Popularne typy i użyteczne właściwości niesplik

Niesplik


Loquat to wiecznie zielone drzewo owocowe, którego owoce wyglądają jak morele.
Wewnątrz są cztery kości. W wysokości, drewno rozmazany 10 metrów, liście są podłużne. Skórka owocu jest wystarczająco gruba, ale wnętrze jest bardzo miękkie i kwaśne, jest to połączenie jabłka, moreli i truskawki do smaku. Loquat ma żółto-pomarańczowy kolor jagód. Drzewo to rośnie głównie w tych krajach, w których ciepły klimat nie jest niższy niż 0 ° С. Jednak niesplik może znieść spadek temperatury do -15 ° C, ale nie na długo. Ojczyznę tej rośliny uważa się za Azję Południowo-Zachodnią. Nie ma ograniczeń co do przydatności tego owocu.

Rodzaje medli

Odmianami niesplik jest około 30 odmian, spośród których istnieją 2 główne:

 1. Medlar niemiecki (jest również kaukaski);
 2. Niesplik jest Japończykiem.

Niemiecki niesplik (kaukaski)

Niemiecki niesplik (kaukaski)
Nieśplik japoński kwitnie bliżej końca maja i daje owoce po pierwszych przymrozkach jesienią. Ma biały kwiat z czerwonymi pręcikami. Niesplik owoce brązowo-czerwony kolor i ma średnicę 5 cm. Smak przypominający dojrzałe niesplik jabłkowym. Ten rodzaj niesplik rośnie na Krymie, na Kaukazie, w południowej Europie.

Czy wiesz?Takie drzewo owocowe, jak nieśpliwy niemiecki, znane jest ludziom od czasów starożytnych, około tysiąca lat temu. W dawnych czasach medlars handlował w starożytnej Grecji i starożytnym Rzymie, a ten owoc spadł do Europy. Dziś niesplik rośnie w Azji Mniejszej, na Krymie, na Kaukazie, w Algierii i Azerbejdżanie.

Japoński loquat

Japoński loquat
Jeśli chodzi o owoce niesplik japoński, istnieją pewne różnice od nieszkowatych germanskoy.

Ten loquat, który rośnie w ciepłym klimacie Chin i Japonii, kwitnie w październiku, a zbiory w maju i czerwcu. Kwiat ma biało-kremowy odcień o bardzo aromatycznym aromacie. Owoc niesplik japoński jasny jasny żółto-pomarańczowy kolor, w kształcie przypomina gruszka i ma maksymalną średnicę 10 cm.

Lecznicze właściwości niesplik, jego zastosowanie w medycynie

Niesplik jest owocem, a korzyści i szkody dla organizmu są niewspółmierne.Mushmula ma niesamowitą użyteczność. Skład tego owocu obejmuje wszystkie witaminy, mikro i makroelementy, użyteczne kwasy. Wśród nich:

 1. Witamina A;
 2. Witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9);
 3. Witamina C;
 4. Witamina K;
 5. Witamina E;
 6. Karoten;
 7. Beta-karoten;
 8. Jod;
 9. Potas;
 10. Wapń;
 11. Magnez;
 12. Fosfor;
 13. Sód;
 14. Cynk;
 15. Mangan;
 16. Selen;
 17. Żelazo;
 18. Fruktoza;
 19. Sacharoza;
 20. Kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy).

Medlar jest niezbędnym lekiem w leczeniu przewodu żołądkowo-jelitowego. Dzięki swoim właściwościom ściągającym, płód normalizuje pracę jelit, zmniejsza ból w nerkach ze złogami kamiennymi. Przy pomocy niedojrzałych owoców można złagodzić stany zapalne w jelitach. Dojrzały owoc działa jak środek moczopędny.

Z astmą oskrzelową, możesz zrobić nalewkę alkoholową, owoce rasterev wraz z kością 2 łyżki. łyżki miodu i 100 ml wódki. Po tym czasie konieczne jest podawanie tego leku przez tydzień w szczelnie zamkniętym pojemniku. Następnie należy odcedzić nalewkę i zażywać 3 razy dziennie po 30 ml przed posiłkami.

Ważne!Kości owocu jest nieznacznie toksyczny, ale może być stosowany tylko w postaci przetworzonej – suszone, prażone na napoje kawowe, ale faktycznie – w leczeniu astmy oskrzelowej i przewodu pokarmowego.

Kwiaty i liście medlars
Właściwości lecznicze to nie tylko sam niesplik owocowy, ale także kwiaty, liście. Liście niesplik, którego właściwości lecznicze znane są w biegunce, można traktować jako rozwiązanie i można je stosować z krwawieniem. Z cukrzycą niesplik zwiększa ilość insuliny we krwi, poprawiając w ten sposób stan pacjenta. Luka ta zmniejsza ryzyko chorób onkologicznych.

Używanie niesplik w gotowaniu

Przy gotowaniu niesplik gotują wszelkiego rodzaju dżemy, dżemy, kompot, sok, kwas chlebowy, wino, alkohol, przygotowują słodkie sałatki; możesz zrobić dżem z niesplików i pestek dyni bezpośrednio w kuchence mikrofalowej.

Aby to zrobić, weź 1 kg niesplik, 300 g cukru i 4 łyżki. łyżki nasion dyni. Oddziel miąższ owocu od pestki i wymieszaj z cukrem przez 10 minut. w kuchence mikrofalowej. Następnie weź go, dodaj pestki dyni i gotuj w rondlu na zwykłym piecu na małym ogniu. Takie dżemy przydadzą się podwójnie, dzięki cudownym właściwościom, nie tylko nieszpułkom, ale także dynie.

Medlar i kosmetologia

Niesplik jest stosowany w kosmetologii. Maska na twarz z loquat pomoże tym, którzy mają wrażliwą skórę, skłonni do podrażnienia i zaczerwienienia. Ta maska ​​ma działanie tonizujące, sprawi, że skóra będzie bardziej elastyczna, nada twarzy świeży wygląd. Maski można wykonać zarówno z samego owocu, jak iz liści rośliny.
Oto przykład jednej z masek. Miąższ 5 owoców zmieszanych z 1 łyżeczką soku z cytryny i łyżeczką oliwy z oliwek. Po 30 minutach. spłucz ciepłą wodą. Ta maska ​​jest idealna dla tych, którzy mają suchą skórę.

Zastosowanie niesplik w dietetyce

Niesplik
Dla ludzi, którzy zmagają się z nadmierną wagą, niesplik jest przydatny. jego głównym celem jest usuwanie toksyn i toksyn z ludzkiego ciała. Loquat wraz z innymi owocami zajmuje ważne miejsce w każdej diecie. Jego kalorii 52,5 kcal na 100 g białka, 2,1, 0,8 tłuszczu i węglowodanów ’14 Jak widać, niesplik – „łatwe” dla owocu ciała. Pomaga strawić “ciężki” pokarm.

Ważne! Siedząc na diecie,Należy o tym pamiętaćniesplik należy znaleźć w diecie nie częściej niż raz w tygodniu w objętości nie większej niż 1 kg.

Czy mogę używać loquat podczas ciąży?

Oczywiście jest to możliwe, ponieważ jest nasycony ogromną ilością przydatnych substancji, które są tak niezbędne dla matki w czasie ciąży nienarodzonego dziecka.

Szkodliwe i przeciwwskazań niesplik

Wraz z użytecznymi właściwościami niesplików istnieje wiele przeciwwskazań. Osoby z wrzodami żołądka, nieżytem żołądka, stanem zapalnym trzustki, skłonne do reakcji alergicznych, powinny usunąć z diety takie owoce w świeżej postaci. Ponadto, ten owoc powinien być ostrożnie wprowadzony do diety małych dzieci. Najpierw zrób test na alergię, dając niewielką ilość miąższu świeżych owoców. To samo dotyczy matek karmiących.