Prawidłowo przygotowujemy maliny na zimę

Malina
Malina jest rośliną, która nie obawia się przymrozków, ale pąki kwiatowe, pod wpływem bardzo niskich temperatur, mogą zamarzać, więc konieczne jest pokrycie malin na zimę. Rozważ, jak właściwie przygotować maliny na zimę, aby zachować roślinę na dobre owocowanie.

Kiedy rozpocząć szkolenie?

Przygotowanie do zimy to dość długi i czasochłonny proces, który można przeprowadzić bez żadnych problemów, jeśli przestrzegasz zasad i zaleceń. Przygotowanie malin do zimowania jest konieczne od lata, a nie od jesieni, jak wielu myśli.

Czy wiesz? Maliny w języku greckim brzmią jak Rubus idaeus. Nazwę tę otrzymał od Pliniusza Starszego, gdy odkryto go na wyspie Krecie.

Malina

Funkcje nawozu

Pod koniec sierpnia konieczne jest zintensyfikowanie nawożenia, aby uzyskać dojrzewanie drewnianej części rośliny. W tej sytuacji konieczne jest stosowanie fosforu i nawozów potasowych, aby zatrzymać stosowanie nawozów azotowych. Te dodatkowe nawożenie będzie przygotowaniem do systemu korzeniowego na zimę. Do każdego krzaka należy dodać 60 g nawozu. Nawozy mineralne muszą występować naprzemiennie z zastosowaniem nawozów organicznych według schematu: pierwszy rok – ekologiczny, drugi rok – nawozy mineralne.

Podczas przygotowywania malin na zimę jesienią zaleca się wytwarzanie takich nawozów organicznych jak:

  • Obornik – zanim wykopiesz ziemię, musisz wyprodukować około 6 kg nawozu na 1 kw. Km. m. Jeśli obornik, który planuje się zrobić, a nie pereprel, to w okresie kopania w połączeniu z ziemią stanie się grzejnikiem systemu korzeniowego. Wiosną obornik będzie perepreetować i stać się doskonałym nawozem dla rośliny. Dung
  • Nawóz z ptasimi odchodami. Taki górny opatrunek uważany jest za najlepszy do nawożenia rośliny. W okresie jesiennym musisz równomiernie rozprowadzić kurczaka lub inny miot malin. Ptasie odchody
  • Nawożenie kompostem jest alternatywą dla obornika. Ten górny opatrunek uzyskuje się w wyniku ponownego sadzenia ptasich odchodów, liści drzew lub chwastów, kolb kukurydzy, torfu. Kompost
  • Nawozić torfem jest zalecany jesienią i wiosną. Nie ma takiej samej zawartości składników odżywczych jak obornik lub kompost, ale poprawia strukturę gleby. Torf
  • Nawóz z siderianami. Cydraty to rośliny zasiane między jagodami. Te rośliny są kopane razem z ziemią i stają się doskonałym nawozem dla malin. Cydenty

Przed rozpoczęciem przymrozków, około końca września i początku października, należy wykonać ostatnie karmienie.

Przycinanie pędów i usuwanie liści

Przycinanie jagód jest ważnym elementem przygotowań do zimy, więc trzeba podejść do tej kwestii w sposób odpowiedzialny. Zacznijmy od wyciąć suche i młode, ale cienkie pędy, pozostawiając tylko grube i mocne. W zależności od wysokości należy je przyciąć do 15-20 cm, należy prześledzić odległość między krzewami – powinna ona wynosić co najmniej 60 cm, jeśli krzew jest bardzo zarośnięty, należy usunąć nadmiar pędów.

Po wykonaniu tych czynności, musisz usunąć pozostałe liście na roślinie. Procedurę należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, aby pąki rośliny nie zostały uszkodzone.

Ważne! Nie można pozostawiać liści na roślinie, w przeciwnym razie będą one palić nerki podczas próchnicy, co wpłynie na normalny rozwój rośliny i owocowanie.

Ściółkowanie gleby

Bardzo ważne jest, aby gleba otaczająca roślinę była chroniona przez cały czas, ponieważ jagoda nie toleruje wysychania wierzchniej warstwy gleby. W tym celu zaleca się ściółkowanie gleby. Dobrze dobrany materiał, taki jak słoma, torf i najbardziej stratowane liście. Nie można pokrywać malin trocinami drzew iglastych i gałęzi z igłami, ponieważ roślina nie lubi przebywania w kwaśnym środowisku.

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na ściółkowanie jesienne, ponieważ taka manipulacja może chronić system korzeniowy malin przed nagłym pojawieniem się mrozów, gdy grunt nie pokrył jeszcze warstwy śniegu. Ściółkowanie powinno odbywać się na głębokości 7-10 cm Ważne jest, aby nie przesadzić z warstwą ściółki, ponieważ może to spowodować gnicie, tłumienie lub sprowokować choroby grzybowe rośliny.

Ważne jest, aby dobrze nawodnić glebę przed ściółką, aby system korzeniowy otrzymał wystarczającą ilość wilgoci, pozostawiając ją na zimę.

Składanie wattles

Aby maliny dobrze mijały zimę, należy zagiąć rośliny chrustu i zamocować je na ziemi.
Grzywka malinowa

Ważne! Zginanie należy wykonać na czas, aby pędy nie wyschły, w przeciwnym razie pękną podczas tej procedury.

Zaleca się wykonywanie zabiegów przez zginanie pod koniec września, po przycięciu i usunięciu liści. Roślinę należy wygiąć do wysokości 40 cm, aby w zimie pędy były całkowicie pokryte śniegiem. Możesz powiązać go z nitką kapronową lub innym mocnym materiałem. Procedurę przeprowadza się w taki sposób, że pędy wyginają się i wiążą jeden po drugim, przechodząc od jednego buszu do drugiego.

Funkcje przygotowywania malin na zimę

Sposoby przygotowywania malin na zimę zależą od cech różnych odmian roślin. Rozważmy cechy zwykłych i powtarzających się ocen.

Zwykłe odmiany

Przygotowując normalne odmiany, należy wziąć pod uwagę, że podczas przycinania górnej części pędów rośliny pobudzane będzie powstawanie nowych młodych pędów wiosną. Ta procedura jest uzasadniona, ponieważ maliny przynoszą owoce tylko raz na sezon, a reszta czasu przygotowuje się na kolejny rok młodych pędów.

Zobacz najpopularniejsze odmiany malin: Atlant, Yellow Giant, Hussar, Cumberland, Tarusa, Caramelka i Hercules.

Malina

Ważnym elementem jest odrywanie liści rośliny. Ale warto wziąć pod uwagę, że nie można się oderwać, mijając dłoń od dołu do góry, ponieważ taka manipulacja spowoduje uszkodzenie nerek rosnących w kątach liści.

Naprawa

Przygotowując naprawę odmian, należy o tym pamiętać roczne pędy dają dobre zbiory, ale w okresie jesiennym, po pełnym żniwie, musisz odciąć wszystkie pędy starsze niż rok. Młode pędy należy pozostawić na wiosnę, ponieważ stanowią pierwszą falę owoców malin. A jesienią, pędy, które rozwinęły się w tym roku, dadzą kolejną falę owocowania, czyli w normalnych warunkach pogodowych można zbierać dwa razy.

Jeśli uprawa tej rośliny występuje w średnich szerokościach geograficznych, które charakteryzują się krótkim latem, zaleca się w okresie jesiennym całkowite usunięcie wszystkich pędów, nie pozostawiając potomstwa. Taka manipulacja jest niezbędna, ponieważ w krótkim lecie maliny nie będą miały czasu na dwie uprawy na raz, ale wiadomo, że pierwsze zbiory są słabsze. Taka procedura pozwoli malinom przejść pierwszą falę owocowania, przyczyniając się w ten sposób do wczesnego formowania młodych i silnych pędów, kwitnienie rozpocznie się wcześniej i owocowanie będzie obfite.

Przycinanie malin malinowych w przygotowaniu na zimę powinno odbywać się w listopadzie, aby liście całkowicie zamarzły.
Naprawiono maliny

Korzystanie z schronienia

Jeśli zima ma być mroźna i nie można przewidzieć wytrącenia grubej warstwy śniegu, należy zadbać o dodatkową ochronę przed mrozami – zbudować schron. Do tych celów należy wybrać materiał włókninowy, taki jak lutrasil lub spandbond. Mijają powietrze i pozwalają malinom oddychać, co uniemożliwi im wydostanie się.

W celu pokrycia roślin, jego pre-bend i krawat. Następnie musisz pokryć pędy kilkoma warstwami danego materiału i naprawić je z każdej strony: kopać lub przyciskać cegły.

Możesz także zbudować strukturę arkuszy poliwęglanowych. Arkusze należy układać na wygiętych gałęziach malin jako łukowate schronienie.

Ważne jest, aby na wiosnę wypuścić pędy malin ze schronu na czas i związać je, wyrównując jesienne zginanie. Do połowy kwietnia musisz wykonać tę procedurę.
Schron malinowy

Czy wiesz? Istnieje czarna malina, która zawiera, w porównaniu z innymi odmianami, bardziej przydatne substancje. Podana klasa amerykańska została wydedukowana.

Dbanie o maliny w zimie

Jeśli w zimie spodziewane są silne mrozy, a pokrywa śnieżna jest niższa niż związane z tym pędy malin, należy zalać śnieg, aby całkowicie pokrył rośliny. Ta manipulacja utrzyma pędy z zające, które szukają pożywienia. Jeśli na wierzchu pokrywy śnieżnej tworzy się skorupa lodu, należy ją poluzować, aby maliny miały swobodny przepływ powietrza.

Czarne i żółte maliny są ogromnym źródłem przydatnych witamin i mikroelementów dla ludzkiego ciała.

Tak więc przygotowanie malin do zimowania nie jest trudne, ale ważne jest, aby wziąć pod uwagę cechy odmian i postępować zgodnie z zaleceniami.


Loading...