Rozwijaj kiwi z nasion w domu

Kiwi
Kiwi to jeden z najpopularniejszych egzotycznych owoców, który można znaleźć na półkach prawie wszystkich sklepów. Jeśli podoba ci się te zielone, owłosione owoce, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: kiwi można hodować w domu. W tym artykule powiemy ci, jak to zrobić, używając tylko nasion z owoców.

Wymagania dotyczące uprawy kiwi w domu

Aby roślina mogła się rozwijać i rozwijać, a także wydajność, należy przestrzegać pewnych wymagań:

 • kiwi uwielbia światło i ciepło, więc garnek powinien być umieszczony na parapecie po słonecznej stronie;
 • upewnij się, że jest on chroniony przed przeciągami;
 • roślina uwielbia wilgoć, dlatego zaleca się jej rozpylanie codziennie;
 • upewnij się, że gleba jest również zawsze zwilżona, ale nie napełniaj kiełków.

Seed Kiwi

Ważne! Aby wyhodować kiwi, należy wybrać przestronny pokój, ponieważ liana rośnie szybko i może stać się zatłoczona, a data pojawienia się plonu może poruszać się w nieskończoność.

Pamiętaj, że kiwi to egzotyczny owoc, a do jego normalnego rozwoju niezbędne jest stworzenie najbardziej zbliżonych warunków do naturalnych.

Proces uprawy

Proces uprawy obejmuje kilka etapów, z których każdy jest ważny i może wpływać na plon rośliny.

Dowiedz się, czy można uprawiać w domu i takie egzotyczne owoce, jak guawa, longan, annona, feijoa, kaucja.

Przygotowanie nasion do sadzenia

Aby wyodrębnić nasiona z owoców, musisz wybrać świeże kiwi, które jest dobrze dojrzałe.

Proces obejmuje następujące kroki:

 • Miąższ mięsny należy ugniatać widelcem;
 • przenieś powstałą papkę do torebki z gazy, która wcześniej była złożona w 2-3 warstwach;
 • Umyj torebkę, aż miąższ zostanie całkowicie usunięty;
 • nasiona, które pozostały w gazie, muszą zostać usunięte i rozłożone na arkuszu papieru; liść pozostawia się w temperaturze pokojowej, aby nasiona zostały odpowiednio wysuszone, upewnij się, że nie dostają bezpośredniego światła słonecznego.

Nasiona kiwi

Po ekstrakcji nasion zaczynają je rozwarstwiać. W tym celu materiał nasadzeniowy musi być zmieszany z piaskiem, umieszczony w zamkniętym pojemniku i pozostawiony w lodówce w komorze na warzywa przez 2-3 miesiące.

W tym okresie ważne jest, aby piasek był zawsze mokry, od czasu do czasu warto przewietrzyć pojemnik. Po zakończeniu “sztucznej zimy” materiał siewny można wykorzystać do siewu.

Przed zasianiem nasion konieczne jest ich kiełkowanie. Na spodeczku należy włożyć bawełniany krążek, który jest wstępnie zwilżony gorącą wodą. Na nim rozprowadzają nasiona w jednolitej warstwie.

Aby nasiona mogły kiełkować, należy stworzyć warunki cieplarniane. Trzeba przykryć płytkę polietylenem, aw nocy trzeba ją wyjąć, a rano ponownie założyć, wlewając trochę wody na watowaną tarczę. Po około 2 tygodniach nasiona wykiełkują – to wskazuje na ich gotowość do lądowania w ziemi.
Nasiona kiwi

Przygotowanie gleby

Do sadzenia nasiona powinny wybrać średniej wielkości doniczkę. Idealny dla kiwi nadaje się do lekko żyznej gleby, która ma niską kwasowość. Glebę można nabyć w wyspecjalizowanych sklepach lub samodzielnie przygotować.

Do tego, w takich samych proporcjach, należy wymieszać próchnicę, piasek, torf, liść i darń. Przed wejściem na pokład mieszaninę należy poddać obróbce cieplnej.

Sadzenie kiełkujących nasion w ziemi

Proces sadzenia obejmuje następujące kroki:

 1. U dołu ułożyć warstwę drenażową.
 2. Przygotowaną mieszaninę gleby wylewa się na drenaż.
 3. W glebie wykonywane są dziury o głębokości nie większej niż 5 mm.
 4. W otworach wyłożyć materiał do sadzenia, wypełnić go cienką warstwą gleby i lekko zwilżyć.
 5. Garnek lub pojemnik pokryty jest folią polietylenową, umieszczoną w ciepłym i jasnym pomieszczeniu.

Kiwi Rostock

Czy wiesz? W 1992 r. Nowa odmiana kiwi została uzyskana w Nowej Zelandii. Wyróżnia się niezwykłym złotym kolorem miazgi i wysokimi kosztami.

Każdego dnia schronienie powinno być usuwane, a wietrzenie lądowań powinno być przeprowadzane, podlewając je.

Subtelności pielęgnacji kiwi

Po 4 tygodniach na kiełku pojawi się kilka liści. W tym okresie dokonuje się zbioru – sadzenia sadzonek w osobnych małych doniczkach. Kiwi wyróżnia się bardzo delikatnym powierzchownym systemem korzeniowym, dlatego konieczne jest staranne wyodrębnienie sadzonek ze wspólnego pojemnika.

Jeśli korzenie są uszkodzone, roślina może umrzeć.

Kiedy kiwi przenosi się do doniczek, bardzo ważne jest, aby dodać trochę kompostu do przygotowanej mieszanki gleby. Dalsze nawożenie powinno być przeprowadzane, począwszy od marca do września co 2 tygodnie.
Seed Kiwi
Idealny do tego nawozu mineralnego.

Na nawozy mineralne są również uważane za przykład “Kemira”, “Sudarushka”, “Amofos”, “Plantafol”, “Master”, “NPK”.

Kiwi to roślina miłująca wilgoć i bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do wyschnięcia gleby.

Zawsze powinien być wilgotny, ale przelewy mogą prowadzić do gnicia korzeni. Wybierz doniczki z otworami drenażowymi, aby umożliwić ucieczkę nadmiaru wody z ziemi.

Upewnij się, że woda nie ma stagnacji na patelni. W okresie gorącym zaleca się codzienne spryskiwanie roślin.

Do zbioru, oprócz zapewnienia odpowiedniego poziomu oświetlenia, regularnego nawilżania i właściwego karmienia, konieczne jest prowadzenie innych czynności.

Obowiązkowe jest udzielenie wsparcia. Są one potrzebne, aby liana mogła się wspiąć. Aby poprawić rozgałęzianie, konieczne jest regularne szczypanie roślin.
Seed Kiwi

Nie zapominaj, że do produkcji upraw konieczne jest przeprowadzenie zapylenia krzyżowego kwiatów męskich i żeńskich. Pod warunkiem, że zostanie on przeprowadzony, pierwsze owoce mogą być zebrane w 6-7 lat po posadzeniu.

Rozmnażanie wegetatywne kiwi

Oprócz uprawy kiwi z nasion istnieją inne metody rozmnażania. Rozważmy je bardziej szczegółowo.

W rękojeści zatopionej hartowanej

Aby skorzystać z tej metody, potrzebujesz stwardniałych sadzonek, które zawierają co najmniej 3 nerki. Pamiętaj, aby uciąć ukośnie dolną krawędź pod najniższym pochechkoy, a powyżej góry pozostawić odległość 1 cm.

Ważne! W okresie jesienno-zimowym nawilżanie gleby należy przeprowadzać tylko wtedy, gdy warstwa powierzchniowa całkowicie wyschnie, w przeciwnym razie może dojść do zgnilizny systemu korzeniowego.

Seed Kiwi

Następnie materiał do sadzenia należy umieścić w wodzie i dodać stymulant wzrostu (można użyć leku “Kornevin”). W pojemniku z wodą roślina powinna pozostać co najmniej 12 godzin.

Następnie trzeba przygotować sadzonki, u dołu ułożyć warstwę drenażu, na górze – przygotowaną mieszankę zawierającą torf i piasek w tych samych częściach.

Następnie sadzonki są sadzone w pojemniku, zwilżone, zwieńczone słoikami ze szkła i pozostawione w ciemnym miejscu z dobrym oświetleniem.

Każdego dnia trzeba wziąć słoik i spryskać sadzonki, a jeśli to konieczne, podlać je. Po 3-4 tygodniach sadzonki powinny mieć system korzeniowy. Od tego momentu można sadzić w osobnych doniczkach z warstwą odwadniającą i specjalnie przygotowaną glebą.

W szczelinie z zielonym uchwytem

Aby zastosować tę metodę, należy użyć zielonych sadzonek, które są zbierane podczas przycinania letniego. Muszą koniecznie mieć 2-3 nerki.
Seed Kiwi

Cięcie dolne wykonuje się pod kątem 45 stopni, a górną część wykonuje się dokładnie 1 cm nad najwyższą nerką. Następnie sadzonki należy umieścić w pojemniku z wodą (4-5 cm), przykryć papierem i pozostawić na 24 godziny.

Okanularyzacja

Najprostszym sposobem szczepieniu (szczepieniu) jest obiecującym w spoiny, ponieważ może to być wykonane w wiosną i latem, z zastrzeżeniem, że temperatura wynosi powyżej 10 ° C. Przede wszystkim musisz odebrać zapasy. Poniżej 40 cm obszaru inkubacji należy usunąć wszystkie liście i pędy.

Z potomkiem należy wyciąć tylko kilka świeżych pędów i ważne jest, aby już miały pąki. W przypadku pod kątem 45 stopni należy wykonać nacięcie, którego długość wynosi 6-7 mm, po czym wykonać drugie cięcie o 3 mm wyżej.
Oculization

Musi być prowadzony w dół w taki sposób, aby łączył się z pierwszym. Na odcinkach zrazu, warto wykonać tę samą procedurę, tylko nerka powinna znajdować się w połowie drogi. Pochwa z nerką powinna być umieszczona w wycięciu na podkładce i owinięta taśmą polietylenową.

Dlaczego roślina umiera

Głównymi przyczynami śmierci są:

 • niedostateczne nawodnienie lub nadmierne podlewanie;
 • słabe oświetlenie;
 • brak przydatnych pierwiastków w glebie;
 • uszkodzenia roślin z chorobami grzybiczymi i szkodnikami.

Do najczęściej występujących chorób należą:

 • tarcza;
 • mszyca;
 • pajęczaki roztocze.
 • przeprowadzić usunięcie wszystkich dotkniętych liści i części łodygi;
 • zabrać roślinę ze zbiornika, przepłukać system korzeniowy i usunąć jego zepsute części;
 • przeprowadzać przeszczepy kiwi w czystej glebie;
 • spryskać roślinę i nawodnić glebę roztworem grzybobójczym.

Seed Kiwi

Czy wiesz? Kiwi ma zdolność dojrzewania nawet po zbiorach.

Kiedy pojawiają się szkodniki kiwi:

 • cięcie zwiędłych i uschniętych liści;
 • mycie wszystkich części roztworem mydła do prania;
 • opryskiwanie specjalnym naparem zawierającym czosnek, cebulę, tytoń lub piołun;
 • W przypadku braku skuteczności w rozpylaniu naparu zastosować środki owadobójcze.

Uprawa kiwi w domu jest bardzo długim procesem, a jeśli postawisz sobie cel, by uzyskać plon, musisz poświęcić mu sporo czasu. Ale możesz się pochwalić wyhodowanym egzotycznym owocom.

Informacje zwrotne od użytkowników sieci

Siać nasiona w ciągu 2-3 lat sadzonki rosną w silnym liany grube „oddziały” w 0,5-0.8 zobaczyć. Weź cięcie wysokiej jakości męskiej lub żeńskiej i jest szczepiony na „Wildings” metoda „w tyłek”, lub szczepione nerki.
A Kiwi rośnie przez wiele, wiele lat.
Już napisałem, że jest to bardzo potężna liana dla otwartych terenów w strefie podzwrotnikowej.
Lub w przypadku bardzo dużych szklarni.
Nimfea
https://forum.bestflowers.ru/t/kivi-iz-semjan.52068/#post-374615
W Mei kiwi rośnie na miejscu już 4 lata Jestem zaskoczony, jak przeżyła, wyrosła z nasion, oczywiście nie marzę o uprawie.
Zimą wszystko dostał zamrożone zeszłoroczne pędy, ale na początku czerwca i to ożywa latem produkuje kilka potężnych niezwykle piękne winorośle, futrzany, fioletowy tsveta.A spadać wszystkie liście są takie same purpurnymi.Proshloy wiosna wydawało mi się, że kiwi nie przetrwać ostrą zimę, chciałam wyrwać się w czerwcu, a ona zaczęła płakać (i jestem z niej) ponownie .Usadila umieścić całe lato do opieki iw sierpniu zakład wszedł do życia, ale nie miałem czasu, aby raskolositsya całym krase.Na zimie obkladyvayut to suchy mech, pokryte worem i top lapnikom, aby lepiej zauważyć lo śnieg.
Light_Lana
http://dacha.wcb.ru/index.php?s=showtopic=12396view=findpostp=225239


Loading...