Rosnące pasternak w kraju: sadzenie na sadzonki i opieki w otwartym terenie

Pasternak
Pasternak to warzywo, nie tylko dość smaczne, ale również bardzo przydatne. Jednak jego rosnące na łóżku domowym ma wiele subtelności, bez których nie można uzyskać dużych owoców. Chodzi o takie niuanse w uprawie pasternaku, a powiemy poniżej.

Sadzenie pasternaku na sadzonkach

Specyfika uprawy pasternaku na wsi w znacznym stopniu zależy od takiej cechy warzyw jak długiego okresu wegetacji. Jeśli w środku pasa, który jest Ukraina, jej zbyt wcześnie, aby siać nasiona w otwartym terenie, a następnie jesienią zebrać bardzo małe korzenie, które po prostu nie mają czasu, aby tworzyć z powodu zimna pogoda nie będzie maleć. Z tego powodu zaleca się roślinę najpierw do sadzenia na sadzonkach, które pod koniec wiosny można łatwo sadzić na łóżkach.

Pasternak
Innym powodem, dla którego zaleca się sadzenie pasternaku na siewkach jest długi proces kiełkowania nasion, które mają również bardzo niską zdolność kiełkowania. W rezultacie lądowanie jest rzadkie, a zbiory nie są zadowalające z powodu obfitości.

Niemniej jednak podczas siewu roślin na sadzonkach należy pamiętać, że jest bardzo wrażliwy na przeszczepy i może umrzeć nawet przy niewielkich uszkodzeniach korzeni. Dlatego przed bezpośrednim wysiewem nasion ważne jest przygotowanie indywidualnych doniczek dla każdej rośliny.

Ważne! Do siewu pasternaku na sadzonki są idealne donice torfowe, które można następnie wykopać w ogrodzie. Ponadto, to warzywo reaguje bardzo dobrze na nawozy torfowe, które pozwolą Ci “zabić dwie pieczenie na jednym ogniu”.

Jak przygotować nasiona przed sadzeniem?

Jak już wspomniano, nasiona pasternaku rósł bardzo słabo, więc przed siewem wymagają specjalnego szkolenia, które można wykonać w różnych wersjach. Najłatwiej jest namoczyć nasiona w ciepłej wodzie na jeden dzień, regularnie zmieniając wodę, tak aby stale pozostawała ciepła. Potem trochę spuchnięte nasiona powinny być dobrze do przetwarzania stymulantów wzrostu, w których doskonałe preparaty są idealne:

 • “Epin”;
 • “Heteroauazyn”;
 • “Cicron”.

Nasiona
Można również namoczyć nasiona w roztworze popiołu (na 1 litr wody 20 g popiołu). Trzymaj je w nim przez 48 godzin, po czym powinieneś spłukać nasiona ciepłą wodą, wysuszyć je trochę i będziesz mógł przejść do zejścia na ląd. Po zasianiu pędy mogą pojawić się w dniach 10-12, chociaż normalne jest, że pasternak pojawia się 18 dnia.

Podkład dla pasternaku

Agrotechnika do uprawy pasternaku wymaga użycia do gleby roślin torfowych, gliniastych lub okopowych (i lepiej jest używać ich mieszanki). Ale w domu najłatwiej kupić mieszankę gleby przygotowaną na bazie torfu i o dobrej sypkości. Jeśli sam przygotowujesz glebę na pasternak, nie zapomnij przesiać go przez sito przed wysianiem nasion. Również “domowa” gleba jest ważna dla odkażania, dla której może być trzymana w parze lub umieszczona w piecu.

Posiew pasternaku

Pierwszą rzeczą do zrozumienia jest to, kiedy sadzić pasternak na sadzonki. Najlepszą opcją jest środkowy koniec marca, jednak im wcześniej dokonasz zbiorów, tym lepsze będą sadzonki przed momentem przeszczepienia go na otwartą przestrzeń. Jeśli nasiona wysieje się pod koniec marca, wówczas do połowy maja sadzonki będą odpowiednie do sadzenia.
Pasternak

Przygotowane Ziemią napełnia się doniczki i lekko zagęszczony, pozostawiając do krawędzi garnka około 1 cm. Następnie wlewa się ją, a w każdym naczyniu umieścić 2-3 padły uśpienia na wierzchu innej warstwy gleby. Aby przyspieszyć powstawanie doniczek, zaleca się dokręcanie folią, ale wtedy trzeba będzie codziennie wentylować, przyjmując schronienie przez 7-10 minut. Od pasternak tolerancję na zimno, pojemnik z nasion nie muszą się rozgrzać, choć słońce jest wymagane w przypadku pasternaku, zwłaszcza gdy z doniczek zaczynają pojawiać się pierwsze pędy.

Opieka nad sadzonkami

Pasternakwarzywne, różniące się prostym sadzeniem i pielęgnacją, które mają zastosowanie do sadzonek. Opieka nad parsnipem zawiera tylko trzy obowiązkowe aspekty:

 • dodatkowe oświetlenie, jeśli czas światła dziennego nie przekracza 14 godzin (do oświetlenia należy użyć specjalnych lampek);
 • umiarkowane podlewanie;
 • brak stagnacji wilgoci w doniczkach z sadzonkami (aby temu zapobiec, należy wykonać dziury w doniczkach lub posadzić nasiona przed posadzeniem nasion za pomocą gliny).

Sadzenie pasternaku w otwartym terenie

Ten proces jest bardzo ważny, ponieważ należy postępować bardzo ostrożnie, ponieważ jeśli nie zastosujesz się do zasad opisanych poniżej, ryzykujesz uszkodzenie sadzonek, które w końcu umrze i nie przyniesie żniwa.

Czas na sadzenie sadzonek


Pasternak
Czas sadzenia pasternaku na wiele sposobów zależy od regionu twojego życia i warunków pogodowych. Jeśli gleba w łóżkach nie ogrzeje się do + 4 ° C, sadzenie może być opóźnione przez długi czas, chociaż zwykle przeprowadza się je w drugiej połowie maja, kiedy sadzonki mają już 28-30 dni. Jednocześnie lepiej jest nie napinać okresu sadzenia pasternaku wiosną, ponieważ przy późnym posadzeniu roślina nie będzie miała czasu, aby uformować duże korzenie.

Ważne! Około 10 dni przed posadzeniem sadzonek pasternaku na dnie, należy go wynieść na krótki okres czasu. Pomoże to jej w lepszym i szybszym transporcie transplantacji.

Wybór miejsca lądowania


Pasternak dobrze rośnie w łóżkach z luźną glebą, która powinna zawierać dużo torfu. Jeśli gleba jest kwaśna, nie można w niej posadzić pasternaku, a przed posadzeniem należy dobrze wapnować.

Sam ogród powinien znajdować się w słonecznym miejscu, chociaż penumbra nie będzie w stanie pozbawić cię żniwa. W żadnym wypadku nie wybieraj dla łóżka z pasternakiem, na którym rosły:

 • marchewka;
 • pietruszka;
 • pasternak;
 • seler.

Pasternak
Najlepiej jest uprawiać pasternak w otwartym polu, na łóżkach po cebuli, buraku, kapuście i ziemniakach. Ponadto teren przed posadzeniem pasternaku lepiej jest nawozić jesienią, aby na wiosnę wszystkie nawozy zostały dobrze rozpuszczone w glebie i były dostępne dla rośliny. Na wiosnę ważne jest również wykopanie łoża i usunięcie z niego chwastów, tworzących wysoki kopiec ziemi pod roślinami.

Sadzenie sadzonek na łóżku


Pasternak nie lubi nadmiernego zagęszczania plantacji, więc do jego lądowania należy przygotować serię otworów w odległości 10-12 cm od siebie. W tym przypadku odległość między rzędami roślin powinna wynosić 40 cm (dołki są wystarczająco duże, ponieważ sadzonki w nich będą umieszczone razem z doniczkami torfowymi). Po przesadzeniu gleba wokół doniczki jest zagęszczana i podlewana.

Jeśli wysiewa sadzonek w doniczkach plastikowych, a następnie w momencie ich lądowania lepiej wyciąć i dostać pasternak wraz z bryłą ziemi (jeśli cięcie jest szkoda, wystarczy podlać roślinę obficie każdemu z rozsady Wypadł z puli). Staraj się nie uszkodzić przeszczepu w przeszczepie, ponieważ może on nie osiąść w nowym miejscu.

Wskazówki dotyczące dbania o pasternak w otwartym polu

Pasternak

Pasternak wymaga opieki w otwartym terenie, który składa się z kilku prostych manipulacjiusuwanie chwastów, regularne poluzowanie gleby (co trzeba zrobić po każdym uderzeniu wilgoci na łóżku), podlewanie i karmienie. Jednak w tych kwestiach zakład ma również własne potrzeby.

Jak podlewać pasternak?


Pasternak jest dostatecznie higrofilny, dlatego podczas tworzenia rośliny okopowej roślina powinna być podlewana dość często, choć niezbyt obficie. Jeśli nie ma wystarczającej ilości wilgoci, kolor liści stanie się blady, a roślina spowolni wzrost. Bardzo często na suchej glebie pasternak strzela strzałą, z powodu której nie powstaje roślina okopowa. Jeśli tak się nie stanie, wówczas brak wilgoci może powodować pękanie korzeni, co powoduje, że jest włóknisty i suchy.

Niemniej jednak, nawadnianie pasternak, choć powinno być częste, ale w żadnym wypadku nie jest obfite. W końcu, jeśli na łóżku znajduje się stojąca wilgoć, korzenie mogą złapać grzyba. To znaczy jeśli lato jest deszczowe, roślina może nie potrzebować podlewania. Najważniejszą rzeczą po każdym nanoszeniu cieczy w glebie jest jej poluzowanie, aby powietrze nieustannie wchodziło w roślinę korzeniową.

Czy wiesz? W czasie upałów, gdy powietrze jest mocno przesycone, liście pasternaku są zdolne do wydzielania specyficznego olejku, który może pozostawić oparzenia skóry osoby. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na posprzątanie łóżka pasternakiem, lepiej zrobić to przed lub po zachodzie słońca.

Jak karmić pasternak?


Pasternak na daczy wymaga również okresowego nawożenia, które przez cały okres wegetacji rośliny powinno odbywać się nie więcej niż 4 razy.

W procesie nawożenia należy wziąć pod uwagę takie zasady:

 1. Pasternak karmi się tylko płynnymi nawozami, w których roli można użyć dziewanny rozcieńczonej wodą 1:10. Można go zastąpić roztworem popiołu lub minerałów.
 2. Pierwsze nawożenie przeprowadza się po dwóch tygodniach od momentu sadzenia sadzonek, drugie – po upływie trzech tygodni. W przypadku obciągania wierzchniego zaletą powinny być nawozy o wysokiej zawartości azotu.
 3. Trzecie karmienie jest już w drugiej połowie lipca, czwarte – w 2-3 tygodnie. Przy wykonywaniu wszystkich nawozów należy stosować nawozy o dużej zawartości potasu i fosforu.

Pasternak
Należy zauważyć i fakt, że nie zawsze pasternak potrzebuje nawozu. Jeśli gleba na łożu jest wystarczająco pożywna i już ją zapłodniłaś jesienią, wtedy roślina nie będzie potrzebowała nawożenia.

Zbiór i przechowywanie pasternaku


Jak tylko zauważysz, że liście zaczynają wysychać i stają się szare na pasternaku, możesz zacząć zbierać plony korzeniowe. Ale jeśli pasternak pozostanie w glebie prawie do pierwszych przymrozków, zrobi mu to tylko dobro. Korzenie rośliny mogą mieć duże rozmiary, dlatego lepiej jest wyciągać je z ziemi za pomocą widły, starając się nie uszkodzić samego warzywa. Praca w tym przypadku jest lepsza w rękawiczkach, aby nie podpalić się szczyty.

Pasternak jest przechowywany podobnie jak marchew – w temperaturze 0 + 2 ° C, w pomieszczeniu o wilgotności 80-85%. Powinieneś być przygotowany na to, że w piwnicy, w taki czy inny sposób, pasternak stanie się miękki. Dlatego, jeśli mieszkasz w południowych regionach, korzenie tej rośliny mogą być trawione od razu do spożycia, ponieważ są dość odporne na zimno.

Czy wiesz? Pasternak, mimo że jest smacznym i przydatnym warzywem, ma również przeciwwskazania do jedzenia. Nie można go podawać małym dzieciom i starszym osobom starszym. Ponadto jest przeciwwskazane w chorobie, takiej jak fotodermatoza, gdy skóra staje się nadmiernie podatna na działanie światła słonecznego i jest stale w stanie zapalnym.

Jak radzić sobie ze szkodnikami i chorobami pasternaku?

Pasternak, oprócz właściwego siewu i pielęgnacji, wymaga kontroli szkodników, których roślina ma wiele.

Do najbardziej charakterystycznych chorób należą:

 • septorioza;
 • mokry zarodek bakteryjny;
 • czarna gnicia;
 • cercosporoza;
 • biała i szara zgnilizna.

Choroby te mogą objawiać się ciemnymi plamami na roślinach okopowych lub suszonych liściach. Aby zapobiec rozwojowi grzybów, konieczne jest przestrzeganie takich zasad z wyprzedzeniem:

 1. Sadząc pasternak na jednym łóżku z częstotliwością co najmniej 3-4 lat i nie zapomnij podążać za poprzednikami.
 2. Przeprowadź opisane powyżej zasady technologii rolniczej, zwracając szczególną uwagę na podlewanie.
 3. Przed wylądowaniem na łożu pasternaku należy usunąć wszystkie chwasty.

Jeśli grzyb nadal dotyka roślin okopowych lub rośliny, która wciąż się rozwija, wszystkie chore osobniki należy wyrzucić. Inne rośliny okopowe i rośliny przetwarzane przez jeden z leków:

 • Płyn Bordeaux (roztwór 1%);
 • Fundazol;
 • Topsin-M.

Można przynieść wiele szkód na pasternak i szkodniki, wśród których najczęściej dotyczy to rośliny:

Mole karolińskie

 1. Mątwa kminku, której głównym przeznaczeniem są rośliny okopowe, łodygi i liście. Aby usunąć tę niebezpieczną gęś, roślina powinna zostać potraktowana specjalnym bulionem, przygotowanym z 3,5 kg pomidorów i 10 litrów wrzącej wody (aby nalegać przez dwa dni). Oprócz blatów, do roztworu należy dodać około 40 gramów zwykłego domowego mydła, wcześniej zmielonego na tarce, co pomoże mu lepiej się rozpuścić.
 2. Błąd polny, którego larwy żerują na soku z rośliny. W okresie wegetacyjnym rośliny może pojawić się do 4 generacji błędów, które mogą całkowicie wysuszyć roślinę. Aby go zwalczać, należy traktować pasternak za pomocą “Carbofos” lub “Actellik”.
 3. Mszyce są najbardziej niebezpieczne dla pasternaku, ponieważ mogą prawie całkowicie zniszczyć sadzenie rośliny. Ponadto to właśnie ten szkodnik jest źródłem różnych chorób. Aby go zniszczyć, użyj “Antitlin”, “Biotlin” i leku przeciwko stonki Colorado – “Confidor”.

Jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie zasady uprawy pasternaka, jesienią możesz wypełnić swoją piwnicę bogatym plonem tej rośliny. Ponadto już zebrane rośliny okopowe można sadzić w przyszłym roku, aby uzyskać własne nasiona.


Loading...