Passiflora: kompleksowa pielęgnacja, właściwości lecznicze i zastosowanie w medycynie

Passionflower
Passionflower – to niesamowita egzotyczna roślina. Należy do rodziny Passionate i ma ponad sześćset gatunków. Ten wiecznie zielony winorośl rośnie w tropikach Ameryki, Australii, Azji i Morza Śródziemnego. Kwiat pasji to nie jedyna nazwa rośliny, nazywana jest także kwiatem pasji, liany ordenonosety, gwiazdy kawalerii, marakuja, grenadilla, kwiat namiętności panów.

Kwiaty pasyjne mają duże kwiaty, przypominające kształt gwiazdy i mają jasny kolor. Jest to szybko rosnąca roślina, bezpretensjonalna w pielęgnacji. Passionflower daje jadalne owoce i jest stosowany w medycynie.

Passionflower banana
Jego właściwości lecznicze są bardzo interesujące, ale warto pamiętać, że zarówno marihuany, jak i korzyści są szkodliwe.

Jak hodować tę roślinę w domu, jak ją pielęgnować i jak z niej korzystać – zostanie to omówione później.

Interesujące fakty na temat passionflower

 • Flora pasyjna ma właściwości lecznicze, znane od bardzo dawna. Nauczyli się używać dla samych siebie, nawet dla Indian. Użyli oni rośliny jako przeczyszczającej, leczonej choroby wątroby i oczu.
 • W XVI wieku kwiaty passionflower były jednym z pierwszych kwiatów, które przybyły do ​​Europy z Ameryki Południowej.
 • Leki “Central-B” i “Novo-Passit” są wykonane na bazie wyciągu z passionflowers.
 • Jadalne owoce dają około 60 rodzajów passionflowers. Należą do nich owoce męczennicy, passionflower blue, banana passion fruit, sweet granadilla, giant grenadilla.
 • Liście i korzenie passionflowers są używane w leczeniu histerii, epilepsji i bezsenności.
 • Mleczna flora jest używana w postaci herbaty.
 • Suszone liście passionflower mogą być używane jako papierosy.

Popularne rodzaje passionflower do uprawy w warunkach pokojowych

Pasja Flora Giant
Rosnąca passiflora w domu jest bardzo dobrze praktykowana. Praktycznie wszystkie gatunki nadają się do tego. Ale przez większość czasu w domu Passionflower uprawiany jest na niebiesko i pasja. Roślina jest hodowana dla celów dekoracyjnych, a niektóre szukają owoców.

Jeśli zastanawiasz się, jak sadzić owoce męczennicy w domu, to można kupić nasiona popularnego passionflower winged. Jej drugie imię to brazylijski owoc męczennicy. Jej kwiaty są pomarańczowe, pręciki są wydłużone. Owoce są duże i pachnące.

Popularnymi odmianami marakui są także słodka granadilla i olbrzymia grenadilla. Owoce tych roślin mają różne rozmiary i kolory.

Innym popularnym gatunkiem są liście laurowe i passiflora. Ogrodnicy mają miejsce, aby rozproszyć się w wyborze egzotycznego kwiatu owocowego.

Ważne! Kwiaty pasyjne występują w różnych kolorach. Najpopularniejsze to niebieski i biały, żółty i szkarłatny. Ale czy kwiaty mają ten kolor, będzie można dowiedzieć się tylko za półtora roku.

Pielęgnacja Passionflora w domu

Niebieski
W domu passionflower rośnie bardzo szybko. W przypadku winorośli wymagane są określone warunki środowiskowe, w których będzie się dobrze czuć.

Warto przeczytać zalecenia dotyczące tego, jak dbać o pasję w domu, aby rosło zdrowo i przynosiło słodkie owoce.

W trosce o namiętność, ważne jest, aby chronić roślinę przed zimnem. Z zimnych liści rośliny stają się miękkie, żółkną i opadają. To samo dzieje się z brakiem wilgoci.

Czy wiesz? W pierwszym roku passionflower tworzy swoją strukturę, zwiększa swoje główne pędy. Dlatego konieczne jest zbudowanie dla niego wsparcia, do którego przymocowane są najsilniejsze pędy rośliny. Pędy wtórne skracane są co roku o jedną trzecią.

Oświetlenie i temperatura

Aby rozwijać owoce męczennicy w domu, jest to konieczne umieścić na jasnym, bezpośrednim świetle. Nie ma potrzeby ocieniać rośliny, ale tylko wtedy, gdy wilgoć w glebie i powietrzu jest wystarczająca.

Jeśli roślina żyje w letnim oknie, to w najgorętsze dni wciąż potrzebuje trochę pritenyatu. Jeśli owoc męczennicy żyje bez koniecznego światła, w lekkim cieniu, mniej aktywnie zakwitnie.

Fioletowy
Latem roślinę można zabrać na świeże powietrze. Tylko przyzwyczajenie się do innej ilości światła jest konieczne.

W zimnych porach roku jest mniej światła, a więc, że passionflower nie zostaje spalony, stopniowo przyzwyczaja się do zwiększenia oświetlenia. Zimą można dodać światło za pomocą lamp światła dziennego.

W ciepłym sezonie, wiosną i latem, passionflower powinien być w temperaturze 20-26 ° C. Podczas odpoczynku zimą temperatura powinna być niższa – 14-18 ° C.

Często odpowiedź na pytanie, dlaczego passionflower nie kwitnie, jest niewłaściwym miejscem dla rośliny – zbyt cieniowana i chłodna.

Podlewanie i wilgotność

Liana kocha wodę, jest to spowodowane faktem, że duże liście rośliny aktywnie odparowują wilgoć w sezonie letnim. Roślina będzie wdzięczna za częste podlewanie ciepłą wodą.

Substrat, w którym rośnie pasja, musi być zawsze wilgotny, nie można go wyciągnąć, aby osuszyć ziemię.

Winnica
Od upadku podlewanie zmniejsza się do umiarkowanego, ale nie gwałtownie, ale stopniowo.
Nie zapomnij o nawilżaniu powietrza. Aby to zrobić, trzeba spryskać dwa razy dziennie wodą lub umieścić doniczkę z rośliną na palecie z kamykami, dolne kamyki powinny znajdować się w wodzie.

Kamyki górne powinny pozostać suche, aby korzenie nie gniły od nadmiaru wody. Aby utrzymać wilgotność powietrza, można włączyć nawilżacz, jeśli taki istnieje.
W ostrym słońcu roślina lepiej jest nie natryskiwać, ponieważ liście mogą zostać spalone.

Nawożenie i obciąganie gleby

Nawozy i górne opatrunek są niezbędne dla rośliny, szczególnie w okresie aktywnego wzrostu. Ten okres przypada na miesiące od marca do września. Nawozy muszą być stosowane do rośliny co 10-14 dni. Zimą, od karmienia, warto wstrzymać się od głosu.

Skład nawozu jest ważny. Jeśli azot przeważa, a potas i fosfor są mniejsze, wówczas taki nawóz będzie stymulował wzrost liści i pędów. Nawóz potasowy najlepiej nadaje się do pączkowania.

Ważne! Nie można stosować nawozu podczas okresów odpoczynku rośliny, gdy jest on chory lub w nietypowych warunkach.

Uprawa i przeszczep

Passionflower z koktajlu
Transplantacyjna passiflora, podobnie jak większość roślin, produkuje przed wzrostem zielonej masy. Jest to okres od marca do kwietnia. Do przeszczepu będzie potrzebna gleba składająca się z 1 części murawy, 1 części ziemi liści, 1 części ziemi próchnicznej i 1 części piasku rzecznego.

Zanim owoce męczennicy osiągną wiek czterech lat, muszą być przeszczepiane raz w roku. Po tym wieku – co 2-3 lata. Nowa doniczka dla rośliny powinna mieć tylko 2-3 cm większą średnicę niż poprzednia.

W tym samym czasie, jako przeszczep, dobrze jest przyciąć liany. Długie gałęzie, przekraczające długość 50 cm, lepiej odciąć o dwie trzecie. Przycinanie jest konieczne, aby stymulować wzrost i rozgałęzianie młodych pędów.

Ważne! Po przesadzeniu doniczki nie można nawozić przez pierwsze 3 miesiące!

Metody reprodukcji

Powielanie passionflower odbywa się kilkoma metodami. Może być uprawiany z nasion i sadzonek.

Skrzydlaty
Do uprawy passiflory z nasion wysiewa się je w wilgotnej glebie, nieznacznie pogłębiając i organizując warunki szklarniowe. Sadzonki muszą długo czekać, proces może przeciągnąć się na okres od 1 do 10 miesięcy. Ziarno kiełkuje często sześć miesięcy.

Podczas rozmnażania passionflowers przez sadzonki, zaleca się, aby wziąć sadzonki rosnące bliżej ziemi. Pędy rośliny są długie, więc można je dzielić – obie górne i dolne części zaczynają korzeń. Sadzonki powinny mieć 15-20 cm długości, na każdym z nich powinno być 2-3 listki.

Aby dać łodydze korzeń, należy go umieścić w szklance z wodą. W wodzie można dodać trochę korzeni, co stymuluje wygląd korzeni z kiełków. Jeśli korzeń jest osadzony w ziemi, lepiej jest pokryć go polietylenem, aby stworzyć efekt cieplarniany.

Środki ostrożności w pielęgnacji passionflower

Flora pasożytnicza może przynieść zarówno korzyści, jak i szkody dla zdrowia ludzkiego. Wszystkie części męczennicy, z wyjątkiem jej owoców, mogą powodować paraliż i halucynacje.
Banan

Preparaty zawierające elementy tej rośliny mogą tłumić przekazywanie impulsów nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym, zwiększać częstotliwość oddychania, zmniejszać pobudliwość układu nerwowego.

Dla wielu owadów liście i pędy rośliny są trujące.

Zwalczanie szkodników

Rosnącej passiflora towarzyszy kontrola szkodników tej rośliny. Najczęściej roślina jest dotknięta przez wełnowce, mszyce, świerzb, przędziorków.

Zapobieganie przędziorkom i pochwom ma zapewnić wymagany poziom wilgotności. Jeśli pojawiły się szkodniki, roślina musi zostać potraktowana specjalnym preparatem. Leczenie odbywa się w odstępach 1-10 dni.

W domu na passionflower mogą również wpływać nicienie – małe glisty. Wpływają na część nadziemną i korzenie. Wchodzą do doniczki wraz z glebą.

Wcielony
W przypadku zarażenia nicieniami liście są zdeformowane, skręcone, a sama roślina przestaje rosnąć. Pozbycie się nicienia jest trudne. Dlatego też, jeśli tylko korzenie są dotknięte, roślina jest najlepiej odcięta i ponownie ukorzeniona.

Możesz spróbować wyleczyć go pyrantelem, którego tabletka jest hodowana w 5 litrach wody. Garnek jest dokładnie myte, ale ziemia musi być całkowicie zastąpiony.

Przy odpowiedniej pielęgnacji passionflower jest bardzo rzadko chory.

Czy wiesz? PassionFlora jest w stanie zadbać o siebie, jeśli chodzi o ochronę przed niektórymi owadami. Jest osa, która nie toleruje pyłku rośliny, ale po prostu je.
Aby uchronić się przed tym wrogiem, liście męczennicy wydzielają mrówkę przyciągającą mrówki. Mrówki z kolei zajmują się osami.

Gąsienice motyla, helicoidy jedzą liście kwiatu. Roślina ma na nich rząd – na liściach są wykształcenia bardzo podobne do jaj tego motyla. Helikoid uważa, że ​​roślina jest już zajęta, więc leci obok niego.

Terapeutyczne i inne użyteczne właściwości passionflowers

Zastosowanie passionflower do leczenia implikuje konsumpcję owoców i kwiatów rośliny. Preparaty oparte na tej roślinie mają takie cechy:

  Niebieski
 • Pigułki do spania;
 • Kojący;
 • Wycofanie spazmów;
 • Zmniejszone drgawki;
 • Usunięcie bólów głowy;
 • Leczenie choroby Parkinsona.

Ale passionflower jako roślina lecznicza powinna być używana tylko po konsultacji z lekarzem, który może dokonać właściwego spotkania na temat dawkowania, a ogólnie pozwoli lub zabraniać stosowania leków opartych na passionflower.


Loading...