Roślina ozdobna podophyllum

Podophyll
Podophyll jest popularną rośliną ze względu na swoje właściwości lecznicze i dekoracyjne, na przykład podophyll spoti jest często używany w zacienionych ogrodach.

Ale ponieważ jest to powszechne w Ameryce Północnej, Azji Południowo-Wschodniej i Himalajów, jest wzrost w innych obszarach konieczne jest rozróżnienie pomiędzy gatunkami, a także wiedzieć, jak sadzić i dbać o niego.

Opis botaniczny

Podophyll (gwoździem) – Roślina z rodziny Barberry pochodzi z Ameryki Północnej. Obejmuje więcej niż 10 gatunków. Średnia roślina podofyll ma 2-3 liści tarczycy, w zależności od rodzaju ich koloru, może się różnić od zielonego do fioletowego, czerwony, około 30-40 cm.
Nogolist
Długi kłącze do 12 cm, wysoki, goły pień. Jeden lub dwa kwiaty o średnicy około 6-7 cm, kolor może być biały, różowy lub czerwony. Później kwiat zamienia się w owoc, od którego otrzymał inne imię – jabłko May. Ma ona wydłużony kształt owalny, średnica 6 cm i długości 15 cm, kolor na początku blado różowy, czerwony, po czym w niektórych gatunków jasnożółty kolor.

Odmiany

Istnieje wiele odmian podofylla, aby określić, czego potrzebujesz, jak prawidłowo się nim zająć, musisz znać cechy każdego z nich.

Delaway

Ojczyzną podofylli Delaway są zachodnie Chiny. Gatunek ten wyróżnia się specjalną kolorystyką: purpurowe plamy na zielonych liści i bogatej różowe lub purpurowe kwiaty.

Liczba kwiatów – około 5 sztuk, ma podłużne, zwisające płatki.

Ważne! Ze względu na różnorodność kolorów, ludzie biznesu czasami myślą, że różne odcienie to różne rodzaje podofylli, ale tak nie jest. Jeden gatunek ma różne kolory liści i kwiatów.

Liść ma 5 płatków, z których każdy jest podzielony przez 3. Średnia wysokość rośliny wynosi 60 cm, a okres kwitnienia przypada na czerwiec-lipiec.

Tarczyca

Rodzaj podophyll tarczycowy z Ameryki Północnej. Cechą rośliny jest duży, długi kłącze, które znajduje się na głębokości 30 cm, każdego roku zwiększa się długość o 10-15 cm.
Podtyp tarczycowy
Liście o trzech sekcjach mają ciemnozielony kolor, płyta jest umieszczona poziomo. Kwiat ma 5 cm średnicy i jest biały pod prześcieradłem na specjalnej łodydze. Owoce – czerwone, o długości 4-5 cm. Kwitnienie występuje w czerwcu, owoce powstają w sierpniu.

Emoda

Rodzaj podofyll emo z Himalajów. Na długo przedłużony trzon jest umieszczone dwa arkusze, mają jasnozielony kolor i błyszczącą powierzchnię, podzieloną na plasterki pokrojone wzdłuż krawędzi.
Podomilla Emoda
Kwiat na roślinie jest jeden: biały lub bladoróżowy.

Czy wiesz? Tylko podophyll z emo ma swoją własną odmianę – Majus, z różowymi dużymi kwiatami i czerwonymi owocami.

Kłącze krótkie, ich sadzenie wygląda jak krzew. Kwitnienie rozpoczyna się w maju, a do sierpnia powstają owoce pomarańczowe lub czerwone.

Multi-flow

Podophyllum multiflora ma największą długość około 70 cm, liście są podzielone na 5 płatków, mają błyszczącą powierzchnię i ciemnozielony kolor. Pojedynczy purpurowy lub czerwony kwiat pojawia się na roślinie.
Podophyll jest wielokwiatowy
Kwitnienie występuje w czerwcu-lipcu. Owoce zbliżone kształtem do rubinowej śliwki pojawiają się w sierpniu.

Gdzie sadzić podofyll?

Dobra gleba podofyll będzie umiarkowanie wilgotna, o średnim poziomie kwasowości. Bardzo ważne jest, aby nie było stagnacji wody, w przeciwnym razie roślina zacznie gnić. Ale w bardzo suchym kraju liście będą powolne i nie soczyste. Jeśli ziemia nie jest płodna, należy ją nawozić kompostem (wylać 2-3 wiadra na 1 m2)

Wyokrętowanie powinno odbywać się w miejscach z cieniem. Na słońcu jego liście szybko znikają i upadają. Z tego powodu podofyl jest często stosowany w zacienionych sadach.

Aby stworzyć piękne kompozycje kwiatowe w cieniu pomogą te bylin: Astilbe, tojad, Brunner, Serduszka, doronicum, Volzhanka, skalnica, kula kwiat, konwalia, łubinu, Rogers, sinica, gospodarzu.

Podophyll
Podophyll można sadzić obok innych roślin, na przykład paproci, gospodarzy. Dobrze się z nimi dogaduje, ponieważ jest skromny pod swoją opieką.

Sadzenie i rozmnażanie

Ponieważ roślina jest dość egzotyczna, jej reprodukcja powinna być traktowana ze szczególną uwagą. Konieczne jest określenie sposobu propagacji podofylla, jak to zrobić poprawnie.

Nasiona


Do rozmnażania lepiej jest użyć świeżo zebranych nasion, aby siać na początku jesieni.
Kiełki mogą być w następnym roku lub wiosną. Jeśli nasiona nie są świeże, wymagają specjalnego traktowania. Aby to zrobić, użyj słabego roztworu nadmanganianu potasu lub heteroauksyny. Jeśli sadzenie jest planowane na wiosnę, na 2-3 miesiące warto rozwarstwiać nasiona w wilgotnym piasku w niskich temperaturach.
Jagody podophyll

Ważne! Rozmnażanie przez nasiona może być przeprowadzane tylko przez emodę podofilom. Inne gatunki rozmnażają się za pomocą segmentu kłączy.

Zaleca się nasiona roślin w odległości co najmniej 10 cm od siebie w przygotowanym terenie (nawożenie, kopanie). Po wylaniu i napełnieniu ziemi 2-4 cm, w sprzyjających warunkach nastąpi samosiew, sadzonki nie są kapryśne w pielęgnacji.

Segmenty kłącza

W przypadku tej metody reprodukcji należy wziąć kłącza segmencie regeneracji nerek i zakopano w głębi otworu 5 cm. Musi być sadzone co najmniej 25 cm. Sadzenia prowadzi się do końca sierpnia. W drugim roku taka metoda powinna przynieść owoce.

Opieka nad rośliną

Podophyll jest łatwą w pielęgnacji rośliną, dzięki czemu jest dość popularny. Niezbędne elementy to terminowe, umiarkowane podlewanie, najlepiej przez glebę.
Sadzonki podofyllum
Ważnymi elementami są zbiory chwastów, ponieważ nie można używać narzędzi, ponieważ mogą uszkodzić duże kłącza rośliny.

Dla lepszego wzrostu konieczne jest nawożenie 3 razy w roku: wiosną przed kwitnieniem, latem do zapełnienia owoców, jesienią – po zebraniu liści. Nawóz może stanowić nalewka dziewanny wraz z suchym torfem.

Bez przeszczepu może rosnąć przez około 7 lat, ale jeśli trzeba to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić kłącza. Ważne jest, aby obserwować odległość, każda roślina potrzebuje więcej niż 50 cm ziemi.

Funkcje aplikacji

Oprócz właściwości dekoracyjnych podophyll ma również właściwości lecznicze. Nalewka i wywar z korzeni są stosowane w przypadku utraty słuchu, a także jako środek przeczyszczający i choleretic. Lek oparty na podofyllu jest stosowany w onkologii – zatrzymuje podział komórek nowotworowych.
Podophyll

Czy wiesz? W Chinach podophyllum Jeden z najpopularniejszych sposobów zwalczania chorób skóry!

W życiu codziennym używa się owoców tarczycy podofyllum, może być zrobiony z dżemu, może być również używany jako świeży.

Podophyll to wyjątkowa egzotyczna roślina, która może służyć nie tylko jako piękna ozdoba ogrodowa, ale także jako pomoc w walce z różnymi chorobami.