Rozpoznajemy wagę jaj przepiórczych

Jaja przepiórcze
Jaja przepiórcze są znacznie bardziej cenione niż kurczaki, więc wielu naszych rodaków chętnie podejmuje tak trudną działalność, jak hodowla przepiórek. Proces ten ma wiele niuansów, ale głównym punktem zainteresowania każdego hodowcy jest i pozostaje kwestia produktywności. Ile jaj jest przewożonych przez przepiórki, jaka jest ich masa i co trzeba wiedzieć o składzie – czytaj dalej.

Ile jaj ma przepiórka?

W przeciwieństwie do kurcząt przepiórki są w stadium wczesnego dojrzewania, a pierwsze jądro podaje się w wieku 35-40 dni. Najczęściej proces ten występuje w drugiej połowie dnia (czasami po zachodzie słońca), chociaż istnieją odmiany, które wolą być przenoszone natychmiast po karmieniu. Wydajność szczytowa samic wynosi 3-6 miesięcy od początku składania jaj. Po 10 miesiącach życia produktywność stopniowo maleje, ale całkowicie zatrzymuje się dopiero po 2,5 roku życia ptaków.

W najbardziej “owocnych” miesiącach od jednej osoby można uzyskać 25-26 jąder w ciągu 30 dni, a wraz z wiekiem ich liczba spada do 7-8.

Ważne! Wskaźniki wydajności w znacznym stopniu zależą od rasy ptaka i warunków jego utrzymania. Tak więc “japońskie kobiety” mogą odkładać na 2 kawałki dziennie, a przepiórki w domowym wyborze zadowolą ich hodowców z maksymalnie jednego jądra w 1-2 dni.

Okazuje się, że w dobrych warunkach przetrzymywania jedna samica powinna wynosić około 300 sztuk rocznie, ale znowu – są to liczby przybliżone, w zależności od wielu czynników.

Wideo: Jak ustalić, czy przepiórki pędzi, czy nie

Dowiedz się, jak zwiększyć liczbę przepiórek do układania jaj.

Waga jaj przepiórczych

Biorąc pod uwagę małe rozmiary jaj przepiórczych, nadzieja na ich wielką wagę nie jest konieczna. Średnio masa jednego nie przekracza 10-13 g, ale niektóre rasy są również znane z większych okazów: na przykład mandżurska złota przepiórka może zadowolić swoich właścicieli 16-gramowymi jajkami.

W porównaniu z kurczakiem są one znacznie mniejsze, więc dla jednego “dużego” trzeba wziąć 4-5 “małego”. Oczywiście wszystko to tylko fizyczne obliczenia; co do korzyści, odpowiednik zastępczy może otrzymać tylko trzy jaja przepiórcze przeciwko jednemu kurczakowi.

Skorupa jaj kurzych jest znacznie grubsza, a więcej wpływa na całkowitą masę. Waga jaj przepiórczych
“Przełknięcie” pokarmu przepiórczego jest łatwiejsze, więc przy czyszczeniu jedno jajko traci tylko 1,5-2 grama, w stanie gotowanym oryginalne wartości pozostają prawie takie same.

Przeczytaj o najlepszych rasach przepiórek i cechach hodowli jajek przepiórczych w domu.

Skład jaj

Ta żywność jest uważana za jedno z najcenniejszych źródeł składników odżywczych. W porównaniu z jajami innych ptaków, istnieją znacznie ważniejsze połączenia dla ludzi, jak również makro- i mikroelementy. Aby to zobaczyć, spójrz na skład (na 100 g):

 • białka – 12,7 g;
 • tłuszcze – 11 g;
 • węglowodany – 0,5 g;
 • żelazo – 404 mg;
 • miedź – 17 mg;
 • wapń – 76 mg;
 • fosfor – 213 mg;
 • kobalt – 620 mg;
 • karotenoidy – 670 mg.

Jaja przepiórcze
Ponadto regularne spożywanie jaj przepiórczych wzbogaci organizm w witaminy.

Dowiedz się, jakie korzyści i szkody dla jaj przepiórczych mają dla ludzkiego ciała.

Jeśli dokładnie przestudiujesz kompozycję, w tym samym 100 g produktu znajdziesz:

 • 137 mg witaminy A i B1;
 • 110 μg witaminy PP;
 • 1100 μg witaminy B2.

Zawartość kalorii w produkcie wynosi 168 kcal.

Wielu konsumentów uważa, że ​​jaja przepiórcze są o wiele bardziej wartościowe niż jaja kurze, ale musimy pamiętać, że są one przydatne, choć nie są doskonałe. Naprawdę potrzebujesz w nich wielu substancji, ale jest też dużo cholesterolu w żółtku: około dwa razy więcej niż w kurczaku. Dlatego osoby cierpiące na zapalenie pęcherzyka żółciowego nie powinny w ogóle polegać na ich pozytywnych właściwościach.

Ważne! Pomimo powszechnej opinii, nie powinieneś jeść surowych jajek przepiórczych. Wysoka temperatura ciała tych ptaków zabija wiele szkodliwych mikroorganizmów, ale nie wszystkie. Na przykład, ten produkt przenosi wirusa pullorosa, więc nie ignoruj ​​obróbki termicznej.

Kiedy masz zamiar przepiórki, jesteś odpowiedzialny za wybór rasy ptaka, w szczególności badanie właściwości jaj. Jaja przepiórcze
Tylko w ten sposób uzyskasz pożądany rezultat i maksymalną korzyść, minimalizując negatywne aspekty związane z ich użyciem.