerokich ostro zakończonych płatków, środek kwiatu jest pomarańczowoczerwony, liście są wąskie, podzielone przez podłużną żyłę. Ta spektakularna odmiana może rosnąć w półcieniu i bezpretensjonalnie na ziemi, jest odporna na niskie temperatury. Odmiana jest często używana w projektowaniu mixborders, doniczek i innych kompozycji.
 • “Limerick Ruby” – Ruby nachyłek płatki kwiatów na krawędzi małego centrum jaśniejszej kwiatu jest na pomarańczowo-brązowy, wysokość rośliny do 60 cm, a kwiaty z początku lata na późną jesienią.

Coreopsis różowy

Coreopsis różowy
Coreopsis pink to roślina niska, nie większa niż 40 cm, to zwarty krzew o rozwidlonych łodygach i niezwykłych liściach. Płyty liściowe przypominają liście zbóż lub porośnięte trawą pory. Kolorystyka waha się od blado-biało-różowej do ciemno-liliowej i bordowej. Kwiaty są małe, do 2 cm średnicy. Najpiękniejsze odmiany:

 • “Niebiańskie bramy” – na jednym krzaku kwiaty mogą być białe i różowe, łączą się w obie i wokół żółtego środka szkarłatnego koloru.
 • “Amerykański sen” – krzewy do 40 cm wysokości, z jasnymi liliowymi koszami, wąskie płatki, krawędzie ze słabo wypukłymi zębami, środek kwiatu jest ciemnożółty.
 • “Słodki sen” – kwiaty z dużym żółtym środkiem, płatki z postrzępionymi krawędziami, główny kolor jest biały, blisko krawędzi wyraźnego miejsca na kwiat wiśni.
 • “Twinkle Bells Purple” – miodowo-żółtym środku, otoczony luźno przylegających wydłużone płatki, zaokrąglone na krawędziach, płatki jasny szkarłat pokrytą połysku.
Ważne! Podczas uprawy Koreopsisy do sadzenia, musisz wybrać dobrze oświetlone miejsce: w cieniu roślina silnie idzie do wzrostu kosztem kwitnienia. Wyjątkiem jest whorled i różowy koreopsisy, czują się dobrze w półcieniu.

Coreopsis anatomiczny

Coreopsis anatomiczny
Odmianę tę można nazwać karłowatą, jej wzrost nie przekracza 30 cm, bardzo rzadko osiąga 60 cm, jest zwartym, zwartym krzewem z cienkimi, rozgałęzionymi i silnymi łodygami. Liście tworzą się w podstawowej rozecie, wyżej w łodydze rosną przeciwnie, wznosząc się tylko do połowy wysokości. Kwiatostany-kosze są podobne do stokrotek, kolor płatków jest głównie żółty lub pomarańczowy. Kwiaty kwitną późną wiosną, średnica kwiatu – 4 cm.

 • Odmiana “Zamfir” – pomarańczowe kwiaty na tle ciemnozielonych liści przyciągnąć uwagę nietypowym kształcie płatków: szerokie płatki są podobne czy na wentylator z łamanego jakoś krawędzi, lub koronie fantastyczny charakter.
 • Odmiana “Nana” – Jasne żółte kwiaty również mają niezwykły kształt płatka: płatek jest podzielony na trzy części. Środkowa część jest szersza z rozwidloną krawędzią, dwie części są mniejsze po obu stronach i są oddzielone od środkowej części jasnym paskiem, krawędź obu bocznych części jest ostra.

Coreopsis w ogrodzie i ogrodzie kwiatowym są dobrze połączone z szałwią, mordovnik, niebieską głową, veronica i delphinium. Zakład, między innymi, używać jako barwnika w przemyśle włókienniczym.


Loading...