Suszony czosnek: korzyści i szkoda, przepisy kulinarne

Suszony czosnekCzosnek jest znany wielu jako przyprawa i przyprawa korzenna, nadając potrawie szczególny smak i zapach. Jest również znany ze swoich leczniczych właściwości i jest bardzo aktywnie wykorzystywany w medycynie ludowej. Pitagoras nazwał go “królem przypraw”, a Słowianie powiesili go w domu jako strażnika przed złymi duchami i złymi duchami. Wiele legend opowiada o tej niezwykłej roślinie i jej magicznych i leczniczych właściwościach.

Korzyści i szkodliwość suszonego czosnku

Jest bogaty w witaminy, minerały i kwasy, ma unikalne właściwości lecznicze. Składa się z: potasu, magnezu, sodu, fosforu, miedzi, żelaza, grupy witamin B, a także innych minerałów i przydatnych kwasów. Osobliwością warzyw jest jego aromat, który powstaje z naturalnego eteru allicyny, który ma właściwości antyoksydacyjne i antyseptyczne.
Suszony czosnek
Przydatne właściwości suszonego czosnku można nazwać:

 • wspomaga trawienie. Kiedy to pachnące warzywo dodaje się do potraw o wysokiej zawartości tłuszczu i mięsa, wzmacnia proces trawienia takiego “ciężkiego” jedzenia. Wpływając na wątrobę, stymuluje produkcję enzymów do przetwarzania produktów;
 • obniża poziom cholesterolu, który osadza się na ściankach naczyń krwionośnych i może powodować wzrost ciśnienia krwi;
 • zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi;
 • ma korzystny wpływ na organizm ludzki, cierpi na miażdżycę. Pod wpływem kompleksu złożonego z mikroelementów rozwarstwiają się trombiny wewnątrznaczyniowe;
 • hamuje tworzenie się komórek nowotworowych. W wyniku badań przeprowadzonych przez izraelskich naukowców stwierdzono, że allicyna, która jest częścią czosnku, zapobiega wzrostowi komórek rakowych, neutralizując wolne rodniki;
 • ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwdrobnoustrojowe. Phytoncids, zawarte w dość dużej ilości, są szkodliwe dla gronkowców, bakterii, salmonelli, jelit, a nawet bakterii błonicy. Był używany podczas wojen jako środek antyseptyczny do leczenia ran;
 • w kobiecym ciele czosnek może zwiększać poziom estrogenu;
 • z długotrwałego i regularnego korzystania z tego pachnących mężczyzn roślinnych, przestaną się martwić o problemy z potencją, poprawy ich zdrowia reprodukcyjnego, ponieważ może on zapobiec zapalenie gruczołu krokowego.

Suszony czosnek
Szkodliwość czosnku może być:

 • Nadmierne spożycie jakiegokolwiek produktu spożywczego może powodować problemy i negatywne skutki dla zdrowia ludzkiego. Po przestudiowaniu użytecznych właściwości cudownego warzywa warto powiedzieć, że nie należy dać się zwieść jego nadmiernemu stosowaniu jako pokarmu, nie powinien on przekraczać 2-3 ząbków dziennie;
 • istnieją przeciwwskazania, w których jego użycie należy ściśle ograniczone albo zdecydować się: w takich chorobach przewodu pokarmowego, jak zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzód żołądka, wrzód dwunastnicy, zapalenia trzustki; przy problemach z wątrobą, a mianowicie: zapalenie wątroby, nerczyca, zapalenie nerek;
 • karmienie piersią. Ponieważ mleko matki ma smak tych pokarmów, które moja mama jedli przed karmienia piersią i czosnek ma bardzo wyjątkowy smak i aromat, dziecko może nie lubi mleka, a on nie chce karmić.
Czy wiesz? Rękopisy starożytnego Egiptu zawierały ponad 20 receptur na leczenie chorób czosnkiem.

Który czosnek najlepiej wybrać

Prawie wszystkie odmiany roślinne odpowiednie do jego suszenia, ale niektórzy mogą stracić smak w utracie wilgoci.
Suszony czosnek
I nadal konieczne jest, aby zatrzymać swój wybór na takich ocenach jak:

 • Srebrzysty biały;
 • Creole;
 • Kirowograd;
 • Starobelsky biały;
 • Ukraiński biały;
 • Południowa purpura;
 • Bronnitsky;
 • Kalininsky;
 • Rostovsky.
Dowiedzieć się, co użyteczne właściwości strzałki, czosnku, a także w jaki sposób można przygotować zieloną czosnek.

Jak przygotować czosnek do suszenia

Jeśli przygotowanie czosnku do suszenia odbywa się w fabryce, cały proces będzie się składał takich etapów, jak: mycie produktu, jego wstępne suszenie, cięcie, a następnie etap suszenia. Surowiec jest umieszczany w specjalnym sprzęcie, gdzie jest czyszczony, a następnie myte. Następnie przechodzi do etapu wstępnego suszenia, w którym oczyszczone i umyte zębiska są umieszczane w wirówce, która po odwijaniu usuwa całą nadmiar wilgoci po praniu.

Ważne! Aby umyć czosnek przed wysuszeniem w domu, nie jest możliwe, ponieważ może on pleśnieć.

Ponadto, tnie się na specjalnym urządzeniu i jest gotowy do suszenia w komorze suszenia za pomocą odwrotnej pieca przepływowego.
Czyszczenie czosnku
W domu czosnek jest również niezbędny wcześniej pozbyć się nadmiaru wody. W tym celu w gospodarstwie domowym, przed kopaniem, nie jest ono podlewane przez kilka dni i jest obserwowane, aby w przededniu nie było deszczu. A jeśli kupiłeś czosnek na rynku i nie masz pewności, w jakich warunkach został on wykopany, konieczne jest jego rozłożenie na płaskiej powierzchni do wysuszenia na ulicy lub na balkonie.

Możesz po prostu rozłożyć papier i pozostawić go w rozłożonej formie na kilka dni. Warto zauważyć, że aby zaoszczędzić więcej użytecznych właściwości, minerałów i witamin, należy unikać suszenia w bezpośrednim świetle słonecznym.

Czytaj także o sposobach suszenia pomidorów, marchew, papryka, cukinia, dynia, cebula, pasternak, seler, brokuły, grzyby, nasiona dyni, orzechy.

Jak suche ząbki czosnku na zimę

Jest wiele sposobów na suszenie czosnku na zimę. Niektórzy ludzie wolą to robić bez niszczenia głowy, wielu lubi tworzyć żarówki z suchej botaniki, przypominające warkocze i wieszać w domu. Przez wiele lat taki czosnkowy rożen był uważany za domową straż przed złymi duchami i złymi duchami. Ale najpopularniejszą nowoczesną metodą jest suszenie ząbków czosnku.

Naturalny sposób

Przed rozpoczęciem suszenia należy oczyścić z łuski czosnek.
Suszenie czosnku
Aby to zrobić, możesz użyć kilku porady kulinarne:

 • Naciskaj na główkę czosnku płaską stroną noża, co spowoduje rozpad głowy i płatki same się zaczną poruszać;
 • Można również umieścić główkę czosnku w metalowej misce, wstępnie ją posiać nożem w sposób opisany powyżej, przykryć kolejną miską i mocno nią potrząsnąć. Otwierając miskę, łuska będzie leżeć oddzielnie od idealnie oczyszczonych ząbków.

Po oczyszczeniu czosnku należy go sprawdzić pod kątem ciemnych plam lub uszkodzeń. Następnie każdy ząb przecina się na pół i rozlewa na płaskiej powierzchni z plasterkami. Osusz go w suchym miejscu z dobrą wentylacją lub świeżym powietrzem w cieniu, aby uniknąć bezpośredniego nasłonecznienia. Proces suszenia należy kontrolować, obracając surowiec co kilka dni. Rezultatu suszenia w ten sposób można się spodziewać za tydzień lub dwa.

Zalecamy, aby przeczytać o suszenia i zbierania zielonych: pietruszka, koper, rukolą, szczaw, kolendry, szpinaku, zielonej cebuli, cebula, czosnek dęty, tymianek, mięta, liście malin, wiśni liści.

W piekarniku

Suszenie czosnku w piekarniku nie różni się zbytnio od podobnego naturalnego procesu, ale oczywiście nie potrwa dwa tygodnie. W piekarniku proces ten będzie znacznie szybszy i zajmie od 3 do 6 godzin. Aby przygotować lepiej pokroić na cienkie plastry i plastry, co znacznie przyspiesza proces usuwania wilgoci z produktu.
Suszenie czosnku w piekarniku
Ważne jest, aby wiedzieć, że suszone warzywa zachowają wszystkie przydatne substancje i minerały po zmianie swojego zwykłego stanu. Następnie musimy przykryć blachę do pieczenia papierem pergaminowym i ułożyć plasterki czosnku w jedną warstwę. Temperatura w piekarniku powinna być niska, około + 50 ° C, co stopniowo usunie wilgoć, zachowując całe bogactwo produktu. Umieszczając w piekarniku blachę do pieczenia, konieczne będzie wykrycie czasu i sprawdzenie stanu czosnku po 3 godzinach.

Plastry należy mieszać okresowo, pozwalając, aby nieco się ochłodziły, a następnie odesłano z powrotem do piekarnika i ostatecznie sprawdzono pod kątem wytrzymałości. Jeśli plasterek czosnku stał się kruchy i pękł, to proces suszenia się skończył, jeśli jest elastyczny i miękki, suszenie powinno być kontynuowane. Aby stworzyć dopływ świeżego powietrza, drzwi piekarnika można otwierać od czasu do czasu. Jeśli piec ma tryb konwekcyjny, znacznie usprawni to proces wymiany powietrza.

Ważne! Plastry czosnku muszą być stale monitorowane, aby nie wypaliły się i nie stały się zbyt brązowe, w przeciwnym razie smak wysuszonego produktu stanie się gorzki.

W elektrycznej suszarce

Różnorodne urządzenia domowe zadowolą nowoczesne gospodynie domowe i ułatwiają pracę domową. Jednym z procesów, które uzyskały uznanie wielu gospodyń domowych zaczął suszenia warzywa suszarek. Spójrzmy na suszenie czosnku w tej maszynie.
Suszenie czosnku
Aby odsłonić odwodnienie czosnku, należy go usunąć z łusek i łuski i umieścić w jednej warstwie na suszarce rusztowej. Podłączając prąd, musisz ustawić temperaturę +50 … + 60 ° C i rozpocząć proces. Odbywa się to również od 3 do 6 godzin, w zależności od grubości plastrów ciętych i zespołu napędowego.

Dowiedz się, jak wysuszyć tymianek, miętę, liście malin, liście wiśni na herbatę, aby zachować właściwości lecznicze.

Jak zrobić proszek czosnkowy w domu

Kiedy nauczysz się suszyć czosnek do przyprawiania, możesz zacząć robić przyprawę smakową. Gdy warzywo jest dobrze wysuszone, ma przyjemny złoty kolor, a jego zraziki łamią się dobrze po naciśnięciu, możesz rozpocząć proces mielenia go. Aby to zrobić, użyj filiżanki kuchennego blendera lub młynka do kawy.

Włóż wysuszone plastry do maszyny, zmiel je do stanu sproszkowanego. Następnie konieczne jest uzbrojenie w sito, aby przesiać otrzymany materiał sypki i, jeśli to konieczne, wielokrotnie mielić pozostałe duże ziarna i cząstki, aż do uzyskania jednolitego drobnego proszku. Jeśli chcesz dodać większe cząstki przyprawy do jedzenia, aby lepiej poczuć czosnek w naczyniu, możesz uniknąć procesu przesiewania.
Suszony czosnek

Jak i gdzie przechowywać w domu

Gotowy czosnek w proszku przechowywane w papierze, jeśli planujesz używać przypraw w niedalekiej przyszłości, albo w obcisłe ciemnych szklanych pojemników, jeśli chcesz zaopatrzyć się w przyprawy długo. Jeśli pojemnik przyprawy nie są prawidłowo zamknięte, jasny i intrygujący aromat przypraw rozwieje się w czasie.

Wysuszone plastry można przechowywać w hermetycznie zamkniętym pojemniku, w ciemnym i suchym pomieszczeniu, bez dużej wilgotności i nagłych zmian temperatury, przez kilka miesięcy.

Czy wiesz? W celu szybkiego suche przyprawy nie pogorszyła i nie uzyskał żadnego nadmiaru wilgoci, to lepiej, aby wpisać produkt ze słoika, w którym jest przechowywany, czystej i suchej łyżki.

Suchy czosnek

Jak używać suchego czosnku

To wysuszone warzywo często występuje jako przyprawa do potraw z mięsa i warzyw. Dodawany jest do sałatek i zup w wielu orientalnych i azjatyckich recepturach. Daje smak i pikanterię, jest w stanie przekształcić nawet najbardziej znane jedzenie w niezapomniane arcydzieło.

Dowiedz się więcej o tym, jak używać przypraw w kuchni: pieprzu (czarny, chili, papryka ostra), kurkuma, gałka muszkatołowa, Cassia, berberysu, koper, pietruszka, rozmaryn, bazylia, majeranek, mięta, melisa, tymianek, koper, chrzan, Chabrov, estragon, lawenda, nasturcja, szałwia, trybula.

Dodając suchy czosnek w żywności, możesz poprawić swoje zdrowie poprzez zwiększenie odporności osoby. Regularne spożywanie jest zapobieganiem wielu chorób zapalnych i zakaźnych. Biorąc pod uwagę korzyści opisane w tym artykule, nie zapominaj o dokładności używania produktów czosnkowych i przeciwwskazaniach do ich stosowania.

Nabycie suszonego czosnku jest sposobem na zachowanie użytecznych właściwości produktu. Aromat i smak tego warzywa mogą sprawić, że każde danie będzie bardziej interesujące i apetyczne. Tradycyjna medycyna aktywnie wykorzystuje czosnek w swojej naturalnej i wysuszonej postaci do leczenia wielu chorób i poprawy stanu zdrowia ludzi.