Rozdzielenie róż według klasy i grupy

Rose
Jedną z najbardziej popularnych roślin we współczesnym świecie jest “królowa kwiatów” – róża. Znaleziska archeologiczne wskazują, że już w V wieku pne. e. jej obraz zaczął ucieleśniać obiekty życia, sztuki. Przez wiele stuleci hodowli, hybrydyzacji, krzyżowania i doboru naturalnego powstało wiele grup i odmian róż, które są zjednoczone na różne sposoby.

Czy wiesz? Po raz pierwszy ludzie zaczęli uprawiać róże w starożytnym Rzymie, w literaturze tego czasu znajduje się opis około 10 gatunków. Po upadku Imperium, palisander poszedł do klasztorów.

Trudności w klasyfikowaniu róż, trochę historii

Obecnie istnieje około 30 tysięcy odmian i trudno je zaklasyfikować, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę zarówno pochodzenie i wygląd, i kwitnienie, jak i charakter opieki. Z tego powodu istniały różne rodzaje klasyfikacji róż, które opierały się tylko na jednej z cech. Jeśli weźmiemy pod uwagę większą liczbę, wówczas schemat klasyfikacji staje się zbyt mylący i trudny w użyciu. Ponadto istnieją nowe odmiany, które nie pasują do istniejących systemów, a nowe grupy są wymyślane.

Rainbow Rose
Do 1966 roku zmieniła się klasyfikacja takich roślin jak róża. Podczas XIV Zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Ogrodników (profesjonalistów) nie zdecydowano się na stworzenie jednej nowoczesnej klasyfikacji. Już w 1971 r. Powstał projekt, w którym wzięto pod uwagę nie tylko pochodzenie tej odmiany, ale także cechy dekoracyjne i biologiczne. Nowa klasyfikacja została zatwierdzona przez społeczeństwo w 1976 roku. Czasem dokonywane są korekty i dodatki, ale nie ma żadnych zasadniczych zmian. Ta klasyfikacja została oficjalnie uznana w większości krajów i dzieli wszystkie odmiany na dziki, stary ogród i nowoczesne róże ogrodowe.

Ważne! Najbardziej dokładne i wyczerpujące źródło informacji o klasach, typów i odmian róż jest uznawany na całym świecie czasopismo «Nowoczesne Roses», która jest regularnie aktualizowana o nowe odmiany.

Dzikie róże

Dzika róża
Dzikich róż, jeszcze znane gatunki przodkowie wszystkich obecnych wzrosła – róża rośnie w naturze. Mogą mieć zarówno małe, jak i duże kolce i jasny aromat. Kwitnąć raz w roku, zwykle w czerwcu. Są one często wykorzystywane w ogrodnictwie, jako zabezpieczenie, ponieważ nie są kapryśny, odporne na zimno i nie przyznają ogród na parametry zewnętrzne. Są podzielone na tkane i nie plecione. Ponadto, zgodnie z klasyfikacją, istnieje podział na gatunki, następnie formy i wreszcie odmiany.
Scrofulous róże są liściaste, zimozielone i półzimozielone.

Przyjrzyjmy się konkretnym różom w szczegółach.

 • Róża jest ciernista. Osiąga od 1,5 do 2 m wysokości. Kolce o różnych rozmiarach grubo pokrywają łodygi. Kwiaty są pojedyncze, białe, czasem mają różowy lub żółty odcień. Owoce są okrągłe, w kolorze czarnym.
 • Róża jest kłująca

 • Róża psa (powszechna). Rośnie do 3 m. Ciernie są duże, małe. Łodygi są zakrzywione w długim łuku. Kwiaty o różnych odcieniach bieli i czerwieni. Owoce są czerwone, kuliste.
 • Róża dla psów

 • Rosa Maksimovich. Ma długie pędy, łukowaty łuk. Kwiaty są białe z silnym aromatem. Owoce są zaokrąglone w bogatym czerwonym kolorze.
 • Rosa Maksimovicha

 • Pomarszczona róża. Krzew ten może osiągnąć 2 m wysokości. Ma wyprostowane gałęzie zielonego koloru. Grzbiety gęsto rosnące, o różnych rozmiarach. Kwiaty są często czerwone, czasem białe. Owoce są jaskrawoczerwone.
 • Pomarszczona róża

W projektowaniu krajobrazu często stosuje się również róże wielkokwiatowe, szare, błyszczące, białe, galijskie (francuskie), alpejskie i inne.

Stare róże ogrodowe – moda zwraca

Stare róże ogrodowe są również nazywane różami parkowymi.

Ważne! Obejmuje to róże, które uprawiano do 1867 r. (Przed pierwszą herbacianą hybrydą).

Mają bardziej złożone hybrydowe pochodzenie niż dzikie róże, a kształt psich róż został utracony. Dzisiaj moda na stare róże przeżywa swój świt. Teraz często w katalogach, oprócz innych informacji na temat odmiany, wskazany jest również rok jego powstania, aby podnieść cenę. Wady starych róż ogrodowych to ich objętościowość, słaba lub niewystarczająca odporność na mróz, podatność na grzyby. Ale są one niezwykle piękne w okresie kwitnienia. Mają liczne płatki pastelowych odcieni, częściej różowe.
Należą do nich następujące klasy róż.

 • Alba. Znany od XIV wieku, szczególnie popularny pod koniec XVI wieku. Krzaki kiełkują, osiągają do 2 m wysokości. Liście są gładkie, szarawe. Kwiaty są białe lub różowe, o odcieniu do 8 cm, a kwiatostany 3-5 sztuk. Blossom raz.
 • Alba

 • Róże Ayrshire. Pojawił się na początku XIX wieku. To jest pnącza z długimi i silnymi pędami. Kwiaty są białe lub różowe, małe (od 2,5 cm do 5 cm). Rozwijaj się samodzielnie lub w kwiatostanach (maksymalnie 6 sztuk). Kwitnąc raz.
 • Bourbon. Występuje z wyspy Bourbon. Istnieje około 500 odmian. Rośliny silnie rozgałęzione z pędami prostymi lub łukowatymi. Kwiaty mają różne odcienie różu, rzadko są pomarańczowe, białe lub czerwone. Kwitnienie później, jesień.
 • Bourbon Roses

 • Boursolt. Róże zostały wyhodowane w 1820 roku, większość odmian stworzonych przez Francuza Henry Boursolt. Istnieje około 50 odmian tej klasy. Krzewy mają od 2 do 5 m wysokości. Gałęzie są elastyczne z rzadkimi grzbietami. Kwiaty rosną kwiatostany czerwone, różowe lub fioletowe kwiaty. Blossom raz.
 • Odśrodkowe. Róże są niewymiarowe, ale rozłożone. Gałęzie są wygięte przez łuk z kolcami o różnych rozmiarach. Liście są jasnozielone. Kwiaty są duże, białe, czerwone, ale zazwyczaj różowe. Kwitnąc raz. Bardzo rzadko stosowany w ogrodnictwie.
 • Centrifol Roses

 • Róże z Damaszku. Starożytne kwiaty, wspomniane w X wpne. e. Od 1 do 2 m wysokości. Krzew rozrasta się, pędy są potężne. Liście mają szarawy odcień. Kwiaty od białego do czerwonego z różowym odcieniem, duże, kwadratowe (co jest typowe dla tej klasy). Owoce są długie, wąskie. Większość przedstawicieli zakwita w pojedynkę.
 • Róże z Damaszku

 • Naprawianie hybryd. Zostały one utworzone w 1820 roku. W tym czasie były cenne ze względu na rzadki rozmiar kwiatu. Najpiękniejsze były białe róże, na przykład Królowa Śniegu. Istnieją również dwukolorowe odmiany i odmiany z granicą.
 • Naprawianie hybryd

 • Moss Roses. Znaleziono w XVII wieku we Francji. Pierwsza sztucznie opracowana odmiana pojawiła się w 1844 roku. To jest kwitnący krzew. Ma gruczołowe przyrosty, podobne do mchów. Kwiaty są średnie, białe, różowe, czerwone.
 • Noizetovaya wstała. Zostało to wydedukowane na początku XIX wieku. Do półtora metra wysokości. Semi-spinning powstały z małych lub średnich kwiatów, rosnących kwiatostanów i jasnych błyszczących liści. Kwitnienie jest ciągłe, prawie przez cały sezon.
 • Noisette Rose

 • Portland podniósł się. Oddany pod koniec XVIII wieku, otrzymał swoją nazwę na cześć hrabiny de Portland. Krzew nie jest wysoki. Kwitnienie jest długie, obfite. Kwiaty są czerwone lub różowe, rzadko białe.
 • Róże herbaciane. Pnącza pędy 10 m i pojedynczych barw o różnych kolorach (biały, żółty, różowy, pomarańczowy, czerwony) od 5 do 7 cm. Mają delikatny aromat herbaty.
 • Rose herbaty

Jest kilka innych klas.

Nowoczesne róże ogrodowe

Obejmują one wszystkie grupy utworzone po 1867 roku. Nowe odmiany są bardzo popularne i przyćmione przez wszystkich swoich poprzedników.
Rozważmy więcej szczegółów.

 • Herbaciane hybrydy. Mają proste krzewy o wysokości od 80 cm do 1,5 m. Liście są ciemnozielone. Kwiaty o różnych kolorach są częściej samotne, rzadko rosną w kwiatostanach. Okres kwitnienia od czerwca do największych przymrozków. Połącz najlepsze cechy ponownego kwitnienia i róż herbacianych.
 • Herbaciane róże hybrydowe

 • Rose floribunda ma inny jasny kolor zakresy wielkości kwiat od 6 do 10 cm, a wysokość tulei – od 30 cm do 1 m, i nie tworzą rośliny pnącza (np Lilia Marlene stopień). Opublikowano w 1924 roku. Zajmuje pierwsze miejsce w ogrodnictwie. Chociaż kwiaty mniej niż hybrydowych odmian herbaty, ale kwitnienie jest obfite i długotrwałe.
 • Polyantical. Róże, które pojawiły się w 1873 roku. Są niewymiarowe, bezpretensjonalne z małymi kwiatami (3-4 cm średnicy), połączone w kwiatostany 20-30 sztuk. Kwitnienie jest prawie ciągłe. Odporny na choroby grzybowe i przeziębienie.
 • Róże Polyanthus

 • Wspinaczka. Róże z lobate, długie pędy. Istnieją trzy grupy: Reambrer, duże kwiatki i hybrydy Cordes.
 • Róże wspinaczkowe

 • Miniaturowe róże. W 1810 r. Zostały sprowadzone z Chin. Mogą rosnąć zarówno na otwartej przestrzeni (kwitnącej od końca wiosny i do przymrozków), jak iw domu (kwitnienie prawie przez cały rok). Na wysokości 20-45 cm Kwiaty od 2 cm do 5 cm, rosną same i kwiatostany wszystkich możliwych kolorów. Kwitnienie jest obfite.
 • Miniaturowe róże

 • Grandiflora. Klasa pojawiła się w 1954 roku. Ta róża jest wynikiem krzyżowania herbaty-hybrydy i floribundy. Może mieć zarówno pojedyncze kwiaty, jak i zebrane w kwiatostany o różnych kolorach. Wysokość buszu wynosi 1-1,7 m. Ma długie obfite kwitnienie.
 • Roses Shrab. Wszystkie odmiany, które nie odpowiadają cechom innych klas, są klasyfikowane tutaj.
Czy wiesz?W każdej róży różnych odmian od 5 do 128 płatków. Może rosnąć jako pojedynczy, a kwiatostan z 3-200 kwiatów. Średnica kwiatu waha się od 1,8 cm do 18 cm.

Odmiany róż
Jeśli zastanawiasz się, która róża wybrać, to najpierw ustal, czego potrzebujesz. W końcu jest róża i park, i trzoda, i floribunda, i wiele innych. Wszystkie mają różne cechy i wymagania. Ogromny wybór pozwala znaleźć dokładnie to, co spełnia wszystkie twoje żądania. Jesteśmy pewni, że cokolwiek wybierzesz, nie zawiedzie Cię to, ponieważ róża jest naprawdę królową kwiatów.