Tladant: egzotyczny czerwony ogórek

Czerwony ogórek
Tladiantu (czerwony ogórek) można łatwo przypisać do egzotycznych roślin, chociaż to warzywo należy do rodziny dyni.

Dziś czerwony ogórek uprawiany jest w krajach Azji Południowo-Wschodniej, Europy i Ameryki, ale jego ojczystą ziemię uważa się za Daleki Wschód, chociaż tamto warzywo było wykorzystywane jako roślina ozdobna.

Ładowny lub czerwony ogórek: opis

To warzywo nazywa się czerwonym ogórkiem ze względu na podobieństwo owoców ze zwykłymi ogórkami. Owoce tej rośliny nie przekraczają 6 cm długości i 2 cm średnicy, mają lekki puch, który zanika w miarę dojrzewania owoców. W okresie dojrzewania owoce stają się czerwone, dlatego nazwa “czerwony ogórek” stała się znana. Roślina ta może być również nazywana wieloletnim ogórkiem, ponieważ jej nadziemna część ginie przed zimą, a do zimowania w glebie są bulwy ziemniaka, z którymi roślina rozmnaża się.
Tladiant

Czy wiesz? W jedzeniu używają nawet zielonych, nie dojrzałych owoców. Mogą być zarówno w postaci surowej, jak i po obróbce cieplnej.

Gdzie umieścić Tladiantu

Miejsce do sadzenia czerwonego ogórka jest słoneczne lub w półcieniu. Najprostszym sposobem, aby posadzić bulwy na głębokość 6-8 cm tladianta wiosnę. Sadząc, należy pamiętać, że nowe bulwy do pełnej wegetacji może być utworzony w odległości dwóch metrów od lądowiska rośliny. Aby czerwony ogórek nie rozprzestrzenił się pod ziemią w całym miejscu, konieczne jest ograniczenie miejsca lądowania do kawałków łupku na głębokość co najmniej pół metra. Rośliny płci męskiej i żeńskiej są również zalecane do różnicowania się z łupkami, aby zapobiec ich splątaniu i móc je odróżnić w przyszłości.
Tladent na stronie

Opieka nad rośliną

Dbając o czerwony ogórek, jego kultywacja nie przyniesie kłopotów ogrodnikowi. Woda powinna być od jednego do trzech razy w tygodniu, w zależności od klimatu z obowiązkowym późniejszym rozluźnieniem gleby. Podczas całego okresu wegetacji konieczne jest przycięcie dolnych pędów tak, aby talad nie rozprzestrzenił się na terenie. Jesienią naziemna część rośliny musi zostać odcięta, a także wykopać nadmiar bulw. Jeśli chcesz, aby roślina miała piękniejszy wygląd, powinieneś zwiększyć liczbę pąków – dodaj do gleby roztwór popiołu i superfosfatu. Wlać glebę za pomocą 2-dniowego roztworu 1 szklanki popiołu na 2-3 litry wody, wydając 5 litrów na metr kwadratowy powierzchni.

Reprodukcja czerwonego ogórka

Tladian rozmnaża się zarówno w sposób wegetatywny (bulwy), jak i nasiona. Aby rozmnożyć czerwone nasiona ogórka użyj sadzonek. Nasiona powinny być suszone w temperaturze pokojowej i układane przez 3-4 miesiące w celu stratyfikacji do pomieszczenia o temperaturze + 1-5 ° C. Przed siewem nasiona należy namoczyć w gorącej wodzie (najlepiej w termosie) przez 6-8 godzin, a następnie siać w wilgotnej glebie przez 2-3 cm, a w maju sadzić bezpośrednio na miejscu wylęgu.
Reprodukcja czerwonego ogórka

Na co zwrócić uwagę

Na liczne owocowania sztucznie zapylania znamiona żeńskich może trwać miękkiej szczotki lub zakłócić kwiatów męskich i zapylać dotykając cząstek pyłu do napiętnowania żeńskiego kwiatu. Sukces zapylania można określić, wiążąc owoce – krótkie zielone ogórki. Czerwony ogórek kwitnie przez całe lato z jasnymi żółtymi kwiatami tulipanów.

Ważne! Czerwony ogórek może być zapylany przez inne kultury rodziny dyni, takie jak wspólny ogórek, cukinia lub dynia, podczas gdy owoce bez nasion są tworzone. Jednak, aby uzyskać nasiona, zapylacze męskich kwiatów powinny zostać dokładnie zapylone przez Tidjan.

Czerwony ogórek sam jest hodowcą

Tladianta dubious odnosi się do grupy trawiastych liany i ma system korzeniowy w postaci pogrubionych korzeni. Ta roślina na końcu podziemnych pędów tworzy małe, od 2 do 8 cm guzków, tak zwany organ przechowujący. Z wegetatywnych pąków tych bulw wyrastają nowe młode pędy, a cała masa nadziemna roślin kończy swój cykl i umiera. Bulwy nie obawiają się mrozów i dobrze znoszą zimę.
Kwitnienie czerwony ogórek

Czy wiesz? Wciąż IV Michurin w swoim czasie pielęgnował plany wykorzystania taladianów do hodowli bylin dyniowych. A jeśli uda mu się zrealizować swoje plany, wówczas będziemy uprawiać wieloletnie ogórki, a nawet arbuzy i zbierać doskonałe plony.

Czerwony dekoracyjny ogórek

Ze względu na specyficzny smak owoców, a także ze względu na szybki wzrost i odporność na złe czynniki pogodowe, tladiant nazywany jest “dekoracyjnym ogórkiem” i jest uprawiany w celach dekoracyjnych. W okresie letnim czerwony ogórek rośnie do sześciu metrów i pięknie splata się z jakimkolwiek wsparciem.
Czerwony ogórek
Ze względu na jasne kolory będzie dobrze wyglądać po słonecznej stronie domu, altance lub płotu. Szczególnie skuteczne będą wyglądać na fitostenah, mogą zadekorirovat loggie, uschłe drzewo na miejscu, a nawet otwór kompostowy. Ze względu na pokwitanie liści, czerwony ogórek dobrze przylega do ścian, drzew i innych przedmiotów, ale roślina nie jest trująca i nie powoduje podrażnień ani oparzeń skóry.

Przydatne właściwości rośliny

Szerokie zastosowanie Tladiana we wschodniej medycynie. Odwar z nasion, na przykład, jest stosowany jako środek moczopędny lub moczopędny, a przy regularnym spożywaniu świeżych warzyw praca przewodu żołądkowo-jelitowego może być znormalizowana. Również roślina ma właściwości immunostymulujące i przeciwzapalne, służy do pozbycia się bólu głowy i nadciśnienia. Z kwiatów czerwonego ogórka orientalni uzdrowiciele przygotowują infuzję i stosują ją podczas epidemii grypy. Tak szerokie zastosowanie w medycynie ogórek czerwony otrzymał ze względu na wysoką zawartość witamin A, B, E, C, makro- i mikroelementów: potasu, wapnia, magnezu, kobaltu, żelaza, fosforu i innych.

Ważne! Ograniczenie spożycia domowych naparów i bulionów z czerwonego ogórka spowodowane jest indywidualną nietolerancją.