Sadzenie winogron jesienią z sadzonkami: praktyczne wskazówki

Nasiona winogron w ciepłym kraju przez długi czas,

Pocałuję winorośl i zrywam dojrzałe wiązanki,

I zadzwonię do moich przyjaciół, nastawię moje serce na miłość.

W przeciwnym razie, dlaczego żyję na tej wiecznej ziemi?

Bulat Okudżawa

Jak bardzo wszyscy chcieliśmy uprawiać winogrona było tak proste i proste, pisze Okudzhava: wystarczy trochę miłości, uwagi i ogromnego pragnienia. W rzeczywistości dla wielu jest to bardziej skomplikowane niż chiński dyplom, ale najważniejsze jest samo pragnienie, a ten artykuł pomoże w doradztwie i postępowaniu.

Wybierz miejsce do lądowania

Wybór miejsca do sadzenia winogron jest bardzo ważny, ponieważ środowisko zależy od tego, jak udane będzie wydarzenie jako całość. Musisz więc pamiętać:

  1. winogrona są raczej bezpretensjonalną rośliną, ale nie lubią gleby, gdzie występują obfite zanieczyszczenia solonchakiczne;
  2. na miejscu powinny być wybrane miejsce na południowych i południowo-wschodniej stronie, ogrodzeń i budynków, takie rozwiązanie pozwoli na słońcu na pokrycie winogron cały dzień, a obecność ścian budynku pozwoli na ciepło do obiegu w ciemności;
  3. z tego samego powodu lepiej jest mieć rzędy winogron z północy na południe;
  4. Nie powinniśmy zapominać o odległości między sadzonkami w rzędach i między nimi, jeśli chcesz przerwać winnic: optymalna odległość między sadzonkami będzie co najmniej 2-3 metrów, a między rzędami 2,5-3m najmniej, to daje wystarczająco dużo miejsca do jedzenia i rozwoju.

Ogólnie rzecz biorąc, idealne miejsce na winogrona: wysokie, słoneczne, dość suche, ale nie suchych.

Warunki sadzenia winogron jesienią

Aby najlepiej sadzić sadzonki winogron, ogrodnicy wybierają jesień. Jest kilka powodów:

  1. sadzonki nie wymagają miejsca do przechowywania, co oznacza, że ​​ryzyko choroby lub uszkodzenia jest prawie minimalne;
  2. podczas sadzenia jesienią, system korzeniowy siewek ma wystarczająco rozwinięty i jest aktywna, dzięki czemu także w temperaturach ujemnych na powierzchni korzenia i siewki przystosowania;
  3. na początku wiosny ta sadzonka natychmiast zaczyna się budzić i rozwijać, co zmniejsza jej podatność na wczesne choroby i szkodniki.
Warto również zapoznać się z zasadami przycinania winogron

Przygotowanie dołu i sadzonki

Pit do sadzenia powinien być duży

Podczas sadzenia winogron, musimy wziąć pod uwagę, że roślina ta jest wieloletnia i miejsca, przestrzeń do rozwoju i żywienia, potrzebuje dużo. Powinniśmy zacząć od przygotowania lądowiska.

System korzeniowy winogron jest bardzo silny, ale jego główna część znajduje się w górnej warstwie żyznej gleby, która znajduje się na głębokości nie większej niż 50 cm. 1m * 1m * 1m do 0,6 m * 0,6 m * 0,6 m. Wskazane jest przygotowanie dołu do sadzenia z góry, kilka tygodni po dwóch, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to nie ma w tym nic złego, na ostateczny wynik, znacznie, to nie wpłynie. Po wykopaniu dołu – należy go odpowiednio wypełnić.

Wypełnij dół prawidłowo:

Do napełniania dołu potrzebne są: kilka wiader obornika, kilka wiader z żyznej gleby, 1 litr drewna jesionowego, który jest bogaty w potas i różne pierwiastki śladowe. W celu opracowania sadzonki, jeśli chcesz, możesz dodać 100-200 gr. nawóz fosforowy. Wszystkie powyższe składniki miesza się i równomiernie umieszcza w studzience. Pamiętajcie, że przed sadzeniem ziemia powinna stać trochę, aby się skurczyć. Teraz powinieneś sam przygotować sadzonkę.

Dzień przed proponowanym posadzeniem sadzonki należy umieścić w czystej wodzie z dodatkiem stymulantów, które zapewnią dobre ukorzenienie. Możesz użyć naturalnego stymulanta, takiego jak miód. Pamiętaj, że podczas sadzenia korzenie powinny być lekko wilgotne, nie pozwól im wyschnąć.

Wszystko, teraz jesteś całkowicie gotowy do sadzenia swojej sadzonki.

Przechodzimy do głównej rzeczy: lądowania

Podczas sadzenia nowej rośliny należy wziąć pod uwagę dwa ważne kryteria: głębokość sadzenia i położenie górnego oka sadzonki.

Na przygotowaną mieszaninę gleby, obornika i popiołu wylano żyzną glebę, bez żadnych dodatkowych dodatków. Ta warstwa będzie buforem między korzeniami i nawozami, co nie uszkodzi systemu korzeniowego. Na buforze z żyznej gleby obniżamy naszą sadzonkę i wyprostowujemy jej korzenie, tak równomiernie, jak to możliwe, nad powierzchnią dołu do lądowania. Pięta siewki powinna być umieszczona na głębokości 40-50 cm i wygląda na południu, a położenie górnego oka rośliny powinno znajdować się 10-15 cm poniżej poziomu gruntu.

Poza tym oko przyszłej ucieczki powinno wyglądać od północy na południe, możesz poprawić jej pozycję, przechylając sadzonkę.

Ponadto, w połowie długości, sadzonka jest pokryta płodną warstwą ziemi, my ją zagęszczamy i wylewamy około 1 wiadra lub 20-30 litrów wody. Czekamy, aż cała woda zostanie wchłonięta do gleby. Na górze zostaw tylko kilka uszu. Po wchłonięciu wody wypełniamy ją do poprzedniego poziomu ziemią, ale nie zagęszczamy jej.

Często niedoświadczeni ogrodnicy uważają, że sadząc je w wilgotnej glebie lub podczas deszczu, nie można sadzić sadzonek. Jest to niepoprawne, ponieważ jest to obfite podlewanie, które pozwala usunąć tunele powietrzne z systemu korzeniowego i zapewnia lepszy kontakt korzeni z ziemią.

Wszystko zakończyło się sukcesem, ale wciąż jest za wcześnie, aby się zrelaksować.

Ochrona sadzonek na zimę

Zasypujemy sadzonkę butelką, a od góry zasypiamy iglastym likiem lub ziemią

Główny etap prac został zakończony, ale konieczne jest zabezpieczenie młodej rośliny przed zbliżającymi się mrozami. Podczas sadzenia jesienią zaleca się połączenie dwóch procesów: sadzenia i schronienia na zimę. Należy pamiętać, że jesienne sadzenie odbywa się nie później niż 2 tygodnie przed wystąpieniem przymrozków.

Istnieje kilka sposobów na pokrycie sadzonki na zimę :. Jeden z nich – jest wyciąć plastikową butelkę i umieścić ją na sadzonkę, należy wypełnić górną warstwę gleby 15-20 cm należy oznaczyć miejsce, gdzie posadzone sadzonki, więc będą one łatwiejsze do znalezienia na wiosnę. Ponadto, sadzonki mogą być ukryte z plandeką, a także wypełnić niewielką warstwę gleby, mogą być pokryte z gałęzi i liści opale, które na wiosnę będą tworzyć więcej i dodatkowe jedzenie dla młodych sadzonek.

Mam nadzieję, że te wskazówki przekonają Cię, że nie trzeba kupować dobrych winogron w sklepie, ale jeśli chcesz, to naprawdę musisz je sam uprawiać. Powodzenia.