Ocena kurcząt produkcyjnych mięsa

Hodowla drobiu
Kurczak, być może, można przypisać najpopularniejszemu w Europie drobiu. Uprawia się go do różnych celów, w szczególności są to kury jaj i mięsa, a także skały ozdobne. W zależności od przeznaczenia ptaków znacznie różnią się od siebie wieloma kryteriami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

Na pewno nie wiadomo, kiedy rozpoczęto ukierunkowaną selekcję kurcząt przeznaczonych na mięso, ale wiele ras hoduje się od ponad stu lat.

Czy wiesz? Mięso z kurczaka z jaj można odróżnić nawet na pierwszy rzut oka. Są one większe pod względem wielkości i wagi, są sztywne, mają bardziej miękkie pióra i grube, mocne łapy. W porównaniu z innymi rasami kurczęta mięsne są spokojniejsze w temperamencie, nie boją się ludzi, łatwo znoszą stresy i nieoczekiwane zmiany warunków przetrzymywania.

Brama

Brahma to jedna z najbardziej znanych kur mięsnych, która została wyhodowana kilka wieków temu jako hybryda malajskiego kurczaka z Cochinem. Rodzimą krainą ptaka jest Azja, skąd w drugiej połowie XIX wieku kurczak przybył do Zjednoczonego Królestwa i Stanów Zjednoczonych, stamtąd rozprzestrzenił się niemal na całym świecie.

Rasa kurcząt z rodzaju Brama wyróżnia się następującymi oznakami zewnętrznymi:

  • silne okrągłe skrzydła, wydłużone łapy i duże ciało z dużą ilością mięsa;
  • raczej wysoki wzrost i dumna postawa;
  • muszelki nie duże, ale mięsiste, ząbki prawie niezauważalne;
  • wspaniały ogon w kształcie wachlarza;
  • Dziób jest jasnożółty, wystarczająco mocny;
  • uszy podłużne w kształcie, nie duże;
  • Upierzenie jest bardzo grube, nawet na stopach.

Brahma dobrze znosi chłód, nie zatrzymując się nawet w zimie. W ciągu roku jedna kura produkuje co najmniej sto jaj o wadze do 60 g.

Kolorystyka kurczaków Bramy jest zróżnicowana.

Ptaki te mają szare pióra ze srebrną końcówką, która tworzy złożony półowalny wzór, na szyi czarne upierzenie z białą obwódką. Koguty mają srebrno-szare odcienie głowy i klatki piersiowej, a dolna część jest zielono-czarna.
Brama
Istnieje kury Brama biały i srebrny kolor z czarnego ogona, skrzydła i szyi ptaka z bardzo dobrym beżowych pióra i jasny kolor słomy z czarnym i szarym końcówkę (koguty w zabarwienia głowy i pleców ognistą czerwony, w dolnej części – szmaragdowy czarny).

Kurczak Brahma waży nie więcej niż 3,5 kg, kurek może osiągnąć 4,5 kg. Mięso drobiowe jest surowe, ale ma wyższą charakterystykę dietetyczną i wartość odżywczą.

Chociaż kurczak Bram jest rasą mięsną, uprawiany jest również do celów dekoracyjnych, a także do uprawiania sportu.

Rasa ta nie jest zbyt wymagająca, jednak ze względu na jej wielkość wymaga obfitej, zróżnicowanej i wysokokalorycznej diety o wysokiej zawartości tłuszczów, białek i witamin. W diecie ptaków musi koniecznie zawierać, oprócz ziarna i mieszanki paszowej, świeże jabłka, ogórki, cukinia lub inne warzywa i owoce.

Broiler

Brojler nie jest rasą, ale technologią do hodowli drobiu. Termin ten nazywany jest młodym (nie więcej niż 2 kg), który bardzo szybko rośnie specjalnie do stosowania w żywności. Etymologia słowa (angielski brojler, z rusztu – “usmażyć w ogniu”) mówi sama za siebie: najlepszą i najszybszą rzeczą na otwartym ogniu jest pieczenie młodego kurczaka. Mięso takiego ptaka ma wyższą jakość dietetyczną i smakową, a zatem jest bardziej użyteczne, zwłaszcza dla osób chorych lub starszych, a także w żywności dla niemowląt.
Broiler
Różne kurczęta brojlery są używane jako brojlery, na przykład biała kornwalijska, plymouth, rodland itp. Są one dość skromny i szybko rośnie (waga wymagane dla drobiu rzeźnego jest w stanie osiągnąć w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, podczas gdy zwykle rasy kurczaka w tym wieku waży cztery razy mniej – tylko 0,5 kg).

W sezonie (od wiosny do jesieni) w domu z jednej warstwy może wyrosnąć do siedmiu tuzinów brojlerów (3-4 pokolenia). Kurczaki można hodować w zamkniętym, suchym i jasnym pomieszczeniu z wybiegiem na otwartym powietrzu, którego kurczaki potrzebują do normalnego wzrostu.

Jako ściółkę wykorzystano trociny, słomę, pręty kukurydzy lub łuski słonecznika. Okresowo ściółkę należy zmieniać usuwając wierzchnią warstwę.

Jakość mięsa kurcząt brojlerów zależy od jakości żywności. Oprócz mieszanki paszowej lub przygotowanej samodzielnie mieszanki, żywność powinna zostać wzbogacona o białko (do tego można użyć ryb lub mączki mięsno-kostnej, sera, mleka), warzyw i ziół. Również w pożywieniu dodaj drożdże piekarnicze (1-2 gramy dla każdego kurczaka) i nasycaj ciało drobiu wapniem – skorupką lub kredą.

Jersey Giant

Jersey Giant – największa rasa mięso kurczaka, wyhodowana na początku ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych przez skrzyżowanie ciemnej Brahma, Orpington, Langshana i kilka innych. Ptak jest czarny, biały i bardzo elegancki niebieski.

Ptaki mają olbrzymie rozmiary, więc mogą być trzymane w ogrodzeniach z wystarczająco niskim ogrodzeniem (wysokie bariery nie mogą zostać pokonane przez ptaka). Pomimo tego, że gigant z Jersey kocha przestrzeń, można ją z powodzeniem uprawiać na małych powierzchniach.
Jersey Giant
Ciało tego kurczaka, podobnie jak innych gatunków mięsa, jest masywne i poziome, a łapy są średnie i bardzo silne. Koguty mają krótki ogon, w kształcie muszli.

Świetna odmiana do uprawy w domu, a oprócz cech mięsa, kurczęta te są również dobrze jeździły, więc mogą być używane jako jaja.

Ważne! Jerseys z Jersey giganta, ze względu na ich rozmiar, są w stanie zmiażdżyć nowo złożonych jaj pod własnym ciężarem. Również te ptaki, z powodu powolności, często wyrzucają jaja z gniazda. Tę cechę należy wziąć pod uwagę, jeśli ptak jest uprawiany ze względu na jaja: sztuczny inkubator może stać się zbiorem, a także składać jaja dla warstw mniejszych ras.

Młody wzrost tego kurczaka jest znacznie szybszy niż w przypadku innych ras, które dyktują niektóre cechy karmienia kurcząt: muszą uzyskać dużo białka, witamin i wapnia, aby odpowiednio je zmumifikować.

Dorking

Uważa się ją za prawie największą rasę kurczaków, która ma najlepszą produktywność w produkcji mięsa. Został wyhodowany w Anglii pod koniec XIX wieku.

Dorking kurczaki są dość duże, mają długie, szerokie ciało, podobne do czworoboku, dużą głowę, która prawie natychmiast zamienia się w pień. Skrzydła ściśle przylegały do ​​boków, dziób zakrzywiał się w dół, w kształcie wachlarza. Przegrzebki kogutów stoją pionowo, samice zwisają na bokach – ta cecha pozwala dokładnie określić płeć ptaka.
Dorking
Pióro Dorking reprezentowane jest w różnych kolorach: od gładkiego białego, szarego i czarnego do niebieskiego, mieniące się pstrokatością i prążkowaną czerwienią.

Ważne! W hodowli rasy Głównym warunkiem jest, aby kontrolować przyrost masy ciała, ponieważ właściwa równowaga między witamin i mikroelementów w składzie paszy definiuje jako ogólnego stanu i wagi ptaków, a jakość jego mięsa.

Stosunek kurcząt i kogutów w stadzie powinien odpowiadać 10: 1.

Dorkingi są raczej kapryśne wobec warunków temperaturowych, w szczególności nie tolerują ostrej zmiany ciepła i zimna, a także wilgoci. Ptaki są podatne na zapalenie mózgu, więc kilka tygodni przed kryciem należy je zasadzić.

Generalnie, pomimo doskonałych cech mięsa, rasy tej nie powinni wybierać początkujący i niedoświadczeni hodowcy drobiu, ponieważ ptak wymaga dużej uwagi i starannej pielęgnacji.

Cochinchin

Bardzo stara, ale teraz dość rzadka rasa, uprawiana bardziej do celów dekoracyjnych, ale mięso tego ptaka jest również wysoko cenione. Miejsce urodzenia tego ptaka to Chiny, w ostatnim stuleciu kurczak został przywieziony do Europy, gdzie był szeroko wykorzystywany przez hodowców.

Cochini są reprezentowani w dwóch odmianach – zwykłej i karła. Różnice mają wyłącznie rozmiar.
Cochinchin
Kokinhin na zewnątrz wygląda jak Brama, ponieważ jest jednym z jej przodków. Mają wspaniałe widoki dzięki jasnym czerwonym grzebieniem wyprostowany, podobne do korony królewskiej i upierzenie kudłaty czerwony, żółty, niebieski kolor (lub kuropatchatogo piór Kochinchina, wraz z mięsem, mają szerokie zastosowanie Utility).
Temperament ptaka jest dość powolny. Nie mogąc latać, wolą siedzieć cicho na niższych grzędach i nie wykazują nadmiernej aktywności.

Waga kurczaka może osiągnąć 4,5 kg, koguty o około 1 kg większe. W roku henboy produkuje do stu jaj.
Cochin są bezpretensjonalne, ale potrzebują zróżnicowanej i zbilansowanej diety z obowiązkowym dodaniem pełnych ziaren (pasza jest bardziej potrzebna dla młodych zwierząt i kur niosek).
Zalety rasy powinny również obejmować wysoką odporność na zimno.

Cornish

Rasa wyhodowana w Anglii w połowie ubiegłego stulecia, w czasach, gdy kraj pilnie potrzebował mięsa. Wydany dokładnie jako mięso z kurczaka, którego cechy miały być duże i przy minimalnym podawaniu.

Z reguły upierzenie tych kur jest białe, czasami można je znaleźć w czarnych plamach. Jest kilka piór, w ogóle nie ma łap. Ciało duże, szerokie, długa szyja, ogon i dziób krótki. Wzrost, te ptaki są nieco mniejsze niż ich inne odpowiedniki ras mięsnych.
Cornish

Czy wiesz? Cornish to rasa charakteryzująca się amerykańskim standardem doskonałości wśród tego rodzaju drobiu.

Eliminacja Kornwalii wiązała się z licznymi problemami z powodu trudności w wykonywaniu zadania: ptak był mocno spieprzony, jaja były zbyt małe, a kurczęta bolesne. Niemniej jednak, z biegiem czasu, hodowla została ulepszona do tego stopnia, że ​​obecnie jest już wykorzystywana jako podstawa w badaniach selekcyjnych.

Kurczaki Cornish są bezpretensjonalne i odporne, szybko rosną i świetnie się czują w warunkach ograniczonej przestrzeni. Karma dla kurcząt zużywa znacznie mniej niż inne rasy. W skład paszy musi koniecznie dodać kukurydzy, i, w celu poprawy trawienia, – piasek.

Kurczak rusza do trzech lat, a rok może wyburzyć nawet do 170 jaj. Wadą rasy jest nieduża wykluwalność – nie więcej niż 70%.

Malin

Sprowadzony w Belgii w ostatnim stuleciu. W różnych językach nazywa się różnie: Mechelen, Meklin, Meheln i Kuku Coco lub (wynika to z faktu, że rasa jest nazwany starożytnego miasta gdzie została wyhodowana, a jego nazwa osiągnął nasze dni na różne sposoby).

Kurczaki Malin mają masę około 4 kg, koguty – do 5 kg. Jajka są przewożone prawie przez cały rok, do 160 sztuk.
Rasa ceni zarówno mięso, jak i jajka – są one bardzo smaczne, pożywne i duże.
Malin

Czy wiesz? Kilka dekad w Belgii, klub miłośników kur Malin. Członkowie klubu zajmują się hodowlą, organizują różne wystawy i pod każdym względem reklamują ulubioną rasę.

Malin jest bardzo powolnym, ciężkim i mocno zapukanym kurczakiem. Konstytucja jest pozioma, skrzydła są małe, sąsiadują z ciałem, oczy są okrągłe. Muszelka jest jasnoczerwona, ma niewielkie rozmiary. Koguty mają również czerwoną brodę i płatki uszne. Łapy silne, silnie upierzone, w przeciwieństwie do ogona. Większość piór jest również w paski, biały, czarny, niebieski, perłowy i inne kwiaty malin.
Ptak ma szczególnie soczyste i delikatne mięso.

Wśród wad tej rasy można zauważyć zły instynkt macierzyński, obżarstwo i kaprysy w stosunku do jedzenia. Jednak ptak nie jest wymagający dla innych warunków trzymania, a kurczęta przeżywają wystarczająco dobrze.

Malinowe kurczęta mogą być zawarte w klatkach, ale potrzebują przestrzeni. Ptaki muchowe nie wiedzą jak, ponieważ żywopłot nie jest wymagany.

Ze względu na grube upierzenie kurczak jest odporny na zimno.

Plymouth

Rasa została wyhodowana w połowie stulecia przez hodowców z USA. Nazwa składa się z dwóch części: Plymouth – nazwa miasta, jest domem dla kurczakiem i „skałą” (angielski rock.), Co oznacza skałę – jako symbol wielkości dużego, siły i wytrzymałości skały. Kurczak charakteryzuje również dużą ilość mięsa najwyższej jakości, a także zdolność szybkiego przybierania na wadze.

Plymouthrocks są w różnych odcieniach, ale białe kurczęta są najbardziej trwałe i dlatego często są wycofywane. Są to największe kurczęta w rozmiarze.

Kurczaki są szerokie w klatce piersiowej, mają niezbyt dużą głowę, dobrze owłosioną szyję i ogon, żółty krótki dziób i czerwone oczy.
Plymouth
Plymouthrocks uprawia się zarówno na mięso, jak i jajka, ale kierunek mięsa jest uważany za główny. Mięso tych kur jest delikatne, podobnie jak smak brojlerów. Wadą nie jest zbyt apetyczny żółtawy odcień miąższu.

Rasa jest bezpretensjonalna z powodu wahań klimatu, spokoju, dobrej odporności. Wzrost młodych zwierząt następuje dość szybko – w wieku sześciu miesięcy samice zaczynają się wymiatać, co jest rekordem wśród kurcząt.

Kurczaki karmione taką samą paszę jako rodziców, ale jedzenie należy niszczyć i dodać do niej mąkę kukurydzianą, ser, jajka na twardo i posiekaną pietruszkę.

Kurczęta chore lub niespełniające normy są odrzucane.

Orpington

Bardzo popularna angielska rasa, dzięki wysokiej wydajności i zdolności do szybkiego wzrostu masy mięsnej.
Orpington to kurczak o niezwykle bujnym miękkim upierzeniu i masywnym, prawie kwadratowym ciele. Głowa jest mała, grzbiet i płatek uszu są jaskrawoczerwone, ogon krótki. W porównaniu z innymi kurczakami, Orpngtons są uważane za niewymiarowe. Jest wiele kolorów, ale nogi kurczaka są czarne lub białe i różowe.

Mięso z Orpington ma wysoką dietetyczną charakterystykę ze względu na niską zawartość tłuszczu.

Z natury jest to praktycznie ręczny kurczak, a zatem, z uwagi na bardzo estetyczny wygląd, często jest uprawiany jako zwierzę domowe.
Orpington
Reprezentantami tej rasy są doskonałe warstwy i dobre matki, które zapewniają doskonałe przeżycie kurcząt. Waga młodych rośnie wystarczająco szybko, a samice mają prawie taką samą masę jak samce.

Wśród wad rasy – nadmierny apetyt i tendencja do otyłości, powolny wzrost młodych zwierząt i niewielka liczba jaj.

Pokarm tych kurcząt powinien być połączony, liczba posiłków dziennie – dwa. Oprócz głównego karmnika, kurczęta tych kur powinny zawsze mieć bezpośredni dostęp do kredy lub muszli, co jest niezbędne do uzupełnienia zapasów wapnia.

Favelol

Favelol to rasa kurczaka, wyhodowana przez selekcje przemysłowe we Francji, dzięki czemu jest czasami nazywana mięsem francuskim.

Dzięki francuskiej elegancji hodowcy zdołali połączyć użyteczne właściwości z estetycznym wyglądem.

Ciało kurczaka jest masywne, lekko podłużne, łapy niskie, pokryte piórami, ogon jest mały, ale wspaniały. Pod krótkim dziobem znajduje się duża broda, płaty chowają się pod jasnymi “wąsami”, krótka szyja jest mocno owłosiona.

Ze względu na liczbę upierzenia rasa jest uważana za odporną na zimno.
Najczęściej w upierzeniu koloru są łosoś i kolumbijskie Faveroli.
Kurczaki tej rasy rosną szybko, ale podobnie jak Orpingtons, są podatne na otyłość. Jedna kura na rok przenosi się ze stu i więcej jaj i robi to przez cały rok.
Favelol
Favelol ma bardzo delikatne mięso z pikantną nutą smaku. Waga tej rasy nie jest zbyt duża – rzadko przekracza trzy kilogramy. Zaletą jest brak konieczności przypalania skóry – tusza oskubana tak łatwo, że pozostaje praktycznie naga.

Rasa jest dość wymagająca dla warunków żywienia. Zaleca się stosowanie suchych pokarmów, rozcieńczając je latem zieloną masą, a zimą – warzywami i igłami. Ciekawą cechą kur Favelol jest całkowity brak nieprzyjemnego zwyczaju poluzowania łóżek. Dlatego ta rasa może być uprawiana na obszarach podmiejskich i uzyskać bezpłatny dostęp do spacerów na świeżym powietrzu.

Odporność u kurcząt jest wysoka, ale należy pamiętać, że nadmierna wilgotność może zabić ptaka.

Hodowcy drobiu i rolnicy, dla których mięso z kurczaka jest ważniejszym celem niż jaja, z pewnością wybierają gatunki mięsne tego ptaka. Najlepsze mięso kurczaka rasy są bardziej masy ciała, siedzący, a także względna łatwość hodowli, co czyni je szczególnie popularne, nie tylko profesjonalny, ale również do hodowli domowej.