Siać kalafior dla sadzonek

Kalafior
Rozwijaj takie warzywo jak kalafior, w naszych warunkach klimatycznych nie jest tak łatwo.

Jednak znając szczególną opiekę nad nim i zachować wszystkie niezbędne sadzenia i uprawy technologii, można zadowolić siebie i bliskich najpiękniejszą, smaczne i przydatne rodzaj kapusty.

Najlepsze odmiany kalafiora

Kalafior bogate w witaminy C, A, B, E, D, K, H, U i komponenty, takie jak aminokwasy, węglowodanów, skrobi, celulozy, pektyny, kwasy organiczne, naturalne cukry, białka, kwasu polinienasyconego, biotyna, związek puryny . Rodzaje kalafiora różnią się pod względem dojrzewania. Różnica w dojrzewaniu każdej odmiany wynosi około 14 dni.

Czy wiesz? Ibn Sina, znany jako Awicenna, zalecał spożywanie zdrowego warzywa w zimnych porach roku w celu wzmocnienia odporności organizmu i fizycznej wytrzymałości.

Odmiany kalafiora
Kryteria wyboru odmian:

 • Lepiej jest kupować odmiany odporne na niekorzystne warunki pogodowe, nieodporne na poziom wilgotności ziemi i rodzaj gleby.
 • Odmiany powinny być odporne na szkodniki i choroby.
 • Kultury powinien wybrać w zależności od pożądanego rezultatu – uzyskanie wysokiej otrzymując produkt (typ hybrydowy powszechnie stosowane), lub możliwości wyboru (odmian wybranych gatunków).
 • Konieczne jest uwzględnienie wczesnej dojrzałości odmian w zależności od warunków klimatycznych w regionie sadzenia. Tak więc na obszarach o krótkich, chłodnych i obfitych opadów w lecie lepiej używać bezpretensjonalnych odmian wczesnego dojrzewania. A w regionach południowych można uprawiać bardziej kapryśne, ale plonujące i smaczne odmiany średniej i późnej dojrzałości dojrzałości kapusty.
Kapusta wpływa na wiele gatunków – kapusta kapusta, biała głowa, brokuły, Bruksela, Pak-Choi, Savoy, kalarepa, Pekin.

Śniegowa piłka
Kultura warzywna podzielona jest na następujące grupy:

 • Wczesne dojrzewanie – odmiany, których dojrzałe łby tworzą się 90 dni po posadzeniu nasion. Bardzo wczesne dojrzewanie już w 55-65 dniu po wysianiu nasion. Zbiór nasion można wykonać po 170-205 dniach. W tej grupie można spotkać tradycyjne odmiany i hybrydy “kuli śnieżnej”, “Bolero”, “Early Gribovskaya 1355”, “gwarancja”, “Lato Resident”, “Express” hybrydy “Movir 74”, “Malimba F1”, „Alabaster F1 “,” Boldo F1 “.
 • Środkowe dojrzewanie – różnią się dłuższym okresem dojrzewania, do 130 dni. Czynnik ten wpływa na wydłużenie okresu trwałości uprawy. Dojrzałość nasion osiąga dopiero po 205 dniach. Przez średnią ocen okres dojrzewania to: “White Beauty”, “Bora”, “Bravo”, “Autumn Giant”, “Flora Blanca”, “Parisienne”, “Mid-Fargo”, “Ondine”, “Pioneer”, “Patriotyzm” , hybrydy “Classic F1”, “Chambord F1”.
 • Późni chłopi – odmiany dojrzewające dłużej niż 130 dni i znajdujące popularność głównie w regionach południowych. W regionach centralnych możliwe jest zapobieganie zamarzaniu kultury za pomocą uprawy szklarniowej. Dojrzewanie nasion zachodzi do 220 dni. Niewątpliwą zaletą późnych odmian jest ich plon, wielkość głów i wysoka wydajność zbiorów. Korzystnie hoduje się formy hybrydowe: Amerigo F1, Cortez F1, Fortroy F1, Skywalker F1.
 • Egzotyczne odmiany i hybrydy – współcześni hodowcy tworzą niezwykłe w kolorze i tworzą gatunki kalafiora. Próbki odmianowe i hybrydowe z różowym pomarańczowym i fioletowym kwiatostanem zostały już wyhodowane. Od wczesnego dojrzewania niezwykłych gatunków – „Graffiti F1” (fioletowy), „Rosamunde” (jasny kolor fioletowy), „Emerald Cup” (sałata zielona stożkowaty kwiatostan). Połowy – „Yarik F1» (orange) „Veronica F1» (żółto-zielone kwiatostany stożkowe). Odmiana średnio późna to “Sycylia” (ma ciemne szkarłatne głowy).

Graffiti F1

Czy wiesz? Miejsce narodzin kalafiora to Syria. Stamtąd warzywo dotarło na wyspę Kreta, a następnie do Francji i Holandii. W XIV wieku nasiona kapusty przybyły do ​​Włoch, aw XVII wieku Anglicy mogli go skosztować. W Rosji kultura została sprowadzona za panowania Katarzyny Wielkiej i tylko przedstawiciele wyższych klas stosowali ją w swoich dietach. Dzisiaj kalafior jest stosowany praktycznie na całym świecie – jest drugą najpopularniejszą kapustą po białej głowie.

Kiedy sadzić

Warianty kiedy sadzić kalafior na kiełkach, trochę:

 • Gatunki wcześnie dojrzewające siew w dniach 15-22 marca z dalszymi lądowaniami na ziemi po 30-55 dniach.
 • Średnio dojrzewające odmiany siać 30 marca – 12 kwietnia i posadzić w ziemi po 35-45 dniach.
 • Średnio późne okazy przejdź do siewu od 25 kwietnia do 12 maja z lądowaniem w 30-40 dni.
 • Późne gatunki, którego zbiory są zbierane jesienią, wysiewa się 5-17 czerwca i sadzi w glebie po 32-35 dniach.

Bez nasion nasiona wysiewa się w otwartej ziemi pod koniec kwietnia, kiedy ziemia osiąga temperaturę 5 ° C. Niektóre z najbardziej popularnych odmian kapusty bezpestkowej to “Amethyst”, “Fortados”, “Maliba”, “White perfection”. Ametyst

Wysiew nasion

Sadzenie nasion wczesnego kalafiora na sadzonki rozpoczyna się od przygotowania gleby i pojemników do sadzenia.

Pojemność i gleba do sadzenia

Wysokiej jakości siewki kalafiora uzyskuje się na dwa sposoby:

 • zwyczajne (z lądowaniem w dużych skrzynkach lub szklarni);
 • ceramiki (sadzenie w donicach lub kasetach torfowych).

Sadzenie sadzonek jest pożądane na bardzo luźnym podłożu, ponieważ system hodowli korzeni jest raczej słaby. Pod tym względem technologia garncarska jest bardziej skuteczna. Technika mieszana jest również dość powszechna i polega na sadzeniu nasion w skrzynkach i wykorzystaniu torfowych doniczek do zbioru.

Sadzenie sadzonek w kasetach ułatwia proces uprawy kalafiora – zbieranie, przetwarzanie roślin i pojenie.

Wszystkie rodzaje torfu są odpowiednie do przygotowania gleby. Jest bogaty w tlen, nie zagęszcza i doskonale wchłania wilgoć. Przy stosowaniu torfu niskiego należy dodać 1/3 trocin. Następnie mieszaninę torfową należy gotować na parze przez 2 godziny i dodać do niej nawóz azotowy (mocznik, azotan amonu lub złożone nawozy).
Sadzonka
Dodatkowo należy dodać 10 litrów gleby:

 • złożone nawozy 50-70 g;
 • mąka dolomitowa 300-450 g;
 • popiół z drewna 1 szkło.

Dezynfekuj glebę roztworem nadmanganianu potasu. Zbiorniki do wysiewu należy wypełnić mieszaniną do sadzenia, nie przykrywać 1,5 cm od krawędzi i wlać.

Technologia siewu

Przygotowanie nasion polega na selekcji dużych okazów, co zwiększa wydajność kalafiora o około 30%. Dodatkowy materiał sadzenia powinny być pozostawione w gorącej wodzie (50 ° C) przez 20 minut, szybko chłodzi się i traktuje roztworem nadmanganianu potasu, formalina lub soku z czosnku, pozostawiając nasion dla odkażania kilku godzin.

Ponadto nasiona i sadzonki można namaczać w stymulantach wzrostu – Kornevine, Energene, Kornerost, Sprout, Heteroauxin, Epine.

Ziemia w zbiornikach do lądowania powinna być dobrze wyrównana. Posiew kalafiora dla sadzonek odbywa się poprzez penetrację nasion do gleby o około 1 centymetr. Ponadto powierzchnia pokryta jest popiołem drzewnym lub piaskiem kalcynowanym i dobrze nawilża ziemię za pomocą rozpylacza. Aby stworzyć warunki szklarniowe dla roślin, należy je przykryć folią lub szkłem i umieścić w ciepłym miejscu. Po 3-5 dniach pojawią się pierwsze sadzonki.

Pielęgnacja nasion

Kiełkujące kiełki należy usunąć ze szklarni i przenieść do chłodnego (nie więcej niż 10 ° C) oświetlonego miejsca. Młode sadzonki kalafiora hodowane w domu są zwykle umieszczane na parapecie. Ostra zmiana temperatury i światła zatrzyma obfity wzrost roślin, a sadzonki się nie rozciągną. Po 5 dniach temperaturę powietrza należy zwiększyć do 15 ° C.

Ważne! W przypadku siewek w temperaturze powyżej 20 ° C, przyszłe kwiatostany kapusty tracą swoją gęstość i jakość.

Aby utrzymać prawidłowy reżim temperatury, lepiej jest robić pędy na werandzie, balkonie lub w szklarni.

Aby uniknąć erozji gleby i uszkodzenia kiełków, pożądane jest podlewanie za pomocą rozpylacza. Środki zapobiegawcze w zwalczaniu choroby sadzonki czarnej nogi są przeprowadzane w postaci dodania wody do fungicydów wodnych – “Bactovita”, “Fundazola” lub “Fitosporin”.

Rozwój chorób grzybiczych można zapobiec, unikając nadmiernego zwilżania ziemi, szczególnie w niskich temperaturach powietrza. W przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby, opadających roślin, zakażone rośliny wraz z gliniastą grudką będą musiały zostać usunięte, a pozostałe siewki zostaną potraktowane lekami przeciwgrzybiczymi, a ilość podlewania zostanie chwilowo zmniejszona. Nie jest niepotrzebne posypywanie sadzonek popiołem drzewnym. Sadzonka

Ważne! 10 dni po pojawieniu się z gleby pędów konieczne jest sadzenie roślin. Bardziej dojrzałe rośliny cierpią z powodu przeszczepu i uszkodzenia systemu korzeniowego, gorszego zapuszczenia korzeni i słabego rozwoju.

Przeszczepić pędy, obniżając je w ziemię do liścieni liście. Po selekcji kalafior musi być pokryty popiołem.

Przy sadzeniu sadzonek należy pamiętać o jego zapłodnieniu:

 • pierwszy topowy dressing po utworzeniu dwóch liści przeprowadza się opryskiwanie preparatów złożonych z kapusty;
 • drugi etap nawożenia jest stosowany w celu zapobiegania chorobom za pomocą roztworu kwasu borowego (0,2 g) i siarczanu miedzi (1,15 g);
 • trzeci górny opatrunek występuje przed hartowaniem przez rozpylanie każdego krzaka za pomocą 20 ml roztworu składającego się z 1 łyżki stołowej siarczanu potasu, 1 łyżki mocznika i 10 litrów wody.

Tworzenie i przygotowanie łóżek

Tylko lekkie i pożywne tereny otwarte pozwolą hodować dobrej jakości warzywa. Gleba musi być przygotowana wcześniej. Jesienią, po zbiorach podczas kopania, gleba powinna być nawożona humusem lub kompostem (10 kg nawozu na 1 m2 M gleby). Rozluźnienie powinno być głębokie, a nawóz obfity – to przyniesie dobre zbiory w następnym sezonie.
Gleba dla kalafiora
Oprócz nawozów organicznych, kalafior musi być zaopatrzony w nawozy mineralne:

 • superfosfat;
 • potas;
 • popiół drzewny.

Preparaty borowe, wprowadzone do kopania, przyczynią się do powstania dużych mięsistych kwiatostanów kapusty.

Najlepsze zamarzanie gleby w zimie pomoże zniszczyć szkodniki, więc ziemia nie musi być wyrównana.

W przypadku, gdy kopanie upadku nie zostało przeprowadzone, na podstawie 10 metrów kwadratowych gleby na początku sezonu, konieczne jest wprowadzenie do ziemi:

 • humus (3-5 kg);
 • siarczan magnezu (20-30 g);
 • mocznik (100 g);
 • kwas borowy (120 g);
 • podwójny superfosfat (100 g);
 • sól potasowa (120 g);
 • popiół drzewny (1,5 kg).

Pod sadzonkami konieczne jest uformowanie niewielkich głębokości otworów nieco większych niż wysokość doniczek torfowych, dodając w nich odrobinę popiołu. Sadzonki w szklarni

Wyokrętowanie sadzonek

Miejsce wczesnego kalafiora musi znajdować się w wystarczająco dużej odległości od siebie – co najmniej 25 centymetrów. Szerokość rzędów powinna wynosić co najmniej 70 centymetrów. Sadzenie późnych odmian produkuje w odległości 10 centymetrów od każdego krzewu, zarówno pod względem długości jak i szerokości.

Ważne! Pożądane jest sadzenie kalafiora w glebie w drugiej połowie dnia, starając się nie uszkodzić systemu korzeniowego podczas sadzenia.

Sadzonki powinny być pogłębione w ziemi na pierwszych liściach i dobrze zagęszczać powierzchnię ziemi. Następnie rośliny należy obficie podlewać.

Młodym krzewom zaleca się przykryć folią polietylenową lub spunbond, dopóki kapusta nie zostanie całkowicie ukorzeniona. Pomoże to zapobiec atakowi pcheł krzyżowych i ochroni młode rośliny przed poparzeniem słonecznym.

20 dnia po zasadzeniu krzewy powinny się nudzić. Około 10 dni po tym możesz spędzić drugie hilling. Po 3 tygodniach od posadzenia sadzonki muszą być karmione. Aby to zrobić, użyj wodnego roztworu dziewanny w proporcji 1 części substancji do 20 części wody. Nawozić po raz drugi po 2 tygodniach, dodając do płynnej Dziewanny jedną łyżkę stołową “Crystalline”. Trzecie karmienie odbywa się w miesiącu z roztworem 5 litrów wody i jedną łyżką stołową Nitrofoski.

Po opanowaniu prostego procesu siewu kalafiora i dbania o jego sadzonki, na pewno zostaniesz nagrodzony smacznymi, pożytecznymi i hojnymi plonami.