Tajemnice rosnącego hamodorei w domu

Hamedoraea
Palma hamedoreajest to okazja dla każdego z nas, aby mieć kawałek południa w domu, który przypomni nam o lecie, słońcu i uroczych zamorskich piaszczystych plażach. Ojczyzną Hamedoray są ciepłe, wilgotne lasy tropikalne Meksyku, Belize, Gwatemali i Półwyspu Jukatan. Ci, którzy uprawiają rośliny domowe, uprawiają tę egzotyczną roślinę ze względu na niezwykłą pierzastą formę liści, które mają wysokie właściwości dekoracyjne. Przy okazji, czasami można znaleźć rodzaje hamedorei, które mają niepodzielone, nieprzerwane blaszki liściowe.

Czy wiesz? W przyrodzie są gatunki hamedoray, posiadające jeden lub kilka pni, a nawet hamedorei-liana.

Hamedora odnosi się do wolno rosnących palm. Przy uprawie domu w komfortowych warunkach może osiągnąć wysokość od 90 do 120 centymetrów, ale w środowisku naturalnym występują przypadki sięgające 5 metrów. Kwiaty roślinne nie mają wartości dekoracyjnej, dlatego też, jeśli nie planujecie otrzymywać nasion, zaleca się ich usunięcie na etapie pączkowania.

Wybór odpowiedniego kaptura dla ciebie

Hamedoraea
Kupując roślinę, a następnie nie zastanawiając się, dlaczego trutnia miodna wysycha, konieczne jest przyjęcie bardzo odpowiedzialnej postawy wobec wyboru przyszłego zwierzaka. Dokładnie sprawdzić instalację pod kątem uszkodzeń, jeśli złamał oddziały, zniekształcone, skręcony, matowa lub żółte liście, a następnie zakup takim przypadku lepiej jest odmówić. Pomimo prostoty, chamedora często cierpią z powodu zgnilizny korzeni i żółtych liści i karłowate gatunki roślin po prostu są bardziej niż wymownym świadectwem tego, że jest zakażona fitoinfektsiey.

Ponadto przy zakupie palmy należy ją sprawdzić pod kątem infekcji owadzich szkodników. Jeśli zauważysz drobne punkty zielonkawego lub brązowego koloru na liściach lub pniu rośliny, wtedy gdy zdobędziesz taki okaz, przygotuj się na fakt, że będziesz musiał walczyć z wszechobecnym pająkiem.

Jakie warunki stworzyć dla udanej uprawy

Hamedora jest absolutnie nierozważny i niegrzecznyjest chętny, ale jak wszystkie rośliny domowe, reaguje na troskę i stwarza komfortowe warunki o bogatym zielonym kolorze, wesołym wyglądzie i wspaniałym rozwoju. Ta roślina z pewnością przetestuje twoje nerwy na siłę, ponieważ jest wystarczająco powolna, a zatem jest mało prawdopodobne, aby cię zadowolić aktywnym tempem rozwoju, szybkim wzrostem i dużymi rozmiarami.
Zdrowy wygląd takiego zwierzaka będzie doskonałą nagrodą za opiekę i właściwą pielęgnację rośliny.

Oświetlenie

Hamedoraea
Wybierając miejsce dla hamedorii, pamiętaj, że jest bardzo wrażliwy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ale jednocześnie doskonale toleruje cień, a nawet znaczny brak światła. Chodzi o to, że w domu rośnie w cieniu wyższych drzew, dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy w szklarniach i małych mieszkaniach o słabym naturalnym oświetleniu.
Dlatego głównym zadaniem hodowcyodebrać roślinie miejsce w północnej lub zachodniej części pomieszczenia, w którym będzie ono niezawodnie chronione przed działaniem światła słonecznego, zwłaszcza, że ​​może być zaspokojone jedynie sztucznym światłem. Jeśli nie ma innego miejsca, palma poczuje się wspaniale w głębi pomieszczenia, z dala od okien, co znacznie upraszcza jej uprawę i czyni ją atrakcyjną dla nowych hodowców.

Temperatura

Podobnie jak wszystkie palmy, hamedorei uwielbia ciepły, ale nie gorący klimat. Więc jeśli można zapewnić fabrykę w lecie temperatury + 22 ° CDO + 25 ° C, a zimą od 16 ° CDO + 18 ° C, a będziesz zaskoczony nasycony kolor szmaragdowy swoich liściach i stosunkowo szybki wzrost. Roślina nie toleruje ekstremalnych warunków, co oznacza, że ​​spadek temperatury poniżej + 10 ° C będzie dla niej decydujący i może doprowadzić do śmierci.

Dbaj o chadorei w domu

Aby rozwijać się w domu za granicą, nie musisz poświęcać dużo czasu i energii. Zapewniając jej doskonałe nawodnienie, odpowiednią wilgotność, okresowe karmienie, przycinanie i ochronę przed szkodnikami, możesz mieć pewność, że zwierzę otrzyma wszystko, co niezbędne do normalnego rozwoju.

Podlewanie i wilgotność

Hamedoraea
Być może głównym aspektem w uprawie hamodorei jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. We wszystkich innych sprawach piękno jest wystarczająco cierpliwe, a małe błędy w uprawie raczej nie będą stanowiły znacznego dyskomfortu. Chamedora preferuje wilgotny klimat tropikalny, ale w domu nie można było osiągnąć wilgotność tropikach, a tym samym złagodzić roślinę od cierpienia pomocy codziennie latem i spray 1 lub 2 razy w tygodniu w okresie zimowym.

Roślina z wdzięcznością odniesie się do kąpieli pod prysznicem, a ponadto zabiegi wodne zmyją nagromadzony pył z liści. Ponadto do czyszczenia można je czyścić 1 lub 2 razy w miesiącu wilgotną gąbką.
Zapewnienie przyzwoitego standardu życia dla rośliny pomoże i regularne podlewanie.

Jednakże, aby zapewnić, że hamedorea normalnie rośnie i rozwija się, konieczne będzie przestrzeganie reżimów letnich i zimowych. Podczas uprawy należy unikać całkowitego wyschnięcia, a także nadmiernego nawilżania śpiączki ziemskiej. Latem roślina powinna być podlewana co najmniej dwa razy, ale nie więcej niż trzy razy w tygodniu. Zimą dłoń należy podlewać raz lub dwa razy w tygodniu, unikając nawet nieznacznego wysuszenia gleby.

Ważne! Do podlewania hamedoroy powinna być tylko miękka, dobrze utrzymana lub przefiltrowana woda. Wysoka zawartość wapna negatywnie wpłynie na jakość wzrostu i zdrowie dłoni.

Pamiętaj, że nadmierne podlewanie może stać się główną przyczyną rozpadu korzeni palmy.

Najlepsze opatrunek z palmy

Hamedoraea
Ze względu na fakt, że etap czynnego wzrostu palmy przypada na okres od kwietnia do sierpnia, to w tym czasie należy zastosować nawozy. Odżywianie roślin odbywa się średnio co najmniej dwa razy w miesiącu. Jako przydatna substancja dla hamedorah używaj gotowych nawozów “Palm”, ponieważ zawierają one wszystkie niezbędne dla roślin spektrum składników odżywczych.

Zimą i jesienią Twoja palma nie wymaga systematycznego zarządzania nawozami: wystarczy, że w tym okresie roślina będzie otrzymywać nawozy raz w miesiącu. Jeśli zwierzę ma zdrowy i młodzieńczy wygląd, to można zrobić i zrobić bez wprowadzenia dodatkowej paszy jako nadmierną stymulacją wzrostu drzew w zimie może spowodować powstawanie słabych i nierentownych pędów, które zredukuje drobne cechy rośliny. Należy również unikać karmienia w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po transplantacji hamadorei.

Przycinanie liści

Aby hamedorea rosła normalnie, wymagane będzie okresowe usuwanie liści, ponieważ przycinanie palmy jest najważniejszym elementem jej udanego wzrostu w domu.

Usuwając wszystkie pożółkłe lub uschnięte liście, ale postępując zgodnie z procedurą należy przestrzegać kilku prostych zasad, które pomogą zapewnić zdrowie rośliny:

  • Przed przycięciem konieczne jest wytrzeć ekwipunek alkoholem, który zapobiegnie infekcji fitoinfekcjami;
  • suche liście przycina się do żywych tkanek;
  • Miejsca na skrawkach są traktowane preparatami grzybobójczymi.

Walka ze szkodnikami i chorobami hamdorei

Hamedoraea
Hamedoraea jest właścicielem doskonałej odporności, dlatego bardzo rzadko choruje. Jednak przy niewłaściwej pielęgnacji roślina może być podatna na infekcje różnymi rodzajami zgnilizny, plamistością liści lub skurczem pędów. W takim przypadku należy zidentyfikować przyczynę problemu, zrewidować system opieki nad zwierzętami i usunąć wszystkie niedociągnięcia. Jeśli palma jest zanieczyszczona, szkodniki będą musiały użyć środków owadobójczych.

Najbardziej niebezpiecznymi szkodnikami dla hamdorei są sproszkowana morwa i przędziorek. Jeśli zauważysz owady na liściach rośliny, należy je dokładnie spłukać ciepłą wodą z dodatkiem mydła do prania lub płynu do mycia naczyń. Ta procedura nie zniszczy owadów, ale znacznie zmniejszy ich populację.
Po zniszczeniu roztoczy pająka powinna nie tylko mycie rośliny, lecz także do leczenia parapetu, na której stoi chamedora i jego garnka i blyudtse.Dlya Zwalczanie szkodników za pomocą leków, takich jak „Akarin”, „Vertimek” lub „kleszczowe”.

Obecność wełnowca wyda małe okrągłe płytki i lepki sekret utworzony na grzbiecie liści rośliny. Przy nieznacznym wysianiu zaleca się przetrzeć liście i łodygi alkoholem lub nalewką medyczną nagietka. Jeśli powyższe środki są nieskuteczne, musisz posypać dłoń “Fitovermog” lub “Confidential”.
W przypadku, gdy system korzeni chadodea zostanie dotknięty gniciem, będzie wymagał przeszczepu, podczas którego konieczne jest usunięcie wszystkich uszkodzonych obszarów i dodatkowo skorygowanie częstotliwości podlewania.

Przeszczepienie żyrandola w domu

Transplantacja
Hamedora nie jest kapryśny, ale po zakupie potrzebuje natychmiastowego przeszczepu. Ta manipulacja posłuży jako gwarancja dalszego pomyślnego rozwoju zakładu. We wszystkich innych przypadkach palma jest przeszczepiana w środku wiosny. Młode osobniki wymagają częstego przeszczepu. Ta procedura jest wykonywana co najmniej raz w roku. Ale roślina, która miała ponad trzy lata, tak częste zmiany miejsca wzrostu nie są już potrzebne, ponieważ rozwija się bardzo powoli.
Przed przesadzeniem powinieneś kupić nowy garnek dla hamidorei. Pierwszeństwo powinny mieć głębokie, ale niezbyt duże okazy, ponieważ system korzeniowy palm jest dość masywny, a zatem zajmie dużo miejsca na jego rozwój. Szerokie naczynia nie są odpowiednie z tego prostego powodu, że korzenie rośliny rozwijają się nie na całej szerokości, ale na długości i gleba nie opanowana przez roślinę stanie się kwaśna, co negatywnie wpłynie na rozwój krzewów. Dorosłe dłonie są przeszczepiane nie częściej niż raz na trzy lata.

Ważne! Hamedora boleśnie reaguje na ekspozycję systemu korzeniowego.

Rzeczywisty przeszczep jest bardzo rzadki, tylko w skrajnych przypadkach: jeśli gleba jest zainfekowana przez szkodniki lub korzenie dłoni są dotknięte gniciem. We wszystkich innych przypadkach przeładunek odbywa się przy całkowitym zachowaniu podstawowej ziemnej bryły, ponieważ roślina ta ma zbyt delikatne mikroskopijne korzenie, które łatwo ulegają uszkodzeniu. ZiemiaWażną rolę odgrywa skład ziemi dla dobrego rozwoju hoodoray.
Podłoże jakościowe składa się z równych części ziemi darniowej, perlitu, próchnicy i torfu. Obowiązkowym momentem udanej uprawy hamedoray jest ułożenie warstwy drenażowej na dnie doniczki, składającej się z drobnego żwiru lub keramzytu.

Sposoby reprodukcji czadodei

Jeśli zamierzasz uprawiać chomedorea, prawdopodobnie będziesz chciał wiedzieć, że palma mnoży się na kilka sposobów:

  • nasiona;
  • radykalne procesy;
  • podział buszu.
Czy wiesz? W przeciwieństwie do pozostałych palm, hamedoray nie tylko cieszy plantatorów roślin hojnym kwitnieniem, ale także daje im swoje owoce.

Każdy z tych sposobów ma swoje wady i zalety, dlatego każda osoba powinna wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią opcję.

Uprawa z nasion

Hamedoraea
Homedore z nasion w domu może wyrosnąć nawet początkujący. Kupując nasiona, należy zwrócić uwagę na datę ich produkcji. Chodzi o to, że gdy są przechowywane, szybko się starzeją, co negatywnie wpływa na ich kiełkowanie. W przybliżeniu co miesiąc kiełkowanie nasion zmniejsza się o 10%. Jednakże, możesz otrzymywać nasiona chumedore na własną rękę, jeśli masz rośliny obu płci. Aby zapylić palmę za pomocą pędzla, należy zebrać pyłek od samca i przenieść go do kwiatów umieszczonych na żeńskich roślinach. Po dojrzewaniu owoców dłoni wystarczy zebrać nasiona. Przed sadzeniem są moczone przez 5 lub 6 dni w wodzie.

Ważne! Nasiona palmy mają bardzo gęstą skorupę, a zatem, aby z nich wyrosły kiełki, plantatorzy roślin napalili je.

Po namoczeniu nasiona wysiewa się jeden po drugim w szklankach wypełnionych mieszaniną torfu i piasku, przykrywa folią polietylenową i umieszcza w ciepłym miejscu do czasu kiełkowania. Aby upewnić się, że materiał siewny nie jest pokryty pleśnią, raz dziennie na miseczkach podnieść folię, aby napłynęła świeże powietrze.
Hamedoraea
Ponadto konieczne jest systematyczne natryskiwanie gleby w szklankach i zapobieganie jej wysychaniu. Okres kiełkowania nasion jest bardzo długi. Zakupione opcje kiełkują przez 6 lub 8 miesięcy, a zebrane je wydadzą na 2 do 3 miesięcy. Gdy pierwszy liść osiągnie 4 centymetry, kiełek musi zostać przeszczepiony do wspólnego podłoża dla palm.

Podział dorosłego buszu

Hamedorei doskonale się mnoży, dzieląc krzew. Ta metoda jest bardzo prosta i polega na sadzeniu na własnych doniczkach kilku roślin wyrosłych z gęsto zasadzonych nasion.

Technologia rozmnażania okruchu głowy przez podział krzewów:

  • ostrożnie wyjąć roślinę z pojemnika;
  • podzielić krzak na wymaganą liczbę części;
  • każda część jest sadzona we własnej doniczce.

Do rozmnażania palm w ten sposób najlepiej nadaje się środek lub koniec wiosny. Podczas manipulowania ważnymi składnikami udanej operacji stosuje się wyciszone światło, zapewniające wilgotność około 50%, obfite podlewanie i temperaturę powietrza nie większą niż + 30 ° C.

Przez radykalne procesy

Hamedoraea
Wegetatywna wersja rozmnażania chumedorea przez podstawowe rozety jest wygodną i prostą metodą stosowaną przez wielu ogrodników-amatorów. Ta metoda jest dość prosta, a jej wdrożenie nie zajmuje dużo czasu. Oddzielony od krzaka matki, młode pędy są przeszczepiane do oddzielnych doniczek. Technologicznie, metoda praktycznie nie różni się od reprodukcji dłoni poprzez podzielenie buszu.
Hamedoraea ta bezpretensjonalna piękna dłoń, której uprawa może poradzić nawet początkującym kwiaciarniom. Roślina z łatwością przekształci nawet najbardziej ponury apartament w raj.