Szwedzkie rasy bydła

Szwedzkie rasy bydła
Szwedzka hodowla zwierząt to standard, w którym wielu producentów rolnych próbuje się zrównać. Chociaż w północno-zachodniej części kraju panują raczej ciężkie warunki klimatyczne (średnia temperatura w zimie wynosi -17 ° C, latem + 10 ° C), a flora jest skromna, reszta Szwecji jest cieplejsza, a flora jest tam znacznie bogatsza.

Jest w tych regionach (środkowa i południowo-wschodnia część kraju) i słynnej szwedzkiej hodowli bydła.

Charakterystyka głównych ras krów w Szwecji

Wszystkie rasy bydła, które będą przedmiotem dyskusji, są dobrze znane nie tylko w Szwecji, ale także daleko poza jej granicami. I niektórzy – jak na przykład Hereford – byli ogólnie wycofywani w innych krajach (Hereford to nazwa hrabstwa w Anglii, w którym pojawiła się rasa).

Ale dzięki szwedzkim hodowcom, hodowcom bydła i naukowcom zwierzęta te zyskały uznanie na całym świecie.

Hereford

Istnieją 3 rodzaje zwierząt Hereforda:

 • niewymiarowy;
 • średnia;
 • duży.

Hereford

Wygląd Hereforda odpowiada typowym zewnętrznym aspektom kierunków mięsnych:

 1. Wysokość: Byk rośnie średnio do 135 cm w kłębie, krowa – do 125 cm.
 2. Waga: byki ważą do 900 kg (przypadki rejestrowano, gdy masa buhajka osiągnęła 1250 kg), krowy – około 640-860 kg.
 3. Waga cieląt przy urodzeniu: cielęta pojawiają się na światło, o wadze do 35 kg, pisklęta – 26-32 kg.
 4. Objętość piersi: u byka pierś może osiągnąć obwód 215 cm, przy krowie – 195 cm.
 5. Głowa: mały rozmiar, szyja jest mocna i krótka.
 6. Tułów: mocno złożony, wyraźnie wyróżnia się podgardle.
 7. Obudowa: kompaktowy.
 8. Róg: jasny, żółto-szary odcień, z ciemnymi końcami.
 9. Klatka piersiowa i ramiona: silny.
 10. Powrót: prosty, poziomy, z rozwiniętym ukośnym grzbietem.
 11. Nogi: silny, krótki.
 12. Wymię: nie różni się rozmiarem.
Czy wiesz? Byk Dunaju rasy Hereford, z regionu Chelyabinsk, jest największym przedstawicielem rasy w Rosji. Jego waga wynosi 1250 kg.

Lekko kręcony płaszcz jest gęsty i długi, co sprzyja hodowli tej rasy w warunkach niskich temperatur zimowych. Dla tych krów charakteryzuje się czerwono-brązowym zabarwieniem. Mostek, brzuch, czubek ogona są białe. Czasami biały pasek przecina grzbiet krowy.

W przypadku, gdy jeden z rodziców miał białą głowę, ta cecha jest dziedziczona.
Hereford
Produktywność:

 • Produktywność mleczarska. Rasa ta należy do wyraźnych ras produkcji mięsnej, dlatego ich wydajność mleczna jest wyjątkowo mała – nie więcej niż 1200 kg rocznie. Mleko wystarcza tylko do karmienia cieląt.
 • Zawartość tłuszczu w mleku. Liczba ta jest bliska 4%.
 • Wczesna dojrzałość. Rasa jest późno dojrzewająca. Chociaż przeprowadzono prace nad zwiększeniem prędkości wstępnej, nie dały one namacalnych rezultatów.
 • Dojrzewanie płciowe. Zwierzęta są gotowe do krycia do około 2-2,5 roku. Około 3 lat krowy przynoszą pierwsze potomstwo.
 • Wydajność ubojowa. Liczba ta wynosi 62-70%.
 • Przyrost wagi. Zwierzęta tej rasy mają jeden z najwyższych współczynników przyrostu masy / ilości paszy. Przy prawidłowej konserwacji, codziennie staje się cięższy byk o 1,5 kg, a cielę o 1,25 kg. W wieku 2 lat byk waży ponad 800 kg, jałówka – ponad 650 kg.

Krowy Hereford żyją przeciętnie do 18 lat. Ze względu na silną cerę i małe cielaki, krowy są łatwe do zdobycia, specjaliści zwykle nie potrzebują interwencji. Instynkt rodzicielski jest bardzo rozwinięty – krowy otaczają nowonarodzone cielęta z troską i uwagą, nie wolno im brać wymion obcego cielaka.

Ważne! Jeśli chcesz uzyskać zdrowe, żywe potomstwo z Hereford, powinieneś obliczyć czas zapłodnienia krowy w taki sposób, aby opuścił on pierwszą połowę marca.

Ponieważ zapotrzebowanie na tłuste mięso spada, a na chudym rośnie, szybkie tuczenie jest obecnie praktykowane coraz mniej. Rolnicy wolą dłużej hodować zwierzęta i karmić je wysokobłonnikowymi pokarmami, które mają niską zawartość kalorii.
Hereford
Rasa jest lepsza niż większość innych na marmurkową wołowinę.

Herefords dobrze dostosowuje się do wszelkich warunków klimatycznych, jest zdrowy, prawie nie zachoruje nawet na zewnątrz. Głównym warunkiem utrzymania dobrego stanu zdrowia zwierzęcia jest prawidłowo zbilansowane karmienie. W takim przypadku mogą normalnie tolerować mrozy do -30 ° C.

Przy złym odżywieniu, przyrost masy spada 2 razy, zwierzę nie toleruje zimna. W Rosji, na Ukrainie i Białorusi wskazane jest karmienie Mieszkańców metodą kombinowaną: latem na pastwisku, zimą – kiszonką, sianem i mieszaną paszą.

Holstein

Holsztyńczycy to najpopularniejsza rasa mleczna na świecie. Większość z tych zwierząt jest czarna z cętkowanym kolorem, rzadziej czerwono-pstrokate. Do 1971 r. Właściciele czerwonego pstrokatego koloru uznawani byli za niespełniających norm, ale po tej dacie byli zarejestrowani w osobnej rasie.

Do ras mlecznych krów należy również posiadać takie, jak brązowy łotewski, czerwony step, jersey, airshire, Jarosław.

Wygląd Holstein:

 1. Wysokość: Dorosły byk rośnie do 160 cm, krowa – do 145 cm.
 2. Waga: masa dorosłego byka osiąga 1200 kg, w niektórych przypadkach może osiągnąć 1500 kg. Cielę waży 700-750 kg. Zdarzały się przypadki, gdy jałówki były tuczone nawet o 900 kg.
 3. Waga cieląt przy urodzeniu: Nowonarodzone cielę waży 35-43 kg, masa rumianku wynosi 32-37 kg.
 4. Zbuduj: tułów w kształcie klina, pas barkowy długi i szeroki, część lędźwiowa jest dobrze rozwinięta.
 5. Wymię: Duże, z wyraźnymi żyłami, mocno osadzone na ścianie otrzewnej.

Holstein

Produktywność:

 1. Wczesna dojrzałość. Pełnoletni jest wcześnie. Bychkow, którzy nie nadawali się do dalszej hodowli, są wysyłani na rzeź około 1 roku. Do tego czasu ich waga osiąga 700-750 kg.
 2. Zawartość tłuszczu w mleku. Wskaźnik ten osiąga 3,1-3,8%.
 3. Białko. W produktach mlecznych uzyskanych z Holstein zawartość białka wynosi 3-3,2%.
 4. Wydajność ubojowa. Wskaźnik ten jest niski, około 55%. Ale nie jest to zaskakujące, głównym celem rasy jest produkcja mleka. Waga zwierząt szybko rośnie, i chociaż mięso jest małe u krów, jest cenione ze względu na dobry smak i brak tłuszczu.
Czy wiesz? Połowa wszystkich mleka, które otrzymuje się w Szwecji, jest podawana krowom Holstein.

Holsztyńczycy są najbardziej produktywnymi spośród wszystkich przedstawicieli bydła mlecznego. Konkretne wskaźniki zależą od warunków zatrzymania, regionu i sposobu żywienia. Na przykład izraelscy specjaliści stworzyli warunki, które łączą wszystkie sprzyjające czynniki, dzięki którym wydajność mleka w holsztynie osiąga 10 000 kg rocznie.

Zwierzęta w kolorze pestkowozu dają znacznie mniejszą ilość mleka – nie więcej niż 4 tony rocznie; podczas gdy jest bardzo gruby – prawie 4%.

Holsztyńczycy są często wykorzystywani do hodowli innych ras. Jednak te zwierzęta są dość wymagające. Jeśli chcesz, aby twoja bestia była zdrowa, powinna zapewnić niezbędne warunki.
Holstein
Aby zwierzę normalnie rosło i przybrało na wadze, należy unikać takich czynników:

 • niedożywienie;
 • silne wahania temperatury;
 • ciężka ciąża;
 • naruszenia podczas doju.

Holsztyńczycy są bardzo podatni na stres, co z kolei prowadzi do utraty masy ciała, a nawet choroby.

Ważne! Im mniejsza wydajność mleczna krów rasy Holstein, tym większa zawartość tłuszczu i białka. Na przykład w Stanach Zjednoczonych jedno zwierzę daje średnio do 9000 kg mleka rocznie. W tym samym czasie jego zawartość tłuszczu wynosi 3,6%, zawartość białka 3,2%. W Rosji od jednej takiej krowy otrzymuje się 7500 kg mleka rocznie. Indeks zawartości tłuszczu wynosi 3,8%.

Czerwono-pstrokaty

Prace nad hodowlą czerwono-pstrokatych ras rozpoczęły się pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. W celu krzyżowania zabrano czerwone krowy Holstein i Simmental. Prace hodowlane trwały ponad dwie dekady, aw 1998 r. Czerwono-czarna rasa bydła została włączona do księgi rodowodowej.

Wygląd czerwonych i kolorowych krów:

 1. Wysokość: Ten wskaźnik u byków sięga 140-150 cm, krowy rosną do 132-140 cm.
 2. Waga: przy urodzeniu cielęta ważą 36-39 kg, w 1,5 roku – 435-445 kg, dojrzały byk ma masę 920-1000 kg. Masa krowy w pierwszej laktacji wynosi 505 kg.
 3. Zbuduj: silna cera, rozwinięty mostek.
 4. Kolor: czerwono-czarny.

 5. Wymię: okrągłe, masywne.

Czerwono-pstrokaty

Produktywność:

 1. Produktywność mleczarska. Krowy dają co najmniej 5000 kg mleka rocznie. Średnia wydajność wynosi 6600-7000 kg na rok. Są krowy, które mają wydajność w granicach 10 000 kg lub więcej.
 2. Tłuszcz. Mleko ma wysoką zawartość tłuszczu, średnio 3,8%. W historii hodowli 16 osobników oficjalnie zarejestrowanych w rasie, o wydajności większej niż 8400 kg mleka o zawartości tłuszczu wynoszącej 4,26%. Ponadto podano 10 krów, które uzyskały ponad 9 250 kg z zawartością 4,01% tłuszczu, 5 krów, które dały w ciągu roku ponad 10 280 kg mleka (4% zawartości tłuszczu), oraz 4 kawałki o wydajności powyżej 12 000 kg (4,0 %).
 3. Białko. Charakterystyczne wskaźniki to 3,2-3,4%.

Selektywne prace nad ulepszeniem rasy trwają do dnia dzisiejszego. Ich głównym kierunkiem jest zwiększenie produktywności mleka.

Również hodowcy starają się poprawić zdolność przystosowania się zwierzęcia do surowych warunków zimowych.

Ta różnorodność bydła jest dość niewymagająca w treści.
Czerwono-pstrokaty
Jednakże, aby zwierzę mogło przynieść maksymalne korzyści, nie uszkadzając własnego zdrowia, należy przestrzegać kilku prostych zaleceń:

 1. Opracuj i ściśle przestrzegaj harmonogramu żywienia i dojenia. Odstępstwo od ustalonego harmonogramu nie powinno przekraczać 13 minut, w przeciwnym razie może mieć niekorzystny wpływ na przewód pokarmowy i produktywność.
 2. Konieczne jest czyszczenie straganu, zrzucanie każdego dnia lub miejsca, w którym zwierzę znajduje się pod baldachimem.
 3. Obecność świeżej wody w wymaganych ilościach.
 4. Zimą obora powinna być dobrze zaizolowana, projekty są kategorycznie niedopuszczalne. Latem należy unikać przegrzewania.
 5. Bezpłatne wypas w ciepłym sezonie. W tym czasie konieczne jest karmienie zwierzęcia w większości soczystymi ziołami.
 6. Przez resztę roku pasza powinna być zbilansowana i zawierać wszystko, co niezbędne dla boru (wysokiej jakości siano, kiszonka, siano, rośliny strączkowe i mieszanka paszowa). Aby zaspokoić zapotrzebowanie na białko, należy wprowadzić do diety owies i słomę z grochu.
 7. Karmy mieszane podaje się w zależności od tego, ile razy dziennie prowadzony jest dojenie. W przypadku doju burbonowego dwa razy dziennie, koncentrat podaje się zwierzęciu bezpośrednio przed zabiegiem.

Simmental

Krowy rasy Simmental są bardzo popularne w Szwecji, szczególnie w centralnej części kraju.

Ważne! Simmentale są bardzo płodne. Jeśli zdecydujesz się na hodowlę bydła, ta rasa nie może być lepiej przystosowana do tych celów.

Istnieją odmiany mleczne i mięsno-mleczne rasy Simmental. Linia mięsa przystosowuje się dość dobrze do warunków na północy.
Kierunek mięsa i mleka wymaga soczystej paszy. Z tego powodu krowy utrzymywane w północnej i zachodniej części kraju nie mają wysokiej produktywności.

W tych regionach linia mięsna stała się szerzej stosowana. Ale zwierzęta mleczne, które są hodowane w centrum kraju, a także we wschodniej i południowej części, są w stanie podać do 10 000 kg mleka do laktacji.
Simmental
Wygląd Simmentals:

 1. Wzrost. Zwierzęta nie są bardzo duże: byki rosną do 147 cm, krowy – do 135 cm.
 2. Waga. Krowa waży 560-880 kg. Dorosły byk ma masę 840-1280 kg. Masa zwierząt zależy od konkretnego celu tej odmiany: mięso jest bardziej mleczne.
 3. Waga cieląt przy urodzeniu. Byki pojawiają się w świetle, o masie około 44 kg, ważą do 37 kg.
 4. Zbuduj: Krowy mają proste plecy, podłużny kształt ciała z zaokrąglonymi bokami. Byki znajdują się nieco poniżej karku byków.
 5. Głowa: mały.
 6. Szyja: krótki.
 7. Kończyny: krótkie i mocne, dzięki nim można pokonać w poszukiwaniu soczystych traw mil kilometrów.
 8. Kolor: krowy o jasnym zabarwieniu, byki mają kremowy odcień. Wnętrze nóg, żołądka i głowy są białe.
 9. Wymię: mały.

Produktywność:

 1. Produktywność mięsa. Mają wysoką produktywność mięsa (do 65% u byków, do 57% u jałówek). W mięsie są wyraźne włókna, chociaż nie można ich nazwać niegrzecznymi. Zawartość tłuszczu w mięsie wynosi około 12%.
 2. Produktywność jest mleczna. Produktywność linii mlecznej również jest dość wysoka – 4500-5700 kg dla laktacji. Rejestrowano przypadki, w których simmentals dawały ponad 12 000 kg dla laktacji. Chlebiki z linii mięsnej są w stanie podać do 2500 kg mleka do laktacji, co wystarcza jedynie do karmienia cieląt. Często zdarzają się przypadki, gdy simmentale rodzą 2 cielęta.
 3. Tłuszcz. Mleko tych krów ma wysoką zawartość tłuszczu – około 4,1%.
 4. Dojrzewanie płciowe. Krowy są gotowe do kojarzenia po 8 miesiącach, byki mogą stać się producentami w ciągu 18 miesięcy. Zazwyczaj pierwsze trawienie występuje w wieku 24-30 miesięcy. Drugi podział – 13 miesięcy po pierwszym.
 5. Wczesna dojrzałość. Pełnoletni byk trwa około 5 lat.
 6. Przyrost wagi. Zwierzęta dobrze przybierają na wadze. W pół roku łydka waży 185-225 kg. W ciągu 1 roku cielęta ważą 225-355 kg. Jeżeli zwierzęta są prawidłowo karmione, ich waga wzrasta o 0,8-1,0 kg dziennie. W wieku jednego roku krowy i byki są odrzucane do uboju.

Simmental
Simmentals stał się podstawą do hodowli nowych ras w różnych krajach z rozwiniętą hodowlą zwierząt. Na przykład w Stanach Zjednoczonych wycofano czarne generatory, podczas gdy w ZSRR lokalne “rosyjskie simmentały” stanowiły 25% całkowitego wolumenu kraju.

Ważne! Mastitis jest chorobą, która często występuje w chorobach Simmentala.

Podczas hodowli Simmentals musisz pamiętać o osobliwościach ich treści:

 1. Simmentałow musi być dobrze nakarmiony. Tylko w obecności obfitego zbilansowanego odżywiania krowa będzie stale przybrać na wadze.
 2. Zwierzęta te są przeciwwskazane podczas stałego pobytu w boksie. Potrzebują padoku nawet zimą, jeśli nie ma dużo śniegu.
 3. Do karmienia simentalów potrzebne są wysokiej jakości siano, sianokiszonka, doskonała opcja – gotowana kukurydza. Ponadto zwierzę potrzebuje soczystej paszy, 2-3 kg paszy każdego dnia, roślin okopowych, maku i wystarczającej ilości świeżej wody.

Cechy hodowli krów w Szwecji

Sukces Szwecji w dziedzinie chowu zwierząt w ogóle, a zwłaszcza hodowli bydła, poprzedziły poważne przygotowania i rozwój środków technologicznych, legislacyjnych i ekonomicznych, dzięki którym udało nam się podnieść produkcję zwierzęcą na bardzo wysoki poziom. Wielkie dzieło zostało wykonane i kontynuowane przez naukowców i hodowców.
Szwedzkie krowy
W rezultacie można krótko scharakteryzować obecny stan hodowli bydła w tym kraju:

 • Bydło, które jest hodowane w Szwecji, ma najbardziej stabilny układ odpornościowy;
 • Krowy wyróżniają się spokojnym, zrównoważonym usposobieniem i stabilną psychiką, ze względu na doskonałe warunki ich utrzymania;
 • zwierzęta mają doskonałe wskaźniki wydajności, zarówno mięsa, jak i produktów mlecznych.

Pomimo faktu, że Szwecja jest północnym krajem, który nie ma dużych terytoriów, a północno-zachodnia część kraju to w ogóle tundra, hodowla bydła w nim jest dostarczana na najwyższym poziomie.

Doświadczenie Szwedów pokazuje, że przy odpowiednim podejściu, łączącym osiągnięcia nowoczesnej nauki i pracowitości, możliwe jest rozwiązywanie problemów, które na pierwszy rzut oka wydają się nie do zrealizowania.