Osobliwości rosnącej słodkiej papryki “Kalifornijski cud”

Kalifornia cud
Bułgarski lub słodki pieprz rośnie każdego ogrodnika, ponieważ jest bogaty w witaminy i minerały, jest integralną częścią letnich sałatek i wielu innych potraw. Ze względu na różnorodność kolorów, smaku i kształtu, warzywa te stały się bardzo popularne w uprawie – zarówno w skali domowej, jak i przemysłowej. A dzisiaj poznamy bardzo popularny rodzaj słodkiej papryki “cud kalifornijski”: z opisem, cechami i sposobem jego wzrostu.

Opis i właściwości odmian o dużych owocach

Wysokość buszu “cud kalifornijski” wynosi 50-75 cm, a owoce zaczynają dojrzewać po 4 miesiącach od momentu zasiania nasion.
Owoce takiego pieprzu mają kształt prostopadłościanu o strukturze płatkowatej. Waga wynosi od 80 do 170 gramów, owoc ma mięsisty, elastyczny miąższ o grubości do 1 cm, pokryty gładką skórą.

Jak większość odmian bułgarskiej papryki, dojrzewających, owoce mają jasnozieloną barwę, ale kiedy “Kalifornia cud” śpiewa, robi się czerwona.
Od innych odmian pieprzu różni się specyficznym i słodkim smakiem, który pozwala jeść owoce nie tylko w postaci surowej i sałatkach, ale również do farszu, gotowania różnych sosów, a także do konserw.

Będziesz zainteresowany, aby dowiedzieć się o innych odmianach słodkiej papryki.

Rosnące warunki

Słodki pieprzowy “cud kalifornijski” wymaga światła i ciepła: jeśli dzień świetlny jest mniejszy niż 12 godzin, wówczas pobudzi się wczesne i owocne owocowanie. Jeśli chodzi o glebę, musi mieć neutralną kwasowość. W kwaśnej glebie roślina jest bardziej narażona na różne choroby. Do tego warzywa można podejść w podobnych warunkach do uprawy pomidorów.

Rosnące papryczki “Kalifornijski cud”

To warzywo jest hodowane z sadzonek. Jakość sadzonki zależy od prawidłowego umieszczenia nasion, co z kolei decyduje o ilości plonu i odporności rośliny na choroby, a także o niekorzystnych warunkach środowiskowych.
Nasiona pieprzu Kalifornia cud
Sadzenie nasion na otwartym terenie nie jest tego warte, ponieważ nie trzeba siać do czerwca, kiedy pozwoli na to dzienna temperatura. W tym przypadku papryka zacznie przynosić owoce nie wcześniej niż do końca sierpnia lub września, a ilość zbiorów będzie bardzo mała i niskiej jakości.

Przygotowanie materiału do sadzenia

Przed sadzeniem nasiona wymagają specjalnej obróbki. Powinny być namoczone w wodzie o temperaturze około 60 ° C przez kilka godzin (przed spęcznieniem materiału sadzeniowego). Następnie nasiona muszą zostać wyekstrahowane, owinięte w przesiąkniętą wodą gazę lub bandaż i pozostawione w tej formie na okres od 2 do 4 dni. Ta procedura przyspieszy kiełkowanie nasion. Kilka dni po posadzeniu nasion zaczną się podnosić.

Czy wiesz? Słodka papryka i czekolada zupełnie inne produkty, ale między nimi jest między nimi: ich stosowanie przyczynia się do uwalniania do krwi endorfin, bardziej powszechnie znanych jako «Hormony szczęścia.

Pojemność i gleba dla sadzonek

Aby wyhodować silne sadzonki, gleba musi składać się z substratu o zwiększonej płodności. Takie podłoże można kupić w sklepie rolniczym lub zrobić samemu: do tego trzeba wymieszać w równych częściach piasek, humus z liści i ziemi ogrodowej.
Posiew nasion pieprzu
Aby chronić “cud Kalifornii” przed chorobami i szkodnikami, zalecamy dodanie garści popiołu drzewnego.
Nie można zanurkować w wielu odmianach papryczek bułgarskich, więc nasiona sadzi się w osobnych doniczkach o średnicy około 9 cm.
Najlepszym rozwiązaniem do sadzenia będą donice torfowe. Roślinę można zaszczepić w ziemi.

Siew nasion

Najkorzystniejszym czasem do wysiania nasion pieprzu jest “kalifornijski cud” w połowie lutego lub jego końca.

Dowiedz się także, jak wyrosnąć z nasion takich warzyw jak ziemniaki, rzepa.

Ten czas jest wybrany tak, aby w momencie sadzenia warzyw w ziemi miał już kwitnienie, a nawet jajnik owocu. Posadź nasiona na głębokość około 2 lub 3 cm.

Opieka i warunki dla rosnących sadzonek

Po wysianiu nasion pieprzu należy je dobrze podlać, a następnie przykryć folią, może powstać szkło. Zanim roślina wzniesie się, musi być trzymana w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze co najmniej 21 ° C.

Gdy roślina wzejdzie, optymalna temperatura wyniesie 27 ° C w ciągu dnia i 13 ° C w nocy. Nie często podlewaj sadzonki, ponieważ częste podlewanie może doprowadzić do rozpadu łodygi i korzeni. Aby podlać sadzonki, musisz użyć wody, której temperatura będzie nieco wyższa od otaczającej. W lutym i marcu sadzonki potrzebują dodatkowego światła przez 14 godzin dziennie.

Ważne! Woda do nawadniania nie może w żadnym wypadku być zimna i płynna, ponieważ roślina może zachorować i umrzeć.

Powietrze w pomieszczeniu powinno być lekko wilgotne, podczas gdy ważne jest rozpylenie samego pomieszczenia, a nie rośliny.
Sadzonka pieprz Kalifornia cud

Sadzenie papryki w otwartym terenie

Przed sadzeniem sadzonek na otwartym terenie należy stopniowo przyzwyczajać się do warunków środowiskowych. Dlatego odbywa się na ulicy przez kilka godzin każdego dnia, zwiększając czas spędzony na świeżym powietrzu.

Ważne! Temperatura powietrza na ulicy podczas utwardzania nie powinna być niższa niż 14 ° C, aby uniknąć przechłodzenia i śmierci rośliny.

Sadzonki powinny być sadzone na otwartym terenie od końca maja do połowy czerwca, a jeśli posadzimy je w nieogrzewanej szklarni, powinno się to odbyć w kwietniu. Studnie papryki powinny mieć wymiary 40 na 40 centymetrów. Głębokość sadzenia powinna być równa głębokości sadzonek w filiżance lub pudełku.

Jeśli masz zamiar sadzić kilka odmian papryki w ogrodzie, należy je sadzić w dużej odległości od siebie, ponieważ to warzywo charakteryzuje się pereapilenie. Aby tego uniknąć, wysokie uprawy, takie jak kukurydza, słonecznik, należy sadzić między różnymi odmianami.
Sadzenie papryki Kalifornijski cud
Ważnym miejscem jest miejsce lądowania pieprzu, a raczej – co wyrosło na tym miejscu w zeszłym roku. Najlepszymi poprzednikami są ogórki, cebula i marchew. Nie można sadzić w miejscach, w których kultury psiankowatych rosły w poprzednim sezonie, ponieważ żywią się tymi samymi pierwiastkami, a to wyczerpuje glebę, co negatywnie wpłynie na roślinę.

Troska i tajemnice kultywacji

W trosce o „cud Kalifornia” nie różni się od opieki innych odmian: jest terminowe i prawidłowe nawadnianie, nawożenie i przycinanie pędów poniżej głównej gałęzi, które są przeprowadzane co 10 dni, a po zbiorach.

Podlewanie

Pieprz “cud kalifornijski” jest bardzo higrofilną rośliną, której uprawa wymaga częstego podlewania. Woda powinna być po każdym otwarciu kwiatu. W czasie suszy nawadnianie powinno być intensyfikowane i przeprowadzane tylko rano i wieczorem.

Po pojawieniu się jajników, papryka zaczyna rosnąć na długości, a następnie szerokości, a dopiero potem zaczyna zwiększać ilość miazgi. W tym okresie szczególnie zwracaj uwagę na podlewanie: jeśli warzywo nie otrzyma wymaganej wilgoci, owoce będą rosły nienasycone i suche.
Podlewanie pieprzem
Ale nie trzeba też mocno zalewać rośliny – może to doprowadzić do gnicia korzeni lub do zwabienia ślimaków żywiących się owocami i liśćmi pieprzu.

Czy wiesz? Zgodnie z zawartością witaminy C przydatnej dla człowieka, pieprz przejmuje nawet cytrynę: wystarczy zjeść połowę warzyw, aby uzupełnić codzienną podaż tej witaminy.

Cechy najlepszego opatrunku

Nawożenie roślin rozpoczyna się od momentu pojawienia się 2 silnych liści na sadzonkach. Przy pierwszym karmieniu pobiera się 1 g wody z 0,5 g azotanu amonu, 1 g nawozu na bazie potasu i około 3 g superfosfatu. Kolejne nawożenie przeprowadza się po 14 dniach z podwójną dawką nawozów.

Bez wątpienia przydadzą ci się informacje na temat górnego dressingu drożdżowego dla papryki.

Przez cały sezon potrzebne tygodniowe nawożenie mieszaniny obornik (lub dziewanny) z wodą w stosunku od 1 do 10. Między takiego zastosowania jest zalecany do spryskiwania roślin wodą i nawozów.
Dodatkowe nawożenie

Pielęgnacja gleby

Po każdym podlewaniu konieczne jest poluzowanie (napowietrzenie) gleby na głębokości 8 cm, aby gleba nie stwardniała. W szczególnie gorącym czasie konieczne jest ściółkowanie pieprzu ze słomą na warstwie o długości większej niż 10 cm, które pomogą chronić glebę przed wysuszeniem i utrzymują wilgoć w stosunku do pieprzu.

Zbiór

Pierwsze czyszczenie odbywa się w lipcu, ale jeśli nasiona sadzi się bezpośrednio w otwartym terenie, to rozpoczyna się w sierpniu i trwa aż do mrozów. Żniwa „cud California” odbywa się wraz z nadejściem dojrzałości biologicznej, kiedy papryka jest już w pełni dojrzała i uzyskała wszystkie jego jakość odmianową, a także po wystąpieniu dojrzałości technicznej, gdy owoc ma uformowany kształt i optymalną wielkość, ale nie uzyskał szczególne odmiany czerwonej barwie i smaku.

Taką dojrzałość można określić przez skrzypienie, gdy dotknie go warzywo. Często owoce zbierane są wraz z nadejściem dojrzałości technicznej – pozwala to na dłuższe przechowywanie warzyw.
Kalifornia cud
Owoce dojrzałe, zarówno pod względem biologicznym, jak i technicznym, powinny być cięte za pomocą łodygi: dzięki temu wzrasta czas przechowywania. Żniwo jest konieczne na czas – jeśli spóźnisz się z czyszczeniem, drugi rzut może nie być.

Ważne! Zbioru należy całkowicie zebrać przed mrozem, w przeciwnym razie owoce nie zostaną poddane żadnym przechowywaniu i bardzo szybko gniją.

Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że duże i smaczne zbiory pieprzu “cud kalifornijski” zależą od odpowiednio wyrośniętych sadzonek, a także właściwej pielęgnacji rośliny przez cały sezon letni.