Popularny przepis na wino z czarnej porzeczki w domu

Wino z porzeczki Najlepsze wino gotowane jest własnymi rękami.

Jedną z popularnych jagod do przyrządzania drinków jest czarna porzeczka.

Po przeczytaniu artykułu dowiesz się, jak zrobić domowe wino z czarnej porzeczki.

Wino z czarnej porzeczki: lista składników

Przygotowanie domowego wina jest złożonym i wymagającym procesem. Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie wszystkich składników.

Będziesz potrzebował:

  • czarna porzeczka;
  • przegotowana woda;
  • cukier.
Ważne! Aby zapobiec zanieczyszczeniu materiału winnego szkodliwymi mikroorganizmami, palić wrzącą wodą i dobrze suszyć wszystkie pojemniki, które będą używane podczas przygotowywania napoju.

Średnio 10-litrowe wiadro jagód może dać około 1 litra soku. Na 20-litrowej butelce średnie spożycie wynosi 3 kg jagód.
Jagody czarnej porzeczki

Jak wybrać jagody do wina domowego

Aby uzyskać pyszny i wysokiej jakości napój, musisz starannie wybrać dla niego jagody. Należy zachować ostrożność, aby usunąć zgniłe i niedojrzałe owoce. Jagody, których integralność jest zepsuta, również nie nadaje się do robienia wina. Konieczne jest usunięcie małych gruzów i gałęzi.

Materiał do prania Warto robić tylko wtedy, gdy ma poważne zanieczyszczenie. Jeśli owoce nie są wystarczająco soczyste, są najpierw rzucane i doprowadzane do stanu przypominającego galaretkę.

Krok po kroku

Podczas produkcji wina z czarnej porzeczki w domu ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami krok po kroku. Tylko przy ścisłym przestrzeganiu wszystkich zaleceń można dostać pysznego drinka.

Fani domowego winiarstwa zainteresowani będą czytaniem o przygotowaniu wina Isabella.

Zakwas

Przede wszystkim musisz przygotować zaczyn. Nadaje się do malin, truskawek, winogron lub rodzynek. Te jagody będą doskonałą podstawą dla przyszłości wina. Ich mycie w wodzie nie jest przeprowadzane, ponieważ może to zniszczyć lub zmyć bakterie winne. 200 g jagód należy umieścić w szklanym pojemniku, dodać pół szklanki cukru i 1 litr wody.
Zakwas na wino
Szyję należy zatkać bawełnianym lub gazikiem, a następnie pozostawić butelkę w ciepłym miejscu. Temperatura nie powinna być niższa 22 ° C. Po około 10 dniach masa zaczyna wędrować – to wskazuje na chęć zaczynu. Aby przygotować 10 litrów wina z czarnej porzeczki, potrzebna będzie półtora kubka zaczynu.

Czy wiesz? W czasach starożytnych czarna porzeczka miała drugie imię – “jagnięcina monastyczna”. Wynika to z faktu, że krzew był uprawiany w prawie wszystkich klasztorach. Mnisi używali jagody nie tylko do jedzenia, ale także do przygotowywania mikstur leczniczych.

Mesga

Kolejnym etapem jest przygotowanie zacieru. Użyj następującej proporcji: 1 kg przetartego owocu na 1 szklankę wody. Aby uzyskać tę mieszankę, konieczne jest połączenie czystych owoców porzeczki z podgrzaną wodą. Otrzymaną mieszaninę dodaje się z zaczynem i pojemnik napełnia się w trzech czwartych.
Mesga
Szyję należy zamknąć za pomocą chusteczki i pozostawić naczynie w ciepłym miejscu na 3-4 dni. W tym czasie należy aktywować proces fermentacji. Zacieru nie jest kwaśny, trzeba go mieszać od czasu do czasu – co najmniej 2-3 razy dziennie.

Naciśnięcie

Powstały sok należy przesiać sito lub gazę starannie umyte pojemniki ze szkła, dobrze wycisnąć i rozcieńczyć oczyszczoną wodą. Po mieszaniu miesza się i ponownie ściska. Ciecz, która powstaje po sprasowaniu, nazywa się “brzeczką”. Jest konieczne dla następujących etapów.

Domowe wino można przygotować z wielu owoców i jagód: jabłek, malin, jagód, aronii.

Fermentacja

Aby brzeczka mogła prawidłowo fermentować, konieczne jest utrzymanie prawidłowej stałej temperatury – około 23 ° C. Jeżeli wskaźnik jest niższy, istnieje ryzyko, że fermentacja w ogóle nie nastąpi, a jeśli jest wyższa – nie osiąga się fermentacji napoju i niezbędnej siły.

Ważne! Nie dodawaj drożdży do drożdży – są już obecne w jagodach. Z powodu ich nadmiernej ilości mogą fermentować, a ty nie będziesz w stanie dostać pysznego napoju.

Pobrać mieszaninę otrzymaną z brzeczki, wody i granulowanego cukru i wypełnić pojemnik o trzy czwarte. Taka szczelina jest niezbędna do utworzenia uszczelnienia wodnego, które zapobiegnie przenikaniu powietrza do masy wina. Jeśli tak się stanie, napój będzie przypominał ocet do smaku.
Fermentacja wina
Aby proces fermentacji się nie zatrzymał, konieczne jest okresowe dodawanie do mieszaniny cukier. Zwykle odbywa się to w 2-3 dni (dodaje się 100 gramów granulowanego cukru na litr brzeczki), a następnie w ciągu tygodnia. W tym czasie bacznie obserwowano, jak bąbelki gazu wychodzą przez rurę, która jest zanurzona w naczyniu z wodą.

Zwykle jedna bańka powinna zgasnąć w ciągu 20 minut. Fermentacja może trwać 20-30 dni. Aby pić więcej dwutlenku węgla, musisz przestać fermentować z wyprzedzeniem i przejść do następnego etapu produkcji wina. Jeśli planujesz kupić niegazowany napój, proces fermentacji musi kończyć się sam.

Dowiedz się, jak zrobić wino domowej roboty z kompotu i dżemu.

Rozjaśnienie

Proste przepisy na wino z czarnej porzeczki, ze wszystkimi zaleceniami, mogą doprowadzić do bardzo smacznego napoju.

Jednym z interesujących i ważnych etapów jest wyjaśnienie napoju. Aby to zrobić, wino jest wrzucane do piwnicy lub pozostawione w lodówce na 3-4 dni.

Wymagany obserwuj za procesem zmiany koloru. Kiedy zdecydujesz, że napój ma pożądany kolor, musisz odseparować gotowe wino od szlamu, przepompowując je przez cienką gumową rurkę do dokładnie wyczyszczonego i wysuszonego pojemnika.

Następnie uszczelnienie wodne zostaje ponownie zamocowane, a butelka umieszczana jest w chłodnym miejscu. Temperatura nie powinna być wyższa niż 10 ° C Po osiagnięciu grubości należy przeprowadzić filtrację.

Spill

Na ostatnim etapie rozlewa się wino. Aby to zrobić, użyj szklanych butelek, które są starannie zatkane i pozostawione w chłodnym miejscu.

Czy wiesz? Uważa się, że lepiej jest zagnieść porzeczkę lepiej ręcznie, bez użycia miksera lub innych urządzeń elektrycznych. Więc nasycasz ją swoją energią.

Warunki i zasady przechowywania wina

Teraz wiesz, jak zrobić wino z czarnej porzeczki z prostą recepturą, która pozwoli Ci cieszyć się oryginalnym smakiem napoju. Ale aby móc go smakować i po jakimś czasie, musisz wiedzieć, jak go odpowiednio przechowywać.
Wino z porzeczki
Ważne jest, aby obserwować kilka warunki przechowywania napoju, o których opiszemy poniżej.

  1. Niska temperatura: napój winny najlepiej zachowuje się w niskich temperaturach. Jeśli przechowujesz go w mieszkaniu, musisz znaleźć miejsce z dala od urządzeń grzewczych i promieni słonecznych. Najlepiej przechowywać butelki w piwnicy, ale nie każdy ma takie warunki. Idealna temperatura powietrza wynosi około 14 ° C. Również w pomieszczeniu powinna być utrzymywana wysoka wilgotność.
  2. Brak światła słonecznego: ważne jest, aby światło nie dostało się do pojemnika.
  3. Pozioma pozycja butelek: jest to konieczne, aby zapewnić, że korek jest stale zwilżany winem. Jeśli wyschnie, istnieje ryzyko rozprężenia pojemnika.
  4. Spokój: ważne jest, aby butelki były nieruchome – każde potrząsanie niekorzystnie wpływa na aromat wina.
Od jagód malin i żurawin w domu, dostajesz pyszne nadzienie.

Jeśli spełnione są odpowiednie warunki, domowe wino może długo czekać na tę okazję, gdy zdecyduje się ją skosztować. W lodówce może być przechowywany do 3 lat. Jednak zbyt długie okresy prowadzą do obumierania napoju.

Wino z czarnej porzeczki powstaje głównie “dla siebie” i nie utrzymuje się zbyt długo w stagnacji. W każdym razie, ten napój, który ma wspaniały smak, z pewnością zdobi każdą ucztę.