Sadzonki chryzantemy: wiosną, latem, jesienią

Chryzantema
Cięcie chryzantemnajbardziej produktywna i sprawdzona metoda hodowli tych kwiatów. Przy pomnożeniu przez inne metody – nasiona, dzielenie buszu – następuje nieuchronna utrata cech jakościowych gatunku.

Chryzantemy z sadzonek są najsilniejsze i najpiękniejsze, odporne na choroby i przeziębienie, mają bujną koronę i kwiat obficie. Dlatego hodowla chryzantem przez sadzonki jest preferowana – i prostsza, i bardziej niezawodna.

Czy wiesz? Cięcie to wegetatywny sposób hodowli roślin.

Jak przygotować grunt pod sadzonki

Chryzantemy
Optymalny składJedna część jest zmieszana z ziemią i próchnicą oraz dwiema częściami piasku. Z góry wlewany jest do puli duży piasek (rzeka) w proporcji 1: 1 z warstwą torfu 3-5 cm.

Lub weź w równych częściach turfy ziemi, piasek, torf. Lub wymieszać 2: 1: 1 – mielona ziemia, liść i piasek. Warstwa jakiejkolwiek mieszaniny ziemi wynosi 10-12 cm, na wierzchu wylewa się duży piasek (rzeka) w proporcji 1: 1 z warstwą torfu 3-5 cm, można po prostu szlifować bez torfu.

Do ukorzeniania stosuje się również perlit z piaskiem, piasek z torfem mechowym, piasek z torfem, piasek z wermikulitem 1: 1.

Powielanie chryzantem przez sadzonki w domu zakłada sterylizacja przygotowanej mieszaniny gleby. Glebę można sterylizować przez kalcynowanie w piecu przez 1-1,5 godziny lub utrzymywanie jej nad parą wodną w łaźni wodnej przez około cztery godziny.

Następnie wykonaj jeden z przygotowań – Alirin, Fitosporin, Baikal M-1, Gamair. Zapobiegnie to rozwojowi patogennej mikroflory w glebie i jednocześnie zasila ją użytecznymi substancjami.

Ważne! Do sadzonek rozmnożeniowych wybierz zdrowe, najbardziej zarośnięte i mocne chryzantemy z krzewów macicznych.

Sadzonki chryzantemy wiosną

Najlepszy czas na sadzonki to wiosna. Okres od marca do kwietnia – dla wczesnych odmian chryzantem, od kwietnia do maja – dla średnich i późnych. Jak szybko rosnąć chryzantemy z sadzonek na wiosnę w ziemi? To łatwe.

Kiedy trzeba wyciąć chryzantemy

Chryzantemy
Od połowy lub końca lutego krzak zostaje przeniesiony do ciepłego pomieszczenia i obficie podlany. Możliwe jest, ale nie konieczne, podawanie roślinom nawozów organicznych. Dobry wzrost daje azotan amonu.

Gdy są młode pędy – w przybliżeniu, w ciągu 8-12 dni, mogą rosnąć do 10-12 cm, a następnie przyciąć na pełną długość.

Ważne! Na rozgałęzionej gałęzi powinny znajdować się co najmniej cztery puste segmenty – odległości między liśćmi, które są nazywane międzywęźlami.

Jak przygotować sadzonki

Wierzchołki są zerwane lub całkowicie pocięte, pozostawiając na konopiach macicy 2-5 liści – to wystarczy, aby wznowić wzrost. Na sadzonkach sami, aby uniknąć gnicia, usunąć dolne liście i skróconą górną 1/3 – szczyptę, jeśli istnieje niewielkie boczne pąki na łodydze, są one również rozwiązana, a następnie zasadzone.

Ważne! Aby ukorzenić, pozostaw najsilniejszy i elastyczny u nasady sadzonek. Dzięki miękkiej lub twardej podstawie procesy są odrzucane.

Sadzenie sadzonek w podłożu

Sadzonki
Gleba do sadzenia powinna być dobrze nawilżona. Głębokość otworu – nie więcej niż 2 cm, odległość między sadzonkami – 5-6 cm, jeśli sadzisz od trzech do czterech sadzonek w pojemniku. Możesz sadzić jedno sadzonki w małej donicy lub plastikowym szkle.

Jak dbać o uchwyt

Jeśli tego medium i późnych odmian i siedzibę wystarczająco ciepłe dni, take-out pojemnik na ulicę, na świeże powietrze, ale umieścić pod okapem dla ochrony przed deszczem i wiatrem porywach.

Wlać umiarkowanie i ostrożnie, nie pozwalając na wysuszenie gleby lub nadmiaru wody. Po 14-16 dniach od ukorzenienia sadzonek można je przesadzić do stałego miejsca.

Wczesne odmiany, gdy podwórko jest jeszcze dość zimne, pokryte folią, tak że skrzynie z sadzonkami znajdowały się pod kopułą. Wolna przestrzeń między wierzchołkami sadzonek i filmu pozostaje co najmniej 35 cm.

Wystarczy woda, okresowo usuwając film. Głównym znakiem ukorzenienia jest wzrost i pojawienie się nowych liści. Po pojawieniu się 5-7 nowych arkuszy zrobić szczyptę. Drugi raz skróć górne liście, osiągając boczne pędy o długości 9-10 cm.

Czy wiesz? Ze względu na regularne szczypanie pędów, w wyniku uprawy, tworzy się zgrabny piękny krzew o dobrej odporności na warunki atmosferyczne.

Sadzonki
Przez 7-10 dni przed sadzeniem, “filmowe” sadzonki muszą być stwardniałe. Aby to zrobić, otwierają się i wyjmują na werandzie lub balkonie, można umieścić je w otwartym oknie bez przeciągów, aw nocy lepiej się znów schować. Posadź je w ziemi po przejściu mrozu.

Istnieje sposób, w jaki można rozmnażać sadzonki chryzantem bez wstępnego kiełkowania i korzeni w pojemnikach. Jest to kolejna wersja wiosennych zrębków chryzantem – bezpośrednio w ziemię.

Wykonuje się go późną wiosną w środku – na początku maja iw czerwcu, czyli przy ustalonej ciepłej pogodzie. Sadzonki wycięte z overwintered i już dawane młode pędy krzewów.

W tym celu, nowy oddział chryzantemy powinna wzrosnąć do 14-15 cm odciąć jej połowę – .. około 7-8 cm sadzi się bezpośrednio do złoża wysoki, posypane piaskiem i pojone.

Pokrywa górna folią, szczelina powietrzna pomiędzy końcówką cięcia i folii. – Nie mniej niż 50 cm Jeśli pogoda jest ciepła, nie trzeba być pokryty polietylenem, jeśli zrobiło zimno – na port.

Po 15-18 dniach po ukorzenieniu można przeszczepić sadzonki na ich stałe wyznaczone miejsce.

Ważne! Chryzantemy są światłolubne i lepiej sadzić je na otwartych, nie zacienionych miejscach. Więc będą się lepiej rozwijać i kwitną. Przy odpowiednim umieszczeniu na miejscu i pielęgnacji kwiatów chryzantemy mogą trwać dłużej niż miesiąc.

Jak wyciąć chryzantemy w lecie

Chryzantema

Letnie sadzonki są najprostsze, zdarza się, że tylko gałązka chryzantemy utknęła w wilgotnej ziemi przyzwyczaja się i daje nowy krzew.

Najlepszy czas na rozmnażanie sadzonek

Prawie cały okres lata nadaje się do rozmnażania. Wskazane jest, aby nie brać pędów w mocne upały, przy złej pogodzie, podczas letniego zimnego szarpnięcia.

Jak zdobyć i gdzie sadzić łodygi

Odciąć lub oderwać krzak młodo zielony, nie sztywne wierzchołki pędów o długości 12-15 cm, są sadzone natychmiast zacienione (!) miejsce.

Dbaj o uchwyt

Codziennie 2-3 razy dziennie posypać sadzonki i podlać wystarczająco. Po 15-21 dniach łodygi w końcu zapuszczają korzenie i zaczynają rosnąć. Następnie są przenoszone z zacienionej działki czasu do stałej.

Wykopują korzenie i wraz z bryłką przeszczepiają je do nowej studni. Kustik rośnie dość szybko i ma czas, by zakwitnąć jesienią.

Czy wiesz? W swojej ojczyźnie w Chinach chryzantemy przynoszą nie tylko przyjemność estetyczną, dekorowanie ogrodów i rabat kwiatowych. Ich kwiatostany chińskie wykorzystują do jedzenia – gotują z nich desery, robią herbatę. Kwiaty są również stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej jako lekarstwo.

Jak wyciąć chryzantemy jesienią

Chryzantemy
Powielanie chryzantem przez sadzonki jesienią odbywa się z komórki królowej przygotowanej do zimowania.

Robi się to w następujący sposób: wyblakły krzew jest wycinany całkowicie pod korzeniem i pozostawiony w ziemi przez 14-15 dni, utrzymuj go aż do pierwszych przymrozków. Następnie wykop i wejdź do pomieszczenia o temperaturze pokojowej lub w szklarni.

Jak zebrać sadzonki rośliny

Kilka dni później korzeń zacznie pojawiać się w pobliżu buszu. Kiedy osiągają 8-10 cm długości, są rozdzielane.

Ważne! Jesienne chryzantemy mają zasadniczą różnicę od wiosny – sadzonki nie są cięte, a mianowicie, są oderwane od korzeni.

Sadzenie sadzonek

Rozdrobnione sadzonki są sadzone w pojemnikach lub doniczkach i są zadbane, a także sadzonki “wiosenne”.

Jak dbać o sadzonki chryzantem jesienią

Sadzonki
Jeśli nie wylądujesz głęboko zakorzenione sadzonki na środku, maksymalnie do końca (jeśli pogoda jest ciepła) we wrześniu w otwartym terenie, to są one pozostawione na zimę w pokoju. Może to nie być zbyt surowa piwnica, izolowana weranda lub balkon.

W takich warunkach wilgotność gleby jest monitorowana – nie powinna całkowicie wyschnąć, ale również nie należy jej obficie nawadniać, a jedynie ją nawilżać. Kultywowane krzewy sadzi się na stałej glebie już na wiosnę.

Jak wyhodować chryzantemę z bukietu

Jeśli wazon już wyciął kwiaty z bukietu, to jak wyhodować z nich nowe rośliny? Aby to zrobić, odciąć gałęzie tylko zielone, bez oznak sztywności, strzela od 8-10 do 15 cm długości, włożyć do wody i czekać 7-12 dni, aż gałązki są dozwolone korzenie.

Następnie gałązki są zrywane, dolne liście są usuwane i sadzone w szklankach lub doniczkach. Nie sadzcie lepiej pojedynczych sadzonek, ale od razu 3-4 w doniczce, a następnie w krótkim czasie dostaniecie bujne, zwięzłe krzewy chryzantem. Chryzantema