Odmiana winogronowa “Sofia”

Winogrona Sofia

Zawsze interesujące jest zapoznanie się z nowymi odmianami winogron, jednocześnie istnieje chęć wyhodowania tej rośliny na własnej stronie.

Wielu hodowców winorośli-amatorów zaczyna nawet włączać swoją kreatywność i przedsiębiorczość, tworząc własne hybrydy starych odmian.

Oczywiście niewielu to robi, ale są też ci kochankowie, którzy na zawsze dodali swoje nazwiska do encyklopedii winnej kultury.

Chodzi o jednego z tych fanów, którego nazwisko brzmi Zagorulko, a także o jego twórczości pod nazwą “Sofia”, a powiemy wam poniżej.

Cechy wzrostu i owocowania winogron “Sofia”: główne zalety i wady

Winogrona “Sofia” odnosi się do winogron stołowych: jego głównym przeznaczeniem jest stosowanie jagód w żywności bezpośrednio w świeżej formie. W tym samym czasie smak winogron jest po prostu znakomity. Odziedziczył on swoje cechy z takich winogron, jak dobrze znane “Arkadia” i “Promieniowanie Kishmish”. Starania VV Zagorulko umożliwiły uzyskanie nie tylko smacznych, ale także stabilnych winogron, z dość rozległym terenem do uprawy.

Jak wygląda garść winogron “Sofia” z innych odmian?

Dużym plusem tej odmiany winogron jest to, że jej grona mają duże rozmiary i bardzo atrakcyjny wygląd. Masa jednego średniego klastra to 1 kilogram, chociaż mistrzowie osiągają wagę 2,5-3 kg. Jagody na pęczkach są gęsto upakowane, nie występują luźne grona na krzaku. Dzięki temu nawet przy niewielkich rozmiarach grona jego waga może osiągnąć wysokie wartości.

Również ta odmiana charakteryzuje się dość dużymi jagodami, które mają owalny kształt. Odpowiednio, średnia wielkość jagody wynosi 3,3 x 2 centymetry, co wyraźnie wskazuje na ich wydłużony kształt. Maksymalna waga owocu winogron “Sofia” wynosi 15 gramów. Nie różnią się one jednak rozmiarem i kształtem, lecz delikatnym różowym kolorem skóry.

Dodatkowo, dzięki mięsistości i wysokiej soczystości owocu, smak tej odmiany jest bardzo delikatny i przyjemny, z charakterystycznym aromatem muszkatu. Ponadto, pomimo wystarczającej gęstości skóry tej odmiany, nie odczuwa się jej w ogóle podczas jedzenia. Jedynym problemem może być obecność 1-2 nasion w bardzo dużych jagodach. Jednak partenocarp, czyli beznasienne jagody, rozwija się często na krzaku winogron “Sofia”.

Jagody z winogron w porównaniu

Plon winogron “Sofia”: cechy dojrzewania i usuwania owoców

Ogólnie rzecz biorąc, plon winogron tej odmiany można nazwać dobrym. Ze względu na silnie rosnący krzew i jednolite dojrzewanie pędów, owoce otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych i są dobrze zaopatrzone w światło słoneczne. Pomimo faktu, że krzew ma tylko kwiat żeński, jest bardzo podatny na pyłki przez inne odmiany, więc rośliny również są uformowane stabilnie.

Nie ma również jagód grochu, który zwykle występuje na krzewach z kwiatami tej samej płci. Krzew jest najlepiej zapylany przez pyłek własnego rodzica, odmiany “Arcadia”.

Odmiana winogron “Sofia” odnosi się do jednego z najwcześniejszych. Roślinność krzewu pomyślnie przechodzi tylko przez 110-115 dni, co pozwala rozpocząć zbieranie zbiorów winogron w pierwszej połowie sierpnia.

Krótko o zaletach i wadach winogron z Sofii

• Wczesna odmiana winorośli z dobrymi plonami o wysokiej wartości towarowej i smakowej.

• Tolerancja na mrozy dla południowych regionów Ukrainy i Rosji jest dość wysoka – krzak dobrze toleruje spadek temperatury do -21ºС. Jednak nadal potrzebuje schronienia, zwłaszcza gdy jest sadzona w bardziej północnych regionach klimatycznych.

Toleruje upał i suszę, ale przy przedłużającym się upale winogrona muszą być pokryte liśćmi.

• Winogrona rodzaju “Sofia” praktycznie nie są narażone na uszkodzenia takich grzybów chorobotwórczych. Jako oidium i mączniak prawdziwy.

• Wiele osób jest przyciągniętych przez dobrą przydatność tej uprawy do transportu, która umożliwia jej uprawę na sprzedaż.

• Rozprzestrzenianie się odmiany ułatwia doskonałe ukorzenienie sadzonek i obecność dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego w sadzonkach.

Jakie są niedoskonałości winogron “Sofia”: wady odmiany

Wielu uważa to za wielką wadę winogron tego gatunku, że jego kwiat pełni jedynie funkcje żeńskie. Sam V.Zagorulko twierdzi jednak, że fakt ten w żaden sposób nie znajduje odzwierciedlenia w dochodach. Fakt, że pąki winogronowy „Sofia” mają dużo kwiatów, co czyni je niezwykle podatny na pyłki z innych pnączy.

Ponadto okres kwitnienia winogron wystarczająco długa, a wraz z tłuczkiem dobrej zdolności do zatrzymywania wilgoci, tuleja może być zapylane z wielu odmian, która kwitną równolegle z nim.

Bardziej poważnym defektem “Sophii” jest tendencja przejadania się przejrzałych jagód.

Pozostawienie dojrzałych zbiorów na buszu nie jest w żadnym wypadku możliwe, ponieważ nie tylko straci swoje cechy, ale może po prostu rozpaść się.

Nauka sadzenia winogron: szczegółowe instrukcje i zalecenia

Niewielu z nas jest silnych w agronomii, a jeszcze bardziej w sadzeniu winogron. sprawa z jednej strony nie trudne, ale ma swoje własne cechy i zasady, bez których można nie tylko rosną chorowity i nie owocowania krzew, ale zabiłem sadzonkę. Szczególnie ważne jest, aby wiedzieć, że młode sadzonki winogron są bardzo podatne na niskie temperatury i choroby.

Dlatego jakiekolwiek uszkodzenie lub lądowanie nie we właściwym czasie może zmniejszyć wszystkie twoje wysiłki do straty. Z tego powodu zalecamy zapoznanie się ze szczegółowym opisem procesu sadzenia winogron “Sofia”.

Trochę o sposobach rozmnażania odmiany “Sofia”

Kiście winogron

Winogrona mają bardzo adaptacyjne i szybko ukorzenione sadzonki, dlatego można je rozmnażać nie tylko sadząc sadzonki wyhodowane z nasion. Pomimo tego, że ta metoda jest również dość skuteczna, warto zwrócić uwagę na:

Inokulacja sadzonek odmian do podkładki z dużą ilością dojrzałego drewna. W ten sposób można bardzo szybko i skutecznie wyhodować krzew winogronowy, ponieważ już w momencie szczepienia będzie miał dobrze rozwinięty system korzeniowy. Tak więc takie winogrona rozwijają się bardzo szybko, a rok wcześniej mogą być owocne.

Jednakże tuleja mogą być wyświetlane jako podkładki: pomimo faktu, że odmiany Bush „Sofia” silnorosly kiedy szczepienie sadzonek odmiany na podkładkach niewymiarowych, nowy krzew prawdopodobnie utworzony jako niewymiarowe.

Reprodukcja winogron “Sofia” za pomocą kranów. Ta metoda polega na tym, że duży, owocny krzew otrzymuje dobrą, długą i silną ucieczkę. Leży na ziemi i jest pokryta dużą ilością ziemi. Jeśli gleba jest sucha, warto ją zwilżyć. Po pewnym czasie pęd się zakorzeni i jeśli zostanie odcięty od głównego krzewu, można go przesadzić w taki sam sposób, jak każde młode drzewko.

Naturalnie sadzenie winogron za pomocą sadzonek, zarówno szczepionych, jak i wyhodowanych z nasion lub odmian sadzonek, również daje bardzo dobre wyniki. Ponadto, dzięki dobrej zdolności do tworzenia korzeni w sadzonkach tej odmiany, system korzeniowy jest bardzo dobrze rozwinięty. Fakt ten ma bardzo pozytywny wpływ na proces adaptacji sadzonki do nowego środowiska wzrostu i przyspiesza wzrost.

Jak wybrać odpowiedni czas na sadzenie winogron “Sofia”

Kulturę winogron można sadzić prawie przez cały rok, od wiosny do późnej jesieni. Wszystko będzie zależeć od wybranego sposobu lądowania. W przeciwnym razie nie ma różnicy ani żadnych korzyści z jednym lub drugim lądowaniem.

Na wiosnę zwykle sadzone sadzonki, które były przechowywane do wiosny od jesieni lub te, które zostały wyhodowane z sadzonek. Jednocześnie pierwsze można sadzić już od końca marca, gdy tylko ustali się bardziej lub mniej stabilna temperatura. Aby chronić taką sadzonkę przed niespodziewanymi mrozami, jest ona przykryta prostym kartonowym pudełkiem z otworem na górę.

Na początku maja możesz go nakręcić. Ale sadzonki wyhodowane z sadzonek można sadzić nawet w pierwszej połowie czerwca. Przecież lepiej poczekać, aż taka sadzonka wyrośnie dobrze w szklance z ziemią, aby nie uszkodzić jej podczas przesadzania do otwartej gleby.

Plusy sadzenia wiosennego:

Sadzonki winogron

• Młody krzew winogronowy ma czas, aby dobrze się przystosować i zakorzenić w nowym miejscu. Rozwija się system korzeniowy, który jest już zdolny do zasilania samego buszu środkami odżywczymi i niezbędną wilgocią.

• Wiosenne siewki wchodzą znacznie szybciej w owocniki.

Jesienne sadzenie winogron jest zwykle przeprowadzane po przejściu rośliny w okres zimowego odpoczynku. To było w tym czasie możliwe jest przesadzić sadzonki do miejsca stałego wzrostu, zbioru i zaszczepić sadzonki sadzonki (chociaż szczepienie można przeprowadzić na wiosnę, nawet jeśli zapiszesz sadzonek jesienią pozyskanego przed tym czasie).

Nadal jednak ważne jest, aby jeszcze nie rozpoczęły się silne mrozy, które mogłyby uszkodzić tylko posadzone winogrona. Ogólnie rzecz biorąc, nadchodzące przymrozki są jedyną wadą sadzenia winogron jesienią, chociaż w przeciwnym razie istnieje wiele zalet:

• Jesienią znacznie łatwiej jest znaleźć niezbędne i jakościowe szczepki odmianowe.

• W sadzeniu jesiennym sadzonka winogronowa jest po prostu przechowywana w glebie i pozwala na znacznie szybszy wzrost wiosną.

• O tej porze roku gleba jest bardziej zwilżona niż na wiosnę, co usuwa taki problem, jak potrzeba siewki w regularnym i częstym podlewaniu.

Wybieramy dobre miejsce do sadzenia winogron “Sofia”

Winogrona odmiany “Sofia” są bardzo ciepłolubne. Nawet przy dużym nasłonecznieniu i wysokiej temperaturze nie ulega uszkodzeniu, z tym wyjątkiem, że jagody mogą być lekko spalone, jeśli nie są pokryte liśćmi. W ten sposób do sadzenia tej odmiany, musisz wybrać dobrze oświetlone miejsce, które nie zostaną zasłonięte przez budynki i inne rośliny ogrodowe.

Ponadto podczas kwitnienia winogrona są po prostu przeciwwskazane przez zimne wiatry, które mogą całkowicie pokryć cały kolor. Z tego powodu zaleca się sadzenie krzewów winorośli z południowej lub południowo-zachodniej strony domu lub innej konstrukcji, która będzie służyć jako tarcza.

Ważne jest również, aby wybrać dobrą glebę do sadzenia. Chociaż winogrona nie są szczególnie kapryśną kulturą, to z tego wynika, że ​​siła wzrostu krzewu będzie zależeć, a także wyniki jego owocowania. W ten sposób Nawet jeśli gleba nie jest szczególnie płodna, można ją “skorygować”:

• Wprowadzenie dużej liczby nawozów

• Gliniasta gleba może być rozcieńczona piaskiem, a piaskiem przeciwnie, gliną.

• Tworzenie systemów odwadniających na glebach, gdzie woda zbliża się zbyt blisko powierzchni.

Nie zapominaj, że silnie rosnący krzew wymaga dużo przestrzeni, która całkowicie zajmie jego pędy. Dlatego podczas sadzenia kilku krzewów trzeba wykonać rekolekcje co najmniej 3-4 metry, ale najlepiej – 6.

Co musisz wiedzieć o procesie sadzenia winogron za pomocą sadzonek: instrukcje krok po kroku

Winnice

Przed sadzeniem bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią sadzonkę i przygotować pestkę. Zdrowa sadzonka winorośli powinna mieć dobrze rozwinięty biały system korzeniowy i zielony plaster. Przed lądowaniem jest on opuszczany do wody, aby wchłonął odpowiednią ilość wilgoci.

Przygotowanie dołu jest bardzo odpowiedzialnym robotem. Należy to zrobić co najmniej dwa tygodnie przed sadzeniem. Faktem jest, że kiedy zakopana jest sadzonka, jej szyja musi pozostać nad powierzchnią gleby. Jeśli posadzisz swój świeży dół, gleba w nim ostatecznie się osadzi, a szyja korzenia może być pod ziemią. Dlatego konieczne jest nadanie glebie czasu na osiadanie.

Głębokość dołu wynosi co najmniej 0,8 metra, a na jego dnie leży mieszanka dobrej żyznej gleby i 2-3 wiadra próchnicy. Powyżej tego nawozu jest wypełniony prostą glebą do poziomu, a jest wystarczająco dużo miejsca do sadzenia sadzonki. Pit zostaje na chwilę przed lądowaniem.

• Sadzonka umieszczana jest w przygotowanym dole i stopniowo stopniowo wypełnia się. W połowie procesu do studzienki wlewa się wiadro wody, które zagęszcza glebę. Ponadto otwór jest całkowicie pochowany.

• Sadzonka jest podlewana po posadzeniu. Ziemia wokół niego jest pokryta ściółką.

Funkcje szczepienia wyciąć winogrona “Sofia” do podkładki

Szczepienie zakończyło się powodzeniem, bardzo ważne jest właściwe przygotowanie sadzonek i samego stada. W szczególności sadzonki powinny być zbierane jesienią. Przed szczepieniem dolna część jest wycięta z dwóch stron, tworząc klin. Następnie łodyg umieszcza się w wodzie. Górna część sadzonek jest woskowana, co przedłuży żywotność sadzonek do momentu, w którym z sukcesem nie zapuści korzenia.
Przygotowanie podkładki obejmuje:

• Usunięcie ściśle krzaka. Należy pozostawić tylko pień w wysokości 10 centymetrów.

• Powierzchnia ścinania jest czyszczona do gładkości. Cały brud jest usuwany.

• Dokładnie w środku jest podział, w którym łodyga zostanie zaciśnięta.

Umieszczamy w rozcięciu nasze cięcie, zanurzając w nim tylko odciętą część. Taka inokulacja powinna być mocno zaciśnięta przez pociągnięcie łodygi sznurkiem lub mocną szmatką. Zaleca się pokrycie miejsca inokulacji wilgotną gliną, która zatrzyma wilgoć. Podkładka jest następnie podlewana, a gleba pokryta ściółką.

Interesujące jest również, aby przeczytać o rozmnażaniu dziewczęcych winogron przez sadzonki

Co musisz wiedzieć o pielęgnacji winogron “Sofia”: krótko o głównych aspektach

• Winogrona potrzebują dużo wilgoci. Z tego powodu, przed kwitnieniem i po zakończeniu tego procesu, krzew należy podlać. Nie zapomnij o winogronach i podczas suszy.

• Po nawadnianiu gleba wokół buszu jest pokryta 3 cm warstwą ściółki. Najlepiej używać już poczerniałych trocin, mchu lub próchnicy.

• Regularnie podawaj winogrona. Szczególnie potrzebuje nawozów podczas owocowania. Nawozy fosforowo-potasowe, a także wprowadzenie humusu trawiącego, są dobre dla tej kultury. Możesz także wytworzyć azot, ale nie możesz przesadzić z jego ilością.

• Winogrona wymagają również regularnego cięcia. Każdej jesieni, lub z nadejściem wiosny, musisz skrócić każdy rzut co najmniej 4-6 oczu. Kształt krzewu najlepiej pozostawić wentylatorowi.

• Na zimę winogrona muszą być przykryte. Młode krzewy mogą po prostu zasnąć z piasku, po zainstalowaniu nad nimi bakłażana bez dna. Nad dużymi korytarzami filmowymi.

• Zapobieganie opryskiwaniu krzaków przed kwitnieniem i później. Używane leki “Antrakol” lub “płyn Bordeaux”.


Loading...