Rośliny rodziny Solanaceae: typowi przedstawiciele i ich cechy

Rodzina psiankowata
Być może wcześniej nie słyszałeś takiego zdania, jak rodzina psiankowatych. Chociaż w rzeczywistości dobrze znasz jego przedstawicieli. I wielu z nich często je jako posiłek. Na przykład to pomidory i ziemniaki. Ale oprócz warzyw, wśród tej rodziny są lecznicze i dekoracyjne. Więcej informacji o nich i ich rozwoju dowiesz się w tym artykule.

Opis

Pasolenovye Jest rodziną roślin dwuliściennych liliowców. Wśród nich – ziemniaki, bakłażan, pomidor, papryka warzywna, tytoń, pasleen i inne. To prawda, że ​​w tej rodzinie są też jadowici bracia – na przykład, głupi i wybieleni.

rodzina psiankowatych

Przedstawiono rodzinę solanaceae w postaci traw, pionowych lub pełzających krzewów, a czasem małych drzewek. Na dzień dzisiejszy wśród psiankowatych jest około 2700 gatunków. Możesz je spotkać prawie na całym świecie.

Będziesz zainteresowany dowiedzieć się, jakie cechy uprawy i użyteczne właściwości czarnej psiankowatej

Rośliny warzywne

Na początek porozmawiajmy o pysznej psiankowatej, czyli tych, których jesteśmy przyzwyczajeni do jedzenia.

 • Pomidor – jest nasycony glukozą i fruktozą, białkami, kwasami organicznymi, błonnikiem, pektynami, minerałami. Przydatne dla tych, którzy cierpią na zapalenie żołądka, niedokrwistość, choroby układu krążenia. Jest szeroko stosowany w gotowaniu i jako produkt dietetyczny. Warzywo może być spożywane na surowo, gotować z niego różne dania, sosy, gotować sok w puszkach. Uprawiaj warzywa zarówno na otwartym, jak i zamkniętym terenie. Kochają światło i ciepło, nie tolerują bardzo wilgotnego powietrza, ale wymagają stałego podlewania, a także ochrony przed wiatrem. Optymalna kwasowość ziemi dla pomidorów wynosi 6-7 pH. Lepiej jest żyć w glebach lekkich.
 • rodzina Solanaceae

Czy wiesz? Amerykańscy koloniści uważali, że pomidor jest trujący. Udowodnij, że było odwrotnie, w 1820 roku, pułkownik Robert Gibbon Johnson, niszcząc wiadro pomidorów na schodach dworu w Salem (New Jersey). Od tego czasu pomidory szybko zyskały popularność.
 • Bakłażany – zawierają wiele różnych minerałów, witamin, pektyn, a także soli potasowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego. Zastosowanie bakłażanów ma korzystny wpływ na drogi żółciowe, trawienie, naczynia krwionośne, pomaga zwiększyć stężenie hemoglobiny, uwolnienie nadmiaru cholesterolu. Warzywa można smażyć, gotować, puszkować, suszyć, stosować do sosu, sosu lub kawioru. Rozwijaj ją, z reguły, metodą rozsadową. Nasiona oberżyny zaczynają rosnąć w temperaturze nie niższej niż +15 ° C. Zbieranie i przesadzanie warzyw jest trudne, więc zachowaj ostrożność i ostrożność. Nadają się do luźnego, lekkiego, dobrze nawojonego terenu. Bakłażany takie jak otwarte słoneczne tereny.
 • rodzina Solanaceae

 • Pieprz – w nim wiele witaminy C. Ponadto, to jest bogate w witaminy P, A i grupy B, cynk, fosfor, jod, żelazo, i bardziej kapsaicyny – alkaloid do trawienia. To warzywo jest bardzo popularne u nas, jedząc surowe, stosując go w różnych sałatkach. Przy tym najsmaczniejsze są ragout, sos, sosy, można je zachować. Ostra papryka jest stosowany w medycynie: leki oparte na nim są dobre do szlifowania i papryka tynków stosowanych w korzonków nerwowych, skręcenia, stłuczenia, nerwobóle. To, podobnie jak bakłażan, uprawiane jest metodą sadzonek i sadzone na słońcu, osłonięte przed wiatrem. Ziemia dla tego warzywa jest przygotowywana na jesień – oczyszczona, wykopana i nawożona.
 • rodzina Solanaceae

 • Ziemniaki – zawiera dużo witaminy C, węglowodany złożone, błonnik. Bulwy zawierają do 25% skrobi. Jest to dla nas jedno z głównych źródeł potasu. Ponadto do gotowania (i nie jest używany bardzo szeroko – gotowane, pieczone, duszone umieścić w zupach i przekształcić go w chipów), ziemniaki są stosowane do produkcji alkoholu, a jako głównego surowca. Ziemia pod ziemniakami powinna być luźna. Roślinę sadzić zwykle pod koniec kwietnia lub na początku maja przy dobrej pogodzie. Do sadzenia z reguły wybierane są duże piękne bulwy. Zostają one z góry wykopane i pokryte ziemią.
 • rodzina Solanaceae

Od kultur warzywnych po rodzinę psiankowatych to między innymi: pomidory cherry, “Mazarin”, “rukola” i zielona papryka
 • Melon gruszka (słodki ogórek) – zawiera karoten, żelazo, witaminy z grupy B. Można go jeść surowy, solony, gotowany dżem. Propaguj to warzywo z nasionami lub sadzonkami. Jego ojczyzną jest RPA. To tam warzywo “żyje” najlepiej. U nas roślina może zawierać, chyba że w domu na parapecie lub w cieplarni z ogrzewaniem.
 • rodzina Solanaceae

 • Physalis jest głównie dystrybuowany w Ameryce Południowej i Środkowej. Do nas zjednoczył się z pomidorami, ale wielkie uznanie i nie otrzymał. Owoce Fetis są marynowane, solone, robione z nich dżemy. To prawda, że ​​nasza ogrodniczka jest zwykle uprawiana jako dekor, a jadalne owoce można znaleźć na stronach niezwykle rzadko. Rozwijaj ją pod słońcem w żyznej krainie. Talie muszą być związane. Aby “latarki” były dojrzałe do zimna, pod koniec lata trzeba szczypać (usuwać) końcówki pędów. Raz na 7 lat krzak jest dzielony i sadzony, aby nie ulegał degeneracji.
 • rodzina Solanaceae

 • Kokon – ten owocujący krzew z Ameryki Południowej. Uprawialiśmy go w domach lub szklarniach, a nawet bardzo rzadko. Kokon na dziś pozostaje egzotyczny w naszym regionie. Ale jeśli nadal chcesz robić swoją hodowlę, powinieneś szukać nasion w wyspecjalizowanych sklepach. Zaleca się, aby rosnąć w taki sam sposób jak sadzonki bakłażanów.
 • rodzina Solanaceae

Rośliny lecznicze i trujące

Następnie porozmawiamy o przedstawicielach tej rodziny, które są stosowane w folk i ogólnie przyjętej medycynie. To prawda, że ​​mimo to mają również właściwości toksyczne.

 • Pasleton jest słodko-gorzki (jagody wolfberry) – jego korzenie, liście i łodygi są pełne steroidów, alkaloidów, triterpenoidów. Jest stosowany jako środek wykrztuśny, przeciwzapalny, moczopędny i żółciopędny, a nawet przy problemach skórnych. Z młodych pędów i liści robi się napary (nawiasem mówiąc, wywary z nich zniszczą gąsienice i ich larwy). Paslyon uwielbia kwaśne gleby o wysokiej wilgotności. Jest dobry nawet w cieniu, nie potrzebuje dużo światła, podobnie jak schronienia na zimę czy jakieś specjalne warunki. Rozmnażanie rośliny nasionami i warstwami. Nasiona są sadzone w otwartym terenie pod ziemią.
 • rodzina psiankowatych

 • Belladonna (belladonna) – występuje w postaci tabletek, naparów, czopków, kropli. Ma właściwości znieczulające i przeciwskurczowe. Jest zalecany w przypadku wrzodów, zapalenia pęcherzyka żółciowego, choroby Parkinsona, astmy oskrzelowej. Posadź go w nisko położonych obszarach o wysokiej wilgotności. Gleba musi być żyzna, lekka lub średnio złożona, aby powietrze i woda wnikały w nią bez problemów.
 • rodzina psiankowatych

Czy wiesz? Roślina otrzymała taką nazwę nie tylko. W końcu z włoską “belladonną” tłumaczoną jako “piękna kobieta”, mianowicie włoscy seniorzy raz po raz kapnęli w oczy jego soku, nadając im blasku i wyrazistości. Gromady Belladonny potarły jej policzki o naturalny rumieniec. Inną nazwą rośliny jest szalona jagoda. Został więc nazwany atropiną, która jest częścią belladonny. Wprowadził osobę w stan ekstremalnego podniecenia.
 • Bielone na czarno – ma silne alkaloidy (skopolamina, atropina, hioscyjamina). Jej olej jest polecany na reumatyzm, podagrę, siniaki, a także jako środek znieczulający. W małej dawce leki z bielenia są stosowane jako kojące. Nawiasem mówiąc, alkaloidy bielone są w tabletkach “Aeron” – od chorób morza i powietrza. Uprawiają go na żyznych, luźnych glebach o neutralnej reakcji. Przed sadzeniem nasiona są rozwarstwione.
 • rodzina psiankowatych

 • Powszechny wąglik – z jego liści wyewoluował alkaloid, hioscyna, która ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Są również dodawane do leków przeciwko krztuścowi i astmie, dzięki czemu mają działanie przeciwskurczowe. Pielęgnuj narkotyki w luźnych, pożywnych krainach, nawożonych popiołem. Roślina jest absolutnie bezpretensjonalna.
 • rodzina psiankowatych

 • Scopolia carnioli – Jego korzenie i kłącza wspomagają dolegliwości oczu, pechenki, owrzodzenia. Nawiasem mówiąc, wcześniej w medycynie ludowej roślina była używana do wścieklizny (w środku). Scopolia woli cień, idealne miejsce, ponieważ będzie to miejsce na brzegu zbiornika. Ziemia powinna być luźna i wilgotna. Do podlewania konieczne jest regularne (szczególnie w upalne dni), ale z umiarem. Nie ma potrzeby stosowania nawożenia skopolem, podobnie jak schronienia na zimę.
 • rodzina psiankowatych

Dowiedzieć się, co użyteczne właściwości mają warzywa: ogórki, cebula (cebula, czerwona, szalotka, szczypiorek, Welsh), cukinia, dynia, groch, kapusta (biały, czerwony, Sabaudia, kalafior, Pekin, brukselka, brokuły, kalafior, kapusta, pak -choy), buraków.
 • Mandrake – jest stosowany w medycynie ludowej: świeży sok z korzenia jest dobra na reumatyzm i podagrę, suchym korzeniu – dla newralgiczny leków i ból stawów, dolegliwości trawienne, tarty i zmieszany z miodem i mlekiem jest stosowana do głównego guza i obrzęk. My mandrake często hodujemy domy (w tym przypadku lepiej jest wziąć mandragora jesienią). Ona jest umieszczona w wysokim garnku, kładąc drenaż na dnie. Ziemia musi być luźna. Latem roślina jest obficie podlewana, ale jesienią i zimą – rzadko. Podczas cieplejszych mandragory może być podjęta w pojemniku na ulicy, a zimą konieczne jest jedynie do ogrzania pomieszczenia.
 • rodzina psiankowatych

 • Tytoń – zawiera nikotynę, stosowany w papierosach i bardzo uzależniający. Nalewka z liści tytoniu stosowana w chorobach skóry, a nawet w onkologii, w walce z dławicą piersiową i malarią. Jej liście mają substancje przeciwbakteryjne, pył tytoniowy tak często stosowany przed chorobami i szkodnikami, które atakują rośliny i posiekane liście tytoniu walczą z molami. Sadzają tytoń po czarnej parze lub zimowych uprawach uprawianych po czarnej parze na luźnej ziemi. Nie można sadzić po burakach i innych psiankach.
 • rodzina psiankowatych

Ważne! Te rośliny są trujące. Ich stosowanie musi być uzasadnione i tylko w małych dawkach. Jeśli źle je wykorzystasz, a potem poczujesz się źle, natychmiast skonsultuj się z lekarzem!

Rośliny ozdobne

Pazlennovye rosną i po prostu jak piękny wystrój.

 • Petunia hybrydowa – jest szeroko stosowana w ogrodnictwie, w tym w pionie. To roślina miłująca ciepło, a nawet odporne na suszę, kochające słońce. Potrzebny jest podkład, aby był żyzny. Aby podnieść petunie, na przykład na balkonie, weź mieszankę gruboziarnistego piasku rzecznego, torfu, torfu i ziemi liściastej (1: 1: 2: 2). Chroń pawia przed wiatrem i deszczem, ponieważ jest bardzo delikatny.
 • rodzina psiankowatych

 • Ampel calibrahoa jest uważana za jedną z najlepszych ampel (z padającymi pędami) roślin wśród tej rodziny. Są one urządzone z balkonami, tarasami. Hodowanie tych pięknych kwiatów może odbywać się za pomocą nasion i przy pomocy sadzonek. Potrzebują dobrze oświetlonego miejsca i regularnego podlewania. Przy wystarczającej wilgotności, calibrracho może “przetrwać” bezpośrednie światło słoneczne bez problemów.
 • rodzina psiankowatych

 • Brugmansiya – szeroko rozpowszechniona w Ameryce Południowej, ale uprawiana na całym świecie – w szklarniach, domach i otwartej glebie. W Ameryce Łacińskiej brukarstwo leczy guzy, ropnie, astmę, reumatyzm, artrozy, infekcje oka. Jeszcze przed Kolumbem jej halucynogenne właściwości były używane do rytuałów religijnych. Roślina jest sadzona z nasion: od stycznia do marca w glebie lekkiej do głębokości pół centymetra. Po wysianiu glebę należy zwilżyć, przykryć polietylenem lub szkłem i utrzymywać w temperaturze +20 … + 25 ° C i jaskrawym świetle rozproszonym. Gdy tylko pojawiają się pędy, schronisko zostaje usunięte. Rośliny są posypywane ciepłą wodą z rozpylacza 2-3 razy dziennie. Gdy pędy dają piąty liść, są przeszczepiane do oddzielnych doniczek lub kubków.
 • rodzina psiankowatych

Ważne! Roślina, podobnie jak inne rośliny psiankowate, jest również trująca!
 • Słodki tytoń jest termofilny i światłolubny, nienawidzi zamrażania i preferuje dobrze nawożoną, wilgotną gliniastą glebę. Najbardziej aromatyczny jest biały tytoń. Jego pąki otwierają się o zachodzie słońca i przy złej pogodzie. Dzisiaj zaczęły pojawiać się w sprzedaży niewymiarowe mieszańce pachnącego tytoniu – mogą być uprawiane bezproblemowo na parapetach lub balkonach, są długie i kwitną. W otwartym gruncie zaleca się sadzenie kiełkujących już sadzonek: kupić nasiona, pod koniec lutego unieść je do płaskiego, płytkiego pojemnika ze szklaną pokrywką lub przykryć przezroczystą folią.
 • rodzina psiankowatych

 • Święty słodki gorzki – jest stosowany nie tylko jako lek, ale także jako dekoracja. Lubi wilgoć, dlatego z powodzeniem stosuje się go w projektowaniu krajobrazu do kształtowania krajobrazu zbiorników.
 • rodzina psiankowatych

 • Upadły pseudo-pieprzny (Wiśnia kubańska) – formy karłowate roślin są trzymane w doniczkach. Od lata do jesieni pojawiają się na nim jaskrawoczerwone, kuliste owoce. Najlepiej jest uprawiać wczesną wiosną. Roślina jest odpowiednia dla zakupionej gleby, która służy do sadzenia pomidorów. Po pojawieniu się dwóch liści rośliny zanurza się w pojemnikach zbiorczych, a gdzieś po miesiącu następuje ponowny zbiór – już w osobnych wazonach. Jednocześnie zaleca się szczypanie. Kubańska wiśnia nie toleruje wysychania, nie zapomnij go karmić dwa razy w miesiącu.
 • rodzina psiankowatych

 • Jasminoid Jasmine – również używane w ogrodnictwie z ampelem. Kwitnie od połowy wiosny do połowy jesieni z białymi kwiatami zebranymi w kiście. Aby go wyhodować potrzebne jest wsparcie, jasne światło, obfite podlewanie i częste opryskiwanie. Nie zapomnij o koniecznej temperaturze zimą – nie mniej niż +14 … + 16 ° C.
 • rodzina psiankowatych

Jeśli chodzi o rośliny, rodzina Solanaceae jest również określana jako salpiglossis, brugmansia, petunii, wielkokwiatowe

Jak widać, rodzina psiankowatych jest bardzo zróżnicowana. Tutaj zarówno rośliny warzywne, jak i lecznicze (najważniejsze – pamiętaj, że są one głównie trujące) i dekoracyjne. Ogólnie rośliny te są bezpretensjonalne, ale przed sadzeniem warto zapytać, czy wymagają one specjalnych warunków. Jeśli będziesz postępować zgodnie z radą doświadczonych ogrodników lub ogrodników, to na pewno ją zdobędziesz.


Loading...