Przydatne właściwości, opis botaniczny i leczenie kwiatami ziemniaka

Ziemniaki
Ziemniaki – najpopularniejsza roślina okopowa: prawdopodobnie nie ma takiej osoby, która nigdy w życiu nie jadłaby potraw z ziemniaków. Tak, a dla uprawy to warzywo jest jednym z pierwszych miejsc – uprawia je prawie każdy ogrodnik warzywny.

Wydaje się, że popularność ziemniaków jest wyjaśniona w prosty sposób, ale bardzo niewiele osób wie, że na bazie kwiatów tego korzenia można przygotować wspaniałe nalewki. O tym, a także podstawowych właściwościach kwiatów ziemniaków, powiemy dalej.

Opis botaniczny

Kwiaty ziemniaka są małe, zebrane w kwiatostany racemose. Są samopylne, schistoseptyczne. Kolor – biały, różowy, czerwony lub niebiesko-fioletowy (w zależności od odmiany).

Aktywność kwitnienia różnych odmian jest różna. Niektóre gatunki po prostu upuszczają pąki i nie kwitną wcale, inne mogą kwitnąć, ale nie tworzą jagód.

Na aktywność kwitnienia wpływa temperatura i wilgotność powietrza. W suchych, gorących regionach ziemniaki kwitną znacznie słabiej niż na północy.

Dowiedz się, jakie ziemniaki są przydatne, czy można je zamrozić, jak przechowywać kratofel w mieszkaniu.

Kwiaty ziemniaka

Skład chemiczny

Kwiaty w ich kompozycji to unikalny zestaw użytecznych elementów o idealnej proporcji.

Zawierają witaminę C i niektóre mikroelementy (magnez, żelazo). Ale głównym składnikiem, dzięki któremu kwiatostany są stosowane w medycynie ludowej, jest solanina, toksyczny glikoalkaloid.

Czy wiesz? Ziemniaki zawierają 35% składników niezbędnych dla organizmu.

Właściwości lecznicze

Lecznicze właściwości kwiatów ziemniaka wynikają ze steroidowej alkaloidowej solaniny (najsilniejszej trucizny), która zawiera wszystkie rośliny Solanaceae. Ten steryd znajduje się we wszystkich częściach warzyw, ale jego najwyższe stężenie (1580-3540 mg) występuje w kwiatach.
Kwiaty ziemniaka
Napary z kwiatów ziemniaka są doceniane za to, że:

 • doskonale radzą sobie z obrzękiem nosa;
 • pomóc w znormalizowaniu ciśnienia krwi;
 • aktywować mięsień sercowy;
 • znormalizować puls;
 • pomoc w alergiach;
 • wzmocnić ściany naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych;
 • leczyć rany i zadrapania;
 • zmniejszyć objawy bólowe;
 • pomagają zwalczać wirusy i choroby grzybowe;
 • skuteczny przeciwko wirusowi gruźlicy.
Czy wiesz? Solaninę można uzyskać z zielonych bulw i kiełków ziemniaków.

Zastosowanie w medycynie ludowej

Przez długi czas medycyna alternatywna używa kwiatów ziemniaka do przygotowania różnych mikstur, które pomagają człowiekowi radzić sobie z najbardziej groźnymi i poważnymi chorobami. Takie narzędzia są dziś popularne. Pomimo tego, że te przepisy są dość skuteczne, technologia ich wytwarzania jest prosta.

Większość naparów z kwiatostanów ziemniaka stosuje się w obecności formacji guza, które mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. Jeśli formacja jest zewnętrzna, zastosuj płyny.
Kwiaty ziemniaka
Dobrze napary z kwiatów pomagają radzić sobie z przeziębieniem. A jeśli nakładasz produkt na szczoteczkę do zębów przed myciem zębów, możesz pozbyć się próchnicy i wybielić zęby.

Dowiedz się, kiedy i jak sadzić, jak nawozić, niż nawozić, niż przetwarzać ziemniaki.

Zastosowanie w kosmetologii

Bulwy ziemniaka są częścią wielu masek dla skóry. Za pomocą takich narzędzi można poprawić kondycję skóry, uczynić ją bardziej elastyczną, pozbyć się różnych stanów zapalnych.

Produkty kosmetyczne zawierające kwiatostany ziemniaka pomagają w leczeniu oparzeń słonecznych i brodawczaków.

Wskazania do stosowania

Pomimo tego, że solanina w dużych dawkach jest trucizną, w niewielkich ilościach może pomóc pozbyć się wielu chorób (lub złagodzić ich objawy):

 • nowotwory różnego pochodzenia i rozwoju;
 • ropne choroby na skórze;
 • zapalenie stawów;
 • zwiększona wysypka pieluszkowa;
 • grzyb;
 • zapalenie zatok;
 • swędzenie;
 • wirusowe i zakaźne choroby układu oddechowego.

Kwiaty ziemniaka

Szkoda i efekt uboczny

Do leczenia nalewek kwiatów ziemniaka ważne jest przestrzeganie dawkowania. W wyniku przekroczenia normy występują następujące efekty uboczne:

 • gorzki smak w ustach;
 • palenie w języku;
 • nudności;
 • wymioty;
 • zawroty głowy;
 • zmniejszona aktywność motoryczna i umysłowa;
 • oznaki niewydolności serca;
 • ból w jamie brzusznej.
Ważne! Należy również wziąć pod uwagę, że solanina jest nieodłączna w gromadzeniu się w organizmie i wydaje się bardzo powoli. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy uzyskać specjalistyczne konsultacje.

Gorycz w ustach

Przeciwwskazania

Nie używaj trującej nalewki w następujących kategoriach ludzi:

 • kobiety w ciąży i karmiące piersią;
 • dzieci poniżej 12 lat;
 • pacjenci z cukrzycą;
 • ludzie z zaburzeniami metabolicznymi;
 • z chorobami wenerycznymi.

Dodatkowo, nie zaleca się stosowania solaniny w leczeniu ludzi z wysokim seksualnego pobudliwość cierpiącego na chorobę jelit (zapalenie okrężnicy, zapalenie jelit, itd.) I w P. naruszenie równowagi kwasowo-zasadowej.

Dowiedz się, jak chronić ziemniaki przed wirewormem, stonką, strupem, zarazą, alternatywami.

Przygotowanie i przechowywanie surowców

Ziemniaki to kultura o najkrótszym okresie kwitnienia. Dlatego ważne jest, aby nie przegapić chwili i zebrać surowce na czas.

Kwiatostany zbiera się po ich całkowitym rozpuszczeniu (w szóstym siódmym dniu), ponieważ pożyteczne substancje w tym czasie gromadzą się tak bardzo, jak to możliwe. Wybierając lepszą, ciepłą i suchą pogodę oraz idealny czas – od 6:00 do 14:00.
Kwiaty ziemniaka
Po zebraniu kwiaty są zbierane i dokładnie suszone. Proces suszenia powinien odbywać się wyłącznie w zacienionym (pod okapem, unikając światła słonecznego) i niezbyt chłodnym miejscu.

Ważne! Ze względu na to, że suszone kwiaty ziemniaka nie mogą być przechowywane przez dłuższy czas, alternatywnym sposobem warzenia jest podawanie alkoholu.

Przechowuj przygotowane surowce w chłodnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu w torebkach tkankowych. Okres trwałości – nie dłuższy niż rok.

Przygotowanie mikstur leczniczych

Aby uzyskać naprawdę uzdrawiające lekarstwo, należy bardzo ostrożnie podejść do technologii gotowania.

Napar z wody

Przygotowanie takiego leku nie jest trudne: łyżkę suszonych kwiatostanów wylewa się za pomocą litra wrzącej wody i nakłada na łaźnię wodną. Po 3 godzinach otrzymany wlew można usunąć.

Przy chorobach żołądka i dwunastnicy pij trzy razy dziennie na łyżkę stojącą 20-30 minut przed jedzeniem. Po wypiciu 4 litrów lekarstwa leczenie zostaje zawieszone na miesiąc.

Zastosuj infuzję również pod zwiększonym ciśnieniem, aby złagodzić skurcze w oskrzelach i przepłukać gardło z bólem gardła.
Kwiaty ziemniaka
Przechowywać w chłodnym miejscu przez nie więcej niż 3 dni.

Dowiedzieć się jak uprawiać ziemniaki odmian Picasso, Timo, Uladar Impala, Lorch, Bellarosa, Sante, Zhuravinka, Red Scarlett, Veneta, Slavyanka, Neva, Ilyinsky, Żukowski wcześnie.

Infuzja wody i wódki

W celu przygotowania takich nalewka się 20 g (3 łyżki stołowe) kwiatostany ziemniaków, 800 ml wrzącej wody, 100 ml wódki lub alkoholu. Kwiaty są wypełnione wrzątkiem i nalegają 3-4 godziny. Następnie roztwór jest filtrowany i uzupełniany wódką. Możesz przechowywać takie urządzenie przez nie więcej niż dwa tygodnie.

Zastosuj, jak również infuzji wody, ze zwiększonym ciśnieniem, ból stawów (na zewnątrz), w leczeniu chorób zakaźnych i nieżytowych.

Czy wiesz? W Europie w XVI-XVII wieku ziemniaki nazywane były “orzeszkiem ziemnym”, “mielonym jabłkiem” i “ziemnym gruszką”.

Nalewka z wódki lub spirytusu

Najczęściej zielarze używają świeżych kwiatów, ponieważ tylko taki lek zawiera wszystkie niezbędne właściwości. Aby uzyskać odpowiednią nalewkę, natychmiast po zebraniu kwiaty są kruszone (w maszynce do mięsa lub w blenderze) i przenoszone do szczelnie zamkniętego pojemnika. Następnie masę wlewa się do wody (100 ml wódki – łyżka kwiatów), zamyka i umieszcza w ciemnym miejscu na tydzień.
Kwiaty ziemniaka
Wlew ten jest stosowany jako dodatek do herbaty (dawka mierzona jest w kroplach) pod zwiększonym ciśnieniem, aby pozbyć się grzybów. Jako aplikacja zewnętrzna, takie rozwiązanie pomoże pozbyć się plam pigmentowych.

Zaleca się również wykonywanie bandaży z impregnacją nalewki alkoholowej na obszarach problemowych, a także płukanie jamy ustnej.

Ważne! Do użytku zewnętrznego, dla wygody użycia, środek ten można zmieszać z wazeliną.

Przechowuj nalewkę alkoholową w ciemnym chłodnym miejscu nie dłużej niż rok.

Dzisiaj opowiedzieliśmy o korzystnych właściwościach i sposobach wykorzystania kwiatostanów ziemniaka. Teraz możesz bez żadnych dodatkowych strat czasu i pieniędzy mieć na wyciągnięcie ręki środek leczniczy, który pomoże w wielu dolegliwościach.