Rosnący szpinak na parapecie przez cały rok

Szpinak
Szpinak Od dawna wiadomo, że rolnicy i kucharze są doskonałym źródłem witamin, pierwiastków śladowych, błonnika i białka roślinnego. Zachowuje użyteczne właściwości nie tylko w świeżej formie, ale również przy różnych metodach przygotowywania: duszone, marynowane, mrożone. Dlatego ci, którzy dbają o zdrową dietę, hodują szpinak w domu i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami.

Czy wiesz? W Persji, która jest uważana za miejsce narodzin szpinaku, często była włączana do składu leków.

Jak przygotować nasiona przed sadzeniem

Szpinak na parapecie wyhodowany jest z nasion wczesnych odmian o mięsistych, dużych liściach. Siew można zrobić o każdej porze roku.
Eksperci zalecają przed sadzeniem moczyć nasiona przez jeden dzień w ciepłej wodzie, a następnie przez 2-4 godziny – w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Przed sadzeniem należy je przetrzeć ręcznikiem papierowym i lekko wysuszyć.
Jeżeli prace przygotowawcze nie zostaną wykonane, wystarczy podlewać grunt przed zasiewem.

Skład i przygotowanie gleby

Szpinak
Do uprawy upraw odpowiednie będą wszystkie mieszanki gruntowe dostępne do sprzedaży, z wyjątkiem tych zawierających torf, ponieważ utleniają glebę.
Również jako gleba dla szpinaku jest mieszaniną włókna kokosowego (2 części) z biohumusem (1 część). Wymień włókno kokosowe na wermikulit lub perlit. Do 100 cm2 wystarczy dodać 1-2 łyżeczki. substancja. Ponadto dobrze zachowują wilgoć i nie gniją jak włókna kokosowe.

Ważne! Przed posadzeniem szpinaku w domu, dno garnka należy ułożyć w warstwie 2-3 cm keramzytu lub innego materiału, który zapewni dobry drenaż.

Schemat i głębokość sadzenia nasion

Do siewu należy wykonać rowki o głębokości około 1,5 cm, umieścić nasiona w nich, lekko posypać ziemią i zwilżyć opryskiwaczem. Następnie należy przykryć pojemniki folią lub szkłem aż do pojawienia się pierwszych pędów. Zwykle zajmuje to 5-6 dni.
Sadzonki nurkowe mogą pojawić się po pojawieniu się kilku liści lub natychmiast zasadzone w dużych pudełkach i doniczkach.

Ważne! Aby stale mieć świeżą zieleninę ze szpinaku, trzeba zasiać nowe nasiona co 10-14 dni.

Pielęgnacja i warunki dla rosnącego szpinaku na parapecie

Uprawa szpinaku od siewu do zbioru nie będzie trudna nawet dla początkujących.

Lokalizacja i oświetlenie

Szpinak
Najlepszym miejscem na szpinak będzie parapet po słonecznej stronie mieszkania lub domu.
W tym przypadku rośliny zasadzone wiosną i latem będą miały wystarczająco dużo naturalnego światła, aby wytworzyć obfite zielenie.
Sadzonki jesienno-zimowe nie zapobiegną oświetleniu fluorescencyjnemu za pomocą lamp światła dziennego, aby zwiększyć światło dzienne przez kilka godzin przy pochmurnej pogodzie.

Warunki temperaturowe

Optymalny dla szpinaku, temperatura w domu wynosi 15-18 ° C, ale zwykle przenosi się i spada do 8-10 ° C w szklanych loggiach i balkonach. Znacznie gorsza roślina czuje się w gorące letnie dni. W tej chwili pożądane jest zaciemnienie go.

Podlewanie i wilgotność

Umiarkowane, ale częste podlewanie szpinaku zapewni dobry smak liści. Korzystne dla rośliny są częste natryskiwanie z pistoletu natryskowego, co gwarantuje wysoką wilgotność. I wręcz przeciwnie – Niska wilgotność prowadzi do szybkiego pożaru rośliny i zmielenia zieleni.

Zbiór

Szpinak
Miesiąc po wysianiu nasion, kiedy szpinak osiąga około 10 cm wysokości i ma 5-6 dużych liści, możliwe jest zbieranie. Z reguły roślina tworzy nową zieleń przez 2-3 miesiące, po czym pojawia się strzałka kwiatowa. Następnie należy go usunąć. Glebę można karmić i sadzić nowymi nasionami.

Podobnie jak wiele innych rodzajów zieleni (koperek, pietruszka, bazylia), możemy wyhodować szpinak na parapecie, aby nasza rodzina była bardziej zróżnicowana i użyteczna.


Loading...