Pachipodium: opis gatunków i ich odmian

Pachipodium
Pahipodium w warunkach naturalnych preferuje suche i zaciszne zakątki wzgórz i obszarów górskich. Egzotyczna roślina jest powszechna w niektórych krajach Afryki, Madagaskaru i Australii. Hodowcy kwitli hybrydę jak palma z rośliną kaktusa o niezwykłym wyglądzie. W tym artykule zapoznamy się z pahipodium, rozważymy zdjęcie rośliny i jej popularnych gatunków.

Krótko zakończony

Obszar dystrybucji to wyspa Madagaskar. Gatunek ten jest na skraju wyginięcia z powodu częstych pożarów w miejscach wzrostu. Jest niski, nieco ponad 10 cm wysokości, ale rośnie do szerokości do 60 cm, preferuje piaszczyste gleby.
Pachypodium short-stem
Zewnętrznie, ten pseudokaktus jest podobny do bezforemnej, zarośniętej bulwy o jasnoszarym kolorze, z której jasnozielone liście wystają na krótkich ogonkach. Liść jest podłużny, wyraźnie podzielony w środku przez lekką smugę, powierzchnia listowia jest gładka.

Pahipodium odnosi się do sukulentów. Ta grupa prenadlezhat również: Haworthia, agawy, Adium, aichryson, Zamioculcas, Kalanchoe Euphorbia, Grubosz, juki, aloes, Lithops, Nolina Echeveria, pochylni echinocactus.

W okresie kwitnienia pokrywają go jaskrawożółte kwiaty na krótkich szypułkach. Kwiaty mają niezwykły kształt: pięć płatków o zaokrąglonym kształcie ujawnia się ze stożkowego wydłużonego dzwonu.
Roślina lubi dobre oświetlenie, umiarkowaną wilgotność i ciepło.
Pachypodium short-stem

Zhai

W naturze drzewo ma do 8 m wysokości, w domu około pół metra. Pień rośliny jest obszerny, gruby, szaro-zielony, wszystkie wysadzane kolcami, które rosną od jednej nerki do 2-3 kawałków, kolce są srebrzystoszare. Jeśli spojrzeć na pahipodium z daleka, wydaje się pokryty puch z obfitości cierni, przy okazji, ten gatunek jest podobny do rodzaju lamera, można porównać zdjęcie.
Pachipodium Zhai
W przybliżeniu od środka pnia ciemnozielone liście rosną chaotycznie. Cienkie listki mają ostrą końcówkę i lekką krawędź. Jasna opaska przechodzi przez środek płyty liścia.

Kwiaty kwitną białymi dzwonami. W domu kwitnie w wieku dziesięciu lat z należytą starannością. Lubi jasne światło i wilgoć w okresie wiosenno-letnim. W domu roślina rzadko rozgałęzia się, rośnie aktywnie, ale nie więcej niż 60 cm.
Pachipodium Zhai

Sanders

Gatunek ten jest również nazywany Gwiazdą Lundi, miejscem urodzenia rośliny jest Afryka kontynentalna.

Szarozielony kolczasty pień pahipodiuma sandersa wygląda jak wydłużony ziemniak. Kolce na łodydze znajduje niezbyt grube, ale sterty 2-3, długości do 2,5 cm. Z łodygi rosną w rozproszonej formie jasnych zielonych liści z błyszczącej powierzchni. Kształt płytek jest szeroki owalny z wydłużoną podstawą i ostrym końcem. Krawędzie liści mogą mieć lekką falistość lub karb, jasna żyła wzdłuż środka.
Pachipodium Sanders
Sanders pięknie zakwitają: są białe, różowe i czerwone odcienie kwiatów.
Gdy łodyga rośnie, może podzielić się na 3-4 pędy. W opiece preferuje niską wilgotność, jasne światło i temperaturę od 18 ° C do 22 ° C.

Lamera

Ten pahipodium jest całkiem zasłużenie nazywany palmą Madagaskar, jak widać na zdjęciu, roślina i prawda – palma w miniaturze, choć kłująca. W środowisku naturalnym – to duże drzewo o wysokości około 8 metrów.
Pachypodium Lamer
Cylindryczny kształt szaro-zielonej zakrzywionej łodygi często daje boczne procesy, ale te procesy nie są odpowiednie do reprodukcji, ponieważ praktycznie nie zapuszczają korzeni. Z nerek położonych wzdłuż całej powierzchni tułowia, ciernie rosną trzy na jednej nerce.

Liście są długie i wąskie, jasnozielony o błyszczącej powierzchni i krótkie łodygi, długości 15 cm, o szerokości nie większej niż 2 cm. Liście rosną tylko w górnej części cylindra, co daje podobieństwo do dłoni.
Pachipodium
Kwiaty są bardziej kremowe i mają żółty środek.
Drzewko Madagaskaru nie toleruje niskich temperatur, nie boi się bezpośrednich promieni słonecznych, uwielbia umiarkowane nawilżanie miękką wodą.

Ważne! Ze względu na nadmiar wilgoci pahipodium Lamer może dostać zgniliznę korzeni, leczyć roślinę jest niezwykle trudne.

Soczysty

Gatunek pochodzący z Republiki Południowej Afryki.
Pachypodiumum succulent
Częściowo zdrewniała środkowa część pnia na górze jest zaśmiecona młodymi, jasnozielonymi, rozgałęzionymi pędami, które osiągają długość zaledwie poniżej metra. Pędy są w większości nagie, nie licząc żółtawych, ostrych kolców, a na górze są małe, wydłużone formy z ostrym końcem liści. Górna strona jest gładka, ciemnozielona, ​​dolna jest owłosiona.

W okresie kwitnienia na wierzchołku pędów kwitną różowe, a czasem fioletoworóżowe kwiaty z jasnym, rurowym środkiem.

Zimą rosnące liście zbliżają się do wierzchołka, odsłaniając łodygi, ale jest to naturalne zachowanie podczas okresu odpoczynku.
Pachypodiumum succulent

Czy wiesz? Zgodnie z naukami Feng Shui, pahipodium chroni dom przed negatywną energią. Chińczycy używają mięsistych liści niektórych odmian do łagodzenia bólu w procesach zapalnych w ciele.

Namakwani

Ta roślina jest najbardziej podobna do kaktusa z liśćmi, tak gęsto usiana czerwono-brązowymi igłami, że za nimi trudno jest odróżnić kolor pnia. Zielono-szara, gruba runda, niczym kolumna pni zwieńczona czapką sizo-zielonych liści. Forma listowia jest wydłużona, krawędzie faliste zakrzywione w środku górnej strony.
Pachipodium z Namakwana
W naturze, z centrum liściastych belek, łodygi kwiatów rosną z ciemnofioletowymi dzwonkami. W domu kwitnienie to rzadkość.

Warto zauważyć, że zarówno w warunkach naturalnych, jak i pokojowych tempo wzrostu i rozwoju jest w przybliżeniu takie samo, chociaż kwiat nie rośnie w domu więcej niż półtora metra. Aby przyspieszyć wzrost hodowców kwiatów zaleca się sadzenie roślin.

Bispinozum (dwupłatkowy)

Zgrubiona formacja naziemna wygląda jak przerośnięta rzepa, ma wysokość ponad pół metra, jest gładka, jasnobrązowa, bez cierni.

Ze szczytu zagęszczonego pnia wyrastają cienkie, mocne łodygi szaro-zielonego koloru, gęsto upstrzone sparowanymi kolcami i gęstymi mięsistymi liśćmi. Liście są płytkie, lancetowate, jasnozielone, błyszczące.
Bispinosum
Kwiaty w różowe i jasne odcienie fioletu i fioletu. Dzwonki w formie otwartej o średnicy do 2 cm, umieszczone na samym czubku łodygi.

Jeśli nie ma wilgoci lub światła, odrzuca liście. Zimą chłodzenie nie powinno być dozwolone, temperatura powinna wynosić co najmniej 15 ° C. Opatrunek górny wykonywany jest nie częściej niż raz w miesiącu przez kompleksy kaktusów.

Gustokvetkovy

Gruby, okrągły, zielonkawoszary pień rośliny rozgałęzia się, gdy rośnie. Jest również gęsto usiana cierniami, ale w przeciwieństwie do innych gatunków, przypominają one kolce róż bardziej niż długie igły kaktusów. W kulturze nie więcej niż metr rośnie. Liście zdobią tylko wierzchołki pędów. Blaszki liściowe są wydłużone, z zaokrągloną końcówką i środkową żyłką pośrodku, zieloną.
Pachypodium Gustotvetkovy
W okresie kwitnienia wierzch pokryty jest słoneczno-żółtymi kwiatami. Płatki kwiatostanu falują wzdłuż krawędzi, a pośrodku znajduje się biało-zielony stożek przypominający kwiat nie otwierający się.

Gustokvetkovy pahipodium wymaga corocznego przeszczepu, dobrego drenażu w zbiorniku i umiarkowanej wilgotności.

Czy wiesz? Liczne kolce są niezbędne dla roślin nie tylko jako ochrona przed owadami i roślinożercami, ale także jako kolektory wody. Mgła lub upuszczona rosa, każda wilgoć atmosferyczna jest pochłaniana przez kolce, uzupełniając zapasy wody w mięsistych łodygach.

Południowy

W swoim naturalnym środowisku na wyspie Madagaskar roślina osiąga wysokość 3 metrów, w doniczce – nieco ponad metr. Brązowo-szary pień, okrągły i gruby, rozgałęzia się, gdy rośnie. Warto zauważyć, że kolce rosną tylko w górnej części pnia, dolna część jest gładka. Zewnętrznie struktura kory pnia jest podobna do kufra.
Pachipodium South
Od wierzchołków pędów długie i cienkie, jasnozielone liście o błyszczącej powierzchni rozciągają się prosto w górę.
Kwiaty z dużymi dzwonkami z jasnym środkiem, faliste płatki zwinięte w dół. Kwiatostany są zwykle jasnoróżowe lub bzu.

Południe rośnie szybko, więc młode zwierzęta są przeszczepiane co roku, dorosłe osobniki co trzy lata. Pożądane jest zachowanie ostrożności w systemie korzeniowym: jest bardzo kruchy i łamliwy.

Kobieta

Różnorodność pachypodium rozety charakteryzuje się ciekawą formą wykształcenia nadziemnego. Wygląda jak srebrzystoszare naczynie z kilkoma szyjami, z których wystają zielone liście. Powierzchnia formacji jest gładka, a zielone łodygi są po prostu pokryte ostrymi cierniami. Nazwa gatunku mówi sama za siebie: liście rosną na rozetce, blaszki liściowe są wydłużone, z błyszczącą jasnozieloną powierzchnią. Lżejszy pasek przechodzi przez środek liścia. Kompaktowy krzew rośnie nie więcej niż pół metra.
Kobieta
Kwiatostany tego gatunku strzelają żółtymi dzwoneczkami, 3-4 kwiaty na jedną długą szypułkę.

Ważne! Pielęgnując kwiaty, przycinanie i przesadzanie, musisz pracować z rękawiczkami. Sok uwolniony przez truciznę z kaktusa, po połknięciu, należy natychmiast spłukać wodą.

Rutenberg

Roślina o grubym, cylindrycznym kształcie, przypominająca drzewo, rośnie w Afryce i na Madagaskarze. W naturze wysokość pnia sięga 8 m, a średnica wynosi około pół metra.

Na samym dole pnia jest gładka, powyżej usiana szerokimi, krótkimi kolcami. Liście rosną bardziej w górnej części, gęste, mięsiste, o błyszczącej powierzchni i wzdłużnej żyłce, wydłużonej formie, kolorze – ciemnozielonym.
Pachipodium Rutenberg
Gatunek ma piękne duże kwiaty: białe lub bladoróżowe, z płatkami na krawędziach i żółtym rurkowatym środkiem.

Roślina wymaga ciągłego opryskiwania, w przeciwnym razie będzie podatna na ataki roztoczy pająka w suchości. Rośliny do szóstego roku życia potrzebują przeszczepu, starsze rośliny – co trzy lata.

Ten egzotyczny nie pozostawi nikogo obojętnym, jego niezwykły wygląd na pewno zwróci na siebie uwagę. Z troskliwą dbałością o ozdobienie domu, pahipodium będzie miał około 15 lat.