Rosnący bluszcz ogrodowy

Bluszcz ogrodowy
Wielu z was widziało grube, kręcone pnącza zdobiące ściany domów i tworzące żywopłoty. Ta piękna roślina ozdobna nosi nazwę bluszczu ogrodowego. Co ciekawe, był to jeden z symboli starożytnej Grecji, oznaczający zabawę i miłość, a poeci podczas uroczystości ozdobili głowy bluszczowymi wieńcami. Dowiedzmy się więcej o tej roślinie.

Opis

Bluszcz ogrodowy odnosi się do wieloletnich wiecznie zielonych roślin z rodziny Araliev. Jest to pełzający krzew, który przylega do licznych obiektów i powierzchni przy pomocy licznych podrobionych podrzędnych korzeni.

Na jego łodygach znajdują się gęste, skórzaste liście w kolorze zielonym o różnych kształtach i odcieniach. Drobne żółto-zielone kwiaty zbiera się na wierzchołkach gałęzi w zaroślach i kwiatostanach-parasolach. Roślina kwitnie w pierwszej połowie jesieni, a jej owocem jest ciemnoniebiesko zabarwiona jagoda z kilkoma nasionami. Dojrzewa w zimie i jest dobrym pokarmem dla ptaków. Dla osoby ta jagoda jest nie tylko całkowicie niejadalna, ale również trująca.
Bluszcz ogrodowy

Jest powszechnie spotykany w Australii oraz w ciepłych regionach półkuli północnej i może wyrosnąć na wysokość trzydziestu metrów.

Czy wiesz? Wielu chrześcijan uważa bluszcz z sadu za symbol wierności, życia i nieśmiertelności. Być może to właśnie ta roślina pozwoli ci odejść od próżności i palących problemów i nastroić się w filozoficzny sposób.

Rodzaje bluszcz ogrodu

W przyrodzie jest ich kilkanaście, z których najbardziej znane to:

 • bluszcz z Colchis (Hedera coichica). Roślina ma duże nieprzezroczyste ciemnozielonych liści, którego szerokość sięga 17 cm i długości 20 cm. Liście mają inny kształt i inny specyficzny zapach piżmowy z odcieniem, który objawia się przez rozcieranie. Kwitnienie występuje w okresie jesiennym. Kwiaty nie są wartości ozdobnych, są zebrane w tej szczoteczki na szypułek do 3 cm, długość płatki kwiatu wynosi 4,5 mm, a szerokość – 2,5 mm. Owoce dojrzewają wiosną przyszłego roku. Najpopularniejsze formy Kolchidy bluszcz uważane zapiekanka, fioletowy i drzewa. Zakład może dorastać do 30 metrów i znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego, Kaukazu;
 • Ivy Colchis

 • bluszcz zwyczajny (Hedera helix). Ta roślina osiąga wysokość jednego metra. Ma skórzaste, błyszczące liście z dużą ilością ozdobnych odmian o różnych kolorach i formach – postać zima z dużą światła, duży palmitynian z pięcioma płatkami, z małym mrozem Bałtyckim, graniczy z żółtym obrzeżem i innych. Kwitnie tak samo jak bluszcz z Colchis. Występuje na nizinach i przedgórzach Europy Południowej, Azji Południowo-Wschodniej i Rosji. Uważany jest za jeden z najbardziej odpornych na mróz gatunków;
 • bluszcz Zwykły

 • bluszcz Pastukhova (Hedera pastuchowii). Roślina może dorastać do 10 metrów długości. Ma cienkie skórzaste jasnych zielonych liści o długości 10 cm i szerokości 6 cm Ich kształt jest zróżnicowana. – Z-lancetowate zaokrąglonym kształcie serca, a pofalowane lub skośne krawędzie nienaruszone. Występuje na terytorium Azerbejdżanu, Gruzji i Dagestanu.
 • bluszcz Pastukhova

Bluszcz kryty to jedna z najczęściej spotykanych roślin w pomieszczeniach, która często jest obsadzona fuksją lub pelargonium. Szczególnie popularny ze względu na barwne liście jest kanadyjski bluszcz.

Jeśli chodzi o inne odmiany, Thorndale i Modern Times charakteryzują się aktywnym wzrostem, który pozwala na ich stosowanie w pionowych nasadzeniach. Odmiany Sally, Deltoidea i Tripod istnieją w formie kręconej i tworzą gęste krzaki. Ta cecha umożliwia ich stosowanie zarówno w pionowym zagospodarowaniu terenu, jak iw doniczce. Rosną szybko i formują bujne żywopłoty o wysokości do dwóch metrów.

Kompaktowe modele, takie jak Dealbata, Henriette, Jubilee i Very Merry, doskonale nadają się do pokrycia alpejskich zjeżdżalni. Szeroka paleta ich form i odcieni będzie ozdobą każdego skalnego ogrodu i pozwoli stworzyć w nim niepowtarzalny styl.

Rodzaje bluszczu

Uprawa i pielęgnacja

Aby wyhodować piękny bluszcz, musisz wybrać odpowiednią sadzonkę. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na obecność silnego kłącza i błyszczących soczystych liści. Sadzonki ze zwiędłymi korzeniami i pożółkłe liście lepiej nie kupować.

Oświetlenie

Ivy nie lubi otwartego terenu. Spróbuj rzucić go w półcieniu, możesz w cieniu korony dużego drzewa. Jest to szczególnie ważne w zimnym klimacie, ponieważ odpowiednia lokalizacja pomoże roślinie bezpiecznie przetrwać zimę. Ponadto to miejsce powinno być stosunkowo ciche, bez silnych wiatrów.

Ważne! Wczesną wiosną nie spiesz się z przycinaniem pędów po hibernacji, lepiej zrobić to wczesnym latem po aktywnym ruchu soku. Plastry na dużych łodygach należy podawać w sosie ogrodowym.

Bluszcz pod dachem drzwi

Temperatura

W ciągu pierwszych dwóch lat roślina rozwija się niezbyt szybko, więc lepiej ją sadzić na wiosnę, aby w ciepłym okresie roku mogła rosnąć i konsolidować się w jak największym stopniu. Należy również wziąć pod uwagę, że w zimnych miejscach bluszcz zwykle nie osiąga dużej wysokości, ponieważ część pokryta śniegiem nie może przetrwać zimowych przymrozków. Dlatego oczekuj, że może on obejmować tylko nisko położone powierzchnie.

W domu lubi fajne pokoje z letnią temperaturą około 18 stopni Celsjusza, a zimą – 6 – 12 stopni Celsjusza. Roślina reaguje normalnie na nagłe wahania temperatury i przeciągi, dlatego najlepszym miejscem na to jest przeszklony balkon lub loggia.

Gleba

Rośliny sadzi się wiosną w wilgotnej, żyznej glebie zawierającej próchnicę i wapno. Do sadzenia potrzebny jest grunt przepuszczający powietrze, który jest przepuszczalny dla powietrza. Dobrze dopasowane gliniaste słabo kwaśne gleby, ale w glinianych roślinach nie przyzwyczajają się, bo praktycznie nie ma dostępu do tlenu do korzeni. Ponadto, glina ma właściwość zatrzymywania wilgoci, a jej nadwyżka jest katastrofalna dla bluszczu.

Przeczytaj, jakie rodzaje gleb istnieją i jak je nawozić oraz co i jak określić kwasowość gleby.

Aby dbać o glebę wystarczy proste poluzowanie, należy to zrobić ostrożnie, aby nie zranić korzeni. Przygotuj glebę na zimę i zaoszczędź cenną wilgoć, która pomoże ściółkować próchnicę z liści lub torfu.

Bluszcz ogrodowy

Podlewanie

Ivy jest rośliną kochającą wilgoć, poeta musi się upewnić, że ziemia jest stale wilgotna i, jeśli to konieczne, dodatkowo podlewać. Jednak nie zapominaj, że nadmiar wilgoci w glebie może doprowadzić do śmierci rośliny. Zazwyczaj w gorącym sezonie woda powinna być 1-2 razy w tygodniu, aw okresie jesiennym należy zmniejszyć podlewanie.

Jeśli bluszcz rośnie w pokoju, a następnie podczas zimowania w ciepłym pomieszczeniu, podlewanie powinno być częste. Ponadto należy okresowo myć jego liście. Przyniesie to korzyści nie tylko samej roślinie, ale także nie pozwoli na zapylenie w domu.

Wilgotność

Bluszcz silnie unosi suche powietrze, przy niskiej wilgotności liście wysychają i giną. Dlatego w domu w temperaturze powyżej 20 stopni Celsjusza należy dodatkowo nawilżyć powietrze i regularnie spryskiwać roślinę. Jeśli nie masz specjalnego nawilżacza, możesz umieścić duży pojemnik z wodą w pokoju.

Przeczytaj o zawiłości dbanie o innych pnączy ogrodowych: dziewczęcych winogron, Hortensja petiolate, powojniki, Wisteria, wiciokrzew wiciokrzew, passiflory, Celastrus, Actinidia, powoju, chiński winorośli magnolia, groszku, Thunberg, trąbka, kalistegiya.

Bluszcz ogrodowy

Dodatkowe nawożenie

Aby bluszcz ogrodowy rósł szybciej i cieszył się bogatą koroną, w ciepłym sezonie powinien być karmiony jeden – dwa razy w miesiącu. W tym celu dobrze nadają się nawozy azotowe rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu bardziej aktywne będą nowe silne pędy z błyszczącymi i zdrowymi liśćmi.

Od połowy lata konieczne jest zasilanie rośliny nawozami o wysokiej zawartości fosforu i wapnia. Pomogą mu wzmocnić i przygotować się do zimowania.

Powielanie

Bluszcz ogrodowy dość łatwo rozmnaża się zarówno przez sadzonki, jak i gałęzie. Doświadczeni ogrodnicy doradzają, aby to zrobić wiosną lub wczesnym latem. Najważniejsze jest, aby wybrać tylko zdrowe egzemplarze do reprodukcji.

Sadzonki

Sadzonki są wycinane wiosną lub latem z młodych pędów nie starszych niż trzy lata. Do sadzenia nowej rośliny wycina się łodygi z końcem o długości około 10 cm (ale nie więcej niż 15 cm), cztery dolne liście są usuwane, a łodygi są umieszczane w wodzie na jedną trzecią ich długości. Po chwili zaczynają korzenie i lądują w otwartym terenie.

Możesz natychmiast sadzić sadzonki w skrzynkach z mieszanką gleby ogrodowej i piasku. Zazwyczaj od czterech do sześciu tygodni powstają korzenie potrzebne do sadzenia.

Rozmnażanie przez sadzonki

Następnie sadzonkę sadzi się w wybranym obszarze na głębokość około 20 cm, na dnie drenażu wgłębnego. Odległość między roślinami powinna wynosić 30 – 60 cm, po posadzeniu są one nawadniane, a gleba jest mulczowana. Na zimę młode okazy powinny być pokryte lapniką lub liśćmi.

Ważne! Bluszcz należy do trujących roślin, więc wszystkie prace nad opieką, szczególnie przycinanie, muszą być wykonywane za pomocą rękawiczek. Jeśli sok nadal dostanie się na skórę i wystąpi swędzenie, obrzęk lub inna reakcja ujemna – natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Kopiąc

Ta metoda jest dobrze dopasowana, jeśli planuje się ją wzdłuż jednej powierzchni, aby utworzyć solidną zieloną zasłonę. W takim przypadku lepiej jest użyć upuszczenia. Aby to zrobić, wybierz długą zdrową łodygę, wykonano małe nacięcie, miejsce to przycina się do ziemi specjalnym zaciskiem i posypuje ziemią.

Po chwili bluszcz zakorzeni się i uformuje w oddzielną roślinę. Jeśli to konieczne, możesz ostrożnie oddzielić je od głównej rośliny i przeszczepić ją gdzie indziej.

Choroby i szkodniki

Główne choroby i szkodniki bluszczu ogrodowego:

 • Głównym szkodnikiem bluszczu ogrodowego jest pająki. W wyniku klęski roślina pokryta jest pajęczyną, wzdłuż której poruszają się małe robactwo białawego, żółtego lub czerwonego. Zwykle dzieje się to na bluszczu rosnącym po słonecznej stronie. Rośliny są leczone lekiem “Actellik”, który rozcieńcza się w wodzie zgodnie z instrukcjami, a liście traktuje się raz w tygodniu. Procedurę tę należy powtórzyć, aż roztocza zostaną całkowicie zniszczone.
 • Pająk na bluszcz

  Walcz z pająkiem i metodami ludowymi: napar z czosnku, cebuli, mniszka lekarskiego, bulionu z bulw cyklamenami.
 • Nadmierna wilgoć w glebie może spowodować atak rośliny na roślinę za pomocą grzyba. W rezultacie ciemne plamy pojawiają się na liściach, zaczynają wysychać i spaść. W takim przypadku konieczne jest usunięcie dotkniętych liści i łodyg, w celu potraktowania rośliny preparatami grzybobójczymi.
 • Liście suche w bluszczu

 • Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu może doprowadzić do uszkodzenia pochwy. Zewnętrznie, objawia się to lekką lepką powłoką na liściach, a następnie pojawiają się na nich stopniowo żółtawe plamy, które prowadzą do całkowitej utraty liścia. W takim przypadku uszkodzone łodygi powinny zostać odcięte, a sam bluszcz powinien zostać przeniesiony do chłodniejszego miejsca.
 • Tarcza

 • Jednym z szkodników bluszczu są mszyce. Aby się go pozbyć, roślina jest leczona insektycydem (Actellik, Karbofos, Aktara i inne). Staraj się nie pomijać ani jednego liścia ani nie strzelaj, w przeciwnym razie pozostałe mszyce będą się szybko rozprzestrzeniać po całej roślinie. Mszyce

Ponadto, gdy rosną bluszcz ogrodowy, następujące trudności są możliwe:

 • brak lub nadmiar wilgoci prowadzi do żółknięcia i opadających liści;
 • małe liście, zbyt wydłużone i słabo ulistnione łodygi wskazują na brak światła słonecznego;
 • brązowe i suche końcówki wskazują zbyt wysoką temperaturę i niską wilgotność.
Czy wiesz? Bluszcz ogrodowy to wieloletnia roślina, która w sprzyjających warunkach może osiągnąć 200 lat. Ponadto w południowej części Europy znajdują się niektóre okazy, których wiek przekroczył 450 lat, a pędy wzrosły o 100 metrów.

Korzystanie z ogrodu bluszcz

Dwa główne zastosowania bluszczu to projektowanie ogrodów i medycyna ludowa, gdzie jej liście są stosowane w leczeniu wielu chorób, w tym krzywicy i przewlekłego zapalenia błon śluzowych. Plusz ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Nalewka alkoholowa służy do usuwania brodawek, a świeże liście są stosowane jako zewnętrzny środek na opatrunki i oparzenia. Nawiasem mówiąc, oficjalna medycyna rozpoznaje także przydatność tej rośliny i używa jej jako składnika w lekach przeciwkaszlowych.

Dowiedz się więcej o właściwościach leczniczych i przeciwwskazaniach bluszczu.

Bluszcz w designie

Jeśli chodzi o design, przy pomocy tej rośliny można tworzyć ciekawe kompozycje z krajobrazu poziomego i pionowego. Może pokryć każdą kamienną, tynkowaną lub ceglaną ścianę budynku z bujną zieloną pokrywą. A jesienią, kiedy liście zmieniają kolor na różne odcienie czerwieni, żółci i pomarańczy, ściany będą wyglądać szczególnie imponująco.
Ponadto, roślina jest idealnym materiałem do realizacji wszelkich małych form architektonicznych. Wykonane z drutu ramy małe pawilony lub figurki zawinięte w pobliskim bluszczu ogrodowego. Nie zapomnij o regularnej strzyżeniu, aby utrzymać pożądany kształt.

Za pomocą bluszczu można ozdobić pergolę, pergolę, huśtawki, werandy.

Bluszcz w designie

Jak zdobyć bluszcz

Czasami pojawia się pytanie, jak zdobyć tę roślinę, na przykład, z ogrodu. Ponieważ bluszcz rośnie bardzo szybko, zaczyna przeszkadzać i młócić inne nasadzenia. Ponadto, jeśli dom ma dzieci, istnieje potrzeba ochrony przed trującym bluszczem z jagód. Co więc musisz zrobić w tym celu:

 • za pomocą nożyczek ogrodowych usunąć bluszcz ze wspornika;
 • sekator lub piła do metalu, jeśli pędy są zbyt grube, odciąć główną część bluszczu na powierzchni gleby;
 • wykopuj i używaj kłącza, nie zostawiaj pędów, w przeciwnym razie szybko się zakorzenią;
 • Gdy pojawią się młode pędy, użyj herbicydu Tornado.

W wielu krajach europejskich, dzięki dość łagodnemu, ciepłemu klimatowi, można zobaczyć ogromne zarośla bluszczu ogrodowego. Tam przez cały rok cieszy oko swoim świeżym, jasnym wyglądem i szeroką paletą liści w różnych formach i kolorach. Jeśli myślisz o dekorowaniu własnego domu lub działki, to bluszcz ogrodowy będzie doskonałym wyborem. A dla mieszkańców północnych regionów stworzy prawdziwy ogród domowy.