Świerk kanadyjski “Konica”

stożek jodły
A dom, ogród, a nawet biuro – uniwersalne, a jednocześnie piękne drzewo iglaste “Konica” ozdobi każdy zakątek. Gęsty świerk nie wymaga szczególnej troski – jeśli przestrzegasz podstawowych zasad, to takie piękno łatwo rośnie nawet w domu. Co to jest drzewo kanadyjskie – uczymy się dalej.

Opis świerka “Konica”

Do ogrodnictwa po raz pierwszy, kanadyjski świerk ponad 100 lat temu w Holandii. Samo drzewo jest małe, stożkowate, zwane jest nawet karłowatymi. W ciągu roku sadzonka może dodać długość do 10 cm i do 5 cm szerokości. Maksymalna długość może wynosić 4 metry, ale drzewo to osiąga zaledwie 60 lat życia.
Igły są miękkie, mogą urosnąć do 10 mm, jasnozielony. Nowy wzrost jest zawsze jaśniejszy i bardziej soczysty. To drzewo jest puszyste i wcale nie kłujące. Rośnie dobrze w nieco cieniowanym i osłoniętym od silnych wiatrów.

Być może jest to jedna z niewielu jodeł, które nie potrzebują strzyżenia, – forma zawsze pozostaje taka sama.

Ważne! Wiosenne powodzie mogą zepsuć roślinę. Dlatego sadzonki powinny być mieszane na podwyższonej platformie lub chronione przed zalaniem.

Materiały igłowe są najczęściej produkowane z Holandii, Polski i Danii. Jednak, aby rosnąć i hodować te świerkowe drzewa, możesz i gdziekolwiek.

Rodzaje

Istnieje kilka odmian kanadyjskiej piękności – “Glauc’s Conic” i “Albert Globe”. Mają niewielkie różnice, ale generalnie każda z nich pasuje do każdej sytuacji.

Dowiedz się więcej o gatunkach świerków, a mianowicie: kolczasty, pospolity, niebieski, serbski

“Stożek szkliwa”

Ten naturalnie hodowany świerk karłowaty, Różni się od innych gatunków przyspieszonym wzrostem w pierwszym roku życia. Jest to również odmiana odporna na mróz, więc nie obawiaj się, że małe drzewo umrze. Po raz pierwszy widać, jak igły rosną na wysokości, a jednocześnie niezbyt zachowują swój stożkowaty kształt. Nie martw się, ponieważ z czasem zacznie się wzrost średnicy.

Alberta Globe

Ten gatunek jest znacznie mniejszy niż reszta – do 1 metra długości i tyle samo średnicy. Najważniejszą różnicą jest nazwa – kształt krzewu globus. Pędy są cienkie, krótkie i rosną powoli. Igły drzew iglastych są jeszcze cieńsze i ostrzejsze niż pozostałe. Są też małe stożki w jasnobrązowym kolorze. Na zimno jest bardziej podatna niż “Stożek Glaukowy”.

Alberta Globe

Aplikacja

Zimozielone krzewy zawsze będą dobrze wyglądać w krajobrazie. Może to być dowolny styl – wschodni, europejski. Ogromnym plusem tego świerku jest to, że kompozycje z nim zawsze będą wyglądały świetnie kosztem praktycznie niezmienionych rozmiarów. Dlatego ogród lub ścieżka do domu będzie wyglądać idealnie o każdej porze roku.
Drzewo będzie pasowało do każdej kompozycji kwiatowej lub krzewowej, zresztą ona sama doskonale poradzi sobie z dekoracją terenu. Szczególnie dobry będzie mógł ozdobić trawiaste trawniki – podkreślając prostotę i wyrafinowanie.

Świerk

Ogrody skalne z kamiennymi wałami, rzeźby i małe stawy będą wyglądać bardziej imponująco, jeśli posadzisz pobliski świerk karłowaty. Kulisty lub stożkowy – zależy od smaku ogrodnika, ale miło, że nie możesz wybrać, ale połączyć te typy.

Wybór roślin iglastych dla obszaru należy uznać bliżej cis, jałowiec, modrzew, sosna, jodła, Araucaria, Picea, mericariae lisohvostnuyu, cyprys, Cryptomeria, sosna, tuja.

Krzewy są schludne, więc będzie bardzo harmonijnie patrzeć na małe tarasy, patia, zielone dachy, doskonale udekorować wejście do domu lub ogrodu. Przy drzewostanach dobrze będą wyglądać także drzewa w kształcie stożka.

Ponadto nie jest konieczne kontaktowanie się z projektantami w celu stworzenia kompozycji. Wystarczy równomiernie posadzić sadzonki, a między nimi inne rośliny, aby wytworzyć wokół nich kamienne ścieżki – a ogród będzie już wyglądał ekskluzywnie.

Świerk

Opieka

Oczywiście drzewo będzie dobrze wyglądać tylko przy należytej staranności. Najważniejsze warunki to właściwa gleba i podlewanie.

Ważne! Drzewa nie można sadzić blisko innych roślin, w przeciwnym razie korona może zacząć więdnąć. Minimalna odległość wynosi 15 cm.

Przygotowujemy sadzonki do sadzenia:

 1. Wybierz miejsce – narażenie na słońce jest dopuszczalne, jeśli występuje w postaci rozproszonego cienia. Lepiej jest umieścić go na niewielkim wzniesieniu, aby korzenie nie zalały wiosną.
 2. Zwróć uwagę na glebę – musi być wilgotna i płodna. Słabość jest co najmniej medium. Możesz stworzyć sztuczną mieszankę torfu i liści ziemi, piasku i torfu w stosunku 2: 2: 1: 1.
 3. Wiosna, lato i jesień są idealne do wsiadania. Jednak lepiej jest sadzić w otwartym terenie latem z zamkniętym kłączem, to znaczy, że powinien być grunt z doniczki, aby nie przesadzić z korzeniami. Idealna pogoda jest pochmurna, ale bez deszczu.

Świerk

Pielęgnacja gleby po posadzeniu:

 1. Podążamy za wilgotnością – szczególnie za pierwszym razem. Ale nie możesz wylać drzewa iglastego.
 2. Schowamy się przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego za pomocą płótna.
 3. Ziemia powinna zostać poluzowana, a nie gęsta.
 4. W suszę rośliny należy podlewać w lecie z oddziałów rozpylających wodę regularnie dostarczać nawożenie gleby specjalnymi nawozami sosnowych ( „Appin”, „Cyrkon”, „Dziura”). Nie zapomnij o ściółkowaniu.

Na zimę najlepiej jest ukryć system korzeniowy drzewa. To wystarczy, aby zrobić torfu i kompostu, wymieszać je w równych ilościach i posypać ziemię wokół pnia 5-10 cm. Workowata wymaganego ekstremalne zimno, aby chronić gałęzie z hipotermią.
Ogólnie nic nie jest skomplikowane, ale każdy z tych punktów jest ważny dla normalnego funkcjonowania wiecznie zielonych krzewów.

Świerk

Czy możliwe jest samodzielne odtworzenie świerku stożkowego?

Doświadczeni ogrodnicy oszczędzają na zakupie roślin – oni je pomnażają. I “Conic” nie jest wyjątkiem.

Czy wiesz? Największe drzewo iglaste osiąga 120 m – jest to gigantyczna sekwoja.

Sadzonki i nasiona są używane do reprodukcji “Konica”. Pierwsza metoda nadaje się na okres wiosenny – młode i piękne gałązki ze środka korony są starannie obcięte piętą (kawałek pnia). Jakakolwiek łodyga może wynosić do 11 cm, a dalej przygotowane rozgałęzienia przez około jeden dzień są trzymane w płynie stymulującym. Podczas gdy gałązki są nasycone roztworem, musisz przygotować ziemię. Rozluźniamy ją, nawożymy, a następnie sadzimy nasze sadzonki pod kątem 30 stopni.

Świerk

Aby mieć pędy, lepiej posadzić sadzonki w szklarni, w ciągu najbliższych 6 miesięcy ustali się system korzeniowy. W tej chwili lepiej nie dotykać przyszłych krzewów – wystarczy woda i przewietrzyć pomieszczenie.

Nasiona można zbierać ze szyszek w zimie. Po przetworzeniu ich roztworem stymulującym należy posadzić płytko w ziemi w szklarni i okresowo ją nawadniać.

Sadzonki, jak to możliwe, aby rozmnożyć powojniki, wawrzyn, śliwka, tuja, yoshtu, wiciokrzew wiciokrzew, ogrodnictwo.

Jakie mogą być problemy?

Najczęstsze problemy, z jakimi borykają się ogrodnicy, gdy rosnące świerki kanadyjskie to żółknięcie i odpadanie igieł, chorób grzybowych i pasożytów.
Żółknięcie gałęzi i późniejsze odpadanie igieł może być spowodowane takimi przyczynami:

Świerk

 1. Niewystarczające lub nadmierne podlewanie. Podobnie, niewłaściwa pielęgnacja negatywnie wpłynie na bagno gleby.
 2. Późne lądowanie. Od połowy jesieni, kiedy wzrasta prawdopodobieństwo mrozu, lepiej nie sadzić drzewa, bo inaczej nie będzie czasu na osiedlenie się.
 3. Bezpośrednie światło słoneczne. Mogą wypalić gałązki i z tego powodu żółkną.
 4. Obumieranie krzewu może prowadzić do tworzenia się grzybów i inwazji pasożytów. W przypadku profilaktyki można posypać drzewo “Fundazol” raz na kilka tygodni (na 10 litrów wody potrzeba 10 gramów wody).
Jeśli chcesz wyhodować piękny, wysoki i bujny świerk, dowiedz się, jak go chronić przed chorobą.

Szkodniki

Od szkodników kanadyjski “Conic” czasami nie jest zapisywany nawet dzięki idealnej pielęgnacji. Dlatego musisz wiedzieć, jakich chorób można się spodziewać po krzewach iglastych i jak sobie z nimi radzić.
Kora chrząszcza – pasożyta, z którego fundusze nie zostały jeszcze znalezione. Zjada drewno, a larwy pożerają kłącza, będąc pod ziemią. Drzewo bardzo szybko zaczyna więdnąć i lepiej jest w tym przypadku wykopać krzak i spalić go, aby nie zarażać innych. Trudno zauważyć tego szkodnika, ale są pewne oznaki:

Świerk

 • powstawanie wycieków żywicy na drewnie;
 • obecność mąki wiertniczej;
 • więdnięcie buszu.
Czy wiesz? Najstarszy przedstawiciel drzew iglastych rośnie w Ameryce Północnej – ta sosna ma ponad 4 i pół tysiąca lat.

Również bardzo często jest tzw Choroba Schütte’a – jest sprowokowany przez grzyby. Sama nazwa tłumaczy się jako “pour”. To do zrzucania igieł prowadzi pasożyt. “Konica” nadaje się do takich różnorodnych chorób, jak śnieżny Schutte. Ta choroba rozwija się pod śniegiem w temperaturze 0 ° C. Najczęściej dotyka tych drzew iglastych, które pokryte są śniegiem ponad pół metra. Objawy:

Świerk

 • Kolor zarażonego drzewa zmienia się od lekkiej oliwki do marmuru;
 • Po stopieniu się śniegu można zauważyć szarą powłokę;
 • po tym, jodła staje się czerwona i szara, a na igłach pojawiają się ciemne plamy;
 • igły zaczynają się aktywnie kruszyć.
W mniej zaniedbanych przypadkach rozwiązanie można zaoszczędzić od 1% DNOC.

Również żółknięcie i opadanie igieł może prowadzić do takich pasożytów jak świerkowe falsifornings. Na gałęziach drzewa widać gładkie i lśniące formacje, kuliste – są to kobiety, pokryte tarczą, pod którą składają jaja. Możesz dowiedzieć się o chorobie poprzez następujące objawy:

Świerk

 • degustacja świerka – na igłach pojawiają się żółte grudki ekskrementów i niestrawne cukry;
 • Mrówki i inne owady zaczynają pełzać po drzewie, które trafiają do złóż miodu;
 • Gałęzie słabną, a igły mogą się rozpadać.
Uratuj rośliny opryskowe “Carbophos”, “Actellikom”.

Często krzew iglasty może atakować i mszyce. Widać z takich objawów:

Świerk

 • Igły żółkną i zaczynają się kruszyć;
 • jeśli zastąpisz biały papier gałęziami i potrząśniesz nimi, pojawią się na nim czarne pasożyty – to jest mszyca.

Pozbądź się tej plagi można spryskać wlewem piołunu, czosnku lub mydła potasowego.

Dowiedz się o środkach zwalczania szkodników drzew iglastych – Hermes.

Sam kanadyjski świerk – piękna dekoracja każdego ogrodu lub tarasu. Jednak, aby wiecznie zielone drzewo cieszyło się pięknem i jasnością przez wiele lat, roślina wymaga opieki. Przestrzegając wszystkich zasad, nie tylko uratujesz krzew od śmierci, ale możesz zapobiec pojawieniu się chorób.