Rosnące davallia w domu

Dawallia
Fern Dvallia jest interesująca ze względu na niezwykły wygląd i sposób wzrostu. Gdy hoduje się dom, oprócz ażurowych liści, z garnka wisi fantazyjny kształt przypominający łapy zająca lub owłosione kończyny pająka.

To właśnie dzięki takiej funkcji u ludzi paproć ta była nazywana “zajączkowymi łapami”. Prezentujemy informacje na temat subtelności uprawy tej cudownej rośliny oraz specyfiki jej pielęgnacji w pokoju.

Dawallia: opis i typy

Davallia (Latin Davallia) otrzymał swoją nazwę naukową od nazwiska Anglo-szwajcarskiego botanika Edmunda Davalla. Jest to szybko rosnąca epifityczna wieloletnia roślina zielna, która należy do tego samego rodzaju, co około 40 gatunków. Na wolności występuje w tropikalnych krajach Azji, Chin, Japonii, Polinezji, Wysp Kanaryjskich i wysp Fidżi na Jawie.

Czy wiesz? Davallia jedyna paproć z korzeniami na zewnątrz, ale do „zając stóp”, zwany także „stopy wiewiórki za”, „Jeleń”, „nogi pająka paproci”.

Canary Davliy

Ma gruby pełzający mięsisty kłącze, które rośnie na powierzchni gleby. U podstawy pokryte są łuskami, gęsto owłosione ze srebrnym puchem. Korzenie mogą dorastać do długości 90 cm.

Vayi w tej paproci jest przeważnie trójkątna, jasnozielona, ​​płytka, rozcięta, opadająca. Osiągają wysokość 15-20 cm.

Wiele gatunków Dawallii uprawia się w zamkniętym gruncie (szklarnie) iw doniczkach.

W szklarniach najczęściej są mieszkańcy Davallia Bułat (Davallia bullata) davallia pyatilistnaya (Davallia pentaphylla) davallia wyrwaniu (Davallia dissecta) davallia nieco skróconej (Davallia truncatula) davallia usovidnaya (trichomanoides Davallia) davallia marieshii (Davallia Mariesii).

W warunkach wewnętrznych roślina “zająca stopa” jest często uprawiana jako ampel – w ten sposób można podkreślić jej egzotyczne piękno. Jest również stosowany do komponowania kompozycji epifitycznych.

Wśród gatunków domowych są najbardziej popularne – Canary Davallia canariensis, Davallia bullata Wall, Davallia dense (Davallia solida).

Diabelnie bańka

Czego potrzebuje davallia do udanego wzrostu

Aby uprawa davallii była udana, konieczne jest prawidłowe lądowanie i opieka zgodnie z jej preferencjami. Musisz zacząć od wyboru korzystnego miejsca i oświetlenia.

Gdzie umieścić davallię, wybór oświetlenia

Ta roślina jest bardzo światłolubna, więc miejsce jej umieszczenia powinno być tak lekkie, jak to tylko możliwe. W takim przypadku kwiat należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, aby uniknąć oparzeń i żółknięcia liści.

Jeśli parapet został zaprojektowany dla davallii, wtedy najlepsze jest okno najbliżej na wschód, gdzie słońce ma dostęp tylko rano.

Paproć może rosnąć w lekkim cieniowaniu, ale straci część swoich walorów dekoracyjnych, a także będzie rosnąć wolniej.

Możliwe jest uprawianie rośliny pod sztucznym oświetleniem – davaliya czuje się dobrze pod fluorescencyjnym światłem.

Wilgotność i temperatura wody

Paprociowe “zające łapy” są bardzo wymagające dla wilgotności powietrza, dlatego wiele gatunków tego kwiatu praktycznie nie może być uprawianych w mieszkaniu, ponieważ niemożliwe jest zorganizowanie dla nich niezbędnego reżimu wilgotności.
Dvallya gęsty

Nawet dla większości przedstawicieli gatunków domowych optymalny poziom wilgotności wyniesie 60-70%. Tylko kanarek davalliya jest mniej wymagający na tym wskaźniku.

Do temperatury paproci jest również porywczy – latem dobrze się czuje w temperaturze 18-22 ° C, zimą preferuje pokoje o temperaturze nie wyższej niż 15-18 ° C. Może wytrzymać spadek temperatury do 13 º C, ale nie mniej. Jeśli roślina jest zbyt zimna, zacznie wyrzucać liście. Paproć powinna być chroniona przed przeciągami.

Gleba do uprawy

W celu uprawy tych paproci substrat składa się z: humus liściasty, torf, piasek w równych proporcjach. Pożądane jest dodanie torfowca, węgla drzewnego i niewielkiej ilości kory sosny. Nadaje się do sadzenia i przechowywania gleby ze znakiem “dla paproci”, “dla bromilievyh.”

Garnek do sadzenia powinien być szeroki, z otworem spustowym. Dno garnka powinno być pokryte dobrym drenażem.

Czy wiesz? Zaleca się, aby Davallia nie rosła w plastikowych doniczkach, ale w wiszących koszykach z wikliny wykonanych z naturalnych materiałów.

Dawallia

Sadzenie davallii w domu

Paproć rozmnaża się na dwa sposoby: zarodniki i podział kłącza.

Rozmnażanie przez spory

Ta metoda jest dość pracochłonna i skomplikowana. Ponadto nie wszystkie spory mogą dawać kiełki. Na roślinie są zjednoczeni w Soruses. Po dojrzeniu są one strząsane z wai i suszone w papierowej kopercie.

Następnie przygotuj pojemnik do sadzenia. W tym celu na przykład plastikowy pojemnik. Na dno wchodzą wilgotny torf lub mech. Najlepiej jeśli jest to torfowiec, który przed użyciem jest dezynfekowany wrzątkiem lub w piekarniku (kuchenka mikrofalowa). Zarodniki są wylewane na powierzchnię torfu. Pojemnik jest zamknięty plastikową pokrywką, szkłem lub folią. Do kiełkowania pojemnik umieszcza się na parapecie okiennym.

Należy zapewnić, że torf jest stale wilgotny. Optymalna temperatura dla rozwoju pędów wynosi 20-25 ºС. Kilka miesięcy później torf powstaje na torfie i wkrótce pojawią się pierwsze liście. Konieczne jest sadzenie ich, gdy dorastają do 5 cm wysokości. Najlepszym okresem do rozpoczęcia sporu jest maj.

Ważne! Podczas rozmnażania przez zarodniki trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ mogą powodować reakcje alergiczne i prowadzić do ataków astmatycznych.

Dvallya gęsty

Jak sadzić davallię przez dzielenie kłączy

Prostszy sposób na rozmnażanie davallii podział kłącza. Ta procedura jest przeprowadzana w kwietniu. Kłącze dzieli się na części tak, że pozostaje tylko jeden lub dwa liście.

“Łapa” może być po prostu umieszczona na powierzchni podłoża i lekko dociśnięta glinką, lub wykonać metalową podpórkę (na przykład z drutu) i umieścić korzeń na ziemi w poziomie. Gleba musi być utrzymywana w stanie dobrze nawilżonym. Około dwa miesiące później, kielhennaya część kłącza powinny dać korzenie.

Ważne! Zakopać korzeń “łapą” nie może, w przeciwnym razie zacznie gnić.

Cechy opieki nad davallią w domu

Fern davaliya nie jest zbyt wybredny, opiekowanie się nim w domu nie będzie szczególnie trudne. Następnie podajemy kilka zaleceń dotyczących nawadniania, nawożenia i przesadzania kwiatów. Jeśli je zauważysz, roślina przez długi czas zapewni Ci wspaniały czapeczka z zielonymi wi i kudłaty splot łapy-korzenie.

Powielanie

Podlewanie paproci

Do podlewania zaleca się davallię ciepłą, miękką wodą stojącą. Podlewanie paproci uwielbia obfite, ale bez fanatyzmu – nadwyżki wilgoci, nie toleruje. Jednak tak jak nie toleruje substratu peresushivaniya.

Sama roślina określi, kiedy będzie wymagać kolejnego podlewania – powierzchnia gleby powinna być lekko wysuszona: do 5 cm głębokości. Zimą, w temperaturze poniżej 18 ° C, zmniejsza się ilość i objętość nawadniania – do jednego na dwa do trzech tygodni.

Do nawadniania lepiej jest użyć konewki z wąską wylewką, aby woda nie spadła na korzenie. Można wlać na paletę.

Nie zapominaj też o utrzymywaniu wilgotności przez codzienne opryskiwanie rośliny. Latem, zwłaszcza gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 22 ºС, tę procedurę należy wykonać dwukrotnie – rano i wieczorem. W takim przypadku upewnij się, że nie pokrywa się z czasem, w którym roślina dostaje bezpośrednie światło słoneczne, w przeciwnym razie krople na liściach mogą wywołać oparzenia. Opryskiwanie, a także nawadnianie, wytwarza ciepłą, stacjonarną wodę.

Aby zwiększyć wilgotność, można również umieścić doniczkę z paprotką na palecie ze zwilżonym torfem lub glinką. Nie uszkadzaj rośliny i okresowego prysznica – pomoże to zmyć pył z wai i dobrze zwilżyć kwiat. Podczas przeprowadzania tej procedury garnek musi być przykryty folią, aby uniknąć przedostawania się wody.
Dawallia

Jak nawozić davallię

Do żywienia pająków paproci poleca się stosowanie zredukowanych dawek (1/3 lub 1/4 od normy określonej na opakowaniu) nawozów dla kultur ozdobnych-liściastych. Top-dressing odbywa się od kwietnia do września raz lub dwa razy w miesiącu. I chociaż okres odpoczynku tego gatunku paproci nie jest wyrażony, nawożenie nie jest praktykowane jesienią i zimą.

Transplantacja Dawellia

Młode davallis są przeszczepiane co roku. Dojrzałe – gdy korzenie wypełniają doniczkę, najlepiej raz na dwa do trzech lat. Przeszczep powinien być przeprowadzony w marcu lub kwietniu. Garnki są zalecane do wyboru szeroki i niski. Gleba musi być lekka, luźna i dobrze jest wpuścić powietrze i wodę. Zwykle davaliya nie zły przenosi proces przeszczepu.

Główne szkodniki i choroby wewnętrznej paproci

Błędy w pielęgnacji rośliny mogą wywoływać rozwój chorób i szkodników. Tak więc przy regularnym napełnianiu kwiatu i niskich temperaturach jego korzeń może trafić szara rot i inne choroby grzybowe.

Niska wilgotność w pomieszczeniu wywołuje ataki pająki. Również osłabiona i źle utrzymana roślina staje się obiektem sabotażu mączliki, wciornastki, wąsy, mszyce.
Transplantacja

Zarażone szkodnikami liście paproci będą żółte, uschnięte i wysuszone. Muszą zostać odcięci w czasie. Pasożyty, jeśli to możliwe, usuń ręcznie. Z poważną porażką nie da się obejść bez insektycydów. Do traktowania paproci nadają się “Aktellik”, “Aktara”, “Carbophos”.

Możliwe trudności w uprawie davallia

Paproć “zając łapy”, z reguły dobrze się po sadzeniu i transplantacji, wiernie wytrzymuje warunki mieszkania, jednocześnie spełniając jego podstawowe preferencje. Czasami jednak zdarza się, że w roślinie czegoś brakuje. Wtedy powie ci o tej zmianie wyglądu.

Tak więc, w davallia, gdy rośnie w domu, żółknięcie i suszenie liści. Jeśli zauważysz taką zmianę, zwróć uwagę na temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu – roślina może być gorąca lub sucha. Ponadto należy dokładnie sprawdzić kwiat pod kątem obecności szkodników.

Suszenie skrzydeł i ich późniejsze upuszczanie mówić o niewystarczającej wilgotności. Jest to również przyczyną żółknięcia liści u podstawy.
Problemy z dorastaniem

Liście paproci stają się żółte, skręcają się i opadają – prawdopodobnie podlewasz roślinę zbyt zimną wodą lub utrzymujesz ją w niskiej temperaturze. Przyczyną takich zmian mogą być również szkice.

Jeśli więdnięcie i upadek wai występują w zimie, to może być naturalny proces.

Fakt, że kwiat jest zbyt mocno pod promieniami słońca, powie ci letarg i blanszowanie wai. W takim przypadku pula musi być lekko pritenit lub znaleźć inne miejsce dla niego.

Przyczyna pojawienia się brązowych plam może być zarówno oparzenia słoneczne, jak i zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu.

Jeśli paproć wyschnie wkrótce po przeszczepie nie powinieneś być natychmiast przestraszony. Jeśli jesteś pewien, że postępujesz zgodnie ze wszystkimi zaleceniami dotyczącymi zawartości paproci i jest zdrowy, możliwe jest, że roślina przyzwyczai się do nowych warunków i potrzebuje trochę czasu na adaptację. Suche liście są przycinane. Trzeba się martwić, gdy po pewnym czasie nie pojawią się nowe waii.

Brak wzrostu korzeni wskazuje niewłaściwą glebę do sadzenia – jest zbyt ciężka dla rośliny.

Zatrzymanie wzrostu całej rośliny – znak, że był ciasny w garnku lub brakuje mu światła.

Jeśli regularnie i uważnie obserwujesz rozwój swojego zielonego zwierzaka, a z czasem wyeliminujesz problemy, które on sygnalizuje, to ten oryginalny kwiat może długo służyć do ozdabiania Twojego mieszkania.