Specyfika organizacji obory z dołączoną zawartością bydła

Krowa
Najczęstszą metodą trzymania krów jest uwiązanie. Jest aktywnie wykorzystywany zarówno w małych gospodarstwach domowych, jak i na skalę przemysłową. W tym artykule omówimy jego zalety i wady, a także przedstawimy zalecenia dotyczące organizacji takiego systemu treści dla bydła.

Zalety i wady związanej zawartości krów

Główne zalety tej metody to:

  • zapewnienie dokładniejszej racjonowania podczas karmienia zwierząt – znacznie łatwiej jest uwzględnić stan fizjologiczny każdego osobnika;
  • uwzględnienie cech osobniczych zwierząt podczas dojenia (mleczność, kształt wymienia);
  • brak kolizji między krowami, co prowadzi do zmniejszenia stresujących sytuacji w stadzie;
  • ułatwienie organizacji rachunkowości zootechnicznej;
  • ułatwiać kontrolę, brać pod uwagę fizjologiczne i kliniczne stany osobników, a tym samym zwiększać skuteczność środków terapeutycznych i zapobiegawczych;
  • zwiększenie produkcji mleka;
  • zmniejszenie kosztów paszy.

Wiążąca zawartość krów

Wady metody obejmują:

  • ograniczenie procesu automatyzacji gospodarki;
  • wzrost kosztów pracy.
Czy wiesz? Krowy mają specjalną strukturę oczu, więc widzą świat w powiększonej formie. Z tego powodu zwierzę może się przestraszyć, jeśli podejdzie gwałtownie do bliskiej odległości.

Cechy organizacji

Aby bydło było efektywne i opłacalne, ważne jest, aby właściwie zorganizować jego zawartość. Zastanówmy się, na co warto zwrócić uwagę przy wiązaniu metody trzymania zwierząt.

Segmentacja według sklepów

Dzięki tej metodzie stajnie muszą być rozmieszczone w rzędach, a dwa rzędy są połączone z kanałami rufowymi lub nawozowymi. Jeden wiersz powinien zawierać nie więcej niż 50 sekcji. Każda buda musi mieć swobodny dostęp do obszarów spacerowych, wybiegów pastewnych lub pastwisk.
Wiążąca zawartość krów
Jeśli na farmie jest ponad 200 osób, pomiędzy obiema stodołami znajdują się dwie wspólne stodoły, takie jak dojenie, pranie, pompowanie próżniowe, pomieszczenie do odpoczynku i łazienka.

Wymiary przeciągnięcia

Powierzchnia stoiska dla jednego milchu, martwa krowa powinna wynosić 1.7-2.3 metrów kwadratowych. Szerokość stoiska wynosi 1-1,2 m, a długość 1,7-1,9 m. Nie zaleca się skracania kramu, ponieważ krowy naciskają swoje tylne kończyny lub stają na krawędzi, co może prowadzić do ich ześlizgnięcia się. Rezultatem jest rozwój choroby kopyta.

Ważne! Aby utrzymać normalne warunki utrzymania bydła metodą uwiązaną, ważne jest, aby co tydzień przeprowadzać dokładną kontrolę boksów, ponieważ zwierzęta mogą powodować uszkodzenia struktur.

Zgodnie z zaleceniami zagranicznymi szerokość stajni nie może być więcej niż dwa razy większa od samej krowy, mierząc w ramionach, ale nie może być mniejsza niż wartość uzyskana przez pomnożenie długości ciała zwierzęcia przez współczynnik 0,75. Długość stoiska powinna wynosić 90-95% długości osoby plus 0,2 m.

Karmienie i pojenie

Do produkcji podajników należy stosować gęste, odporne na wilgoć materiały, łatwe w czyszczeniu i dezynfekcji. Podajnik powinien znajdować się 6-7 cm nad łożem straganu. W małych gospodarstwach zwierzęta są karmione ręcznie – pożywienie dla każdego składa się po kawałku, w ten sam sposób odbywa się picie. Ważne jest, aby upewnić się, że w zbiorniku jest zawsze czysta woda.
Krowy jedzą

Obecnie stosowane są dwa rodzaje urządzeń do dystrybucji paszy: stacjonarne, które są zamontowane w stodole i mobilne. Do stacjonarnych należą śruba, pręt, podajniki pasów. Są niewygodne, ponieważ pasza może je przeciążać, dlatego będzie brudna w boksach, a czyszczenie i dezynfekcja będą raczej problematyczne. Według weterynarzy są one bardziej niebezpieczne niż mobilne, ponieważ przyczyniają się do szybkiego rozprzestrzeniania się chorób.

W gospodarstwach o małej pojemności popularne jest stosowanie dróg zawieszeniowych, takich jak DP-30, wózki ręczne, podajniki drutu, podajniki paszy KU-72. Do picia pije się AP-1, PA-1. Są higieniczne, łatwe do czyszczenia.

Dowiedz się, w jaki sposób zatrzymać krowy i zrobić stragan.

Technologia dojenia krów z powiązanymi treściami

Dojenie zwierząt z tego typu zawartością odbywa się w boksach. Przećwicz korzystanie z przenośnych wiader lub linii mleka do zbierania mleka. W przypadku małego gospodarstwa proces dojenia najczęściej nie jest automatyczny, ponieważ zakup sprzętu wymaga dużych kosztów materiałowych.

Krowa jest dojeniana ręcznie, dekantując mleko do wiadra lub podobnych pojemników. Jeśli dojenie jest zautomatyzowane w wiaderkach, wówczas stosuje się jednostkę DAS-2B, która obejmuje dwusuwową maszynę do dojenia DA-2 Maiga.
Przewód mleczny
Można również użyć instalacji AD-100 zawierającej maszynę do doju trójstopniowego “Wołga”. Jeśli dojenie odbywa się w rurociągu mlecznym, warto skorzystać z instalacji “Molokoprovod-100” lub “200”, również odpowiedniej dla Dźwiny. Warto zauważyć, że koszty pracy w przypadku rurociągu mlecznego są znacznie zmniejszone.

Ważne! Aby utrzymać krowy, byki i krowy stajnie metodą stajni, konieczne jest budowanie długich straganów, a dla osób w okresie suchym – krótkie. W pierwszym przypadku potrzeba długich straganów wynika z faktu, że zwierzęta są w nich uboju.

Usuwanie obornika

Obecnie aktywnie wykorzystywany jest intensywnie stosowany system usuwania obornika. Metoda ta jest odpowiednia zarówno do utrzymania małych stodół, jak i do przemysłowej skali uprawy bydła. Każdy rolnik może go zbudować przy użyciu prostych materiałów budowlanych.

W systemie samowystarczalnym ważne jest, aby umieścić tylne nogi zwierzęcia na krawędzi grilla, tak aby kał i mocz wpadły do ​​specjalnego kanału, który znajduje się z lekkim nachyleniem w stronę odbiornika nawozu.

Poznaj zalety i wady luźnych krów.

Minimalna głębokość kanału powinna wynosić 60-70 cm, w miejscu, w którym trafia do odbiornika nawozu, znajduje się klapa-przepustnica. Pełne napełnienie zajmuje około 7-8 dni, po czym suwak zostaje otwarty, a sama masa wpływa do odbiornika nawozu lub do specjalnego pojemnika umieszczonego pod odpływem.
Usuwanie obornika
Powiązane treści na skalę przemysłową obejmują zastosowanie systemów transportu skrobaków i prętów do usuwania obornika. Najbardziej powszechnymi systemami zgarniaczy są TSN-3 i TSN-2. Podczas korzystania z tych mechanizmów obornik jest usuwany i ładowany do pojazdu w tym samym czasie, po czym jest zabierany na pola. Wśród niedociągnięć – ciągłe zatrudnienie transportu mobilnego, a także niemożność eksportu obornika przy złej pogodzie.

Czy wiesz? Krowy są bardzo wrażliwe na upływ czasu: jeśli zaczniesz dojenie zwierzęcia przez 20-30 minut później niż zwykle, dasz mu o 5% mniej, a jego zawartość tłuszczu również będzie niższa.

Związana zawartość krów jest dość skuteczną metodą w rolnictwie. Warto jednak pamiętać, że ważne jest przestrzeganie zasad przy organizacji takiej stodoły i uwzględnianie potrzeb poszczególnych osób w celu uzyskania dobrej wydajności.