Tajemnice udanej uprawy gardenii jaśminowej w domu

Gardenia
Wiele osób marzy o pięknych roślinach, które przywracają przytulność, przypominają kwitnące lato w zimnym i miłe dla oka. Jedną z tych cudownych roślin jest gardenia jaśminu. Kto nie chce zobaczyć na parapecie niesamowitego kremowego kwiatu z dużymi podwójnymi płatkami i gładkimi szmaragdowymi liśćmi, które emanują pysznym, delikatnym aromatem?

Jaśmin z gardenii: krótki opis

Przepiękna roślina z rodziny Mirenov, żyjąca w warunkach pokojowych, to mały krzew o wysokości 45-50 cm, a dzikie gatunki żyjące w lasach Japonii, Indii i Chin osiągają około 180 centymetrów.

Szczególną uwagę zasługuje jaśmin gardenia podczas kwitnienia. Kwiaty tej urody rosną do 5-7 cm, mają gęstą strukturę i delikatny biały kolor. Ich magia i delikatny zapach mogą łatwo konkurować z zapachem róż.

Gardenia kwiatowa

Czy wiesz? Ten zapach jest używany w znanych perfumach: Dior Addict Shine, Nina Ricci Premier jour, Dior Miss Dior, Estee Lauder Intuition, Chanel Gardenia, Guerlain Cruel Gardenia, Agent Provocateur.

Optymalne warunki do uprawy

Jaśmin z gardenii – roślina kapryśna i wymagająca, potrzebuje specjalnej pielęgnacji w domu. Jeśli zrobisz wszystko dobrze, postępuj zgodnie ze wszystkimi zaleceniami dotyczącymi jego treści, to będzie kwitł nieprzerwanie przez cały rok.

Zazwyczaj wybredny kwiat jest prezentowany komuś jako prezent, a częściej osoba, która otrzymała prezent, nawet nie wie, jak znaleźć właściwe piękno wiecznie pięknego, aby nie umarła.

Czy wiesz? Uważa się, że energia gardenii pomaga wywoływać przyjazne uczucia i zdobywać miłość.

Oświetlenie

Gardenia jest bardzo fotofilowa i potrzebuje pełnowartościowego źródła światła przez cały dzień. Jednak, aby chronić roślinę zimozieloną przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych w południe, w tym czasie lepiej jest rozproszyć światło.

Gardenia

Dlatego doskonałą opcją do postawienia puli będą okna zachodnie lub wschodnie.

Ważne! Nigdy nie zmieniaj ani nie zmieniaj garnka na parapecie podczas zakładki i rozwoju nerek, ponieważ pąki mogą spaść.

I wtedy nie będziesz musiał się zastanawiać, dlaczego gardenia nie kwitnie jaśminem.

Temperatura

Optymalna temperatura w pomieszczeniach mieszkalnych w okresie wiosenno-letnim wynosi +22 … +24 ° C, a zimą 4 stopnie poniżej. Ostre wahania w kolumnie temperatury mogą prowadzić do nieprzyjemnych zmian w wyglądzie kwiatu.

Jak dbać w domu

Nie każdy amator na ramieniu może spełnić wszystkie jade z gardenii jaśminu, więc uprawiając ją jako zwyczajną bezpretensjonalną roślinę domową, doświadczeni hodowcy kwiatów nie polecam.

Ale jak wspomniano powyżej, najważniejsze jest wielkie pragnienie, wytrwałość i pracowitość, aby robić wszystko dobrze, zgodnie z zalecanymi zaleceniami.

Podlewanie i wilgotność

Proponuję szczegółowo rozważyć, jak wodorować jaśmin gardenia, ponieważ prawie każdy kwiat dla prawidłowego rozwoju wymaga utrzymywania pięknej wilgoci i zachowania dekoracyjnego wyglądu.

Gleba rośliny musi być zawsze lekko wilgotny, tak obfite podlewanie jest mile widziane wiosną i latem, a zimą – umiarkowane. Ideą harmonijnego istnienia gardenii w doniczce jest kategoryczne zapobieganie wysuszeniu śpiączki ziemskiej, podczas gdy wodnista stagnacja w korzeniach też nie powinna.

O każdej porze roku woda do nawadniania musi być miękka i nie zimna (aby ją zmiękczyć, dodaj 2 krople soku z cytryny do litra płynu). Lepiej nie eksperymentować z wodą wodociągową, ale dać pierwszeństwo filtrowanej wodzie deszczowej.

Woda powinna znajdować się w górnej części garnka, a woda powstała na patelni powinna zostać opróżniona po 20 minutach od zabiegu. Wysoka wilgotność powietrza dla tego kwiatu jest szczególnie potrzebna w momencie pączkowania, w przeciwnym razie kwiatostany mogą po prostu zaprzestać ich rozwoju i upadku.

Kwiaty gardenii

Zaleca się umieszczenie doniczki w pojemniku z mokrą tromą lub ekspandowaną glinką, która zapewni drenaż – tak, aby dno nie dotykało wody. Konieczne jest codzienne nawilżanie liści, latem powinno się je spryskiwać kilka razy dziennie, zimą – wystarczy raz. Zabieg powinien być wykonywany głównie rano i po południu, aby przed zmierzchem korona mogła wyschnąć.

Ważne! Bezpośrednim wskaźnikiem nieprawidłowego nawadniania jaśminu gardenia jest to, że ma czarne liście. Ale takie nieszczęście może się rozwinąć i na tle przesuszonej lub długiej surowej ziemi.

Gleba i górny opatrunek

Do kompozycji ziemi ten piękny kwiat jest również bardzo wybredny. Ponieważ ma pierwszeństwo w kwaśnych glebach, a on nie toleruje wapna, możesz użyć ziemi dla Azalii.

Ale aby przygotować glebę dla gardenii jaśmin jest również bardzo prawdziwy. W tym celu konieczne jest łączenie piasku, części torfu, torfu iglastego i ziemi liści w równych ilościach. Do nawożenia rośliny lepiej używać płynnych nawozów.

Gardenia

Stosowanie nawozów mineralnych pomoże go polepszyć i utrzymać zawsze w formie, ale przy wyborze nawozu do gardenia jaśminu należy preferować leki bez dodatku wapnia, w przeciwnym razie efekt może okazać się odwrotny.

Doświadczeni hodowcy doradzają także “folkowe” metody nawożenia gleby. Na przykład, aby utrzymać kwiat w zdrowym stanie, dodać pół łyżeczki “Aktiferrina” (lek jest sprzedawany w aptece) w pół szklanki wody i podlewać rosnącą gardenie raz na dwa tygodnie. Ale dorosłego kwiatu lepiej jest dawać taką ciecz tygodniowo.

Do ludowych metod można również przypisać nawóz z drożdży i pokrzywy.

Przycinanie

Główną rolę w udanej pielęgnacji i pielęgnacji odgrywają sanitarne przycinanie jaśminu gardenii po każdym kwitnieniu. Ta procedura doskonale stymuluje wzrost kwiatu i utrzymuje jego stan dekoracyjny.

Pacjenci i słabe sadzonki liści, a także sadzonki z wyblakłymi kwiatami, należy natychmiast oczyścić. Pozostałe pędy można wykorzystać do rozmnażania rośliny.

Cechy pielęgnacji w zimie

Głównym wrogiem gardenii w okresie zimowym są przeciągi.
Konieczne jest również przestrzeganie minimalnego dopuszczalnego reżimu temperatury nie mniej niż +16 ° C, ponieważ roślina, która cierpi z powodu nadmiaru wilgoci, może zacząć więdnąć, liście tracą swój niepowtarzalny ton, a pąki odpadną bez otwierania.
Zimą parapety od strony południowej będą dobre do umieszczenia rośliny.

Jak przeszczepić gardenię w domu

Przeszczep gardeny jaśminowej najlepiej wykonywać co kilka lat, ale w żadnym przypadku podczas kwitnienia, w przeciwnym razie pąki mogą wypaść. Przeszczep roślin jest następujący:

 • Najpierw musisz wyciągnąć gardenia z doniczki i ostrożnie myjąc korzenie starej gleby, umieść ją w roztworze (temperaturze pokojowej) biostymulatora na czas wskazany na opakowaniu.
 • Na dnie doniczki należy umieścić odwadniany na parze, a następnie dodać piasek, a następnie warstwę węgla drzewnego, a dopiero potem górę dodaje się gleby.
 • Podczas przygotowywania gleby do przeszczepu gardenia była dobrze odżywiona, gdy znajdowała się w roztworze. Teraz powinno być ostrożnie, starając się nie uszkodzić systemu korzeniowego, podzielić na kilka pędów, rozprowadzić korzenie i umieścić w garnku, lekko wylewając ziemię.
 • Po powrocie “kwiatu” z powrotem do doniczki, należy wylać resztki biostymulatora i umieścić go w ciepłym miejscu, gdzie nie będą zakłócane przez bezpośrednie promienie słoneczne i przeciągi.
 • Po posadzeniu podlewanie nie powinno być przeprowadzane bardzo często, ale lepiej podać roślinie “napój” tylko wtedy, gdy gleba lekko wyschnie, około 2 centymetrów.

Rozmnażanie: ukorzenienie sadzonek

W gardenii rozmnażanie jaśminowskie odbywa się głównie przez sadzonki wierzchołkowe. Zwykle w tym celu wybiera się pół-przysadziste sadzonki o długości około 10 centymetrów.

Pokrój je na wiosnę lub wczesną jesienią. Tworzy się osobliwy mały człowiek: ścięta łodyga jest ukorzeniona bezpośrednio w ziemi, a następnie przykryta jest szklanym słojem. A kiedy on, dorosły i wzmocniony, puści korzenie, zostaje przeszczepiony do stałej donicy. Do rośliny była piękniejsza i lepsza krzew, po adaptacji w doniczce, sadzonki lekko szczypią końcówkę.

Przy pomocy sadzonek pomnożyć wiele roślin: laurowych, ogrodniczych, brugsma, powojników, róż, chryzantem, thujus, winogron, śliwek.

Zalecenia dotyczące rootowania:

 • Korzenie gardenia najlepiej wykonać na podłożu złożonym z piasku rzecznego i torfu (w stosunku 1: 1).
 • Przed sadzeniem sadzonek w podłożu należy je przechowywać w bardzo słabym roztworze nadmanganianu potasu, a najlepiej zanurzyć w “Kornevin” (stymulator korzenia).
 • Teplichku można zbudować zarówno z puszki, jak iz torby polietylenowej.
 • Ukorzenić sadzonki w temperaturze +25 ° C.
 • Szklarnia musi być wentylowana co wieczór, a podłoże musi być wilgotne.
 • Aby dbać o sadzonki, potrzebujesz dokładnie tego samego, co w przypadku samego kwiatu.

Sadzonki gardenia

Ogrodnictwo w domu można próbować i uprawiać za pomocą nasion, ale jest to bardzo trudne, zważywszy, że szybko tracą zdolność kiełkowania, a ponadto trzeba mieć możliwość ich właściwego wyboru w sklepie.

Wiosną nasiona wysiewa się w żądanej glebie (mieszanina jest taka sama jak w przypadku sadzonek), przykrywa warstwą ziemi o grubości od 3 do 5 mm, a następnie lekko sprasowuje się i zwilża ze strumienia.

Następnie doniczkę z nasionami przykryto szklarnią i umieszczono na parapecie południowym. Około miesiąc później niektóre nasiona powinny wzrosnąć (około 2/3). Teraz są one usuwane nieco dalej od słońca i nadal rosną, najpierw we wspólnej objętości, a następnie osobno.

Jak radzić sobie z chorobami i szkodnikami

Choroby jaśminu gardenii przynoszą jej właścicielom wiele problemów. Kwiat bardzo lubi owady i najbardziej niebezpieczne szkodniki:

 • przędziorek,
 • pochwa,
 • wełnowca.

Walka z nimi nie jest trudna, szczególnie jeśli roślina jest opryskiwana tak często, jak to możliwe.

Dlaczego liście zmieniają kolor na żółty?

Istnieje wiele innych problemów, z którymi mogą się zmagać ogrodnicy-amatorzy, na przykład żółknięcie liści. Proponuję wyczytać możliwe powody żółknięcia jaśminu gardenii.

Żółknięcie liści gardenii

Faktem jest, że objawy zażółcenia liści są spowodowane różnymi czynnikami, z których pierwszym jest niewłaściwy przeszczep. Małe korzenie, które są odpowiedzialne za żywienie całej rośliny, są uszkodzone podczas wymiany gleby. W rezultacie ogrodnictwo jardin ma przerażającą żółtość i szybko opada (kilka dziennie).

W przeciwnym razie kwiat może rozwinąć parcha. Jest to nieprzyjemna infekcja, która również powoduje żółknięcie blaszki liściowej. Na spodniej stronie znajdują się brązowe plamy, które można łatwo usunąć bez uszkadzania arkusza.

Pleśnienie na gardenii

Innym powodem złego stanu rośliny jest jej podlewanie zbyt twardą wodą, w wyniku czego zaburza się kwasowość gleby, a roślina przestaje poprawnie trawić żelazo.

Przez chwilę nie będziesz żałować swojej decyzji o wprowadzeniu tej cudownej rośliny do domu z silnym aromatem. Najważniejsze, aby postępować zgodnie ze wszystkimi radami i zaspokoić wszystkie kaprysy kapryśnej gardenii, a następnie dbanie o nią i jej wyjątkowość przyniesie Ci najbardziej pozytywne emocje.