Różne rodzaje (rasy) łabędzi

ŁabędźŁabędź jest majestatycznym, pełnym wdzięku ptaszkiem.

Są to największe ze wszystkich dzisiejszych ptactwa wodnego na naszej planecie.

W tym artykule porozmawiamy o istniejących typach łabędzi, o tym, co każde z nich jest interesujące, a także przedstawimy wam zachowania żywieniowe tych ptaków.

Informacje ogólne

Swan (łac. Cygnus) to ptak wodny z grupy anseriformes i rodziny kaczek. Wspólną cechą wszystkich odmian tych ptaków jest długa i zwinna szyja, pozwalanie, a nie nurkowanie, na jedzenie w płytkiej wodzie. Łabędzie potrafią latać, lubią poruszać się po wodzie, a na lądzie są wolne. Dorosłe przedstawicieli płci męskiej i żeńskiej tego samego gatunku są malowane tak samo i mają prawie identyczne wymiary, więc bardzo trudno je rozróżnić. Im cieplejsze jest miejsce lęgowe, tym ciemniejszy jest odcień ptasich piór. Jeśli chodzi o postać, te Anseriformes różnią się rozwiniętą inteligencją.
Łabędź
Dzięki eleganckiej strukturze ciała i szlachetnemu wyglądowi, łabędź jest uważany za majestatyczny i estetycznie atrakcyjny ptak. Uosabia piękno, wdzięk i wdzięk. Prawie wszystkie rodzaje łabędzi są zawarte w Czerwona lista Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Ważne! Trzeba pamiętać, że łabędzie mają nieśmiały temperament, źle postępują w stosunku do ludzi. Po zauważeniu tych ptaków w strefie parkowej, nie próbuj zbliżyć się do nich zbyt blisko. Dorosły ptak ze strachu może zaatakować człowieka, a nawet go okaleczyć łamiąc kości.

Ptak znany jest z dość długiego życia. W warunkach naturalnych te ptaki wodne mogą żyć przez 25-30 lat.

Łabędzie są bardzo przywiązane do terytorium. Wszystkie rodzaje łabędzi są monogamiczne ptaki, twórz trwałe, nierozerwalne pary na całe życie. A w przypadku śmierci kobiety partnerka pozostaje sama przez resztę życia i na odwrót. Ale często po śmierci łabędzia z pary, drugi (lub drugi) wkrótce także umiera. Dzięki takiemu oddaniu rodzinie, łabędzie stały się symbolem lojalności i romansu. Z roku na rok ptaki te mogą korzystać z tego samego miejsca gniazdowania, lecąc do wybranego miejsca i dostosowując swój “dom”. Obszar lęgowy łabędzia jest umieszczony w pobliżu wody, gdzie samica następnie inkubuje 3-7 jaj przez 30-40 dni. Samiec nie oddalił się daleko od gniazda, pilnując samicy.
Żeński łabędź z kurczątkami
Łabędzie są znane jako piękni rodzice, obaj partnerzy biorą udział w karmieniu i wychowywaniu potomstwa. Anseriformy opiekują się swoimi młodymi w wieku 1 lub 2 lat, pomagając im złapać jedzenie i chronić je.

Rodzaje łabędzi

Istnieje tylko 7 gatunków, żyjących głównie na półkuli północnej, w Ameryce Południowej i na kontynencie australijskim.

Czarny

Jego nazwa pochodzi od czarnego koloru piór. Ptak żyje na południowym zachodzie Australii, w Nowej Zelandii i Ameryce Północnej (głównie w chronionych obszarach przyrodniczych).
Czarny łabędź
Na żywo pierzasty przystojny w ujściach rzek, w zarośniętych jeziorach, na bagnach, ale także można go znaleźć w niewoli w ogrodach zoologicznych świata. Pomimo blasku i ograniczonego siedliska, czarny gatunek nie jest objęty Czerwoną Listą Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony.
Czarne łabędzie
Samice są nieznacznie mniejsze od mężczyzn, u obu płci występuje czarny kolor pióropusza i jasny czerwony dziób z białą końcówką. Masa dorosłych ptaków osiąga 9 kg, długość do 142 cm, maksymalna długość życia tego gatunku w środowisku naturalnym to tylko 10 lat. Z natury ten ptak jest bardzo ufny, łatwo go oswoić.

Czy wiesz? Czarne łabędzie mogą czasami tworzyć pary dwóch mężczyzn. I tylko dla kontynuacji rodzaju, samce nazywają samicę. Po tym jak samica składa jaja, może zostać wyrzucona z gniazda, a oba samce są już na przemian zaangażowane w przeżycie.

Czarno-szyjki

Gatunek ten został również nazwany ze względu na szczególne cechy zabarwienia upierzenia. Ich głowa i szyja są czarne, reszta ciała jest śnieżnobiała, a dziób szary. Na dziobie dorosłego ptaka pojawia się czerwony wzrost, którego nie ma u młodych zwierząt.
Łabędź z czarnym karkiem
Dorosli przedstawiciele gatunku mogą ważyć do 6,5 km, a ich długość może dochodzić nawet do 140 cm. Ten wyrafinowany twór znajduje się w Ameryce Południowej. Gniazda zbudowane są na małych wysepkach lub w trzcinach. Dzikie ptaki żyją zwykle nie dłużej niż 10 lat, podczas gdy na obszarach chronionych żyją do 30 lat.
Czarne łabędzie
Samce starannie monitorują bezpieczeństwo samicy podczas wylęgu jaj. Cubs czarnoskórych gatunków są bardzo energiczne, lubią podróżować, siedząc z tyłu jednego z rodziców.

Czy wiesz? W Wielkiej Brytanii łowienie jakiegokolwiek rodzaju jest zabronione przez prawo, a wszystkie ptaki na terytorium tego kraju są uważane za własność rodziny królewskiej.

Łabędź-niemy

Przed tobą jest jeden z największych gatunków, a także czarny łabędź. Dorośli, szczególnie w dzikich warunkach, mogą przybierać na wadze do 15 kg, a rozpiętość skrzydeł wynosi około 2,5 metra.
Łabędzie-gazowane
Upierzenie jest białe, a głowa ma kolor musztardy. Dziób jest czerwony z paznokciem, nogi są czarne. Pisklęta mają brązowawy kolor, ale stopniowo, do 3 lat, zmieniają kolor na biały. Niemy mogą żyć do 28 lat. Ten gatunek występuje w północnej i południowej części Europy i Azji.
Łabędzie-gazowane
Rozpoznaj dolara na ciasnym karku w formie łacińskiej litery S – niemowa wygina szyję, unosząc się na wodzie, w przeciwieństwie do innych gatunków, które utrzymują szyję prosto. Ptak wyraża irytację i niezadowolenie ze szczególnym syczącym dźwiękiem, dlatego jego imię przyszło.

Dowiedz się więcej o łabędzim.

Swan the Trumpeter

Łabędź-trębacz wygląda jak łabędź-łabędź (o nim – poniżej), ale jego dziób jest całkowicie czarny. Jego przydomek zawdzięczał krzykom wydawanym podczas komunikacji z innymi osobami.
Swan the Trumpeter
Trębacze przybierają na wadze do 13 kg, a długość ptaka osiąga 180 cm, zaś pióropusz jest pomalowany na biało. W maju ptaki rozpoczynają sezon lęgowy, a samice siedzą na gniazdach dokładnie 1 miesiąc. W sumie podczas inkubacji samica nie składa więcej niż 9 jaj.
Łabędzie trębacze
Gatunek ten występuje w Ameryce Środkowej. W ogrodach zoologicznych ptaki przetrwają do 30 lat, w warunkach naturalnych – do 10 lat.

Przeczytaj również o hodowli łabędzi w domu.

Swan the Swan

Ten gatunek jest dużym ptakiem o masie do 12 kg. Zasięg skrzydeł wynosi około 2,5 m, a długość ciała nie jest mniejsza niż 150-155 cm. Szyja i ciało są w przybliżeniu tej samej długości.
Swan the Swan
Cechą charakterystyczną tego gatunku jest dziób o kolorze cytrynowym z czarną końcówką. Kolor piór jest biały, ale u młodych upierzenie jest szare z ciemną głową. Szyja jest prosta. The Klikun publikuje dość głośny krzyk podczas lotu, z którego przyszedł pseudonim ptaka.
Łabędzie łabędzie
Gatunek ten żyje na północy Europy oraz w niektórych częściach Eurazji, na brzegach jezior i rzek. Obcinacze do gniazd są wykonane z mchu, trawy i piór. W ogrodach zoologicznych żywotność tych Anseriformes wynosi około 30 lat.

Czy wiesz? Swan-sweeper jest jednym z symboli narodowych Finlandii.

Amerykanin

Gatunki amerykańskie są najmniejsze: długość ptaka nie przekracza 146 cm, a jego masa rzadko osiąga 10 kg.
American Swan
Według danych zewnętrznych Amerykanin jest podobny do klikuna, ale jego kark jest nieco krótszy, rozmiar jest skromniejszy, a głowa okrągła. Dziób – żółtawy z domieszką czerni. Kiedy samice jaj samca jest przez nie ostrożnie strzeżony.
Amerykańskie łabędzie
Ten majestatyczny ptak żyje w lasach tundry Ameryki. Miejsce gniazdowe wyposaża na obrzeżach stawów i działek mszystych. Na chronionych obszarach naturalnych ptaki te żyją do 29 lat.

Interesujące jest poznanie gatunków bażantów, pawi, strusi, kaczek, dzikich gęsi, kur i gołębi.

Mały

Mały łabędź wygląda jak klin. W swojej charakterystyce przypomina również odmianę amerykańską. Długość ptaka wynosi 140 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi 200-210 cm, dziób jest krótki, żółto-czarny. Charakterystyczną cechą jest indywidualny wzór na dziobie każdego osobnika. W warunkach niewoli maksymalny czas życia małego łabędzia wynosi 20 lat.
Małe łabędzie

Co łabędzie jedzą?

W warunkach naturalnych wolą jeść w płytkiej wodzie. Głównym posiłkiem tych ptaków jest:

  1. Roślinność wodna (małe algi, rzęsa wodna, łodygi, pędy i korzenie roślin wodnych). Pokarm jarzynowy zawiera wiele witamin i minerałów (szczególnie jodu), przydatnych w upierzeniu, skórze i wielu narządach wewnętrznych ptaka.
  2. Trawa przybrzeżna i liście z wierzbą zwisającą nad wodą. Zioło jest bogate w witaminę B9, kwas foliowy i błonnik, które przyczyniają się do wzrostu ptaka, podnoszą poziom tlenu we krwi, normalizują proces trawienia.
  3. Małe ryby. Ryba zawiera niezbędne aminokwasy, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne do pełnej pracy serca i mózgu.
  4. Skorupiaki. Korzystnie wpływa na stan upierzenia. Ponadto jest to bardzo pożywny produkt.
  5. Płazy (żaby). Żaby ślazowe mają działanie bakteriobójcze (przeciwzapalne). W mięsie płazów znajduje się duża ilość witamin, minerałów (w szczególności dużo wapnia), które poprawiają pracę organizmu. Wapń poprawia stan upierzenia, nadaje połysk, zapobiega upuszczaniu piór.
  6. Mięczaki i ich zewnętrzny szkielet (muszle). Zastosowanie tego pokarmu – w poprawie metabolizmu i wzmocnienia organizmu (odporność) w ogóle. Mięczaki są również przydatne w przypadku obecności dużej liczby soli mineralnych i witamin.
  7. Owady i ich larwy. Zalety tego filigranowego słodyczy wynikają z dużej zawartości wapnia, fosforu, witamin i niskiej zawartości tłuszczu. Owady w diecie łabędzia przyczyniają się do ochrony organizmu przed szkodliwym wpływem środowiska nieprzyjaznego dla środowiska.
Ważne! Mieszkańcy miast są ważni, aby pamiętać, że bliższe zimowym łabędziom niepożądane jest karmienie chleba. W przypadku Anseriformes czarny chleb jest szczególnie szkodliwy, ponieważ może powodować ciężką fermentację w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Biały chleb nie jest niebezpieczny, ale zbyt wysokokaloryczne jedzenie może osłabić instynkt migracyjny ptaka. Jako paszę lepiej użyć ziarna – owsa, kukurydzy, ale nie twardej, ale lekko ugotowanej. Również łabędzie chętnie jedzą tarte warzywa i moczą w wodzie siano.

Pióra filtrują dolny muł w poszukiwaniu jedzenia. Dzięki specjalnej konstrukcji ustnika (dziób jest wyposażony w płyty wewnątrz i zębiska na krawędziach), cyrkulują one wodę. Woda dostająca się do dzioba niesie ze sobą cząsteczki jedzenia, które pozostają w jamie ustnej. Łabędzie lub ławica nie połykają od razu, ale czekają, aż z dzioba wypłynie woda. Zęby również pomagają tym anseriformom łatwo odgryźć części roślin.

Różne gatunki dzikich łabędzi mają swoje indywidualne cechy zachowania żywieniowego, w dużej mierze zależne od miejsca gniazdowania. Na przykład czarne łabędzie są wegetarianami. Jeśli brakuje roślinności, zmieniają swoje siedliska lub latają na pastwiskach.
Moc czarnego łabędzia
Głównym pokarmem dla łabędź z czarnym szyjką służą jako rośliny wodne (glony), ale ptak lubi także jeść bezkręgowce wodne i owady.

Śruby i rogi preferują żywność wyłącznie pochodzenia roślinnego. Ptaki te lubią jeść ziemniaki, kukurydzę, zboża pozostawione na polach uprawnych po zbiorach.
Łabędzie-gazowane
Swan the Trumpeter ekstrahuje jedzenie w wodzie i błocie. Prawie zawsze je wyłącznie wegetatywny pokarm – liście i zielone łodygi różnych roślin.

American Swan latem karmi się głównie roślinnością wodną i ziołami rosnącymi na brzegu. Zimą jego menu składa się z ziaren zbóż. Również, jeśli to możliwe, nie będzie rezygnował z szczyty i bulw ziemniaków.
American Swan
Małe łabędzie są doskonałymi wędkarzami. Z powodu częstego niedoboru roślin nauczyli się łapać małe ryby, skorupiaki, mięczaki, żaby, a nawet węże. Jednak te łabędzie nie odmawiają sobie ani smakołyków warzywnych.

Podsumowując, chciałbym zauważyć, że powodem wprowadzenia łabędzi do Czerwonej Księgi było polowanie, które od dawna było prowadzone na tym ptaku. Jednak od lat 50-tych XX wieku świat aktywnie działa na rzecz przywrócenia optymalnej liczby tych ptaków. Wszystko to daje nadzieję, że żaden gatunek łabędzi nie zniknie z naszej planety.


Loading...