Tajemnice uprawy truskawek: lądowanie i pielęgnacja jagód w ogrodzie


Ampelic truskawka to szczególny rodzaj jagód, reprezentowany przez kilka odmian.

Roślina może rosnąć i owocować na pionowych podporach lub opaść.

Jagody Ampelnaya są wykorzystywane nie tylko do konsumpcji, ale również jako dekoracja naturalna.

Funkcje truskawek ampel

W odróżnieniu od innych odmian, kwiaty i owoce z ampelii truskawkowej nie tylko same rośliny, ale także ich anteny i jednocześnie. Naprawy odmian tego gatunku plonują kilka razy w sezonie, a w domu – nawet w grudniu. Różnorodność curlingu można nazwać warunkowo, ponieważ wąsy nie oplatają podpór i muszą być związane.

Truskawka Ampelnaya świetnie się czuje i daje dobre zbiory w warunkach słabego oświetlenia, tak wiele rośnie w mieszkaniach i szklarniach, zbierając przez cały rok, łącząc kilka odmian. W przypadku lokali odmiany klasy remontowej są bardziej odpowiednie, ponieważ mogą kwitnąć i owocować przez cały rok.

W tym przypadku nie wolno nam zapominać, że jagoda wymaga dobrze nawożonej ziemi, co 2-3 lata musi zostać przeszczepiona, w przeciwnym razie zostanie rozdrobniona i nie będzie różnić się od dzikich jagód w jakikolwiek sposób. Reszta jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów truskawek.

Technologia lądowania

Przed sadzeniem sadzonki powinny być krótko pocięte i potraktowane korzeniami w roztworze soli kuchennej i siarczanu miedzi. Przygotuj roztwór na bazie 10 litrów wody – 3 łyżki. łyżki soli i 1 łyżeczkę witriolu. Korzenie roślin opuszcza się do kompozycji na 10-15 minut.

Przygotuj łóżko truskawkowe w zwykły sposób: ziemię oczyszcza się z chwastów, wykopuje i wprowadza nawozy – mineralne i organiczne. Odległość między sadzonkami powinna wynosić 30 cm, aw przejściu – co najmniej 50 cm. Aby zapewnić, że sadzonka nie zamarznie w okresie zimowym, należy ją przykryć trocinami i folią.

Zazwyczaj nasze letnie domki są niewielkie i chcą umieścić na nich maksymalnie rośliny. Jednym z wyjść jest piramida dla jagody. To łóżko będzie wyglądać interesująco i zaoszczędzić dużo miejsca. Miejsce na jagody wybierz słoneczny. Do torebek piramidowych pasują kratki, tace, a nawet opony samochodowe.

Jak wybrać odpowiednie sadzonki

W wyniku przeprowadzonych sondaży okazało się, że najbardziej odpowiednie do uprawy są krajowe odmiany truskawek w ampelach: Finlandia, Naprawione i Królowa Elżbieta 1, 2.

Od bezpretensjonalnych roślin do warunków zatrzymania można nazwać dwie odmiany: “Genewa” i “Alba”. Różnorodne kręte truskawki “Ostara” są owocne nawet w sezonie jesiennym. Wśród odmian selekcji zagranicznej Elsanta sprawdziła się dobrze. Jagodowy smak słodki z małą ilością kwaśnej, dużej i bogatej czerwieni. To prawda, że ​​w zimie ta odmiana może umrzeć.

Odporny na mróz jest “Eros”. Pomarańczowo-czerwone owoce wyglądają pięknie na tle delikatnie zielonej rozety. Jagody odmiany “Korona” mają delikatny, miękki i słodki smak. Roślina jest odporna na nagłe zmiany warunków pogodowych. Ale najsłodsza jagoda w odmianie “Miód”.

Ważne! Sadzonki truskawek ampel nie powinny być sadzone obok ogrodu. Między łóżkami o różnych stopniach powinna znajdować się odległość. Pnącza można sadzić na początku, a królową ogrodową – na samym końcu.

Kiedy i gdzie sadzić jagody

W pierwszej połowie lutego przeprowadza się reprodukcję nasienia truskawki ampel. Konieczne jest wlać żyzne podłoże do miski, rozprowadzić nasiona po powierzchni, przykryć szkłem i wstawić do lodówki na 3-4 dni w celu hartowania. Następnie przenieś sadzenie na ciepło (do 24 stopni), dodaj dodatkowe oświetlenie. Schron jest usuwany, gdy sadzonki mają 3 liście, następnie obniż temperaturę do 18 stopni, tak aby sadzonki nie były rozciągnięte.

Miesiąc później sadzą sadzonki w osobnych doniczkach, a po ukorzenieniu są przesadzane do doniczek lub zawieszonych doniczek. Wysokość konstrukcji nie powinna przekraczać 2 metrów, w przeciwnym razie troska o truskawki będzie trudna. W projekcie warstwa drenażowa o wysokości 15 cm wlewa się do dna żwiru, żwiru lub kamyków, następnie żyzna gleba jest pokryta, dobrze nawodniona i pozostawiona do opadnięcia.

Kiedy wszystkie puste przestrzenie są wypełnione, gleba osiada, brakująca część jest posypana ziemią. Przed sadzeniem korzeni ampel truskawki zanurzone w glinianym chattle. Truskawkę można wyjąć na ulicę dopiero po zakończeniu okresu powtarzających się przymrozków i dużego spadku temperatury. Truskawki uwielbiają światło słoneczne i nie tolerują wiatru, więc projekt musi być zainstalowany na słonecznym, osłoniętym od wiatru miejscu.

Ważne! Jeśli biedny kraj zostanie wybrany do sadzenia, truskawka będzie coraz mniejsza i ostatecznie stanie się zwykłą dziką truskawką.

Schemat sadzenia sadzonek w otwartym terenie

Uprawa truskawek ampelnye – dość kłopotliwa sprawa, ponieważ kultura jest kapryśna, a przed zasadzić go w otwartym terenie, konieczne jest przygotowanie łóżka prawidłowo. Zależy to od tego, jakie plony zapewnią truskawki, pielęgnacja, wzrost, wielkość i obfitość jagód. Miejsce do sadzenia powinno być wybrane w południowo-zachodniej, dobrze wentylowanej, słonecznej części miejsca. Truskawki uwielbiają ciepło i światło, słodycz i soczystość jagód zależy od tego.

Sprawdź listę odmian truskawek: “Królowa Elżbieta”, “Elsanta ” Albion ” Chamora Turusov”, “Marszałek”, “Malwina”, “Kimberly”, “Zeng Zengana”.

Bardzo ważne jest, aby miejsce do leżenia było lekko podwyższone, idealne do uprawy wysokich łóżek. Przy stojącej wodzie w okresie dojrzewania owoce mogą poważnie uszkadzać choroby grzybowe, dlatego zaleca się spuszczanie gleby pod łoże z pękniętą cegłą lub kamykami. Występowanie wód podziemnych powinno wynosić 80 cm, a poziom kwasowości gleby – nie więcej niż 5,7-6,2 pH.

Czy wiesz? Pomimo tego, że truskawka jest słodką jagodą, prawie nie zawiera cukru. Właśnie dlatego hollywoodzkie piękności często siedzą na diecie truskawek i twierdzą, że w ten sposób można stracić 2,5 kg w ciągu 4 dni. Ze względu na niską zawartość cukru zalecane są truskawki nawet dla osób z cukrzycą.

Jak dbać o jagody

Jeśli podlewanie truskawek nie jest tak ważne, ważne jest, aby podążać za karmieniem przez cały sezon letni.

Truskawka Ampelnaya jest wymagająca, troska będzie również o terminowe przycinanie wąsów, schronienie w razie potrzeby na zimę, zajmie dużo czasu i wysiłku, ale z pewnością przyniesie wam obfite plony.

Trzeba odpowiednio przygotować grunt pod sadzenie, przestrzegać zasad uprawy i zapewnić mu najlepsze warunki do wzrostu, wtedy jagody będą słodkie i duże.

Podlewanie, pielenie i obluzowywanie gleby

Zarówno podczas dojrzewania owoców, jak i po zebraniu ważne jest, aby gleba na łóżku była stale mokra – zapewni to szybki wzrost młodych liści.

Umiejętność dbania o truskawki po zbiorze pomoże zwiększyć owocowanie rośliny na następny sezon. Po cięciu nawadnianie krzewu powinno być ciepłą wodą.

Podlewanie o zachodzie słońca lub rano, aby uniknąć poparzeń słonecznych. Po nawadnianiu gleba rozluźnia się i ściółka.

Jeśli wytworzysz stałe podlewanie truskawek, pomimo braku owoców, to wiosną dadzą o wiele więcej pąków kwiatowych.

Zastosowanie nawozów

Podczas pączkowania młode truskawki karmione są nawozami potasowymi (siarczan potasu, kalimagnez, chlorek potasu) zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Aby zwiększyć wydajność, roślina jest opryskiwana kwasem borowym. Dorosła roślina jest nawożona wprowadzeniem nitroammofoski wczesną wiosną. Podczas kwitnienia wprowadza się azotan potasu, odchody kurczaka lub popiół drzewny. Po zbiorze jest on wtórnie nawożony nitroamonem. Pod koniec lata, w celu lepszej uprawy w przyszłym roku, roślina jest nawożona mocznikiem.

Ściółkowanie truskawek

Owoce mulczujące spędzają na wiosnę, aby uniknąć kontaktu szypułek z glebą, a późną jesienią chronić przed mrozem.

Mulcz ekologiczny (kompost, próchnica, skoszona trawa, obornik) poprawia wskaźniki mikrobiologiczne i strukturę gleby. Nieorganiczna ściółka (kamień, granit, miękisz, czarny i kolorowy polietylen). Jego zaletami są bezpieczeństwo. Nie gnije, chroni przed grzybami, kiełkami chwastów i wpływami zewnętrznymi.

Dowiedz się więcej o przygotowaniach, które będą przydatne dla Ciebie do pielęgnacji ogrodu i ogrodu warzywnego, „Phytodoctor”, „Ecos”, „Nemabakt”, „Thanos”, „Omayt”, „oksihom”, „Amofos”, „Trihodermin”, „Calypso” , “Fundazol”, “Prestige”, “Etamon”.

Leczenie szkodników i chorób

Każdy doświadczony ogrodnik wie, jak traktować truskawki po przycięciu liści, aby chronić ją przed owadami. Pierwsze zapobieganie roślinom odbywa się w okresie wegetacji przed początkiem kwitnienia. Po usunięciu wszystkich truskawek zabieg po owocowaniu przeprowadza się ponownie, nie później niż w połowie sierpnia. Zwykle stosuje się do ochrony roślin do formułowania „aktellik” (15-20 ml na 10 litrów wody, jeśli wiele szkodników, procedurę tę można powtórzyć po 8-10 dni). Lek skutecznie poradzi sobie z przezroczystym kleszczem truskawkowym, jedząc młode liście.

Od rusałka pozwoli zaoszczędzić oprysk roztworem jodu (5-10 kropli na 10 litrów wody). Przetwarzanie jagód po zebraniu od szkodników obejmuje złożony nawóz mocznikowy w proporcji 30 g na 10 litrów płynu lub naparu: 2 łyżki. l. nitroammophoski, 10 litrów wody i 1 szklanka popiołu.

Po zebraniu, a także w celu zmniejszenia częstości występowania chorób, lepiej jest stosować “Phytosporin” (przeciwko chorobom grzybowym w proporcji 1 łyżka ciekłego roztworu na 10 l wody na 2 m2 powierzchni) lub “Phytop”.

Przycinanie wąsów i liści

Rozmnażanie nasion dzikiej truskawki, sadzonek z wąsów i podział buszu. Najpopularniejszą metodą jest sadzonka wąsów.

W krzakach macicy pozostały najsilniejsze wąsy, aby utworzyć rozetę. Na 2 tygodnie przed sadzeniem odcina się wąsy łączące rozety z buławą macicy. Użyj krzaków macicy, aby wyhodować wąsy mogą trwać do 3 lat. Przycinanie liści latem pomaga chronić truskawki przed chorobami i szkodnikami. Zabieg przeprowadza się w suchy poranek lub wieczór z ostrym sekatorem. Pozostaw punkt wzrostu, łodygi i ogonek o długości do 10 cm, usuwa się tylko wyrośnięte wąsy i liście. Na zimę truskawki powinny pozostać po przycięciu, pozostawiając tylko młode pędy. Truskawki, uzupełnione odpowiednim przycinaniem, są mniej chore i rosną lepiej.

Czy wiesz? W Belgii jest całe muzeum poświęcone temu jagodowi. W średniowieczu truskawki były uważane za symbol pokoju i dobrobytu, więc serwowano je tylko w ważne święta dla szlachty i gości zza oceanu.

Jak przygotować truskawki na zimę

Truskawkowe krzewy wymagają schronienia na rufie (-20 stopni) i trochę śnieżnej zimy, aby uniknąć zamrożenia korzeni. Schronisko jest uruchamiane, gdy występują regularne przymrozki, jeśli jest ciepło, to schronienie jest usuwane, aby uniknąć uszkodzenia. Małe przymrozki pomagają złagodzić roślinę.

Jako materiał wierzchni odpowiedni: sosna lapnik, siano, słoma, suche liście, agrovolokno, spunbond, agrotex.

Truskawkowy ampel: zasługi i wady

Nie ma oczywistych niedociągnięć w truskawkach z ampelem. Ale zalety tej odmiany są liczne:

  • wartość dekoracyjna;
  • dobrze rośnie przy zmniejszonym oświetleniu;
  • nie potrzebuje wzmocnionego nawożenia nawozami mineralnymi i organicznymi, ale sadzenie powinno odbywać się w podłożu odżywczym;
  • dzięki naprawie roślina owocuje aż do jesieni;
  • duże, słodkie i mięsiste jagody o wadze do 30 g;
  • możliwość uprawy na kratownicy, która zapobiega pojawieniu się zgnilizny;
  • wysoka wydajność.


Właściwa pielęgnacja i odpowiednio dobrane odmiany pomogą Ci uzyskać porządne zbiory słodkich jagód.


Loading...