Opis drzewa grabu: jak wygląda, gdzie rośnie


Często spacerując po parku lub lesie, podziwiamy ogromne, stare drzewa i cieszymy się ich cieniem, ale niestety często zdarza się, że nie wiemy, jak nazywa się to drzewo. Jedną z tych pospolitych, ale nie wszystkich znanych roślin jest grab. Przyciąga uwagę i wzbudza zainteresowanie grubą koroną o regularnym kształcie i pięknych liściach. Proponujemy zobaczyć, jak wygląda drzewo grabowe na zdjęciu i dowiedzieć się o nim wielu interesujących informacji.

Opis botaniczny

Drzewo należy do rodziny Birch. To drzewo liściaste osiąga wysokość od 5 do 30 metrów, a szerokość waha się od 5 do 8 metrów. Korona ma bujny, cylindryczny kształt. Liście grabu są postrzępione, ciemnozielone, ich długość waha się od 5 do 15 cm w zależności od gatunku.

Spód liścia jest miękki i puchaty. W górnej części są cienkie żyły. Jesień niesamowicie przekształca liście, malując je na żółto, pomarańczowo, bordowo i czerwono. Wiosną, wraz z pojawieniem się pierwszych liści, na roślinie uformowane są kolczyki mężczyzny i kobiety.

Ważne! Grab to roślina, która jest samozapylona, ​​czyli odnosi się do jednopienne.

Po zapyleniu kolczyków, wysychają i przelatują, co powoduje pojawienie się owoców po jakimś czasie – małych brązowych orzechów o średnicy od 3 do 5 mm. Nawiasem mówiąc, drzewo zaczyna owocować 15-20 lat po posadzeniu.

Grab to drzewo o gęsto rozmieszczonym i gęsto rozgałęzionym systemie korzeniowym, czasami jego korzenie rosną nawet nad ziemią. Pnia rośliny pokryta jest gładką, jasną korą.

Drzewo grabu, którego wygląd i opis obecnie rozumiemy, odnosi się do odpornych na wiatr, odpornych na światło i światło roślin, zobaczmy, gdzie rośnie.

Roślina bardzo często występuje w Europie, gdzie rośnie zarówno na obszarach parkowych, jak i na poszczególnych obszarach leśnych. Popularny grab na Ukrainie, Białorusi, w krajach nadbałtyckich i Zakaukaziu.

Należy zauważyć, że grab rośnie powoli, aby przyspieszyć proces, konieczne jest regularne karmienie i dawanie pierwszeństwa bogatym, nasyconym wapnem glebom, które są dobrze nawilżone.

Będziesz także zainteresowany, aby dowiedzieć się więcej o takich drzewach jak sosna zwyczajna, sosna, wiąz, klon czerwony, jesion pospolity, wierzba.

Odmiany

W zależności od warunków klimatycznych różne gatunki tej rośliny rosną w różnych częściach świata. Rozważmy każdą z nich.

Grab

Występuje dość często głównie w Europie, dlatego jest również nazywany grabem europejskim. Rośnie w lasach, a także w ogrodach i parkach. Wysokość dochodzi do około 20 metrów, a obwód korony wynosi około 8 metrów.

Grab zwyczajny preferuje łagodny klimat i rośnie na obszarach słonecznych o umiarkowanej wilgotności gleby. W drugiej połowie wiosny kwitnie drzewo, pokryte pięknymi kolczykami.

Grab wschodni

Gatunek ten rośnie na Krymie, na Kaukazie, na południu i wschodzie Europy. Charakterystyczną cechą grabu wschodniego jest jego niewielka wysokość, wynosząca zaledwie 6-10 metrów.

Pień jest najczęściej skręcony. Korona jest jajowata lub okrągła.

Kwitnie w środku wiosny, a owoce pojawiają się pod koniec czerwca, na początku lipca.

Ważne! Grab kategorycznie nie toleruje terenów podmokłych i kwaśnych, dlatego nie należy sadzić w takich miejscach.


Chwyć Kaukazu

Występuje w północnej części Azji Mniejszej i Iranu, na Krymie i na Kaukazie.

Najczęściej są to niskie drzewa o wysokości do 6 metrów, chociaż zdarzają się przypadki, gdy kaukaska gatunek osiąga 18 metrów, ale jest to zjawisko wyjątkowe, które jest niezwykle rzadkie.

Gatunek ten preferuje pasma górskie i okolicę z dębami, kasztanami i bukami.

Hornbeam Heartworm

To drzewo liściaste rośnie w Japonii, Chinach, Korei i na terytorium Primorye Rosji. Wysokość rośliny wynosi od 10 do 20 metrów.

Liście przypominają kształt serca, to nazwa gatunku.

Preferuje lasy mieszane. Często rośnie u podnóża gór.

Grab of Carolina

Rodzimą krainą tego gatunku jest Ameryka Północna, gdzie rośliny można znaleźć wzdłuż rzek i w pobliżu bagien i jezior. Wysokość waha się od 6 do 12 metrów.

Roślina charakteryzuje się żebrowanym pniem o średnicy do 30 cm i krzaczastą koroną.

Odnosi się do roślin kochających ciepło, które nie tolerują dobrze mrozów.

Rośliny uwielbiające ciepło są również nazywane szałwią, vreezia, huśtawki Forestera, gumowatogłówka, fuksja, ospa wietrzna.

Chwyć Turchaninova

Te małe drzewa o wysokości do 6 metrów rosną w górskich lasach Chin. Są one związane z rzadkimi gatunkami roślin i słyną z ich walorów dekoracyjnych.

Wyróżnia go wspaniała korona o idealnym okrągłym kształcie i błyszczące błyszczące liście z wycięciami, których paleta kolorów zmienia się w okresie wegetacji.

Na wiosnę młode liście są namalowane w brązie, następnie nasycają się zielenią, a jesienią nabierają żółto-pomarańczowego koloru z przeplataną czerwienią.

Grab virginian

Rośnie w południowo-wschodniej części Ameryki Północnej. Jest uważany za bardzo kapryśny, ale jednocześnie niezwykle dekoracyjny. Wysokość dochodzi do nie więcej niż 12 metrów.

Czy wiesz? Wszystkie te drzewa są obdarzone bardzo silną energią, nawet, można powiedzieć, magiczną mocą. Uważa się, że jeśli człowiek jest bardzo zmęczony w pracy, nie może wprowadzić porządku w swoich myślach i skoncentrować się na celu, musi zasadzić taką roślinę, a wszystko w życiu rozwinie się prawidłowo.

Właściwości drewna i zastosowania

Grab odnosi się do drewna bielu, jego drewno jest bardzo gęste, biało-szare, czasem z zielonkawym odcieniem. Ten gatunek drzew jest bardzo doceniany, mimo że bardzo trudno jest z nim pracować.

Najważniejszą rzeczą w procesie przetwarzania tego materiału jest jego prawidłowe wysuszenie. Surowe drewno jest bardzo włókniste, a przesuszone drewno staje się całkowicie kapryśne, dlatego suszenie zawsze ma zwiększoną uwagę.

Jeśli surowiec jest dobrze przetworzony, jest wykorzystywany do produkcji różnych artykułów gospodarstwa domowego.

Również to drzewo jest szeroko stosowane jako ozdoba ogrodów i parków. Proponujemy bardziej szczegółowo omówić główne obszary zastosowania tej rośliny.

  • Krajobraz

Roślina jest bardzo popularna w projektowaniu ogrodów, parków, a czasem rośnie nawet w pomieszczeniach. Ze względu na fakt, że drzewo rośnie bardzo wolno i doskonale toleruje strzyżenie, otwiera się wiele okazji do jego zastosowania w projektowaniu.

Podczas aranżacji krajobrazu zdecydowanie powinieneś poznać najszybciej rosnące krzewy żywopłotowe i zasady przycinania, sposoby pionowego zagospodarowania terenu, jak zrobić gabiony i skalne ogrody własnymi rękami, jak zaplanować odpowiednią dacza.

Roślina jest często wykorzystywana do budowy różnych żywopłotów, które wyglądają bardzo efektownie, jeśli są zapewnione z regularną opieką. Chwytaki są dobre zarówno na własną rękę, jak i na złożonym podłożu.

Wszystkie rodzaje tej rośliny łatwo tolerują fryzury, dzięki czemu można nadać im piękne kształty według własnego gustu.

Drzewa te są również sadzone w doniczkach i przechowywane w pomieszczeniach zamkniętych. Z tych uroczych “Bonsai” są uzyskiwane. Doskonale nadają się do pomieszczeń biurowych i ogrodów zimowych.

  • Dobra publiczne

Z drewna grabowego wykonano deski do krojenia, sadzonki do łopat i grabi. Uchwyty na różne narzędzia. Ze względu na wytrzymałość drewna wszystko, co z niego powstaje, służy przez bardzo długi czas.

  • Projekt

Szeroko stosowane takie drewno w przemyśle meblarskim. Pomimo tego, że materiał nie jest łatwy w obróbce, produkty mają doskonałą wytrzymałość i najwyższą jakość.

Meble z grabu wyglądają bardzo wykwintnie, mogą uzupełniać i dekorować każde wnętrze.

Ale parkiet z tego drzewa będzie po prostu oszałamiającą decyzją projektową. Taka podłoga wygląda niesamowicie i może stać się atrakcją każdego wnętrza.

  • Sprzęt sportowy

Takie drewno służy do wytwarzania bilardowych kijów i kijów golfowych, a to z powodu wysokiej wytrzymałości materiału.

  • Instrumenty muzyczne

Stosowany do produkcji kluczy do fortepianów i fortepianów, a także do elementów gitar.

Ważne! W budownictwie grab nie jest używany ze względu na to, że pień drzewa nie jest wyprostowany, ale częściej zakrzywiony, jest bardzo trudny i nieopłacalny, aby z niego wytworzyć.

Przydatne właściwości i przeciwwskazania

Teraz, gdy istnieje pojęcie, czym jest grab, należy dodać, że roślina ma wiele użytecznych właściwości i jest szeroko stosowana zarówno w medycynie ludowej, jak i klasycznej.

W jego liściach znajdują się aldehydy, kumaryny, kawa i kwasy galusowe, flawonoidy i garbniki. Również w korze i liściach występuje wysoka zawartość olejków eterycznych i kwasu askorbinowego.

Owoce grabu są bogate w tłuszcze roślinne. Napary i wywary z liści tego drzewa są wykorzystywane do rozstroju żołądka i zaburzeń przewodu pokarmowego. Wysoka zawartość tanin przyczynia się do normalizacji tych procesów.

Z grabu przygotowywane są różne napary i wywary do walki z guzem mózgu i zaburzeniami układu krążenia. Istnieje wysoka skuteczność stosowania leków opartych na owocach tej rośliny z niepłodnością i trudną ciążą.

Niestety, lecznicze właściwości drzewa nie są w pełni zrozumiałe. Wśród skutków ubocznych odnotowano zaburzenie układu trawiennego i zaburzenia nerek. Dlatego należy bardzo ostrożnie podejść do zabiegu i bez zbędnych konsultacji ze specjalistami.

Czy wiesz? Jednym z najstarszych przedstawicieli jest 300-letni grab, który rośnie na Ukrainie, w obwodzie lwowskim. Średnica pnia wynosi 8,79 m.

Grab jest naprawdę unikalną rośliną. Oprócz walorów dekoracyjnych jest on wyposażony w masę przydatnych właściwości, a także jest obecny w naszym codziennym życiu w postaci różnych przedmiotów, które wyróżniają się wytrzymałością i trwałością.