Rośliny drapieżne i ich opis

Rośliny predator
Na świecie dużo dziwnych roślin, ale najdziwniejsze są prawdopodobnie rośliny drapieżników. Większość z nich żywią się stawonogami i owadami, ale są też inne, które nie odmawiają kawałka mięsa. Oni, podobnie jak zwierzęta, mają specjalny sok, który pomaga rozszczepić i strawić ofiarę, po otrzymaniu z niej niezbędnych składników odżywczych.

Niektóre z tych drapieżnych roślin można hodować w domu. Co dokładnie i czym one są, powiemy dalej.

Sarracenia

Sarraecenia
Naturalnym siedliskiem tej rośliny jest wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej, ale dziś występuje również w Teksasie i południowo-wschodniej Kanadzie. Jego ofiara sarrachenia łapie liście w kwiat, w kształcie dzbanka z głębokim lejem i małym kapturem nad otworem. Ten proces chroni lejek przed wnikaniem wody deszczowej, co może osłabić sok trawienny w środku. Zawiera różne enzymy, w tym proteazę. Na skraju jasnoczerwonej lilii wodnej jest sok, który wygląda jak nektar. Ta pułapka roślinna przyciąga owady. Siedząc na śliskich krawędziach, nie trzymają się, wpadają do leja i są trawione.

Ważne! Obecnie istnieje ponad 500 gatunków takich roślin w różnych częściach świata. Większość z nich rośnie w Ameryce Południowej, Australii, Afryce. Ale wszystkie z nich, niezależnie od gatunku, wykorzystują jeden z pięciu sposobów złowienia: kwiat w kształcie dzbana, zatrzaskiwany jak pułapki, pułapki ssące, lepkie pułapki, pułapka w postaci pazura kraba.

Dzbanecznik

Tropikalna roślina żywiąca się owadami. Rośnie w postaci pnącza, dorasta do 15 metrów długości. Na liściach winogron powstają, na których końcach rośnie jedna antena. Na końcu brzany z czasem tworzy się kwiat w postaci dzbanka, który służy jako pułapka. Przy okazji, w tym naturalnym kubku zbiera się woda, która w naturalnym środowisku pije małpy. W tym celu otrzymał inną nazwę – “Filiżanka małpy”.
Neptunes
Płyn wewnątrz naturalnego kubka jest lekko lepki, może być po prostu płynny. Owady w niej toną, a następnie trawione przez roślinę. Proces ten zachodzi w dolnej części miski, w której znajdują się specjalne gruczoły, które absorbują i redystrybuują składniki odżywcze.

Czy wiesz? Słynny przyrodnik Karl Linnaeus, który w XVIII wieku stworzył system klasyfikacji żywej natury, którego wciąż używamy, nie chciał uwierzyć, że coś takiego jest możliwe. W końcu, jeśli muchołówka naprawdę pożera owady, narusza porządek natury, który Bóg ustanowił. Linneusz uważał, że rośliny chwytają owady przypadkowo, a jeśli niefortunny błąd przestanie trzepotać, zostanie uwolniony. Rośliny, które żywią się zwierzętami, powodują niewytłumaczalny niepokój. Prawdopodobnie faktem jest, że ten porządek rzeczy jest sprzeczny z naszymi wyobrażeniami o wszechświecie.

Ta owadożerna roślina ma około 130 gatunków, które rosną głównie na Seszelach, Madagaskarze, Filipinach, a także na Sumatrze, Borneo, w Indiach, Australii, Indonezji, Malezji, Chinach. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny tworzą małe pułapki-pułapki i żywią się tylko owadami. Ale takie odmiany jak Nepenthes Rajah i Nepenthes Rafflesiana nie gardzą małymi ssakami. Ten jedzący mięso kwiatów z powodzeniem trawi myszy, chomiki i małe szczury.

Drapieżna roślina henlisea (Genlisea)

Taki przetarg, na pierwszy rzut oka, rośnie głównie w Ameryce Południowej i Środkowej, a także w Afryce, Brazylii i na Madagaskarze. Liście wielu gatunków roślin, których jest więcej niż 20, wydzielają gęsty żel, aby przyciągnąć i zatrzymać ofiarę. Ale sama pułapka znajduje się w glebie, gdzie roślina przyciąga owady atrakcyjnymi zapachami.
Henleisei
Pułapka to wydrążona spiralna rura, która emituje sfermentowaną ciecz. Są pokryte od środka kosmkami skierowanymi w dół od wyjścia, co uniemożliwia ofierze wydostanie się. Rury służą również jako korzenie rośliny. Na szczycie roślina ma schludne liście fotosyntetyczne, a kwiatek na łodydze około 20 cm .W zależności od gatunku kwiat może mieć inny kolor, przeważają jednak przeważnie żółte odcienie. Chociaż henlisee odnosi się do roślin owadożernych, żywi się głównie mikroorganizmami.

Darlingtonia Californica (Darlingtonia Californica)

Do rodzaju Darlingtonia jest tylko jedna roślina – Kalifornijska Darlingtonia. Można go znaleźć na źródłach i bagnach w Kalifornii i Oregonie. Chociaż uważa się, że ta rzadka roślina preferuje płynącą wodę. Pułapki to liście rośliny czerwono-pomarańczowe. Mają kształt kaptura kobry, a na wierzchu jasnozielony dzbanek, z którego końca zwisają dwa arkusze. Dzbanek, w którym owady są przyciągane specyficznym aromatem, ma średnicę 60 cm, wewnątrz których rosną kosmki w kierunku narządów trawiennych. Tak więc odwrócony owad ma tylko jeden sposób – do wnętrza rośliny. Nie może już powrócić na powierzchnię.
Darlingtonia Californian

Pemphigus (Utricularia)

Rodzaj tych roślin, który obejmuje 220 gatunków, otrzymał swoją nazwę dla ogromnej liczby pęcherzyków od 0,2 mm do 1,2 cm, które są wykorzystywane jako pułapka. W fiolkach występuje podciśnienie i mały zawór, który otwiera się do wewnątrz i łatwo zasysa owady do środka wodą, ale nie wypuszcza. Pokarm dla rośliny obsługiwany jest przez kijanki i pchły wodne oraz najprostsze jednokomórkowe organizmy. Roślina nie ma korzeni, ponieważ żyje w wodzie. Nad wodą wytwarza kwiatostan z małym kwiatkiem. Uważa się, że jest to najszybsza na świecie roślina drapieżników. Rośnie na wilgotnej glebie lub w wodzie wszędzie poza Antarktydą.
Pryszcz

Piggy (Pinguicula)

Roślina ma jasnozielone lub różowe liście pokryte lepką cieczą, która kusi i trawi owady. Główne siedlisko to Azja, Europa, Ameryka Północna i Południowa.

Ważne! Dzisiaj popularność drapieżnych roślin domowych wzrosła tak bardzo, że botanicy zachowują w tajemnicy miejsca, w których znaleziono takie rośliny. W przeciwnym razie zostają natychmiast spustoszeni przez kłusowników, którzy zajmują się nielegalną zdobyczą i handlują roślinami owadożernymi.

Powierzchnia liści larwy ma dwa rodzaje komórek. Niektóre wytwarzają śluzowaty i lepki sekret, który działa na powierzchni w postaci kropli. Zadaniem innych komórek jest rozwój specjalnych enzymów trawiennych: esteraz, proteaz, amylaz. Wśród 73 gatunków roślin znajdują się te, które są aktywne przez cały rok. I są tacy, którzy “zasypiają” na zimę, tworząc gęsta, nieszczelna rozeta. Gdy temperatura otaczającego środowiska wzrasta, roślina uwalnia mięsożerne liście.
Skurwiel

Rosyanka (Drosera)

Jedna z najpiękniejszych domowych roślin drapieżników. Ponadto jest to jeden z największych rodzajów roślin mięsożernych. Obejmuje on co najmniej 194 gatunki, które można znaleźć prawie wszędzie na świecie, z wyjątkiem Antarktydy.
Rosyanka
Większość gatunków tworzy podstawowe rozety, ale niektóre gatunki wytwarzają pionowe rozety do wysokości metra. Wszystkie są usiane gruczołowymi mackami, na końcach których znajdują się kropelki lepkiego wyładowania. Przyciągane przez nie insekty siadają na nich, przyklejają się do nich, a rozetka zaczyna się zwijać, zamykając ofiary w pułapce. Gruczoły zlokalizowane na powierzchni liścia, wydzielają sok trawienny i absorbują składniki odżywcze.

Byblis

Biblia, pomimo jej mięsożerności, jest również nazywana opalizującą rośliną. Pochodzi z północnej i zachodniej Australii, również znalezionej w Nowej Gwinei na bagnistych, wilgotnych glebach. Rośnie w małym krzewu, ale czasami może osiągnąć 70 cm wysokości. Daje piękne kwiaty fioletowych odcieni, ale są też czyste białe płatki. Wewnątrz kwiatostanu znajduje się pięć zakrzywionych pręcików. Ale pułapką dla owadów są liście o okrągłym przekroju, wysadzane gruczołowymi włoskami. Podobnie jak rosiczka, mają na koniec śluzowatą lepką substancję, by zwabić ofiary. Podobnie są dwa rodzaje gruczołów na arkuszach: dają przynętę i trawią pokarm. Ale w przeciwieństwie do rosiczki, Biblia nie przydziela enzymów do tego procesu. Botanicy wciąż dyskutują i badają trawienie pokarmu przez roślinę.
Biblia

Aldrovanda vesiculosa (Aldrovanda vesiculosa)

Kiedy hodowcy amatorzy są zainteresowani nazwą kwiatu, który zjada owady, rzadko uczą się o wylince pęcherzycy. Faktem jest, że roślina żyje w wodzie, nie ma korzeni, a zatem mało jest wykorzystywana w hodowli domowej. Żywi się głównie skorupiakami i małymi larwami wody.
Bańka Aldrowanda
Jako pułapki używa się nitek filamentowych o długości do 3 mm, które rosną 5-9 sztuk wzdłuż obwodu pnia na całej jego długości. Na liściach pojawiają się ogonki w kształcie klina, wypełnione powietrzem, co pozwala roślinie na trzymanie się blisko powierzchni. Na ich końcach są rzęski i dwuskrzydłowa płytka w kształcie muszli, pokrytej wrażliwymi włosami. Po zirytowaniu przez ofiarę liść zamyka się, chwyta i trawi.

Same pędy osiągają długość do 11 cm. Alldrogen rośnie szybko, dodając do 9 mm dziennie, tworząc każdego dnia nowe zawijanie. Jednak, gdy rośniesz na jednym końcu, roślina umiera z drugiej. Roślina daje pojedyncze małe białe kwiaty.

Venus Flytrapper (Dionaea Muscipula)

Jest to najbardziej znany drapieżnik roślin, który jest szeroko uprawiany w domu. Żywi się pajęczakami, muchami i innymi drobnymi owadami. Roślina jest również niewielka, z krótkiej łodygi po kwitnieniu rośliny wyrosną 4-7 liści. Kwiaty z małymi białymi kwiatami, zebrane w pędzel.
Muchołówka Wenus

Czy wiesz? Darwin przeprowadził wiele eksperymentów z roślinami żywiącymi się owadami. Karmił je nie tylko owadami, ale także żółtkiem jajek, kawałkami mięsa. W rezultacie ustalił, że drapieżnik jest aktywowany przez otrzymanie pokarmu równego ciężarowi ludzkiemu włosowi. Najbardziej niesamowitą rzeczą dla niego była muchołówka venus. Ma wysoką prędkość zamykania pułapek, które podczas trawienia ofiary dosłownie zamienia się w żołądek. Ponowne otwarcie zakładu trwa co najmniej tydzień.

Długi liść na końcu jest podzielony na dwa płaskie zaokrąglone płaty, które tworzą pułapkę. Wewnątrz płatków są pomalowane na czerwono, ale same liście, w zależności od odmiany, mogą mieć inny kolor, nie tylko zielony. Na brzegach pułapki wyrastają szczeciniaste procesy i wyróżnia się śluz odwadniający. Wewnątrz pułapki rosną wrażliwe włosy. Jak tylko są zirytowani przez ofiarę, pułapka natychmiast się zatrzaskuje. Akcje zaczynają rosnąć i gęstnieć, spłaszczając zdobycz. Jednocześnie przydzielany jest sok do trawienia. Dni po 10 pozostaje tylko chityną membrany. Przez cały okres życia każdy liść średnio trawi trzy owady.

Rośliny Predator są obecnie bardzo popularnym rodzajem roślin domowych. To prawda, że ​​głównie początkujący kwiaciarnie znają tylko muchołówkę venus. W rzeczywistości, w domu można uprawiać inne ciekawe rośliny egzotyczne i mięsożerne. Niektóre z nich rosną wyłącznie w wodzie, ale większość wymaga garnka i skąpej ziemi. Jest to gleba uboga w składniki odżywcze, która stworzyła w naturze tak niesamowite rośliny, które żywią się owadami, a nawet małymi ssakami.